Step-by-step explanation:
-30i + 52 - 30i
= 52 - 60i.
Here a is 52 and b is -60.
Find the inverse of the following function. A. B. C. D.
Answer:
i think the answer is C
Step-by-step explanation:
Answer:
a
Step-by-step explanation
yes def
Subtract the number 6498 from the product of six doubles, four triples and one five. Which number did you get?
Answer:
the answer will be 132
Step-by-step explanation:
''.''
Answer:
2142
Step-by-step explanation:
product of six doubles, four triples and one five: 2*2*2*2*2*2*3*3*3*3*5 =8640
8640 - 6498 = 2142
Wish this is right.
What is the solution to the system? x + y = 4 x+y=1
Given :
x + y = 4x + y = 1To Find :
The value of x and y.Answer :
x + y = 4 ....[Equation (i)]x + y = 1......[Equation (ii)]Adding eqⁿ (ii) and eqⁿ (i) we get :
→ x + y + x - y = 4 + 1
→ 2x = 5
→ x = 5/2
→ x = 2.5
Now, put the value of x = 5/2 in eqⁿ (i) we get :
→ x + y = 4
→ 5/2 + y = 4
→ y = 4 - 5/2
→ y = 1.5
Another way to find slope is with the slope formula (y2-y1/x2-x1 find the slope of (3,2) (7,4)
Answer: 2/4=1/2
Step-by-step explanation: 4-2=2. 7-3=4
Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
4-2=2
7-3=4
2/4
Active
2
3
The average person's speed when riding a bike along a street is 18 kilometers per hour. What conversion factor can be
used to convert this speed to meters per hour?
1 kilometer
1,000 meters
1 meter
1,000 kilometers
1,000 meters
1 kilometer
1,000 kilometers
1 meter
Save and Exit
Sue
plz help me i beg of you?
Answer:
it will take her 6/8 days
Step-by-step explanation:
just subtract 1/8 from 7/8
Answer:
6/8 (3/4 in simplest form)
Step-by-step explanation:
have a good day :)
PLS HELP!!! due to inflation nominal prices are usually there were to demand increases. After the second increase the price for a certain item was twice as big as the original. By what percent was the first increase, if the second increase was 25%
Answer:
The first increase was of 60%.
Step-by-step explanation:
The initial value of the product is x.
The first increase was of y.
The second increase is of 25%, that is, 1.25.
The final price was double the original, so 2x.
This situation can be modeled by the following equation:
[tex]xy(1.25) = 2x[/tex]
We want to find y.
Simplifying by x
[tex]1.25y = 2[/tex]
[tex]y = \frac{2}{1.25}[/tex]
[tex]y = 1.6[/tex]
After the first increase, the value was 1.6 of the original value, that is a increase as a percent of (1.6 - 1)*100 = 60%.
solve ASAP for brain list and correctness
Answer: p = 1
Step-by-step explanation:
2/5 + p = 4/5 + 3/5p
-2/5 -2/5
p = 2/5 + 3/5p
-3/5p -3/5p
2/5p = 2/5
Divide both sides by 2/5
p = 1
Please help me if u know
It was estimated that 650 people would attend the baseball game, but 683 people actually attended.
What is the percent error, to the nearest percent, of the estimate?
Answer:
5%
Step-by-step explanation:
33/650=0.0507
0.0507*100=5.07
Quadrilateral E F G H is shown. Angle E is (15 x minus 10) degrees, angle F is (15 x + 14) degrees, angle G is (9 x minus 4) degrees, and angle H is (11 x + 10) degrees.
What is the greatest angle measure in the diagram?
95o
105o
119o
180o
Answer:
119
Step-by-step explanation:
Answer:
C. 119 degrees
Find the equation of the line with m = 2 and goes through (-4,5).PLEASE HELP
Hello! :)
Please help me solve this + explain your answer :)
I will indeed give you Brainlst <3
Answer:
A
Step-by-step explanation:
The two triangles are congruent because if each triangle's angles add up 180 degrees, you can deduce that the triangles have atleast two congruent angles.
Triangle RST:
48 + 73 = 121
180 - 121 = 59
Angle R = 59
Angle T = 48
Angle S = 73
59 + 48 + 73 = 180
Triangle ABC:
73 + 59 = 132
180 - 132 = 48
Angle A = 59
Angle B = 73
Angle C = 48
59 + 48 + 73 = 180
due today Solve the equation.
17n=−4 what does n equal
Answer:
17n=-4 ÷17
n=-0.235
Step-by-step explanation:
prove me wrong
PLEASE ASNWER
Simplify the following.
-(33)2
Answer: -66
Step-by-step explanation:
-66 .. rj56ycs46ywd6cyh65whv57hvw75hy7vj
what is lcm for 30,42
Answer:
[tex]210[/tex]
Step-by-step explanation:
30: 30, 60, 90, 120, 150, 180, 210
42: 42, 84, 126, 168, 210
Answer:
210;-;
help me pls! I will give brainleist if correct. omgawd! pls can anyone help meh?
Answer:
11 3/4 = y ÷ 6 1/4Step-by-step explanation:
The required equation is translated as:
11 3/4 = y ÷ 6 1/4Hello? Someone please help me with this.
Answer:
16x-6
Step-by-step explanation:
well in order to do so
u have to multiply 2 to 8x to get 16x
and then, multiply the 2 to -3 to get -6
this is the distributive property form. and that's how u get ur answer
The Hunters drove to visit some friends. The table below shows how long it 1 point
took the Hunters to drive certain distances. Which unit rate describes the
Hunters' speed? (6.RP.2c)
Miles
120
180
240
Hours
2.
3
4.
30 miles per 1/2 hour
O 55 miles per hour
0 60 miles per hour
O 120 miles per 2 hours
Answer:
Step-by-step explanation: 250 miles + 50 miles = 300 miles
300 miles / 5 hours = 60 miles per hour
H
Which side has a length of 10 units?
G
8
O HG
O GJ
4
O HI
OJ
-8
-4
4
8
1
-4
-8
Done
Intro
Answer:
HI sorry for the late answer:>
Step-by-step explanation:
Answer:
it is indeed HI
Step-by-step explanation:
Monica had a savings account that paid her an interest rate of 4%. After she had this account for 12 years, she had received $192 in interest. How much money had she put into the account at the beginning of the 12 years?
Answer:
Money she put in her account = $400
Step-by-step explanation:
As, to find the interest the formula is PTR/100 = I
Where P = Principcal
And T = time (in years)
And R = rate
And I = interest
So here p is not present we need to find it
R = 4%
And T = 12 years
And I = $192
= p x 4 x 12 /100 = 192
P x 4 x 12 = 19200
P x 48 = 19200
P = 19200/48
P = 400
So Principcal = $400
Ryan planted 1/6 of his garden with green peppers and 1/6 of his
garden with red peppers. He said that he planted 1/3 of his garden
with peppers. Draw a model and a number line to show that he is
correct.
Answer:1/6 plus 1/6 is 1/3
Step-by-step explanation:
PLEASE ANSWER ASAP FOR BRANLEST!!!!!!!!!!!!!!!
Solve the equation
1/4t - 6 = -4
what is t?
Answer:
t = 8
Step-by-step explanation:
What is the rate of change And initial value for the linear relationship that includes the points shown in the table
Answer:
Multiply them and then add them altogether
so
Step-by-step explanation:
2x3=6
4x5=20
6x7=42
8x9=72
6+20+42+72= 140
6+20=26
26+42=68
68+72= 140
A store has clearance items that have been marked down by 60%. They are having a sale, advertising an additional 45% off clearance items. What percent of the original price do you end up paying
Answer:
You end up paying 22% of the original price.
Step-by-step explanation:
The statement indicates that a store has clearance items that have been marked down by 60% and this means that you have to pay 40% of the price as:
100%-60%=40%
Now, the statement says that the are advertising an additional 45% off clearance items which means that you will have a 45% discount on the 40% of the original price. So, you have to calculate 45% of 40 and subtract that from 40 to find the percentage that you will end up paying:
40*45%=18
40-18=22
According to this, the answer is that you end up paying 22% of the original price.
divide 4,052 divided by 61
Answer:
R u that lazy to not type it in a calculator
Step-by-step explanation:
But it is 66.4262295082
Pls make me buy brainiest
example of 12 hours and 50 minutes add 8 hours 46 minutes step by step yarr please urgent tommorow is my paper
Answer:
21:36
Step-by-step explanation:
add the hours
add the minutes
if minutes are 60 or more
subtract 60 form minutes
and add 1 to hours
a circle has a center at (-2,7). if a point on the circle has coordinates (3,-1) then which of the following would be the length of the radius of the circle
Answer:
square root of 65 or 8.06
Step-by-step explanation:
(x-2)^2+(y-7)^2+65
hope this helps
The length of radius is 7.81 unit.
What is Distance Formula?The distance between two points P(a, b)a nd Q(c, d) is
D = √(c- a)² + (d- b)²
Given:
Center at (-2,7) if a point on the circle has coordinates (3,-1).
Using Distance Formula
D = √( 3-(-2))² + (1-7)²
D = √ (3 +2)² + (-6)²
D = √5² + 36
D = √25+36
D = √61
D= 7.81 unit
Hence, the length of radius is 7.81 unit.
Learn more about distance formula here:
https://brainly.com/question/28956738
#SPJ2
covert 3/8 to a decimal
Answer: 0.375
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is 0.375
Step-by-step explanation:
3/8=0.375
Can the sides of a triangle have lengths 13.9, 12.7, and 5.1?
yes or no?
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
Sure. For example 5.1+13.9>12.7 or 5.1+12.7>13.9 or 13.9-5.1<12.7
Answer:
Yes
Step-by-step explanation: