Find x:
Angle 2x
Angle 3x-20
For geometry
Answer:
x=40
Step-by-step explanation:
2x+3x-20=180
since they are on the same line, you add them up to 180 to find x
5x-20=180
+20+20
5x=200
x=40
Represent x = 3 and y = 5 using function notation.
O A. f(3) = 15
O B. f(x) = 5
O C. f(5) = 3
OD. fl) = 3
O E. f(3) = 5
Answer:
E
Step-by-step explanation:
note that y = f(x)
Given x = 3 and y = 5 , then
f(3) = 5 → E
In the image below, ∠B≅∠E. What similarity criterion proves that △ABC~△FED?
Answer: a
sin
A
=
b
sin
B
Y
sin
60
∘
=
5
sin
36
∘
Y
=
5
sin
36
∘
(
sin
60
∘
)
Y
=
7.36
≈
7.4
Bonnie deposited $1000 in an investment account on the first of January in 2001. The account pays 7.2% interest compounded annually. How much is the investment worth at the end of 2005? please help, having a mental break down over my math homework <3
Answer:
About $1415.71
Step-by-step explanation:
We can use the formula for compound interest, given by:
[tex]\displaystyle A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]
Where P is the initial amount, r is the rate, n is the number of times compounded annually, and t is the time in years.
Our initial amount is the $1000 Bonnie deposited. So, P = 1000.
Our rate is the interest, which is 7.2% of 0.072. So, r = 0.072.
Since it is compounded annually, our n = 1. So, we have:
[tex]A=1000(1+0.072)^t[/tex]
We want the amount after 5 years. So, t = 5. Substitute and evaluate:
[tex]A=1000(1.072)^5\approx\$1415.71[/tex]
The investment will be worth about $1415.71 after 5 years.
Answestream wonder
Step-by-step explanation:
k 9
PLZ HELPP AND ANSWER FASTTTT. ANSWER BOTH PARTS PLZZ
4 full teams
1 smaller team.
Answer: there would be 4 full teams, and 3 in the smaller team.
Step-by-step explanation:
You can put 4 into 19 four times, which gets you 16. So the remaining number, 6, is the smaller team.
Can you please help me answer this picture
Sameer's father is two years more than three times Sameer's age. Write Sameer father's age if Sameer is x years old at present
Answer:
3x+2
Step-by-step explanation:
Let Sameer age be x years old at present
Three times Sameer's age = 3 * x = 3x
Two years more than three times Sameer's age = 3x + 2
If Sameer's father is two years more than three times Sameer's age, the the age of Sameer's father at present will be (3x+2) years
So here this question is of concept linear equations. As in linear equations we assumes the unknown number as an variable. Here also we would be doing same.!!
Here we have been provided with a condition that the Sameer's father is two years more than three times Sameer's age.
But we won't be assuming the age of Sameer as any other variable other than x. (Because it's given in the question)
★ Therefore according to the question,
[tex]\implies \: \underline{\boxed{ \sf{Age \: of \: Sameer's \: father \: = \: 3 (Age \: of \: Sameer) \: + \: 2}}} \: \red\bigstar[/tex]
Substituting the age of Sameer as x.
[tex] \longrightarrow \: \sf{Age \: of \: Sameer's \: father \: = \: 3 (x) \: + \: 2} \: \\ \\ \longrightarrow \: \sf{Age \: of \: Sameer's \: father \: = \: 3 \times (x) \: + \: 2} \\ \\ \longrightarrow \: \red{\sf{Age \: of \: Sameer's \: father \: = \: 3x \: + \: 2}}[/tex]
Henceforth,
Age of Sameer's father is (3x + 2)Arithmetic Sequences Assessment
an = a1 + (n − 1)d
Find the 32nd term of the arithmetic sequence 32, 29, 26, 23, ...
-55
-61
064
63
Answer:
a1=32,n=32,d=29-32=-3
a32=32+(32-1)×-3=32+31×-3=32-93=-61
Which pair of factors of 30 has a sum of -17?
Answer: 30 = 1 x 30, 2 x 15, 3 x 10, or 5 x 6. Factors of 30: 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 30. Prime factorization: 30 = 2 x 3 x 5.
Step-by-step explanation:
The pair of factors of 30 which has a sum of -17 is -2 and -15.
What are Factors?Factors of a number or an algebraic expression are the numbers or expressions which divides the given number evenly.
For example, 10 = 2 × 5
So we can say that 2 and 5 are factors of 10.
We have to first find the factors of the number 30.
Pair of numbers which on multiplication gives 30.
2 × 15 = 30
-2 × -15 = 30
3 × 10 = 30
-3 × -10 = 30
5 × 6 = 30
-5 × -6 = 30
The numbers which has the sum of -17 are -2 and -15.
Hence the pair of factors which has a sum of -17 are -2 and -15.
Learn more about Factors here :
https://brainly.com/question/29155845
#SPJ6
Please help thank you
Answer:
x=25
Step-by-step explanation:
180-113=67
67-42 = 25
A small business makes bottles of lemonade. Today, they have 528 ounces of lemonade to bottle. Each bottle holds 24 ounces of lemonade. They sell each bottle for 2 dollars. How many dollars will the business recive?
Answer:
$44
Step-by-step explanation:
From the above question:
24oz of Lemonade = 1 bottle
528 oz of Lemonade = m
Cross Multiply
24 × m = 528
m = 528/24
m = 22 bottles
We are told that: they sell each bottle for $2
Hence:
1 bottle = $2
22 bottles = z
Cross Multiply
z = 22 × $2
z = $44
Hence, the amount of dollars that the business will receive = $44
Allison goes to the store with $100. She buys the same gift for 7 of her friends. She has $16 dollars left. How much did each gift cost.
Answer:
$12
Step-by-step explanation:
Since she has $16 left, this means she spent $84. ($100-$16=$84)
Then, since she bought the same give for 7 of her friends, divide:
84/7=12.
This means that each gift cost $12.
AB is a chord of length 3 inches in a circle of radius 2.5 inches. Find the distance of AB from the center of the circle.
Answer:
2 inches
Step-by-step explanation:
Given that:
|AB| = 3 inches
Let the radius be |AC| where C is the center of the circle.
The distance from C (center of the circle) to where it cuts the line AB(chord) is required to be determined.
So, let that point on line AB be point D.
Then, |CD| from the center of the circle can be figured out by using the Pythagoras rule.
i.e.
AC² = AD² + CD²
2.5² = 1.5² + CD²
6.25 = 2.25 + CD²
6.25 - 2.25 = CD²
4 = CD²
CD = √4
CD = 2 inches
W and B share the cost of purchasing a TV. B pays 4/10 of the bill and W pays $32 more than B. How much did each pay?
Answer:
W paid $96
B paid $64
Step-by-step explanation:
Let the total amount paid be $x
From the question, we are told that B pays 4/10
That means what W paid will be;
1-4/10 = 6/10
Thus, we have that;
6/10 * x - 4/10 * x = 32
6x/10 -4x/10 = 32
2x/10 = 32
2x = (32 * 10)
2x = 320
x = 320/2
x = $160
6/10 = 6/10 * 160 = $96
4/10 = 4/10 * 160 = $64
Hey there .. Plz help me solve this .
Answer:
I don't understand your question!!!
48 is 16% of what number?
Answer:
300
Step-by-step explanation:
48÷0.16=300
Answer:
300 I believe I it is if you want to believe me
Does the data in the table show a proportional relationship?
Answer:yes
Step-by-step explanation:
One health club charges a $40 membership fee and $40 per month. Another club charges a $100 membership fee and $25 per month. Write and solve an equation to find the number of months that it will take for the two health clubs to be equal.
Answer:
They will be equal at the 4th visit both paying $200.
Step-by-step explanation:
Club A: 40+40x
Club B: 100+25x
Gretchen made a paper cone to hold a gift for a friend. The paper cone was
16 inches high and had a radius of 4 inches. Find the volume of the paper
cone to the nearest tenth. Use 3.14 for pi .
Answer: 803.84 --> 803.8
Step-by-step explanation:
4^4=16x3.14=50.24*16=803.84
what do the blue lines mean also what is the answer
Answer: 66 çm
Step-by-step explanation:
a triangle his different heights so base it off what the blue line says.
Answer:
correct answer is 66cm
Step-by-step explanation:
on Khan academy
Write the exponential equation for this scenario. Mike buys a car for $45,000.00. The cars value depreciates (loses value) at a rate of 18% per year.
Answer:
[tex]A=45000(0.82)^t[/tex]
Step-by-step explanation:
Given data
P= 45,000
rate= 18%
Recall the expression for the compound interest
[tex]A=P(1+r)^t[/tex]
Since we are talking of depreciation
[tex]A=P(1-r)^t[/tex]
Substitute
[tex]A=45000(1-0.18)^t\\\\A=45000(0.82)^t[/tex]
Hence the exponential function is
[tex]A=45000(0.82)^t[/tex]
I choose $9000 but I'm not sure and I just wanted to verify or an explanation to see if I'm right?
Answer:
Yea it's 9000
Step-by-step explanation:
6,000 is way too low, and 15,000 and 18,000 are way too high
X^2-7x+10=0?? Please and thank you
Write two numbers that multiply to the value on top and add to the value on bottom.
16
-17
Answer:
-16 and -1
Step-by-step explanation:
If you multiply them you get +16 and add them you get -17.
The diagram shows a velocity-time graph of a motorbike for 25 seconds.
a) After how many seconds was the acceleration zero? 4.5 seconds
metres
b) What was the distance travelled in the last 15 seconds?
25
20
15
Velocity (m/s)
10
5-
0
0
5
10 Time (s)15
20
2
25
Answer: The acceleration is 0 after 4.5 seconds.
*The distance traveled in the last 15 seconds on the graph is about 225 meters.*
If the question means "distance traveled during the last 15 seconds before coming to a complete stop" The distance is 30 meters.
The attachment shows what I believe to be the missing right side of the graph showing the velocity at 0.
Step-by-step explanation: a.) at 4.5 seconds, the graph is momentarily flat; that is, the derivative, (the change in slope) is 0. There is no change in velocity at that point. Before that, the velocity is increasing, so there is positive acceleration. After that, the velocity is decreasing. So the acceleration is negative.
*The answer choices seem incorrect to me. for part b. Is there a typo?*
b.) From 10 seconds to 25 seconds, the "last 15 seconds" on the graph, the velocity is decreasing at a steady rate; the average velocity is 15m/sec
At 15m/sec × 15 sec, the distance traveled is 225 meters.
If we are to extrapolate to the point there the velocity is 0, assuming the steady rate of deceleration, the motorbike will reach that stopping point at 63.75 seconds. At 15 seconds before that, at 48.5 sec, it is traveling at 4m/sec.
The average velocity during the final 15 seconds is 2m/sec.
2m/sec × 15 sec = 30 meters.
I don't see that choice either, so I wonder if the question is missing something.
If someone else has a better explanation, I hope they they will answer and explain what I missed.
Answer:
I will only be answering B as A has already been correctly Anserd
B is 225
Step-by-step explanation:
You have to draw a trapezium on the graph and work out it's area so
17 + 13 = 30
30÷ 2 = 15
15 × 15 = 225
Please help me
why - 9/5-1=-14/5
Answer:
Step-by-step explanation:
Because you have to take the L.C.M ,
-9/5 - 1
=( -9-5)/5
= -14/5
please
Brain-list it or support me at my U-Tube channel " ZK SOFT&GAMING " I will be thankful
Step-by-step explanation:
Two negatives make a positive.
So, if it was negatives, it would make an addition between 9 and 5 which makes 14.
For each of the following equations,give the centre and radius of the circle.
a)x^2 + y^2 = 25 b) x^2 + y^2= 1
d) (x - 5)^2 + (y-3)^2 = 81 e) (x+2)^2 + (y-1)^2 = 9
g) (x + 1)^2 + (y + 3)^2 = 49 h) x^2+ y^2 = 6.25
Answer:
a) Center is (0,0) and radius r = 5
b) Center is (0,0) and radius r = 1
d) Center is (5,3) and radius r = 9
e Center is (-2,1) and radius r = 3
g) Center is (-1,-3) and radius r = 7
h) Center is (0,0) and radius r = 2.5
Step-by-step explanation:
a)
Given circle x² + y² = 25
The standard form of circle equation is
( x-h)² +(y-0)² = r²
Center is (0,0) and radius r = 5
b)
Given circle x² + y² = 1
The standard form of circle equation is
( x-h)² +(y-0)² = r²
Center is (0,0) and radius r = 1
d)
Given circle (x-5)² + (y-3)² = 81
The standard form of circle equation is
( x-h)² +(y-0)² = r²
(x-5)² + (y-3)² = 9²
Center is (5,3) and radius r = 9
e)
Given circle (x+2)² + (y+1)² = 9
The standard form of circle equation is
( x-h)² +(y-0)² = r²
(x+2)² + (y+1)² = 3²
Center is (-2,-1) and radius r = 3
g)
Given circle (x+1)² + (y+3)² = 49
The standard form of circle equation is
( x-h)² +(y-0)² = r²
(x+1)² + (y+3)² = 7²
Center is (-1,-3) and radius r = 7
h)
Given circle x² + y² = 6.25
The standard form of circle equation is
( x-h)² +(y-0)² = r²
Given circle x² + y² = (2.5)²
Center is (0,0) and radius r = 2.5
Solve the question below
Answer:
167.143
Step-by-step explanation:
2:6:7
7 for the perimeter
195/7= 27.875
27.875 * 6 =167.143
Answer:
91 meters
Step-by-step explanation:
First find the denominator in the ratio by adding every value up.
[tex]2 + 6 + 7 = 15[/tex]
Now, divide 195 by 15.
[tex]195 \div 15 = 13[/tex]
The longest must be the one with the 7 in the ratio, so we multiply 7 by 13.
[tex]7 \times 13 = 91[/tex]
The longest side is 91 meters long.
It is the question THANKS :D
Answer: the first
Step-by-step explanation:
Answer:
the third is the correct answer
Step-by-step explanation:
i hope that is right:)
In the world of right triangles why does a (squared) + b(squared) = c(squared)? thanks konrad streuli
Answer:
Pythagoras Theorem
Step-by-step explanation:
Like you rightly stated, in a right angled triangle. The phenomenon you mentioned is what us called Pythagoras theorem which proved to us that the square of the length of the hypotenuse of a right angled triangle, is equal to the square of the length of the opposite side to the angle in question, and also to the square of the length of the side adjacent to the same angle in question.
Essentially,
a² + b² = c², where c is the hypotenuse and a & b is the length of the two other sides