Answer:
2÷2=1
Step-by-step explanation:
That's the answer
Answer:
2÷2=1
Step-by-step explanation:
2 divides by 2 = 1
that's the answer
4e^2x=5
X approximately = ?
Answer:
5 = 5
Explanation:
Some ppl might think this is easy
you have an intial amount of $45 in a savings account and you deposit an equal amount into the account each week. After 5 weeks the account holds $105. Write an equation that repersents the amount y (in dollors) of money in the account after x weeks
Answer:
$45 * X weeks = Y money
Step-by-step explanation:
Craig measured a length as 0.034 millimeters. What is the margin of error? 0.03 mm to 0.04 mm 0.033 mm to 0.034 mm 0.0335 mm to 0.0345 mm 0.0345 mm to 0.0350 mm
C. 0.0335 mm to 0.0345 mm
Step-by-step explanation:
The least significant digit of Craig's measurement is in the 0.001 mm place. The error in the measurement is presumed to fall within half that value either side of Craig's measurement. So, the actual value is expected to be in the range ...
0.034 - 0.0005 = 0.0335
to
0.034 + 0.0005 = 0.0345
The measurement is presumed to be in the range 0.0335 mm to 0.0345 mm.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
cuz...just trust me
please help I don't know what it is
Answer:
2. is the correct one
Step-by-step explanation:
4x-3x^3+2
Answer:
-x^3-4x-2
step by step
A salesman needed to sell a used car. He priced it at $4,500 the first day it was on the
market. The second day he reduced the price by 12%. What was the price of the used car after this reduction?
Answer:
$3960
Step-by-step explanation:
12% of $4,500 is 540.
Subtracting the 12% means taking away $540 from $4,500, which gives you $3960
Off the 300 television sets sold at an electronics store last month, 90 were flat screen TVs . What is the ratio of the flat screen TVs to TVs sold last month ( geometry)
Answer:
3/7 is the correct answer
Step-by-step explanation:
Answer:
my answer is that is 3/7 because look at the question and you will see what i mean.
Step-by-step explanation:
Please help me ASAP!!
Answer:
First one is 6
Second on is 45
find the measurement indicated in each parallelogram
Answer:
UW = EW+UE=2×EW because, EW=UE
7x-2=2×6= 12
7x=14
x=14/7
x=2
2 is the right answer.what is the answer to y=2x-9
Sorry to break it to you, but...
That's a line equation my dude. There's no answer.
Answer:
x=4.5 y=0
Step-by-step explanation:
For the x coordinate set y to zero for the y coordinate set x to zero. Example:
0=2x-9
9=2x
4.5=x
What is the product of 5.9 x 103 and 5.9 x 104 expressed in scientific notation?
What is the product of 5.9 x 10^3 and 5.9 x 10^4 expressed in scientific notation
Find the center and the radius and the center of the circle with the given equations:
Answer:
3. (-1 , 3) , 4
4. (0 , -7), 8
Step-by-step explanation:
circle: (x-h)² + (y-k)² = r²
3. x²+2x+y²-6y-6 =0
(x²+2x+1) + (y²-6y+9) -16 =0
(x+1)² + (y-3)² = 4²
center(-1 , 3) radius: 4
4. x²+y²+14y-15=0
(x+0)² + (y²+14y+7²) - 64 = 0
(x+0)² + (y+7)² = 8²
center: (0 , -7) radius: 8
Answer:
3. Center = (-1,3) Radius = 4
4. Center = (0,-7) Radius = 8
use completion of squares to find the solution, if you do not understand what this means, there is a great video on utube by the channel Prep Expert that explains finding the center of a circle based on an equation.
PLZ I NEED HELP AND I DON"T KNOW THE ANSWER!!
Answer:
Step-by-step explanation:
$ 3750 = truck rental; $125 per ton of sugar transported
C is cost; S is number of tons transported
Equation relating C to S would be a linear equation like y = mx + b
C = 125S + $3750
This equation would be graphed in the first quadrant only
you would start with your y-intercept at (0, 3750)
As x increases by 1, your y increases by 125 yielding these points:
(1, 3875) (2, 4000) (3, 4125) etc.
This shows that for each increase by one ton of sugar, the cost goes up $125
1)Cost of 1 ton = $ 2000
Cost of 2 ton = $3500
Cost of 3 ton = $5000
$ 1500 increase for each of ton of sugar being transported.
2) (1 , 2000) ; (2 , 3500)
Slope =
= 1500
please someone help me
Answer:
-16
Step-by-step explanation:
-8(x+2)=24 x= -5
-8x + (-16) = 24 x= -5
-8*x = -8x
-8*2= -16
What does 8×9 equals?
1. 72
2.85
3.34
4.56
Answer:
8x9=72
Step-by-step explanation:
I hope that this helps u out..there is not really any explanation
Answer:
72
Step-by-step explanation:
8 Times Table
8 × 1 = 8
8 × 2 = 16
8 × 3 = 24
8 × 4 = 32
8 × 5 = 40
8 × 6 = 48
8 × 7 = 56
8 × 8 = 64
8 × 9 = 72
8 × 10 = 80
8 × 11 = 88
8 × 12 = 96
Given D'E'F'G' is a dilation of DEFG, find the scale factor of dilation.
Answer:
7.5
Step-by-step explanation:
157.5/21 = 7.5
Can someone please help me with this question.
Answer:
Since FAB and GED are congruent they also create the same angle. The angle is shown with the curved line. AE is a straight line, or 180 degree angle. This means that FAB and ABC must create a 180 degree angle... and if FAB is congruent to GED then GED and EDC are also congruent.
Step-by-step explanation:
I hope this made sense, it's kind of messy but I hope it helps.
A robin can fly 10 miles per hour faster than a blue jay. It takes a robin 1 1/2 hours to fly 45 miles.
How many hours will it take a blue jay to fly that same distance?
Answer: [tex]2\dfrac14\text{ hours}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given: It takes a robin [tex]1\dfrac12[/tex] hours to fly 45 miles.
[tex]1\dfrac12=\dfrac32[/tex]
Speed of robin= [tex]\dfrac{distance}{time}=\dfrac{45}{\dfrac32}[/tex]
[tex]\dfrac{45}{3}\times2= 15\times2= 30\text{ miles per hour}[/tex]
A robin can fly 10 miles per hour faster than a blue jay. It
Speed of Blue jay = Speed of robin - 10 miles per hour
= 30 miles per hour - 10 miles per hour
= 20 miles per hour
Time taken to cover 45 miles = [tex]\dfrac{45}{20}=\dfrac{9}{4}=2\dfrac14\text{ hours}[/tex]
Hence, it will take [tex]2\dfrac14\text{ hours}[/tex] by a blue jay to fly that same distance.
what is the rate of change for the function y= 5x+ 25
Answer:
5
Step-by-step explanation:
rate of change = slope = 5
The parabola in the figure below has an equation of the form
y = ax^2 + bx - 4.
Find the equation of the parabola
Answer:
y = - x² + 5x - 4
Step-by-step explanation:
Given that the zeros are x = 1 and x = 4 , then the corresponding factors are
(x - 1) and (x - 4) , then
y = a(x - 1)(x - 4) ← a is a multiplier
= a(x² - 5x + 4)
To find a substitute the coordinates of any other point on the parabola into the equation.
Using (2, 2), then
2 = a(4 - 10 + 4) = - 2a ( divide both sides by - 2 )
a = - 1
Thus
y = - (x² - 5x + 4) = - x² + 5x - 4 ( with a = - 1 and b = 5 )
Tommy's auto mall needs to transport 108 cars. A moving truck can fit 7 cars on each bed. How many trucks does tommy need to relocate all his car? (Do it in long division)
Answer: 15 remainder 3.
Step-by-step explanation:
Please please help me with this!!
Look at the picture for the question
Fill in the equation so that the equation has one solution.
Answers:
25
5-2x
None of the above.
James and Kris are in the school play. James has 42 lines to memorize, which is 6 times
as many as Kris. Which equation shows how to find out how many lines Kris has?
Answer:
6k=42
Either one ill still answer the equation
Step-by-step explanation:
Let K = Kris
42=6k
1) 4(p + 8) = 8p – 8(p – 6)
Answer:
4(p + 8) = 8p – 8(p – 6)
4p+32=8p-8p+48
4p=16
p=4
Answer: P=20
Step-by-step explanation:
Hope this helps ;)
HELP ILL MARK YOU BRAINLIST write in y=mx+b form HELP ILL MARK YOU BRAINLIST write in y=mx+b form
I need help with this. If you answer it i will give you points!
Find EF and FD on number line
D = -6.1, E = 9, F = 17.7
SHOW YOUR WORK PLEASE!
Answer:
EF: on the same side of origin 17.7 - 9 = 8.7
FD: on the opposite of 0 17.7 + 6.1 = 23.7
Step-by-step explanation:
D = -6.1, E = 9, F = 17.7
EF: on the same side of origin 17.7 - 9 = 8.7
FD: on the opposite of 0 17.7 + 6.1 = 23.7
How do I do this please help me
Answer: I think it might be (0,8)
Step-by-step explanation:
In a survey of 2,200 people who owned a certain type of car, 440 said they would buy that type of car again. What percent of the people surveyed were satisfied with the car?
nothing% of the people surveyed were satisfied with the car.
Answer:
20%
Step-by-step explanation:
20% of people were satisfied with the car.
solve for -5x < 2 step by step
Answer:
x > -2/5
Step-by-step explanation:
To solve this, you need to divide -5 on both sides to isolate x.
-5x < 2
x > -2/5
Because we divided by a negative number, the sign has to change direction.
A book costs $ 25.00. You have a coupon for 30 % off. Calculate the final price of the book with a 5% GST. (Begin by finding the discount price and then adding the GST)
Answer:
$18.375 or rounded = $18.38 (brainliest if correct)
Step-by-step explanation:
25.00- 7.5 = $17.5
5% of 17.5 = 0.875
17.5 +0.875 = 18.375