Answer:
5(5x-t)
=13×5
25x - 5t
=65
25x -5t + 4x +5t
=65 + 22
29x
= 87
x
= 87÷29
x =3
substituting x=3 in 5x-t=13
15- t
=13
15 - 13
= t
t = 2
Step-by-step explanation:
Find the equation of the line that passes through (1,3) and is perpendicular to 2y=2x-1
Leave your answer in the form of y=Mx+c
Answer:
y = -x + 4
lmk if it's wrong lol
HELPPPP PLSS help me and i willl give u brainlylist
solve the following inequality
Answer:
X>30
Step-by-step explanation:
you add 9 to both sides to get X by itself, then add 9+21 and get 30. That’s the answer
What lines are lines of symmetry of a rectangle?
Question 5 options:
Line x and y
Line x only
Line x, y, and m
Line x, y, m, and p
what is the resolution war about?
Answer:
The War Powers Resolution requires the president to notify Congress within 48 hours of committing armed forces to military action and forbids armed forces from remaining for more than 60 days, with a further 30-day withdrawal period, without congressional authorization for use of military force (AUMF) or a declaration ...Step-by-step explanation:
I don't understand the question.
Answer:
Distribution means to spread the product throughout the marketplace such that alarmed number of people can buy it.
find area of shaded regions
Answer:
140.8584073
Step-by-step explanation:
Find the area of the shaded region by subtracting the area of the small shape from the area of the larger shape. The result is the area of only the shaded region, instead of the entire large shape. In this example, the area of the circle is subtracted from the area of the larger rectangle.
Find the unit rate
12 boxes can hold 96 books
Answer
8 books per box
Step-by-step explanation:
one box can hold 8 books
Which statements are accurate about the dilation? Check all that apply. The dilation is a reduction. The scale factor is between 0 and 1. A is the image of A' Point O is the center of dilation. OB = BB'.
Answer:
A,B,D
Step-by-step explanation:
Trust me just did it on edge
Answer:
A, B, D is your answer...
Step-by-step explanation:
pls help ill give brainliest i put pictute down
Answer:
Option D
Step-by-step explanation:
Given the following question:
Airline makes $98,410
Truck driver makes $38,200
Annually means in a year so the airline makes $98,410 and the truck driver makes $38,200 in a year.
Now in order to find the amount the two make in 20 years we have to multiply:
[tex]98410\times20=1968200[/tex]
[tex]38200\times20=764000[/tex]
Now since the question asks "how much MORE" does the airline make we have to subtract:
[tex]1968200-764000=1204200[/tex]
[tex]=1204200[/tex]
The airline makes "$1,204,200 more dollars" than the truck driver, or option D.
Hope this helps.
Answer:
The answer is either D or B
Step-by-step explanation:
98,410 x 20 is 1,968,200 so
it might be closer to D or B instead.
Sorry if this is wrong.
But If it is right Can I get brainlest pls.
When solving an ______, use inverse operations to undo the operations.
help plssssss
hsjehwhabsb
um i cant see it clearly
only one question today
Answer:
c) Solve for the second equation for y and then substitute this value int the first equation.
Step-by-step explanation:
Answer:
3rd option
Step-by-step explanation:
always choose the equation where the variable is alone.
second equation has a lone 'y' and all that needs to be done is subtracting 2x from both sides of equal sign.
find the area of the circle use 3.14π
Answer:
[tex]\huge\boxed{\sf 28.26 \ in. ^2}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given that:
Diameter = 6 in.
We know:
Radius = Diameter / 2
Radius = 6 / 2
Radius = 3 in.
Now,
Area of the circle:
[tex]= \pi r^2\\\\Where \ r = 3 \ in.\\\\= (3.14)(3)^2\\\\= (3.14)(9)\\\\= 28.26 \ in.^2\\\\\rule[225]{225}{2}[/tex]
Answer:
A=3.14(23)^2
3.14(529)
1,661.06
1,661.1
Step-by-step explanation:
If the discriminant is zero how many solutions are there:.
Need help math question about Two Lines and Transversals
The right and accurate answer will get brainiest and a thanks!
In the diagram below, FG is parallel to CD. If the length of C D is the same as the
length of FE, CE = 17, and FG = 6, find the length of FE. Figures are not
necessarily drawn to scale. State your answer in simplest radical
Answer: sqrt(102)
Step-by-step explanation:
We know that triangles GFE and DCE are similar by AA.
If we let CD=FE=x, then we can set up a proportion. Namely,
CE/FE = CD/FG
17/x = x/6
x^2 = 102 -> x=sqrt(102)
A bacteria population decreases by a factor of 1/2 every 4 hours. Explain why we could also say that the population decays by a factor of (1/2 )^1/4 every hour.
Answer:
(1/2)^(t/4) = ((1/2)^(1/4))^t
Step-by-step explanation:
If time t is given in hours, then the number of 4-hour time periods is t/4. If the half-life is 4 hours, the population multiplier is ...
(1/2)^(t/4)
Using the rules of exponents, that can be rearranged to ...
(1/2)^((1/4)·t) = ((1/2)^(1/4))^t
That is, the multiplier every hour is ...
(1/2)^(1/4)
_____
The relevant rule of exponents is ...
(a^b)^c = a^(bc)
If g (x) = -x + 2 and d (x) = x 2 + 2, what is d (g(x))?
+
One inch on a map equals
150 miles. What do 3 1/2 inches
represent?
A bag contains 16 blue marbles, 12 red marbles, and 12 green marbles. If Malik randomly draws a marble from the bag (and puts it back) 25 times, how many times should he expect to pull a blue marble? Enter your answer as a number, like this: 42
The expected number of times he picks a blue marble is the mean of the blue marbles
Malik should expect to pick a blue marble 10 times when he picks 25 marbles
How to determine the expected timesThe given parameters are:
Blue = 16
Red = 12
Green = 12
The total number of marbles is:
Total = 16 + 12 + 12
So, we have:
Total = 40
When he picks 25 marbles, the expected number of blue marble is:
Expected = Blue/Total * 25
So, we have:
Expected = 16/40 * 25
Evaluate the product
Expected = 10
Hence, he should expect to pick a blue marble 10 times when he picks 25 marbles
Read more about expected values at:
https://brainly.com/question/15858152
What is the solution to this equation?
−4(2m − 7) = 3(52 − 4m)
Answer:
m = 32
Step-by-step explanation:
-4(2m-7) = 3(52 - 4m)
-8m + 28 = 156 - 12m
-8m + 12m = 156 - 28
4m = 128
m = 32 Ans...
The required solution is m = 32 to the given equation −4(2m − 7) = 3(52 − 4m).
What are Arithmetic operations?Arithmetic operations can also be specified by subtracting, dividing, and multiplying built-in functions.
What is the equation?The equation is defined as mathematical statements that have a minimum of two terms containing variables or numbers that are equal.
We have been given an equation as
⇒ -4(2m-7) = 3(52 - 4m)
Apply the distributive of multiplication,
⇒ -8m + 28 = 156 - 12m
Rearrange the terms of m in the above equation,
⇒ -8m + 12m = 156 - 28
Apply the subtraction operation,
⇒ 4m = 128
Divided by 4 both sides of the equation, we get
⇒ m = 32
Therefore, the solution is m = 32 to the given equation −4(2m − 7) = 3(52 − 4m).
Learn more about the equation here:
brainly.com/question/13947055
#SPJ2
Someone please help me with this I can’t get it wrong
Answer:
a = 7
Step-by-step explanation:
Using the Cosine rule in the triangle
a² = b² + c² - (2bc cosA )
= 2² + (5[tex]\sqrt{3}[/tex] )² - (2 × 2 × 5[tex]\sqrt{3}[/tex] × cos30° )
= 4 + 75 - (20[tex]\sqrt{3}[/tex] × [tex]\frac{\sqrt{3} }{2}[/tex] ) ← exact value of cos30°
= 79 - ( 10 × 3)
= 79 - 30
= 49 ( take square root of both sides )
a = [tex]\sqrt{49}[/tex] = 7
Answer:
a = 7
Step-by-step explanation:
a² = b² + c² - 2bc × cos α
a² = 2² + ( 5√3 )² - 2 × 2 × 5√3 × [tex]\frac{\sqrt{3} }{2}[/tex]
a² = 49
a = 7
y = -3x+5
which of the following equations would create a system of equations with INFINITE SOLUTIONS?
A.y=5+ -3x
B.y=5x+3
C.y=3+5x
D.y=1/3x-5
Answer:
A. y=5+ -3x that should be the answer
Find the Perimeter of the figure below, composed of a rectangle and a semicircle.
Round to the nearest tenths place.
Answer:
53.7
Step-by-step explanation:
Rectangle: lenth = 14, width = 2 * 5 = 10
perimeter of reactangle (3 sides) = 14 + 10 + 14 = 38
perimeter of semicircle = π * 5 = 3.14 * 5 = 15.7
Total perimeter = 38 + 15.7 = 53.7
Answer:
Step-by-step explanation:
Rectangle:
Length = 14 units
Width = diameter of the semicircle = 2*5 = 10 units
Circumference of circle = πr = 3.14 * 5 = 15.7 units
Perimeter of the figure = 14 + 10 + 14 + 15.7 = 53.7 units
There is a bag filled with 2 blue, 4 red and 3 green marbles.
A marble is taken at random from the bag, the colour is noted and then it is not replaced.
Another marble is taken at random.
What is the probability of getting 2 different colours?
Answer:
.753
Step-by-step explanation:
Let Ps = probability both marbles are the same color.
Let Pd = probability both marbles are a different color.
Pd = 1 -Ps
Let Pb = probability both marbles are blue
Let Pr = probability both marbles are red.
Let Pg = probability both marbles are green
Pb= 2/9 * 1/9 = 2/81
Pr= 4/9 * 3/9 = 12/81
Pg=.3/9 * 2/9= 6/81
Ps = Pb + Pr +Pg= 20/81
Pd =1-Ps= 61/81 = .753
Is this correct?
im pretty sure when you change the sign in an equation you actually have to change all of them so the equation would be 3+5+7. Am i correct?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Mistake in the second step.
We must add positive numbers or negative ones.
Here he had add the positive and negative numbers and that is the mistake
[tex]=3-(-5)-7\\\\=3+5-7[/tex]Here 5 is positive because -×-=+
[tex]=8-7[/tex]
[tex]=1[/tex]
In the second step, we must add the positives that are 3 and 5 and subtract from 7.
Hope it will help you.
help? The ratio of 1000 ml to 2 liters is??
We know that, 1 litre = 1000 ml
Then, 2 litres = 2000 ml
Hence, the required ratio of 1000 ml to 2000 ml be
= 1000 : 2000
= 1 : 2
1 litres =1000ml
then
1000:2000
1:2
Mr. Smith bought 7 apples, 5 mangoes and 8 oranges. What fraction of the fruits are mangoes?
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
First we need to find the total of the fruit
7+5+8 = 20
The fraction of the fruit that is mangoes is the number of mangoes over the total.
mangoes / total = 5/20 = 1/4
please help with this quesriom
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Just a guess