Answer: 320-8x=280
Step-by-step explanation:
320-280=40
You have 40 bucks technically
Don't forget to count yourself in (40-8=32)
32/8=4
You can bring 4 friends
The correct answer from the four selections is the first one.
320-8x=280
Answer:
4 friends
Step-by-step explanation:
first do
320-280=40
so you know you can spend forty bucks
step 2
40 divided by 8 is 5
if you are getting tickets for yourself too you can take 4 friends.
Help plzzzzzzzzzzzzzz show work after you answer ill make a post for an extra 50
Step-by-step explanation:
59/8=7.375
So that's mean wxyz is bigger than the ABCD for 7.375
So YZ = 7.375×4 = 29.5
Lcm of two numbers is 1320 their HDR is 12 if one of the numbers is 132 find the other
Answer:
the other number is 120 okay
Mrs.Butter is a wonderful baker and she makes delicious cookies, Last Saturday she sold 72 peanut harger cookies. She also sold seme oatmeal cookies. If the ratio of peanut butter cookies sold to oatmeal okies sold was 9:1. how many peanut butter and oatmeal cookies did she sell altogether?
Answer:
she sold 8 oatmeal cookies
total = 72+8=80 cookies sold
Step-by-step explanation:
72 at a 9:1 ratio, would be 72:8
so she sold 8 oatmeal cookies
total = 72+8=80 cookies sold
Further explanation:
for every 9 PB cookies she sold, she sold one OM cookie.
She sold 72 PB cookies, so she sold 8 OM cookies because 72/9=8.
Determine which line the point (3, -2) lies on.
y = -2x + 4
y = 2x + 1
y = x -2
y = 2x - 5
Answer:
y = -2x + 4
Step-by-step explanation:
I hope the picture is self explanatory, If you input the line into each of the statements they should be equal.
What’s the answer 5x6 x 1
Answer:
36
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is 30
Step-by-step explanation:
because it's just 5x6 which is 30 and anything multiplied by 1 is equal to the same number
-3(b-7) pleaseeeeee help mee
Answer:
-3b - 21
Step-by-step explanation:
You have distribute the -3 to both b and 7. So, you would have to multiply the -3 to both b and 7.
What’s the equation for f and g?
Someone pls help me
Answer:
60°
Step-by-step explanation:
Dilation doesn’t change angle degree, so that’s irrelevant.
M<T=180-20-100=60°
M<T corresponds to the M<W
Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
PLEASE HELP ITS DUE SOON
Answer:
the answer in slope-intercept form would be y = 0.5x + 1
Step-by-step explanation:
Answer:
y = [tex]\frac{1}{2}[/tex] x + 1
Step-by-step explanation:
The equation of the line in slope-intercept form is
y = mx + b , where "m" is a slope and "b" is an y-intercept.
m = [tex]\frac{rise}{run}[/tex] = [tex]\frac{y_{2} -y_{1} }{x_{2} -x_{1} }[/tex]
~~~~~~~~~~~~
y = [tex]\frac{1}{2}[/tex] x + 1
Precalc HELP me OUT PLEASE !!!
Over which of the following intervals does f(x)=−1x have the greatest average rate of change?
[2,−14]
[−4,2]
[1,52]
[2,5]
Answer:
[2,5] is the answer of question
the sales tax rate is 10% if Andrew buys a toy rocket price at 29 how much tax will she pay
Is (7 + 3x)2x a monomial?
Answer:
No,it is a factorized quadratic equation
Step-by-step explanation:
(7+3x)2x expands to 14x+6x² which is a quadratic equation. It can also be written as 6x²+14x+0
can someone help, please
Evan has equal numbers of pop songs, jazz songs, and rock songs loaded on his personal music player. He has it set to play songs on a random shuffle. Suppose Evan is designing a simulation that could be used to estimate the probability that the next two songs to play are both jazz songs.
Which simulation design could Evan use to estimate the probability?
A. Coin
Let heads (H) = jazz
Let tails (T) = pop or rock
Toss coin three times. Repeat.
B. Number cube
Let 1 = pop
Let 2 jazz
Let 3 = rock
Roll cube four times. Repeat.
C. Number cube
Let 1,2 = pop
Let 3,4 = jazz
Let 5, 6 = rock
Roll cube two times. Repeat.
D. Random Digits
Let 1,2,3 = jazz
Let 4,5,6 = pop
Let 7,8,9,0 = rock
Select two random digits. Repeat.
Answer:
I think it is C. Number cube
Let 1,2 = pop
Let 3,4 = jazz
Let 5, 6 = rock
Roll cube two times. Repeat.
Step-by-step explanation:
GIVING BRAINLEST TO WHOEVER ANSWERS THIS
Answer:
156 for area and 12x+30y as the equivalent equation
Step-by-step explanation:
using the distribute property, u multiply 6 with everything in the () and get
12x+30y as the area
plus in the variables and get
12(3) + 30(4) = 36+120=156
Please help me :) it would mean a lot
[tex]3.18 \div 10[/tex]
Please tell me the solution with explanation and working
Answer:
0.318
Step-by-step explanation:
on division with 10, the value reduces.... decimal moves forward
on multiplication, the value increases decimal moves backward....
eg: 3.18 x 10 = 31.8
A textbook costs 16.50 plus tax. After sales tax , the book costs $17.49 . What is the sale tax rate ?
Answer:
5.99%
Step-by-step explanation:
5.99% × 16.50 = 0.98835
Maddy reads three-fifth of 75 pages of his lesson. How many more pages does he need to complete the lesson?
Answer:
30 more pages
Step-by-step explanation:
1-3/5 =2/5
We do this because we are finding the amount left, which is the remaining fraction left, or 2/5
Multiply 75 by 2/5
150/5 = 30
Find c. Round to the nearest tenth
It’s not 125 or 7.2!!
Answer:
1577
Step-by-step explanation:
105*15+2
Amber earns £7 for each hour she works from Monday to Friday. She earns £10 for each hour she works on Saturday. One week Amber worked for 4 hours on Saturday. That week she earned a total of £180 (a) How many hours did Amber work that week?
Answer:
24 hours
Step-by-step explanation:
4·10 = 40
180 - 40 = 140
140/7 = 20 hours from Mon - Fri
4 hours on Sat
20 + 4 = 24
Which ordered pair is a solution to the equation y = -6x?
(12, -2)
(3,-9)
-10.60)
(18, -3)
Answer:
(-10; 60)
Step-by-step explanation:
y = -6x
(12; -2)
-2 = -6 · 12
-2 = -72 - no
(3; -9)
-9 = -6 · 3
-9 = -18 - no
(-10; 60)
60 = -6 · (-10)
60 = 60 - yes
(18; -3)
-3 = -6 · 18
-3 = -78 - no
Which of the following is equivalent to the expression 2x + 4x - 2x + 60?
A. 3(x + 20) C. 4(x + 60)
B. 4(x + 15) D.5(x + 12)
The temperature changed from -1 degrees to +10 degrees. How much did the temperature change
by? +11
Answer:
yes it is +11
Step-by-step explanation:
Answer
11
Step-by-step explanation:
Solve for b at the top
And x at the bottom
I’ll give 17 points
Answer:
b = -1
x = 1
Step-by-step explanation:
8 - (b - 2) = 11
subtract 8 from both sides
- (b - 2) = 3
distribute
-b + 2 = 3
subtract 2 from both sides
-b = 1
now, to make the b positive, we make the other side negative by multiplying.
b = -1
-2x+ 4 = 5 -3x
subtract 4 from both sides
-2x = 1 -3x
add 3x to both sides
1x = 1
divide by 1
x = 1
(hopefully this helps?)
The number of people that attended the first basketball game of the season was 840. The number of people attending the last basketball game of the season increased by 30%. How many people attended the last basketball game
Answer:
1092 people attended the last basketball game.
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of people who attended the first basketball game = 840
Percent increase for last game = 30%
Total people who attended last game = (100+30)% = 130% of first game
Number of people who attended last game = [tex]\frac{130}{100}*840[/tex]
Number of people who attended last game = 1.30*840 = 1092
Hence,
1092 people attended the last basketball game.
Can someone help me with this please
i need to find x & y. plz answer i really need thisssss. only if correct :)
Answer:
x=12, y= 20
Step-by-step explanation:
We can find x using the pythagorean thereom because ABD is a right triangle.(D is the point between segments with legnth 5 and 11)
AC^2 + CD^2 = AD^2
x^2 + 5^2 = 13^2
x^2 = 25 = 169
x^2 = 144
x = 12
We may now find y using the pythagorean thereom because ABC is a right triangle. Right now we know x = 12
AC^2 + CB ^2 = AB^2
12^2 + 16^2 = y^2
144 + 256 = y^2
y^2 = 400
y= 20
I hope this helps! :)
Please help ASAP lol
Subtracting a number is the same as adding its opposite.
Use this understanding to complete each of the equations below.
Enter numbers to evaluate −5−(−7).
‐5 –(‐7)= ‐5 + ~~~
= ~~~~
Enter numbers to evaluate −5−7.
‐5− 7 = ‐5 + ~~~~
= ~~~~
Answer:
The answer is 2
Step-by-step explanation:
-5-(-7) = 5 + ?
-5-(-7)
-5 + 7 = 2
PLEASE THANK, RATE AND FOLLOW ME,
AND PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST ANSWER
HOPE IT HELPS YOU
Solve for x
a. 1.6
b. 4.6
c. 3.6
d. 4.8
Answer:
3.6
Step-by-step explanation: