==================================================
Explanation:
Let's say that p is the leading coefficient and q is the last term.
To list out the possible rational roots, we need to find the factors of p and q. Dividing said factors over one another will lead to all the possible rational roots.
In this case, the leading coefficient is -5. The factors here are:
-1, 1, -5, 5
List the negative values as well as the positive values.
The factors of -2 are:
-1, 1, -2, 2
Now divide each factor of q = -2 over each factor of p = -5. It's very easy to get lost here because there are going to be 4*4 = 16 divisions going on. I recommend using a table to keep everything organized. See the chart below.
Anything in a gray box is a possible rational root. If we list the unique items only, we get this list = { -1, 1, -1/5, 1/5, -2/5, 2/5 } which are all the possible rational roots.
Compare those items with your possible answer choices. The only match here is 2/5
So 2/5 is the only possible answer in this case.
The area of sector NMK is 7.8cm2. Find the radius of circle M.
Answer:
the radius should be 36
Step-by-step explanation:
Fill in the missing amounts in the balance sheet after the following transactions.
You start with $3,500 in cash and in owner's equity.
a. You sell product purchased for $750 for $1,525.00
b. You purchase equipment for $500.
c. You pay the rent by check for $450.
d. You receive next month's power bill for $155.00
Assets Liabilities and Owner's Equity
Cash $
Accounts Payable $
Equipment $ 500.00 Owner's Equity: Investment $
Total Assets $
Total Liabilities and Owner's Equity $
Answer:
Cash- $3,325.00
Total Assets- $3,825.00
Accounts payable- $155.00
Owners Equity- $3,670.00
Total- $3,825.00
The accounting equation as per accounting principle is that Assets balance on any date is equal to balance of liabilities and owner's equity. So the cash balance on period end date is $3325.00
What is an accounting equation?The entire assets of a corporation are equal to the sum of its liabilities and shareholders' equity, according to the accounting equation. The basic idea behind the double-entry accounting system is that assets, liabilities, and equity have a clear relationship with one another.
a) So the balance of cash = $3,500 - $750 + $1,525.00 - $500 - $450 - = $3325.
b) Balance of Accounts Payable = $155.00 = Outstanding power bill.
c) Equipment $ 500.00.
d) Investment = $0.00
E) Total Assets = $ 3825 = cash + Equipment +
F) Total Liabilities = $3825 = Owner's Equity + Accounts Payable
G) Owner's Equity = $3,670.00 = $3,500 + $775 - $155 - $450
Therefore the amount of cash and owners' equity of balance sheet can be solved by the use of accounting equation.
Learn more about accounting equation:
https://brainly.com/question/14689492?
#SPJ2
Can someone help me? Please and thank you! <3
Answer:
I think it would be 40?
Step-by-step explanation:
I think 40 because if I recall correctly, to find the range you must subtract the max from the min, the max being 100 and the min being 60 in this case.
which pizza place has the best starting salary ?
Answer:
believe the blue one
Step-by-step explanation:
Answer:
Bombinos
Step-by-step explanation:
So I added the extra money per pizza delivered and his actual salary for each of the Bombinos was $58.50 Little squeezers was $51 and pizza tent was 54.75
Find each percent increase or decrease to the nearest percent. From 14 books to 40 books.
Answer:
I believe the answer is 185.714% increase
Step-by-step explanation:
hoep this helps!
What is the measure of angle w? Type the number only. Do not type the word degrees.
Hint: The total is 360 degrees. Subtract the other 3. Remember that the little square in the corner equals 90 degrees.
Answer:
w = 34°
Step-by-step explanation:
Every quadrilateral is equal to 360 degrees. If you know 3 out of the 4 angles, then what you need to do is add up each angle and subtract the sum from 360 to find the remaining angle.
90 + 90 + 146 = 326
360 - 326 = 34
w = 34
What's the answer to this?
Answer:
3 the answer is 3
Step-by-step explanation:
f(x) = -2x^2 - 10x what is f(-5)
Answer:
your answer would be 0
Step-by-step explanation:
I WILL GIVE BRAINLIEST FOR WHOEVER ANSWERS FIRST AND CORRECTLY!! The sum of Ellie's age and Genya's age is 60. In six years Genya will be eight times as old as Ellie. How old is Ellie now?
Here ya go my lovely SkySkyWest <3
50 points as an early Christmas gift
(Whats 45÷9+66?)
Answer:
71
Step-by-step explanation:
whats 7 7/8 + 8 7/6
Answer:
15.4
Step-by-step explanation:
rounded its 15
help me with this pleaseee
Does anyone know how to solve these?
Looking for
X =
Y =
Answer:
i know for a fact that y is also 35 because the sides are congruent
Step-by-step explanation:
Edgar opened a deposit account. In the first month, he made an initial deposit of $3200, and plans to contribute an additional $175 every month. The account does not pay any interest. After how many months will he have a total of $6000?
Answer:
16 months
Step-by-step explanation:
let m = number of months
6000 = 3200 + 175m
2800 = 175m
m = 2800/175
m = 16
Answer:
16 months
Step-by-step explanation:
First I will subtract how much he has already paid.
6000 - 3200 = 2800.
Now to find how many months it will take to get a total of 2800 dollars we must divide.
[tex]2800 \div 175[/tex]
= 16
this means that an additional 16 months will be needed to reach the total of 6000 dollars.
Hope this helps! :)
Shang has a coupon for 15% off he decided to buy a shirt for 16.95 the sales tax rate is 6% what is his final cost
Answer:
After the coupon and sales tax were applied, he paid $15.27 for the shirt.
Step-by-step explanation:
We are given that a shirt is $16.95. This is reduced by 15% due to the coupon.
[tex]100\% - 15\% = 85\%[/tex]
Therefore, 85% of the shirt price is still active.
[tex]\displaystyle \frac{85}{100}=0.85[/tex]
We can multiply this value by the shirt price to find the current price.
[tex]16.95 \times 0.85 = 14.4075 \approx \$14.41[/tex]
However, the shirt also has a sales tax of 6% applied after the coupon.
[tex]\displaystyle \frac{6}{100} = 0.06[/tex]a
Now, we need to find the total price for the shirt.
[tex]\displaystyle 14.41 \times 1.06 = 15.2746 \approx \$15.27[/tex]
Therefore, he paid $15.27 for the shirt.
sales:$640 commission rate:3% what is the commission
Answer:
19.20$
Step-by-step explanation:
how far away would you need to place the ladder
Answer:
Step-by-step explanation:
far away
Answer:3 inches
Step-by-step explanation:
HELP ME! THIS IS DUE IN 20 MINUTES
(1) 16 liters of kerosene is needed for 12 stoves 14
hours. find the quantity of kerosene needed for seven
stoves for 18 hours.
Answer:1 wick stove
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
(16 litres, 12 stoves, 14 hours)
=> (9.33 litres, 7 stoves, 14 hours)
=> (12 litres, 7 stoves, 18 hours)
Hence 12 litres of kerosene is needed.
State the triangle congruence theorem that can be used to prove triangles congruent
SSS
SAS
AAS
ASA
HL
Cannot Be Determined
Answer:
AAS
Step-by-step explanation:
Answer:
Its D
Step-by-step explanation:
on edge
Need help ASAP!!!!!!!!
Answer:
y=35
x=27.8
Step-by-step explanation:
Segment GH underwent a sequence of two rotations around the same center. The original length of GH is 7 meters. What is the length of the segment after the sequence of rotations?
Answer:
[tex]GH = 7\ meters[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]GH = 7\ meters[/tex]
Required
Length of GH after two rotations
In transformations, when a point, shape, line or line segment is rotated; the orientation and location of the point, shape, line or line segment change.
However, the length of the point, shape, line or line segment remains the same.
This is to say that:
After line segment GH is rotated twice, its length will remain unchanged.
Hence:
[tex]GH = 7\ meters[/tex]
which system of equations intersect at point A in this graph y = 10x - 1
y=-3x - 5
y = 4x + 9
y=-3x - 5
y = 2x + 5
y=x-1
y = 2x + 5
y = 5x + 11
y = 3x + 7
y=-x-1
Answer:
y = 4x + 9, y = -3x - 5
y = 2x + 5, y = 5x + 11
and y= 3x + 7, y = -x - 1
I just did this on Plato/Edmentum xD
The system of equations that intersect at point A = (-2, 1) is:
y = 4x + 9
y = -3x - 5
y = 2x + 5
y = 5x + 11
y = 3x + 7
y = -x - 1
We have,
Let's substitute the coordinates (-2, 1) into each equation to find the correct system of equations:
y = 10x - 1
Substituting (-2, 1):
1 = 10(-2) - 1
1 = -20 - 1
1 = -21 (Not satisfied)
y = 4x + 9
Substituting (-2, 1):
1 = 4(-2) + 9
1 = -8 + 9
1 = 1 (Satisfied)
y = -3x - 5
Substituting (-2, 1):
1 = -3(-2) - 5
1 = 6 - 5
1 = 1 (Satisfied)
y = 2x + 5
Substituting (-2, 1):
1 = 2(-2) + 5
1 = -4 + 5
1 = 1 (Satisfied)
y = x - 1
Substituting (-2, 1):
1 = -2 - 1
1 = -3 (Not satisfied)
y = 5x + 11
Substituting (-2, 1):
1 = 5(-2) + 11
1 = -10 + 11
1 = 1 (Satisfied)
y = 3x + 7
Substituting (-2, 1):
1 = 3(-2) + 7
1 = -6 + 7
1 = 1 (Satisfied)
y = -x - 1
Substituting (-2, 1):
1 = -(-2) - 1
1 = 2 - 1
1 = 1 (Satisfied)
Thus,
The system of equations that intersect at point A = (-2, 1) is:
y = 4x + 9
y = -3x - 5
y = 2x + 5
y = 5x + 11
y = 3x + 7
y = -x - 1
Learn more about equations here:
https://brainly.com/question/17194269
#SPJ4
NEED HELP!!
What does x equal too?
8x - 5x + 155 = 8x + 80
Answer: X = 15
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 15
Step-by-step explanation:
THe equation is: 8x - 5x + 155 = 8x + 80
So first we are going to have to simplify the equation so its more workable:
3x + 155 = 8x + 80
Now we are going to subtract 3x from both sides to move the x varbles onto one side:
3x + 155 = 8x + 80
- 3x - 3x
so the equation now looks like this:
155 = 5x + 80
Now we subtract 80 from both sides so that there is only variables on one side and whole numbers on the other:
155 = 5x + 80
- 80 - 80
SO it looks like this:
75 = 5x
Now we divide 75 and 5x by 5 so that we segregate the x variable:
75/5 = 5x / 5
15 = x
Now we check the answer by placing 15 where the x is in the equation:
8x - 5x + 155 = 8x + 80 now 8(15) - 5(15) + 155 = 8(15) + 80
8(15) - 5(15) + 155 = 8(15) + 80
120 - 75 + 155 = 120 + 80
Now we add all the numbers on one side of the equal side and on the other:
120 - 75 + 155 = 120 + 80
200 = 200
Hope this helps you!
230% of some number is 48.2. what is the number?
Astorepays$55foracoat.Thestoremarksupthepriceby40%.Whatistheamountofthemark-up?
The price of the coat after a 40% increase in price will be $77.
What is the percentage?The amount of any product is given as though it was a proportion of a hundred. The ratio can be expressed as a quarter of 100. The phrase % translates to one hundred percent. It is symbolized by the character '%'.
The percentage is given as,
Percentage (P) = [Final value - Initial value] / Initial value x 100
A store pays $55 for a coat. The store marks up the price by 40%. Then the marked price is calculated as,
P = $55 x (1 + 0.40)
P = $55 x 1.40
P = $77
The price of the coat after a 40% increase in price will be $77.
More about the percentage link is given below.
https://brainly.com/question/8011401
#SPJ2
Phone Company 1 charges a flat rate of $25.00 a month for local calling,
and $0.05 per minute for each long distance call. Phone Company 2
charges a flat rate of $20.00 a month for local calling, and $0.10 per
minute for long distance calling. After how many minutes of long distance
calling do the phone companies charge an equal amount?
A 50 minutes
B. 100 minutes
C. 200 minutes
D. 300 minutes
Answer:
B = 100
Step-by-step explanation:
25 + .05x = 20 + .10x
5 = .05x
100 = x
Sarah is a computer engineer and manager and works for a software company. She receives a
fixed annual increase in the number of projects she handles each year. She worked on 129
projects in the fourth year of her employment and 207 projects in her tenth year.
(a) How many projects did Sarah work on in her first year?
(b) If a project pays her $500 on average,
I. How much did she earn in her twelfth year?
II. How much did she earn in total in her first 12 years with the company
Answer:
a) Number of projects in the first year = 90
b) Earnings in the twelfth year = $116500
Total money earned in 12 years = $969000
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of projects done in fourth year = 129
Number of projects done in tenth year = 207
There is a fixed increase every year.
a) To find:
Number of projects done in the first year.
This problem is nothing but a case of arithmetic progression.
Let the first term i.e. number of projects done in first year = [tex]a[/tex]
Given that:
[tex]a_4=129\\a_{10}=207[/tex]
Formula for [tex]n^{th}[/tex] term of an Arithmetic Progression is given as:
[tex]a_n=a+(n-1)d[/tex]
Where [tex]d[/tex] will represent the number of projects increased every year.
and [tex]n[/tex] is the year number.
[tex]a_4=129=a+(4-1)d \\\Rightarrow 129=a+3d .....(1)\\a_{10}=207=a+(10-1)d \\\Rightarrow 207=a+9d .....(2)[/tex]
Subtracting (2) from (1):
[tex]78 = 6d\\\Rightarrow d =13[/tex]
By equation (1):
[tex]129 =a+3\times 13\\\Rightarrow a =129-39\\\Rightarrow a =90[/tex]
Number of projects in the first year = 90
b)
Number of projects in the twelfth year =
[tex]a_{12} = a+11d\\\Rightarrow a_{12} = 90+11\times 13 =233[/tex]
Each project pays $500
Earnings in the twelfth year = 233 [tex]\times[/tex] 500 = $116500
Sum of an AP is given as:
[tex]S_n=\dfrac{n}{2}(2a+(n-1)d)\\\Rightarrow S_{12}=\dfrac{12}{2}(2\times 90+(12-1)\times 13)\\\Rightarrow S_{12}=6\times 323\\\Rightarrow S_{12}=1938[/tex]
It gives us the total number of projects done in 12 years = 1938
Total money earned in 12 years = 500 [tex]\times[/tex] 1938 = $969000
HELP!!!!
Is there enough information to prove that the triangles are congruent?
If yes, provide the correct Triangle Congruence Postulate or Theorem and a congruence statement.
If no, justify your answer.
pleas help I need help with these two! right answers only please asap! will give brainliest to person who explains !
Answer:
4 is c; 5 is a
Step-by-step explanation:
Given points for 4: (7, 2), (11, 5)
Given info for 5: (-2, -8); slope of 3
point-slope formula: y2 - y1 = m(x2 - x1)
Plugging in points: 5 - 2 = m(11 - 7)
Now we solve for m.
3 = m4
Final step: divide both sides by 4
Answer: m = 3/4
Second equation!
Plug into point-slope formula: y + 8 = 3(x + 2)
Distributive property of equality to eliminate parentheses
y + 8 = 3x + 6
Get y by itself by subtracting 8 to both sides
y = 3x - 2