Answer:
23
Step-by-step explanation:
First, substitute 3 in for n in the equation.
5 + 2(3)^2
Using PEMDAS, we can now solve the equation.
3^2 = 9
9 x 2 = 18
5 + 18 = 23
I hope this helps!
I WILL MARK BRAINLIEST!!
Find the average of this set of numbers.
1, 1, 1, 2, 60
A) 5
B) 13
C) 30
D) none of the above
Answer:
B) 13
Step-by-step explanation:
In order to find the average just add all the numbers
1+1+1+2+60 = 65
Divide by the amount of numbers there are in a set (In this case, there are 5)
65÷5 = 13
Please give brainliest if I helped! :)
Here is a diagram and its corresponding equation. Find the solution to the equation.
WILL GIVE BRIANLIEST!!
4 (x + 7) = 38
x=
Answer:
x = 2.5
Step-by-step explanation:
Hello!
Let's solve the equation together :)
Solve:
4(x + 7) = 38 => Over here, we want to multiply x and 7 by 4, or distribute 4 to both numbers inside the parenthesis.4(x) + 4(7) = 38 =>See how I split the multiplication apart? That's called the Distributive Property4x + 28 = 38 => Simplify. Now subtract 28 from both sides4x = 10 =>Now that we multiply x by 4, we divide both sides to isolate x x = 10/4 => Simplifyx = 2.5Your answer is x = 2.5
Check:
Plug in 2.5 into our equation
4(x + 7) = 384(2.5 +7) = 384(2.5) + 4(7) = 3810 + 28 = 3838 = 38Both sides match so our answer is correct.
The table shows the relationship between the number of drops of food color added to different number of cups of cake frosting:
Cups of
Frosting Drops of
Food Color
2 6
3 9
4 12
Which point below shows an equivalent ratio in this situation?
I'd say that they are all equivalent because when you divided all of them it equals each other.
2:6 = 1/3
3:9 = 1/3
4:12 = 1/3
What are the next Patterns of 7, 77, 11…..
pattern 1 - 7, 77, 11,8, 88,11
Step-by-step explanation:
7×11=77
8×11= 88
:Please find the perimeter and also show your work
Answer:
Perimeter= 7.71 ft
Step-by-step explanation: Perimeter= radius(π +2)
The diameter of the circle is 3ft
therefore, radius is 1/2 of diameter (i.e 3/2) =1.5 ft
π=3.14
Therefore, Perimeter= 1.5(3.14 + 2)
Perimeter=7.71 ft
Hope this helps! :)
What numbers would be in the in the 4 sections of a 2 x 2 array that shows the problem 18 x 17?
100, 80, 7, 56
100, 80, 70, 56
100, 80, 70, 15
10, 80, 70, 56
In the 2 x 2 array, the sum of all squares is 18 x 17 = 306.
The number in the 4 sections are 100, 80, 70, and 56.
A 2 x 2 array that shows the problem 18 x 17.
2 x 2 array has four blockers or magic quadrants, the matrix diagram is a simple square divided into four equal quadrants.
18 = 10 +8
17 = 10 +7
18 x 17 = 306
In the 2 x 2 array : 100+80+70+56 = 18 x 17 = 306
Therefore, In the 2 x 2 array, the sum of all squares is 18 x 17 = 306.
What is the domain
The range
The x intercept
The y intercept
The vertex minimum value axis of symmetry
Open up or down?
Find the volume of each figure, round to nearest tenth
Mind lending a hand here?
HELP PLS IM DUM
Monica deposits $
100 into a savings account that pays a simple interest rate of
3.2%. Paul deposits $
200 into a savings account that pays a simple interest rate of
1.9%. Monica says that she will earn more interest in 1 year because her interest rate is higher. Is she correct? Justify your response.
ur not dum
Answer:
Paul
Step-by-step explanation:
Paul earn more than monica. Though he is getting less interest but because of his higher initial amount he is getting more return.
Computing the return of both
Monica return is 100*3.4%= $3.4 in a year
Paul return is 200*%2.2= $4.4 in a year.
help with these pleaseeeeeeeee
Answer:
The first answer is 3) 9(3r-4) and 27r-36
The second answer is 2) Y squared - 36/6
The third answer is 1) 300
Step-by-step explanation:
First answer :
Equivalent expressions are expressions that work the same even though they look different.
9(3r-4) is equal to 27r-36.
9 x 3r = 27r
9 x 4 = 36
27r-36
Second answer :
"The square of y decreased by quotient of 36 and 6" Explains the answer which is Y squared - 36/6
Third answer :
The formula you want to follow is: 2(LW+WH+HL)
2(LW+WH+HL) = 2(12x9+9x2+2x12)
2(12x9+9x2+2x12) = 300
√245 multiplied by √5 = 35, can someone please explain?
Answer:
7√5
Step-by-step explanation:
Begin calculating the factors of 245, starting with 1.
245 ÷ 1 = 245, Remainder = 0
245 ÷ 5 = 49, Remainder = 0
245 ÷ 7 = 35, Remainder = 0
Answer:
The square root of 245 mulitiplied by the square root of 5 you get 35 i.e√245 * √5 = 35
Step-by-step explanation:
Help me please!!! 16 point reward + brainliest to whoever gets it right <3
Answer:
Tails:28
Heads:22
Step-by-step explanation:
What is the image of ( -9, 0) after a reflection over the X-axis?
Answer:
(-9,0) It would stay the same.
Step-by-step explanation:
Reflection over the X-axis means you keep the 'x' point the same and multiply the 'y' point by -1 (change the sign).
-9 stays the same
[tex]0 * -1 = 0[/tex]
(-9,0)
write an expression for the amount of sugar Farid needs to make 1/2 of a batch of muffins.
Answer:
[tex]\dfrac{3}{4} \ * \ \dfrac{1}{2}[/tex]
Explanation:
Full batch requires [tex]\sf\frac{3}{4}[/tex] cups of sugar.
she is making half the batch so we shall half it.
[tex]\sf\frac{3}{4}[/tex] ÷ 2 → [tex]\sf\frac{3}{8}[/tex] → 0.375note: we can write x ÷ 2, as [tex]* \ \sf\dfrac{x}{2}[/tex]
She is making half batch only, So she will require the half amount of sugar which means we need to multiply 1/2 and 3/4
[tex] \frac{1}{2} \div \frac{3}{4} [/tex]
[tex] \frac{1×3}{2×4} [/tex]
[tex] \frac{3}{8} [/tex]
She will require 0.375 cup of sugar for making 1/2 batch...~
Help me pls :D giving brainliest
How many times greater is one pound than one ounce.
Answer:
there 16 ounce in one pound. So pound weight 16 times as much as an ounce . A pound weight 15 more than an ounce.Step-by-step explanation:
Carry on learningif I'm wrong please confirm
Answer:
15 times more
Step-by-step explanation:
there are 16 ounces in one pound so a proud weigh 16 times as much as one ounce a pond weighs 15 times more than an ounce
I just need help with finding the yellow (shaded) region. I also need a good explanation because I am SO LOST!
Answer:
The area of the shaded region is 6.88 cm ² (3.44+3.44)
Step-by-step explanation:
Area of the shaded part = Area of the square - Area of the two semi circles + overlapped yellow area
Area of the square = 4² = 16
r = 4/2 = r=2cm
Area of semicircle = πr²/2
Area of the semicircle = π(2) ²/2
Area of one semicircle = 6.28 cm²
Area of two semi-circles = 2 * 6.28 cm²
Area of two semi-circles = 12.56 cm²
Area of the shaded region = Area of a square - Area of two semicircles (plus overlapped area)
Area of the shaded region (minus overlapped area) = 16 cm² - 12.56 cm²
Area of the shaded region (minus overlapped area) = 3.44
Now we need to add the overlapping area of the 2 semicircles
Area overlapped yellow = 1
The other yellow area =2
White parts= S
The area of 2 semicircles with side length 2 (half of 4) is the same.
The area of the big quarter circle is π*2r*2r/4 = π*r², because its radius is twice as big as the small circles.
S = area of each white as the area of the semicircles is:
π*r²/2 = I + S
So, the area of 1 = π*r²/2 - S. The area of the big quarter circle is:
π*r² = 1 + 2+ S + S
Subtract the area of a semicircle circle, and we have
π*r² - π*r²/2 = 1 + 2 + S + S - 1 - S
π*r²/2 = 2 + S
so 2 = π*r²/2 - S.
That means that the area of 1 and 2 are the same
What is the image of the point (8,5) after a rotation of 180 counterclockwise about the origin?
Answer:
(-8,-5)
Step-by-step explanation:
When you go from quadrant I, where both the X and Y values are positive and rotate 180 degrees you end up in quadrant III, where both X and Y values are negative! Hope this helps :)
Answer:
(-8,-5)
Step-by-step explanation:
A counterclockwise rotation of 180 degrees about the origin changes the original coordinate for ex; (1,-2) to (-1,2)
So, with a counterclockwise rotation of 180 degrees (8,5) to (-8,5)
Mr. Pantera is going to make a histogram of the test scores from the last math test he gave. He plans to first organize the data into a stem-and-leaf plot and then make the histogram from the stem-and-leaf plot. The test scores are listed below.
79, 82, 65, 61, 94, 97, 84, 77, 89, 91, 90, 58, 83, 99, 71, 68, 51, 77, 87, 85
How many bars will his histogram have?
There will be 5 bars because if you have a stem and leaf plot, there will be intervals of 9.
Plese help me thank you!
Answer:
y=2x
Step-by-step explanation:
Every y value is double the x value on top.
y=6:
6 = 3 × ?
? = 2
y=10:
10 = 5 × ?
? = 2
And so on....
So the equation that represents this data is :
y=2x
North Carolina has 14 less electoral votes
than Florida. Write and solve a subtraction equation to find the
number of electoral votes for Florida.
Quadrilateral GHIJ is similar to quadrilateral KLMN. Find the measure of side KL. Round your answer to the nearest tenth if necessary.
Answer:
KL = 11.9 approximately
Step-by-step explanation:
It is stated that the two quadrilaterals are similar
if they are similar then their side lengths are proportional
So we can use that to find KL
JG/NK = GH/KL
(52.5)/17=37/KL cross multiply expressions
52.5*KL = 629 divide both sides by 52.5
KL = 11.9 approximately
Find the Error A student is finding the measures of the angles in a triangle that have the ratio 4:4:7. Find the mistake and correct it.
4x+4x+7x15xx===18018012
Answer:
48,48,84
Step-by-step explanation:
multiplty 12 by each number and then the sum equals to 180
Create the numbers from 1 to 40 using only the digits 5, 4, 3, 2, and 1, in that order.
Rules:
You may not change the order of the numbers
You may use addition, subtraction, multiplication, division, and parentheses as many times as needed
Example:
1=5-4+3-2-1
Answer:
1 = 5 - 4 + 3 - 2 - 1
2 = (5 - 4 + 3 - 2) x 1
3 = (5 + 4) - (3 x 2 x 1)
4 = -5 + 4 + (3 x 2) - 1
5 = -5 + (4 x 3) - 2 x 1
Step-by-step explanation:
0.4 divided by 41 (help pls-
*-20 POINTS-ANSWER IMMINENTLY PLEASE GIVING BRAINIEST*
Carole has $53.95 and she washes cars for $8 each. Carole wants to attend a musical that costs $145.75 (Please answer a and b)
a. Write and solve an inequality to determine the minimum number of cars Carole needs to wash to be able to buy the ticket for the musical
b. Is the answer to the question the same as the solution to the inequality? Explain
Answer:
the answer is B but I could be wrong so really sorry if I am
Hope this helps have a great day
Answer:
A= 8x+53.95=145.75 B= yes
Step-by-step explanation:
this took me like 10 minutes to figure out lol
Find the value of y for the given value of x. (x = 3)
y = x + 5
1. y = 8
2. y = 15
3. y = 2
4. y = 5
so can you please help me with this math problem 9/10+5/6=
I need someone to draw a line of best fit through this graph I made I don't have a way to do it myself
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
see image
Step-by-step explanation: