Answer:
[tex]Area=0.0228\text{ or 2.28\%}[/tex]Explanation:
We were given the following information:
This is a normal distribution curve
Mean = 53
Standard deviation = 9
We are to find the area right of x = 71
This is calculated as shown below:
[tex]\begin{gathered} z=\frac{x-\mu}{\sigma} \\ x=71 \\ \mu=53 \\ \sigma=9 \\ \text{Substitute these into the formula, we have:} \\ z=\frac{71-53}{9} \\ z=\frac{18}{9} \\ z=2 \end{gathered}[/tex]We will proceed to plot this on a graph as sown below:
The area to the right of x = 71 (highlighted in red above) is given by using a Standard z-score table:
[tex]\begin{gathered} =1-0.9772 \\ =0.0228 \\ =2.28\text{\%} \end{gathered}[/tex]Therefore, the area that lies to the right of x = 71 is 0.0228 or 2.28%
find the surface area of the cone in terms of pi. SA=__ cm squared. simply
Given the figure of a cone.
As shown, the slant height = s = 23 cm
And the diameter of the base = d = 18 cm
So, the radius = r = 0.5d = 9 cm
The surface area of the cone will be calculated using the following formula:
[tex]SA=\pi rs+\pi r^2[/tex]Substitute s = 23, and r = 9, writing the surface area in terms of π
[tex]SA=π(18)(23)+π(9)^2=414π+81π=495π[/tex]So, the answer will be:
The surface area of the cone = 495π cm²
Write a recursive formula for an and the nth term of the sequence 4, 10, 16, 22, ...
Here we have an arithmetic sequence with a common difference of 6, so the recursive formula is:
Tₙ = Tₙ₋₁ + 6
Where T₁ = 4.
How to find the recursive formula?Here we have the following sequence:
4, 10, 16, 22, ...
This seems to be an arithmetic sequence, to check this, we need to take the difference between consecutive terms and see if this is constant.
10 - 4 = 6
16 - 10 = 6
22 - 16 = 6
So yes, this is an arithmetic sequence and the common difference is 6, this means that each term is 6 more than the previous one, so the recursive formula is:
Tₙ = Tₙ₋₁ + 6
Learn more about sequences:
https://brainly.com/question/6561461
#SPJ1
A store charges $140 for every 10 bags of fertilizer a farmer buys. a. Complete the table. Graph the values. 30 40 Fertilizer (bags) 10 Cost ($) 140 280 840 b. How much would a farmer pay for 50 bags of fertilizer? Explain. a. Complete the table. 30 40 Fertilizer (bags) 10 Cost ($) 140 280 840
Question:
Solution
a) If for every 10 bags the store charges $140 then
1. for 10x2 = 20 bags the store charges 2x$140 = 280.
2. for 10x3 = 30 bags the store charges 3x$140 = 420.
3. for 10x4 = 40 bags the store charges 4x$140 = 560
4. for 10x6 = 60 bags the store charges 6x$140 = 840
b) According to the previous item, we can conclude that for 10x5 = 50 bags the store charges 5x$140 = 700 then, the farmer must pay $700 for 50 bags.
c)
According to the previous item, we can conclude that for 10x5 = 50 bags the store charges 5x$140 = 700 then, the farmer must pay $700 for 50 bags.
Solve the following system of equations by graphing. Graph the system below and enter the solution set as an ordered pair in the form (x,y).if there are no solutions, enter none and enter all if there are infinite solutions.X - y = 0X + y = - 4
EXPLANATION
Since we have the system of equations:
(1) x - y = 0
(2) x + y = -4
Isolating x in (1):
x = y
Plugging in x=y into (2):
y + y = -4
Adding like terms:
2y = -4
Dividing both sides by 2:
y = -4/2
Simplifying:
y = -2
Plugging in y=-2 into (1):
x - (-2) = 0
Removing the parentheses:
x + 2 = 0
Subtracting -2 to both sides:
x = -2
The solution of the system of equations is (-2, -2)
Representing the graph:
under normal conditions, 1.5 feet of snow will melt into 2 inches of water. after a recent snowstorm, there were 4 feet if snow. how many inches of water will there be when the snow MELTS? express your answer as a fraction reduced to lowest terms or decimal rounded correctly to two decimals places. Do not include units with this answer.
If 1.5 feet of snow melts into 2 inches of water, this implies that:
[tex]undefined[/tex]four tenths squared minus 19 plus the quantity negative 5 divided by the absolute value of 6.7 minus 9.2 end quantity times 3.81
The expression has a value of -26.46 when evaluated
How to evaluate the expression?From the question, the expression is given as
four tenths squared minus 19 plus the quantity negative 5.......
Rewrite the expression properly as
0.4² - 19 + (-5)/|6.7 - 9.2| * 3.81
Start by evaluating the exponent
So, we have
0.16 - 19 + (-5)/|6.7 - 9.2| * 3.81
Remove the expression in the bracket
0.16 - 19 - 5/|6.7 - 9.2| * 3.81
So, we have
0.16 - 19 - 5/|-2.5| * 3.81
Remove the absolute bracket
0.16 - 19 - 5/2.5 * 3.81
Divide
0.16 - 19 - 2 * 3.81
Evaluate the products
0.16 - 19 - 7.62
So, we have
-26.46
Hence, the value of the expressions is -26.46
Read more about expressions at
https://brainly.com/question/4344214
#SPJ1
D. What is the change in temperature when the thermometer readingmoves from the first temperature to the second temperature? Write anequation for each part.1. 20°F to +10°F2. 20°F to 10°F3. 20°F to 10°F4. 10°F to +20°F
Given
What is the change in temperature when the thermometer reading
moves from the first temperature to the second temperature? Write an
equation for each part.
Solutiion
A population of bacteria grows according to function p(t) = p. 1.42^t, where t is measured in hours. If the initial population size was1,000 cells, approximately how long will it take the population to exceed 10,000 cells? Round your answer to the nearest tenth.
Given the function p(t) and the initial condition, we have the following:
[tex]\begin{gathered} p(t)=p_0\cdot1.42^t \\ p(0)=1000 \\ \Rightarrow p(0)=p_0\cdot1.42^0=1000 \\ \Rightarrow p_0\cdot1=1000 \\ p_0=1000 \end{gathered}[/tex]Therefore, the function p(t) is defined like this:
[tex]p(t)=1000\cdot1.42^t[/tex]Now, since we want to know the time it will take the population to exceed 10,000 cells, we have to solve for t using this information like this:
[tex]\begin{gathered} p(t)=1000\cdot1.42^t=10000 \\ \Rightarrow1.42^t=\frac{10000}{1000}=10 \\ \Rightarrow1.42^t=10 \end{gathered}[/tex]Applying natural logarithm in both sides of the equation we get:
[tex]\begin{gathered} 1.42^t=10 \\ \Rightarrow\ln (1.42^t)=\ln (10) \\ \Rightarrow t\cdot\ln (1.42)=\ln (10) \\ \Rightarrow t=\frac{ln(10)}{\ln (1.42)}=6.56 \end{gathered}[/tex]Therefore, it will take the population 6.56 hours to exceed 10,000 cells
10 i You spin the spinner and flip a coin. Find the probability of the compound event. 3 LD t The probability of spinning a number less than 3 and flipping tails is
Compound probability = probability of first event * probability of second event
Let the spinning of the spinner be event A(First event)
Recall,
Probability = number of favourable outcomes/total number of outcomes
The numbers lesser than 3 are 1 and 2. thus, favourable outcomes = 2
total outcomes = 5
P(A) = 2/5
For event B(second event)
The coin has only head and tail
P(B) = 1/2
Thus, the probability of spinning a number less than 3 and flipping tails is
2/5 * 1/2
= 1/5
Terry invested $2,200 in the stock market for 2 years. If the investment earned 12%, how muchmoney did Terry earn in 2 years?
We will have that $2200 represent the 100%, then how much money does 12% represent.
In order to solve for the ammount of money we multiply the invested ammount ($2200) times the percentage we want to know (12%) and divide it by 100%, that is:
[tex]m=\frac{2200\cdot12}{100}\Rightarrow m=264[/tex]Here we can see, he earned $264 in those 2 years.
If A=(-7,8,1) and B(8,7,7), find ||AB||. Round to 3 decimal places
Given,
A= (-7, 8, 1).
B= (8, 7, 7)
The value of ||AB|| is,
[tex]\begin{gathered} \mleft\Vert AB\text{ }\mleft\Vert\text{ = }A.B\mright?\mright? \\ \end{gathered}[/tex]The value of A.B is ,
[tex]\begin{gathered} A\mathrm{}B=(-7.8+8.7+1.7) \\ AB=(-56+56+7) \\ AB=7 \end{gathered}[/tex]Hence, the value is 7.
Problem Solving: Fraction Division For exercises 1 and 2, write three problem situations for each division 56÷1/3 and 6/1/2÷1/2/3
56÷1/3
We have to model a problem where the solution is 56÷1/3.
So, we take something that is 56 and we have to divide it by 1/3rd.
So, we can say:
George had 56 large cakes.
Giving 1/3rd of each cake to each person is enough.
If George used all of the cake, how many person could he feed?
You bought your first car for $3,000 and make payments of $150 each month. Letting B represent the balance (what still needs to be paid), which function rule represents how much money is still owed (the balance) after m months?
The function rule represents how much money is still owed is B = 3000 - 150m
What is a function?A function is used to show the relationship between the data given. This can be illustrated with the variables.
Here, the person bought the first car for $3,000 and make payments of $150 each month.
Let B represent the balance.
The function to illustrate this will be:
B = 3000 - 150(m)
B = 3000 - 150m
where B = balance
m = number of months
Learn more about functions on:
brainly.com/question/25638609
#SPJ1
Enter an equation that passes through the point (12, 7) and forms a system of linear equations with no solution when combined with the equation y=−3/4x+8.
To answer this question, we need to know that two linear equation that does not have solutions must not cross to each other, that is, they do not have a common point. For this case, both lines must be parallel lines. So in the question, we need to find a parallel line to the given line. Two parallel lines have the same slope.
Then, we have that the line must pass through (12, 7), and, because it is parallel to y = -3/4x + 8, and the slope for this line is m = -3/4, then, the line equation is, applying the point-slope form of the line:
[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]And
x1 = 12
y1 = 7
m = -3/4
Then
[tex]y-7=-\frac{3}{4}(x-12)\Rightarrow y-7=-\frac{3}{4}x+\frac{3}{4}\cdot12\Rightarrow y-7=-\frac{3}{4}x+\frac{36}{4}[/tex][tex]y-7=-\frac{3}{4}x+9\Rightarrow y=-\frac{3}{4}x+9+7\Rightarrow y=-\frac{3}{4}x+16[/tex]Then, the line equation is y = -3/4 x + 16.
We can check this if we use the elimination method as follows:
This is a FALSE result, and we do not have solutions for this system. Therefore, the line equation is y = -3/4 x + 16.
Hello I need help with the following question. 8. Use the given graph of the function f to find the domain and range(−6,6)8 The domain of f is(Type a compound inequality.)The range of f is(Type a compound inequality.)
We are to use the given graph in the question to find the domain and range
From the graph,
The lowest value of x plotted is x = -14
The highest value of x plotted is x = 12
The loowest value of y is y= -4
The highest value of y is y = 6
Hence, the domain is
[tex]-14\leq x\leq12[/tex]While the range is
[tex]-4\leq y\leq6[/tex]Aunt Eloise’s house is always 20°C. She has just made a fresh cup of tea (tea is made with boiling water and water boils at 100°C) five minutes after she made the tea her mad scientist nephew came in, stuck a thermometer in the cup and announced that the tea was now only 70°C. She had gotten involved with her book and forgot to have even a sip of her tea. Now she won’t drink it because it isn’t piping hot anymore.Write and equation that models this problem and use it to predict the temperature of the tea 20 minutes after it was taken off the stove.
Given:
a.) She has just made a fresh cup of tea (tea is made with boiling water and water boils at 100°C)
b.) Five minutes after she made the tea her mad scientist nephew came in, stuck a thermometer in the cup, and announced that the tea was now only 70°C.
c.)
A satellite dish is the shape of a paraboloid. The dish is 42 inches wide, and 10 inches
deep. How many inches should the receiver be located from the vertex for optimal
reception? (round to the nearest thousandth)
The receiver is situated 44.24 inches from the vertex, is the correct response.
Define parabola.Any point on a parabola is at an equal distance from both the focus, a fixed point, and the directrix, a fixed straight line. A parabola is a U-shaped plane curve. The topic of conic sections includes parabola, and all of its principles are discussed here. A parabola is an approximately U-shaped, mirror-symmetrical plane curve in mathematics. It corresponds to a number of seemingly unrelated mathematical descriptions, all of which can be shown to define the same curves. A parabola can be described using a point and a line.
Observe the illustration below. It depicts the paraboloid's vertical cross-section through its axis of symmetry.
Make the origin of the parabola the vertex.
Then, it has the equation y = bx².
The parabola crosses via (21,10), therefore
10 = b(21²)
= 0.0226
because
Its equation is y =0.0226²
For best reception, the receiver should be positioned at the paraboloid's focus point.
The focus has a y-coordinate of
a = 1/(4b)
= 1/0.0226
= 44.24 in
The receiver is situated 44.24 inches from the vertex, is the correct response.
To learn more about parabola, visit:
https://brainly.com/question/21685473
#SPJ13
Answer to the question
Determine the sum of the infinite geometric series
1/2-1/3+2/9-…
A. -1/2
B. the sum cannot be determined
C. 1/3
D. 3/10
We (B) cannot determine the sum of the given infinite geometric series (1/2-1/3+2/9-…).
What is infinite geometric series?A geometric series is one where each pair of consecutive terms' ratios is a fixed function of the summation index. The ratio is a rational function of the summation index in a more general sense creating what is known as a hypergeometric series.The result of an infinite geometric sequence is an infinite geometric series. There would be no conclusion to this series. The infinite geometric series has the general form a₁ + a₁r + a₁r² + a₁r³ +..., where r is the common ratio and a1 is the first term.So, the sum of 1/2-1/3+2/9-…
We can easily observe that the terms of the following given series are not in a series or in a particular sequence.Then, it is not possible to find the sum of this given series.Therefore, we (B) cannot determine the sum of the given infinite geometric series (1/2-1/3+2/9-…).
Know more about infinite geometric series here:
https://brainly.com/question/27350852
#SPJ13
How many arrangements of the word NEWFOUNDLAND are there?Page 5 of 12Previous PageNext Page
Step 1:
Concept
Number of way of arranging n different objects = n!
Step 2:
Word = NEWFOUNDLAND
N = 3
E = 1
W = 1
F = 1
O = 1
U = 1
D = 2
L = 1
A = 1
Step
Number of ways of arranging the word NEWFOUNDLAND
[tex]\begin{gathered} \text{ = }\frac{12!}{3!\text{ 2!}} \\ =\text{ }\frac{12\times11\times10\times9\times8\times7\times6\times5\times4\times3\times2\times1}{3\times2\times1\times2\times1} \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} \\ =\text{ }\frac{479001600}{12} \\ =\text{ 39916800 ways} \end{gathered}[/tex]write in point slpoe form an equation of the line that passes through th griven point and has the given slope (1, -3); m = 4
A linear equation in slope-point form looks like this:
y -y0= m(x-x0)
Where m is the slope of the line and (x0,y0) is a point of the line.
In this case, we know that the slope of the line equals 4 and that the line goes through the point (1, -3), then, we can substitute these values into the general form to get:
y-(-3) = 4(x-(1))
Colin just travelled across Ontario on a road trip. He bought some skis in Blue Mountain for $879.95 plus tax, a boombox in Muskoka for $145.58 including taxes, a souvenir in Niagara Falls for $99.97 plus tax, and some maple syrup in Toronto for $45.14 including tax. Overall, how much HST did Colin pay on his trip? Answer should be rounded off to whole number.
The Harmonized Sales Tax that Colin paid on this trip was of $152.18.
What is the Harmonized Sales Tax?The Harmonized Sales Tax is a rate that a person pays over the values of their purchases.
In the context of this problem, the person traveled on Ontario, where the HST rate is of 13%.
The purchases of the person are given as follows:
Skis in Blue Mountain for $879.95.Boombox in Muskoka for $145.58.Souvenir in Niagara Falls for $99.97.Maple syrup in Toronto for $45.14.The total value of these purchases is given by:
Total value = 879.95 + 145.58 + 99.97 + 45.14 = $1,170.64.
The HST paid is 13% of this amount, hence it is calculated as follows:
HST = 0.13 x 1170.64 = $152.18.
More can be learned about Sales Tax at https://brainly.com/question/9437038
#SPJ1
The table below shows the probability distribution of students in a highschool with 1500 students. What is the expected value for the ageof arandomly chosen student?Age131415161718Probability.0.010.250.300.280.150.01A. 15.28B. 15.64C. 15.34D. 15.36
Solution
We are required to determine the expected value of the given distribution
The formula for expected value is shown below
Thus,
[tex]\begin{gathered} Expected\text{ value =13\lparen0.01\rparen+14\lparen0.25\rparen+15\lparen0.30\rparen+16\lparen0.28\rparen+17\lparen0.15\rparen+18\lparen0.01\rparen} \\ = \end{gathered}[/tex][tex]=0.13+3.5+4.5+4.48+2.55+0.18[/tex][tex]=15.34[/tex]The correct option is C
What are the coordinates of the point on the directed line segment from (3,-3) to (7,5) thar oartitions the segment into a ratio of 5 to 3?
Answer:
(x, y) = (5.5, 2)
Explanation:
The coordinates of a point that divide the segment from point (x1, y1) to (x2, y2) into a ratio of a:b can be found using the following equations:
[tex]\begin{gathered} x=x_1+\frac{a}{a+b}(x_2-x_1) \\ y=y_1+\frac{a}{a+b}(y_2-y_1) \end{gathered}[/tex]So, replacing (x1, y1) by (3, -3), (x2, y2) by (7, 5) and the ratio a:b by 5:3, we get that the coordinates of the point are:
[tex]\begin{gathered} x=3+\frac{5}{5+3}(7-3) \\ x=3+\frac{5}{8}(4) \\ x=3+2.5=5.5 \\ y=-3+\frac{5}{5+3}(5-(-3)) \\ y=-3+\frac{5}{8}(5+3) \\ y=-3+\frac{5}{8}(8) \\ y=-3+5=2 \end{gathered}[/tex]Therefore, the coordinates of the point are (x, y) = (5.5, 2)
H +6g when 9=g and h=4
Hey there!
[tex]g+6g\\g=9,h=4[/tex]
[tex]4(h)+6(9(g))[/tex]
[tex]4+6(9)[/tex]
[tex]=58[/tex]
Hope this helps!
URGENT!! ILL GIVE
BRAINLIEST!!!!! AND 100
POINTS!!!!!
Answer:
it would be the same since reflection doesn't change the andle
Answer:
A: It would have the same measure as the original angle.
Step-by-step explanation:
Well, reflecting is where you take the original image, which you see now, and flipping it like a mirror image. So, I think the answer would be: A It would have the same measure as the original angle. Because, it is literally the same thing, just in a mirror image. Like, if you look in the mirror, you see yourself, still the same.
i need the fourth term of one and three all I need is the answers so I can quiz my son.
The formula for the nth term is expressed as
an = (an - 1)^2 - 3
This is a recursive formula
This means that the second term, a2 is
a2 = (a2 - 1)^2 - 3
a2 = (a1)^2 - 3
a2 = 4^2 - 3 = 16 - 3 = 13
a3 = (a3 - 1)^2 - 3
a3 = (a2)^2 - 3
a3 = 13^2 - 3 = 169 - 3 = 166
a4 = (a4 - 1)^2 - 3
a4 = (a3)^2 - 3
a4 = 166^2 - 3 = 27556 - 3 = 27553
Thus,
a4 = 27553
3. Two companies charge differently for canoe rentals, as shown below.
Company A: c= 8h+ 10, where cequals the total cost (in dollars) and hequals number of
hours.
Company B: $15 per hour.
a. What is Company A's rate of change? How much would it cost for a 4 hour rental?
b. What is Company B's rate of change? How much would it cost for a 4 hour rental?
c. Which is the better buy? By how much for a 4 hour rental?
The rate of change for company A is 8.
The rate of change for company B is 15
Company A is better as it is charging less by a value of $18
What is rate of change?
Rate of change is the changes in the dependent variable when the independent variable changes by a unit value.
We are given 2 companies
A) equation for charges applied by company A is given by c=8h+10
Cost is a function of hours
To find the rate of change we differentiate the function
We get c' = 8
Rate of change for company A is 8
The cost for 4 hour rental is
c= 8(4)+10
c=32+10
c=$42
B) Company B charges $15 per hour
Rate of change for company B is 15
The cost for 4 hour rental is
c= 15(4)
c=$60
C) Company A is better to buy by $18 as the difference between the four hours price between company A and company B is $ 18
To learn more about equation please refer
https://brainly.com/question/22688504
#SPJ13
Which equation has a solution of 34 for y?Select all the correct answers.A.8y=9B.y−1=−14C.4y=6D.7−y=614E.12y=9F.214+y=4
SOLUTION
We want to know which of the options would give us
y = 34,
Let's try A. 8y = 9
This becomes
[tex]\begin{gathered} 8y=9 \\ to\text{ get y, we divide both sides by 8} \\ \frac{8y}{8}=\frac{9}{8} \\ y=1\frac{1}{8} \end{gathered}[/tex]We didn't get y = 34, hence A is incorrect.
Let's try B. y − 1= − 14
This becomes
[tex]\begin{gathered} y-1=-14 \\ \text{collecting like terms } \\ y=-14+1 \\ y=-13 \end{gathered}[/tex]B too is incorrect.
Let's try C. 4y = 6
[tex]\begin{gathered} 4y=6 \\ \text{divide both sides by 4 we have } \\ \frac{4y}{4}=\frac{6}{4} \\ y=\frac{3}{2} \\ y=1\frac{1}{2} \end{gathered}[/tex]C too is incorrect
Let's check D. 7 − y = 614
[tex]\begin{gathered} 7-y=614 \\ \text{collecting like terms we have } \\ y=7-614 \\ y=-607 \end{gathered}[/tex]D too is incorrect
Please help me with this question I have a test next week and I really have to study this is 11th grade algebra 2
ANSWER:
(a)
(b) P(x < 4) = 0.29
(c) P(x= 6) = 0.17
(d) P(x ≥ 5) = 0.34
STEP-BY-STEP EXPLANATION:
The probability in each case would be the specific amount divided by the total amount, therefore, we calculate the total amount and the probability in each case, like this:
[tex]\begin{gathered} 5+10+2+9+33+12+15+3+1\:=\:90 \\ \\ P(0)=\frac{5}{90}=0.06 \\ \\ P(1)=\frac{10}{90}=0.11 \\ \\ P(2)=\frac{2}{90}=0.02 \\ \\ P(3)=\frac{9}{90}=0.1 \\ \\ P(4)=\frac{33}{90}=0.37 \\ \\ P(5)=\frac{12}{90}=0.13 \\ \\ P(6)=\frac{15}{90}=0.17 \\ \\ P(7)=\frac{3}{90}=0.03 \\ \\ P(8)=\frac{1}{90}=0.01 \end{gathered}[/tex]Therefore, the table would look like this:
With this we calculate the probability in each case:
[tex]\begin{gathered} P\left(x<4\right)=P\left(x=0\right)+P\left(x=1\right)+P\left(x=2\right)+P\left(x=3\right)=0.06+0.11+0.02+0.10=0.29 \\ \\ P(x=6)=0.17 \\ \\ P(x\ge5)=P\left(x=5\right)+P\left(x=6\right)+P\left(x=7\right)+P\left(x=8\right)=0.13+0.17+0.03+0.01=0.34 \end{gathered}[/tex]