Answer:
P(at least 4) = 0.74431
Step-by-step explanation:
Here
Probability of the flights on time is = 70% = 70/100= 0.7
q= 0.3
n= 6
As the probability of success and failure is constant and the n is also fixed then the binomail probability distribution can be used to solve this.
P (x= 4) = 6c4 *(0.7)^4 (0.3)^2= 15*0.2401* 0.09= 0.324135
P (x= 5) = 6c5 *(0.7)^5(0.3)^1= 6*0.16807* 0.3=0.302526
P (x= 6) = 6c6 *(0.7)^6 (0.3)^0= 0.117649P
P (x= 0) = 6c0 *(0.7)^0 (0.3)^6= 0.000729
P (x= 1) = 6c1 *(0.7)^1 (0.3)^5=0.010206
P (x= 2) = 6c 2*(0.7)^2 (0.3)^4=0.059535
P (x= 3) = 6c3 *(0.7)^3 (0.3)^3=0.18522
Probability of at least 4 means that probability of greater than 4 inclusive of 4.
This can be obtained in two ways.
First is by subtracting the probabilities of less than 4.
Second is by adding probabilities greater than 4 including 4.
We get the same answer with any of the two methods used.
P(at least 4) = 1- P(x<4)
= 1- [ 0.000729+ 0.010206 +0.059535+ 0.18522]
= 1- 0.25569
= 0.74431
P (at least 4) = P(x=4) +P(X=5) + P(x=6)
=0.324135+ 0.302526+ 0.117649
=0.74431
Where is the blue dot on the number line? -6.5 ?
Answer:
-6.8 is the answer.
Step-by-step explanation:
It seems as if those ticks each represent 0.1. So go 0.3 down from -6.5!
Hope this helped! Have a great day!
Andre purchased 1 quart of lemonade
from a concession stand for $1.50.
Which shows the rate for 6 quarts of
lemonade?
Answer:
7
Step-by-step explanation:
this is for literal equations
A=4 πr2 (r2)
i think you solve for r2
Answer:
[tex]r^2=\dfrac{A}{4\pi}[/tex]
Step-by-step explanation:
The given equation is A=4 πr².
We need to solve the above equation for r².
We have,
A=4πr²
Dividing both sides by 4π, we get :
[tex]\dfrac{A}{4\pi}=\dfrac{4\pi r^2}{4\pi}\\\\r^2=\dfrac{A}{4\pi}[/tex]
Hence, the value of r² is equal to [tex]\dfrac{A}{4\pi}[/tex].
Find the missing values of the variables. The diagram is not to scale. Show steps
Step-by-step explanation:
i assume this is the question you asked me to look at.
Well, angle 116° and y are supplementary angles
therefore,116°+y=180°
y=180°-116°=64°
Now to find x
x+y+125+72=360°
x+64+125+72=360
x+261=360
x=360-261=99°
The measure of x° is 99° and the measure of y° is 64°.
What is quadrilateral?
A quadrilateral is a polygon with four sides four angles and four vertices. Whenever we name a quadrilateral, we need to keep in mind the order of the vertices.
From the given figure,
116°+y°=180° (Sum of adjacent angles is 180°)
y°=180°-116°
y°=64°
Sum of interior angles of quadrilateral is 360°.
Here, x°+y°+72°+125°=360°
x°+64°+72°+125°=360°
x°+261°=360°
x°=99°
Therefore, the measure of x° is 99° and the measure of y° is 64°.
Learn more about the quadrilaterals here:
https://brainly.com/question/29934440.
#SPJ2
ANSWER THIS QUESTION RIGHT WHAT YOU NEED TO FIND THE ANSWER IS ON THE PHOTO The Figure below shows the graph of the function f(x) In the coordinate plane. Identify the following key features of the graph
Answer:
vertex: (0,3)
Axis of symmetry: x=0
y-intercept: (0,3)
x-intercept: n/a
min
A would be positive since the parabola opens at the top
Step-by-step explanation:
what is this
h divide 4 = 9
Answer: 36÷4=9
Step-by-step explanation:
[tex]2 {x}^{2} + 6x - 3 = 0 \: find \: x[/tex]
Answer:
Step-by-step explanation:
Find the slope intercept equation of the line.
Maria is making cookies that require 4/3 cups of flour. She has 1 2/3 cups of flour. How much sugar will she have left after making the cookies?
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
4/3=1 1/3
1 2/3 - 1 1/3= 1/3
Hope this helps!
Worth lots of points!!! COME SOLVE PLEASE
Answer:
[tex]f(x)=1.2x+6[/tex]
[tex]g(x)=-2x+4[/tex]
f(x) has a bigger slope than g(x), as it's slope is 1.2, when the slope of g(x) is -2.
The Earth takes 24 hours to rotate around its own axis and the moon takes 27 days. What is the ratio of the time taken by the moon to the time taken by the Earth to rotate around their respective axes? help plsss
Answer:
mmhhhhh Im an idiot that does not know how to answer questions just like you.
Step-by-step explanation:
I’m so done with math bro
What is the length of side EF in the triangle? Please give a step by step explanation, I'm having lots of trouble finding the solution. Thank you!
[tex]{\underline{\underline{\bf{Given:}}}}[/tex]
A right-angled triangle DEFMeasure of angle F = 90°Measure of side DF = 13.6 mMeasure of side DE = 16.2 m[tex]{\underline{\underline{\bf{Need\:to\:find:}}}}[/tex]
The measure of side EF.[tex]{\underline{\underline{\bf{Formula\:to\:be\:used:}}}}[/tex]
Pythagorean Theorem:
[tex]\underline{\boxed{\sf{{Base}^{2}+{Perpendicular}^{2}={Hypotenuse}^{2}}}}[/tex]
[tex]{\underline{\underline{\bf{Solution:}}}}[/tex]
According to the given data, we know the measures of Perpendicular and Hypotenuse. Hence, the measure of the base (Side FE) can be found by substituting the given measures in Pythagorean Theorem.
[tex]\implies{\sf{{Base}^{2}+{Perpendicular}^{2}={Hypotenuse}^{2}}}[/tex]
[tex]\implies{\sf{{EF}^{2}+{DF}^{2}={DE}^{2}}}[/tex]
[tex]\implies{\sf{{EF}^{2}+{(13.6)}^{2}={(16.2)}^{2}}}[/tex]
[tex]\implies{\sf{ EF = \sqrt{ {(16.2)}^{2} - {(13.6)}^{2} } }}[/tex]
[tex]\implies{\sf{ EF = \sqrt{ 262.44 - 184.96 } }}[/tex]
[tex]\implies{\sf{ EF = \sqrt{77.48 } }}[/tex]
[tex]\implies{\sf{EF=\red{\underline{\underline{8.802\:m}}}}}[/tex]
[tex]{\underline{\underline{\bf{Required\:answer:}}}}[/tex]
The length of side EF is 8.802 m.___________________________________________2010
can
Regina had 30 meters of ribbon. She gave 2.7 meters of the ribbon to each
of her four friends and used the rest to tie some presents for her birthday
party. Each present required 75 centimeters of ribbon to tie. Find the
maximum number of presents Regina could tie.
Answer:
25 presents.
Step-by-step explanation:
First subtract 2.7(4) from 30.
30 - 2.7(4) = 19.2 meters
Now, convert 19.2 into centimeters.
There's 100cm in 1m, so 19.2 meters can be found by doing:
19.2 x 100 = 1920 cm.
Now, do 1920 divided by 75:
1920/75 = 25.6
Since you can't tie 0.6 of a present, you disregard that. So, she can tie 25 presents.
Evaluate 3x-(5x-1)-3(2x-10)
Answer:
-8x + 31
Step-by-step explanation:
Hope it helps, have a great day
A rectangular mat has an area of 7/12 in2. The length of the mat is 5/6 in. What is the width of the mat
The width of the mat with the given area and length is 7/10 in.
What is the width of the mat?The area of a rectangle is expressed as;
A = l × w
Where l is length and w is width.
Given the data in the question;
Area A = 7/12 in²Length l = 5/6 inWidth w = ?We plug our given values into the above equation and solve for w.
A = l × w
7/12 = 5/6 × w
w = 7/12 ÷ 5/6
w = 7/12 ÷ 6/5
w = 42/60
w = 7/10 in
Therefore, the width of the mat with the given area and length is 7/10 in.
Learn more about area of rectangle here: https://brainly.com/question/20693059
#SPJ1
Just answer the one at the bottom
Answer:
10+25=35
Step-by-step explanation:
Answer:
35 degrees Celsius
Step-by-step explanation:
10 + 25 = 35 C
Number of
Accidents
Number of
People
6
1
3
1
Answer:
there would be 11 accidents of people
Step-by-step explanation:
6+3+1+1= 11
or
6+3+2= 11
or
6+5 =11
PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSS HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__% of 4 is 7
Answer:0.57142857142
Step-by-step explanation:
Answer:
57.142857142857% is what i got but i could be wrong
Step-by-step explanation:
Solve for y: 2x - y = 5
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
y = 2x - 5
Step-by-step explanation:
2x - y = 5
=> 2x = 5 + y
=> 5 + y = 2x
=> y = 2x - 5
A line has a slope of a and has a y-intercept of (0,b). Which equation represents this line?
A. y-b=a(x-0)
B. y+b=a(x-0)
C. y-0=a(x-b)
D. y-0=a(x+b)
PLEASE HELP GIVING 50 POINTS!!!
Step-by-step explanation:
General line equation: y = mx + c, where m is the slope of the line and c is the y-intercept.
We have y = ax + b.
=> y - b = ax
=> y - b = a(x - 0).
The answer is option A.
Answer:
A
[tex]general \: equation \: of \: line \\ y = mx + c \\ from \: the \: data \: given \\ m = a \\ c = b \\ y = ax + b \\ y - b = ax \\ y - b = a(x - 0)[/tex]
Percy buys tomatoes that cost $0.56 per pound. He pays $2.52 for the tomatoes.
Part 1 out of 3
Percy estimates he bought 5 pounds of tomatoes. Is Percy's estimate reasonable? Complete the explanation.
Use compatible numbers to estimate how many pounds of tomatoes he can buy.
{Answer choices: 25, 5, 35} tenths divided by {Answer choices: 5, 25, 10} tenths is __. His estimate {Answer choices: is reasonable, is not reasonable}
Answer:
1) We know that tomatoes cost 56c per the pound, and he estimates that he bought 5 pounds of tomatoes. If we multiply 5 by 0.56 we get 2.8, which means that if he purchased 5 pounds of tomatoes, he would have spent only 20c more than he did, which is pretty close. So yes, his estimate is reasonable
2) Well, i dont hav any clear amount of money he can spend so, just remember, if you have 3 pounds per say, you multiply 3 by 0.56. And then you can find your answer
Hope that this helped to some extent!
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer choices: 25, 5, 35} tenths divided by {Answer choices: 5, 25, 10} tenths is __. His estimate {Answer choices: is reasonable, is not reasonable}
Use long division to solve for n. 6,588 ÷ 4 = n
Answer:
n = 1647
Step-by-step explanation:
Answer:
n = 1647
Step-by-step explanation:
Do Now
A company has 3 locations with 70,010 employees altogether. The
first location has 34,857 employees. The second location has 17,595
employees. How many employees work in the third location?
Model
Answer:
17, 558 employees
Step-by-step explanation:
Altogether = 70,010 employees , First location = 34, 857 employees, second location = 17, 595 employees, Third location = ?
Let the number of employees in the third location be x
70,010 + 17, 595 + x = 70,010
x = 70, 010 - 52452
x = 17, 558( Answer)
17, 558 employees work in the third location
graph the opposite of the opposite og 10 on the number line click on the number line to identify the numer location
Answer:
the answer would be -10
Ted has a part-time job.
He is paid £7.90 per hour.
Last week he worked for 15/2 hours.
Work out Ted's total pay for last week.
Answer:
The answer is 122.45
Step-by-step explanation:
So basically we know that he worked 15 and 1/2 hours
He gets paid £7.90 for every hour he works
7.90 × 15 = 118.5
Then you do half of £7.90 which is £3.95 because he worked 1/2 hours half of 60 minutes is 30 minutes that why you half £7.90.
You add 118.5 + 3.95 = £122.45
and that your answer
Simplify:
3 [23 + (4 – 2)3 – (6 - 2)2]
A. 3
B. 12
D. 24
E-3
Answer:63
Step-by-step explanation:
Write the point-slope form of the equation of the line through the given point with the given
slope.
through: (4.-3), slope = -2
Answer:
y+3 = -2(x-4)
Step-by-step explanation:
The point slope form of a line is
(y-y1) = m(x-x1) where m is the slope and (x1,y1) is a point on the line
y- -3 = -2 (x-4)
y+3 = -2(x-4)
Somebody pls help me with this
Consider the following incomplete mapping diagrams.
Diagram A
Diagram B
Diagram C
000000
Part A: Complete Diagram A so that it is a function.
Part B: Is it possible to complete Diagram B so that it is NOT a function of
so, complete the diagram to show a relation, but not a function. If
not, justify your reasoning.
Part C: Is it possible to complete the mapping diagram for Diagram C so
it represents a function? If so, complete the diagram to show a
function. If not, justify your reasoning.
Answer:
Answer attached
Step-by-step explanation: