The values of the variables are x = 2, y = -2 and z =0
How to solve the system of equations?From the question, the system of equations is given as
x – y - 3z = 4
2x + 3y – 3z = -2
x + 3y – 2z = -4
Subtract the second equation from the third
This action will eliminate (y)
So, we have
x + 3y – 2z = -4 - (2x + 3y – 3z = -2)
Evaluate
-x + z = -2
Make x the subject
x = z + 2
Substitute x = z + 2 in x – y - 3z = 4 and x + 3y – 2z = -4
z + 2 – y - 3z = 4
z + 2 + 3y – 2z = -4
Evaluate
-2z - y = 2
-z + 3y = -6
Double -z + 3y = -6
-2z + 6y = -12
Subtract -2z + 6y = -12 from -2z - y = 2 to eliminate z
7y = -14
Divide
y = -2
Substitute y = -2 in -z + 3y = -6
-z + 3(-2) = -6
Evaluate
-z - 6 = -6
Evaluate
z = 0
Recall that x – y - 3z = 4
So, we have
x + 2 - 3(0) = 4
Evaluate
x = 2
Hence, the solution is x = 2, y = -2 and z =0
Read more about system of equations at
https://brainly.com/question/13729904
#SPJ1
Evaluate the expression shown: 30-3²-2+7
Answer:
=26
Step-by-step explanation:
30−32−2+7
=30−9−2+7
=21−2+7
=19+7
=26
5. A baker makes 275 wheat rolls.
He fills 9 boxes with 24 rolls in
each box. How many rolls are
not in boxes?
Answer:
59 rolls are not in boxes
Step-by-step explanation:
9×24=216-275=59
89, 81,96, 85, 93, 70, 66, 64, 68, 70MeanMedianMode(s)Range
Okay, here we have this:
Considering the provided data set, we are going to calculate the requested data, so we obtain the following:
Mean:
It corresponds to the result of adding all the data and dividing it by the amount of data, then we have:
Mean=(89+81+96+85+93+70+66+64+68+70)/10
Mean=782/10
Mean=78.2
Median:
First we will order the data from smallest to largest and the value that is in the center will be the median:
Sorted Data Set: 64, 66, 68, 70, 70, 81, 85, 89, 93, 96
Since 70 and 81 are in the middle, the median will be their average.
Median=(70+81)/2=151/2=75.5
Mode:
It is the data that is repeated the most, in this case it is 70 because it is twice
Range:
It is the difference between the smallest and largest value, then:
Range=96-64=32
a shelf is in the shape of a triangle. find the angle of the triangle if the measure of the angles are in the ratio of x:x:4x.x=4x=
ANSWER
30°, 30° and 120°
EXPLANATION
We want to find the measures of the angles of the triangle if the ratio of the angles is x : x : 4x
In other words, the ratio is 1 : 1 : 4
The total angle in a triangle is 180°.
Therefore, we have to find the value of x. To do this, we first find the total ratio:
[tex]\begin{gathered} 1+1+4 \\ =6 \end{gathered}[/tex]Now, find x by apply ratios. x is equal to 1/6 of the total angle of the triangle:
[tex]\begin{gathered} x=\frac{1}{6}\cdot180 \\ x=30\degree \end{gathered}[/tex]Now, find 4x:
[tex]\begin{gathered} 4\cdot x=4\cdot30 \\ =120\degree \end{gathered}[/tex]Therefore, the ratio of angles is:
[tex]30\degree\colon30\degree\colon120\degree[/tex]In other words, the angles are 30°, 30° and 120°.
Solve the equation 3x - 4y = 16 for x.16 4OA. X-B. x1643C. X= 4y + 16O D. x= 3(16+47)
To solve for x, first, we add 4y to the equation:
[tex]\begin{gathered} 3x-4y+4y=16+4y, \\ 3x=16+4y\text{.} \end{gathered}[/tex]Now, we divide by 3:
[tex]\begin{gathered} \frac{3x}{3}=\frac{16+4y}{3}, \\ x=\frac{16+4y}{3}\text{.} \end{gathered}[/tex]Answer:
[tex]x=\frac{16+4y}{3}\text{.}[/tex]Polly surveyed 850 teenagers to find out their favorite type of music she found that 32% of teenagers to Vader like hard rock how many Teenage evade light Hard Rock
The survryed was on 850 teenagers
Number of teenage that evade light hard rock = 32% of 850
=32/100 x850
=272
54 is 120 percent of what number ?
Answer:
120% of 54 =
120% × 54 =
120/100 × 54 =
(120 ÷ 100) × 54 =
120 × 54 ÷ 100 =
6,480 ÷ 100 =
64.8
Percentage of 120% of 54
120% of 54 = 64.8
and to prove that we got the right answer do what we did above in reverse below
64.8 ÷ 54 =
1.2 =
1.2 × 100/100 =
(1.2 × 100)/100 =
120/100 =
120%
Step-by-step explanation:
Reflect triangle YWZ across line YW. Which of these is a valid reason why the image of Z will coincide with X?
Triangle WYZ
line YW
then YW is a bisector of, ZX
60% discount on $500 sweater
The discount price of the sweater will be, the original price minus the percentage of discount of the original price.
First, express the percentage of discount as a decimal:
60% = 60/100 = 0.6
so:
[tex]\begin{gathered} 500-0.6\cdot500 \\ 500-300=200 \end{gathered}[/tex]The discount price of the sweater is $200
Find the radius of a circle with a circumstance of 28π
We have the next formula to find the circumference of a circle
[tex]C=2\pi r[/tex]where C is the circumference and r is the radius
In our case we have
C= 28π
we substitute the value in the formula
[tex]28\pi=2\pi r[/tex]then we isolate the r
[tex]r=\frac{28\pi}{2\pi}=14[/tex]the radius is 14.
Read the problem below and find the solution. Use a model or act the
problem out to help solve it.
A group of 24 students have recess together. They are making teams to play
a game. Each team has to have exactly 5 players, and no one can be on more
than one team. How many teams can they make? (It is possible that not
everyone can be on a team.)
Answer:
possible
Step-by-step explanation:
metres> -21,23Sup10f3: Wandere first rareAnswerTeir wiced data prosto w will be whermerson is us. There will stand er is danfromGoethe type of boundary lineDashedEnter two points on the boundary lineSelect the repon you wish to be shaded:
Given
[tex]\begin{gathered} x>-2 \\ y\ge3 \end{gathered}[/tex]The graph
[tex]\begin{gathered} x>-3\text{ the pink colour} \\ y\ge3\text{ the blue colour} \end{gathered}[/tex]Two boundary points
[tex]\begin{gathered} \lparen-2,3) \\ \lparen-2,0) \end{gathered}[/tex]IIIALGEBRA AND GEOMETRY REVIEWUsing distribution and combining like teSimplify.-3(x + 1)- 5
-3(x + 1) - 5
(-3)(x) + (-3)(1) -5
-3x - 3 -5
-3x - 8
-2(u + 3) + 4u
-2u - 6 + 4u
2u - 6
y = 2x divided by 6?
Answer: I'm not sure if you're trying to find x or y, but y = x/3 and x = 3y
Step-by-step explanation:
Need help asap thank you!
All potential solutions are covered by theoretical domains and ranges. The solution sets are constrained by actual domains and ranges to fit inside predetermined constraints. Make a function equation out of a word problem that specifies the domain and range of application. All potential solutions are covered by theoretical domains and ranges.
Domain and range: what are they?C = 9 + 7.34
One room costs = $7.34.
Charges of n room = Charges of one room × Number of Rooms
Charges of n room = 7.34 n
Reservation Room = $ 9
Total Cost (c) = Reservation Room + Charges of n room
C = 9 + 7.34
They only clean a maximum of 15 rooms.
Domain = { 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15}
When n = 1 , C = 9 + 7.34 ×1 = 16.34
When n = 2 , C = 9 + 7.34 ×2 =23.68
When n = 3 , C = 9 + 7.34 ×3 =31.02
When n = 4, C = 9 + 7.34 ×4 =38.36
When n = 5 , C = 9 + 7.34 ×5 = 45.7
When n = 6, C = 9 + 7.34 × 6 = 53.04
When n = 7 , C = 9 + 7.34 ×7 = 60.38
When n = 8 , C = 9 + 7.34 ×8 =67.72
When n = 9 , C = 9 + 7.34 × 9 =75.06
When n = 10, C = 9 + 7.34 ×10 = 82.4
When n = 1 1, C = 9 + 7.34 ×1 1 = 89.74
When n = 12 , C = 9 + 7.34 ×1 2 = 97.08
When n = 13 , C = 9 + 7.34 ×1 3 = 104.42
When n = 1 4, C = 9 + 7.34 ×14 = 111.76
When n = 1 5, C = 9 + 7.34 ×15 = 119.1
C = 9 + 7.34
Domain = { 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15}
Range = { 16.34,23.68,31.02,38.36,45.7, 53.04,60.38,67.72,75.06,82.4,89.74,97.08,104.42,111.76,119.1}
To Learn more About Domain and range, Refer:
https://brainly.com/question/2264373
#SPJ13
Which of the following statements are true regarding functions? Check all that apply. A. The horizontal line test may be used to determine whether a function is one-to-one. B. The vertical line test may be used to determine whether a relatio is a function. C. A sequence is a function whose domain is the set of rational numbers. PREVIOUS
Statement A is true.
In the next example, we can see a function that is not one-to-one with the help of the horizontal line test:
Statement B is true.
In the next example, we can see a relationship that is not a function because it doesn't pass the vertical line test
Statement C is false.
A sequence is a function whose domain is the set of natural numbers
Solve them all pleaseeeeee
The solution to the inequalities will be,
( 5 ) y ≥ 2
( 6 ) x < 3
( 7 ) No solution.
What is inequality?When two expressions are connected by a sign like "not equal to," "greater than," or "less than," it is said to be inequitable. The inequality shows the greater than and less than relationship between variables and the numbers.
The given inequalities will be calculated as:-
-4 ≤ 4( 6y - 12 ) - 2y
-4 ≤ 24y - 48 - 2y
-4 ≤ 22 y - 48
22y ≥ 44
y ≥ 2
4x + 3 < 3x + 6
4x - 3x < 6 - 3
x < 3
-5r + 6 ≤ -5( r + 2 )
-5r + 6 ≤ -5r - 10
No solution
Therefore, the inequalities are solved above.
To know more about inequality follow
https://brainly.com/question/24372553
#SPJ1
What is the GCF of 42 and 70
To find the GCF of 42 and 70,
List the prime factors of each numbers,
The prime factors of 42 and 70 is
[tex]\begin{gathered} 42\Rightarrow2\times3\times7 \\ 70\Rightarrow2\times5\times7 \end{gathered}[/tex]42 and 70 share the common factors below
[tex]2\text{ and 7}[/tex]Multiply the common factors to find the GCF
The GCF of 42 and 70 will be
[tex]\text{GCF}=2\times7=14[/tex]Hence, the GCF of 42 and 70 is 14
What is the range of f(x) = 3x + 9?
{y | y < 9}
{y | y > 9}
{y | y > 3}
{y | y < 3}
The range of f(x) = 3x + 9
{y | y > 9}, Option B
This is further explained below.
What is the range?Generally, Based on the possibilities that have been presented to us, we may speculate that x is inside the exponent of 3.
Therefore, the formula for the function f(x) is really f(x) = 3x +9
Now that we have a function, we need to determine its range of values.
It is clear that the first component is an exponential term denoted by 3x, and that the second term is the number 9.
It is common knowledge that the product 3x will always be higher than 0.
As a result, the result of adding 3x to 9 will always be more than 9.
As a result, the range would be y more than 9.
In conclusion, option B "y | y > 9" is the range
Read more about range
https://brainly.com/question/28135761
#SPJ1
Answer: B
Step-by-step explanation: Trust
10 pts What is x and y intercept for the following equation? 8x + y = 12 A. x intercept = 0 y intercept = 4 B. x intercept = 12 y intercept = 0 C. x intercept = 4 y intercept = 6 D. x intercept = 3/4 y intercept = 12 OB ОА Oc
To find the x intercept of the equation make y=0 and solve for x.
[tex]\begin{gathered} 8x+y=12 \\ 8x=12 \\ x=\frac{12}{8} \\ x=\frac{6}{4} \\ x=\frac{3}{2} \end{gathered}[/tex]The x intercept is 3/2
To find the y intercept, make x=0 and solve for y
[tex]\begin{gathered} 8x+y=12 \\ 8(0)+y=12 \\ y\text{=}12 \end{gathered}[/tex]The y intercept is 12.
You and 2
2
friends have a job cleaning houses. You split the total money you make so that you each get the same amount. On the first day, you earn $93
$
93
. The second day, you earn $75
$
75
. The third day, you earn $108
$
108
. How much money do you each get for 3
3
days of work?
The amount of money that each person would get for the three days of work is $92.
How much would each person get?The first step is to add all the money earned on the three days together. Addition is the process of determining the sum of two or more values.
Total amount earned in the 3 days = amount earned on the first day + amount earned on the second day + amount earned on the third day
= $93 + $75 +$108 =$276
The next step is to divide the total amount of money earned in the three days by the total number of people that would share the money. Division is the process of determining the quotient of a number.
The amount of money gotten by each person = total earnings / total number of people
$276 / 3 = $92
To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/194007
#SPJ1
2) seperate 90 into two parts (the sum of two numbers is 90)so that one part Cone number) is four times the other part (the other number)
The sum of two parts equal 90.
Also,
one part is 4 times the other part.
Let the normal part be "x", so the 4 times part would be "4x".
Their sum is 90, thus we can write:
[tex]x+4x=90[/tex]Solving for x (a part):
[tex]\begin{gathered} x+4x=90 \\ 5x=90 \\ x=\frac{90}{5} \\ x=18 \end{gathered}[/tex]The other part is:
90 - 18 = 72
So,
The two parts we separate 90 into are "18 and 72".
Assume your salary is $24,000 per year and $50 for each computer you sell. What function represents your total pay for one year? Be sure to indicate any domain restrictions.
Let x represent the total amount of computers you sell in one year.
Since you get $50 for each computer, then, you would get 50x for x computers.
Additionally, your base salary is $24,000. Then, add 50x and 24,000 to find your total salary in a year.
If f(x) is a function that represents your salary depending on the amount of computers you sell, then:
[tex]f(x)=50x+24000[/tex]Notice that the amount of computers that you sell cannot be a negative number. Then, you must take into account the following restriction:
[tex]x\ge0[/tex]Therefore, the answer is:
[tex]f(x)=50x+24000\text{ for }x\ge0[/tex]From the given information. Write the recursive and explicit functions for each geometric sequence. Please use these terms. recursive f(1) = first term, f(n) = pattern*f(n-1). what is the 1st term and pattern? explicit is y = pattern^x * 0 term. work backwards to find 0 term
We know that a geometric sequence is given by:
[tex]f(n)=f(1)r^{n-1}[/tex]where r is the common ratio of the sequence.
For this sequence we have that the common ratio is r=2, this comes from the fact that in the first day we have 6 dots, for the second day we have twelve and for the third day we have 24. We also notice that the first term is:
[tex]f(1)=8[/tex]Therefore the sequence is given by:
[tex]f(n)=8(2)^{n-1}[/tex]Now, to find the zeoth term we plug n=0 in the sequence above, therefore the zeroth term is:
[tex]\begin{gathered} f(0)=8(2)^{0-1} \\ f(0)=8(2)^{-1} \\ f(0)=4 \end{gathered}[/tex]which number below comes first when the numbers are listed from least to greatest? Explain. Then write the numbers in order from least to greatest 1/6, -3, the square root of 5, -9 / 2, 4.6 which number comes first when the numbers are listed from least to greatest?A. 1/6B.-3C.-9/2D.Square root of 5E. 4.6
Answer:
The number that comes first when the numbers are listed from least to greatest is;
[tex]\frac{-9}{2}[/tex]And, arranging the numbers from least to greatest will give;
[tex]\frac{-9}{2},-3,\frac{1}{6},\sqrt{5},4.6[/tex]Explanation:
We want to arrange the number given below from least to greatest;
[tex]\frac{1}{6},-3,\frac{-9}{2},\sqrt{5},4.6[/tex]From the list of numbers, let us simplify each of them to their approximate decimal.
[tex]\begin{gathered} \frac{1}{6}=0.1667 \\ -3 \\ \frac{-9}{2}=-4.5 \\ \sqrt{5}=2.236 \\ 4.6 \end{gathered}[/tex]From the given number, the highest negative number will be the least number.
Because the higher a negative number the lower it becomes.
The highest negative is -4.5 followed by -3.
So, arranging from the least to the greatest we have;
[tex]-4.5,-3,0.1667,2.236,4.6[/tex]Rewriting it in its initial form we have;
[tex]\frac{-9}{2},-3,\frac{1}{6},\sqrt{5},4.6[/tex]Therefore, The number that comes first when the numbers are listed from least to greatest is;
[tex]\frac{-9}{2}[/tex]And, arranging the numbers from least to greatest will give;
[tex]\frac{-9}{2},-3,\frac{1}{6},\sqrt{5},4.6[/tex]help meeeeeeeeee pleaseee !!!!!
The solution of the composition functions are represented as follows;
(fog)(x) = [tex]\sqrt{-2x+3}[/tex](g o f)(x) = -2√x + 3How to solve composite functions?Composite functions are when the output of one function is used as the input of another.
In other words, a composite function is generally a function that is written inside another function.
Therefore, the composite function can be solved as follows:
f(x) = √x
g(x) = - 2x + 3
Hence,
(fog)(x) = f(g(x)) = [tex]\sqrt{-2x+3}[/tex]
(g o f)(x) = g(f(x)) = - 2√x + 3 = -2√x + 3
Therefore, the composite function expression is as follows:
(fog)(x) = [tex]\sqrt{-2x+3}[/tex](g o f)(x) = -2√x + 3learn more on composite function here: https://brainly.com/question/24464747
#SPJ1
determine the lateral surface area of the cylinder
Question:
Solution:
Remember that the total area surface of the cylinders is given by the formula:
[tex]S\text{ = 2}\pi rh+2\pi r^2[/tex]where r is the radius of the cylinder and h is its height. Now, in this case, we have that r= 10 m and h = 5m, then replacing these values in the previous equation we obtain:
[tex]S\text{ = 2}\pi(10)(5)+2\pi(10^2)=942.48^{}[/tex]then, we can conclude that the correct answer is:
[tex]S\text{ =}942.48^{}[/tex]Jan and her brother mel go to different schools. Jan goes 6 kilometer east from home. Mel goes 8 kilometer north. How many kilometer apart are their schools.
Jan goes 6 km east from her home, and Mel goes 8 km north from the same home. So we need to find the distance between both schools, and we do such using the Pithagorean theorem, since we are in the presence of a right angle triangle for which we know the two legs, and need to find the measure of the hypotenuse.
I am going to represent the problem with a diagram below, so you see the right angle triangle I am talking about.
So the two legs are represented by the distances each student travels, and the segment in red is the distance between the schools which appears as the HYPOTENUSE of the right angle triangle.
Therefore, we use the Pythagoras theorem for the hypotenuse:
[tex]\begin{gathered} \text{Hypotenuse}=\sqrt[]{leg1^2+\text{leg}2^2} \\ \text{hypotenuse}=\sqrt[]{6^2+8^2} \\ \text{Hypotenuse}=\sqrt[]{36+64} \\ \text{Hypotenuse}=\sqrt[]{100}=10 \end{gathered}[/tex]Therefore, the distance between the schools is 10 km
1. Abby baked 2-dozen brownies. She took 1 dozen to her scout meeting. Her family ate 8, and she put the rest in a container in the refrigerator. How can Abby find the number of brownies left in the refrigerator?
In order to determine the amount of brownies left in the refrigerator, subtract 8 from 12.
How many brownies are left in the refrigerator?If Abby bakes 2 -dozen brownies, she baked 24 brownies. There are 12 pieces in 1 dozen, thus if she bakes two dozens, she baked 24 brownies ( 12 x 2).
The amount of brownies left after she takes one dozen to school = amount baked - amount taken for the meeting
24 - 12 = 12
Amount left in the refrigerator : amount left after she took a dozen for the meeting - amount eaten by her family
12 - 8 = 4
To learn more about subtraction, please check: https://brainly.com/question/854115
#SPJ1
If the discriminant is 22, then the roots of the quadratic equation are ________________.irrationalrationalreal and equalcomplex
Given:
The discriminant is 22.
Required:
To choose the correct option for the roots.
Explanation:
The desciminant is 22 means
[tex]b^2-4ac=22[/tex]We know that if
[tex]b^2-4ac>0[/tex]the equation has two distinct real number roots.
Therefore the roots are irrational or rational.
Final Answer:
The roots are irrational or rational.