2 months after october 24th 2018 will be:
24th December 2018 which was a monday.
Add 3 days of grace period will give the due date to be 27th December 2018.
A spinner is divided into 5 equally sized segments colored blue, green, black, red, and yellow. Suppose you spin the wheel once and then spin it again. What is the probability of landing on the color red both times? Give your answer as an exact fraction and reduce the fraction as much as possible.
The probability of landing in any colour is:
[tex]\frac{1}{5}[/tex]so if we want to get a red, both times, we to multiply 1/5 twice
[tex]\frac{1}{5}\cdot\frac{1}{5}=\frac{1}{25}[/tex]so, the probability of getting red twice is 1/25
Each n in the model represents the same value. 136.5 What is the value of n? there are 7 N's in the problem
The value of n must be 136.5/7
n = 136.5/7
n = 19.5
Result n = 19.5
At a birthday party, guests ate 452 plates ofchocolate cupcakes and 2/3 plates of cherrycupcakes. How many did the guests eat altogether?If 5 plates of chocolate cupcakes and 5 plates ofcherry were made, how much of each are left?
Given
[tex]\begin{gathered} \text{Ate 4}\frac{5}{12}\text{Plates of chocolate cupcakes} \\ \text{And} \\ \text{Ate 2}\frac{1}{3}\text{plates of cherry} \end{gathered}[/tex]We are to add them together to know the total
[tex]4\frac{5}{12}+2\frac{1}{3}=6\frac{5+4}{12}=6\frac{9}{12}=6\frac{3}{4}[/tex]The final answer
[tex]6\frac{3}{4}[/tex]Given four numbers P, Q, R and S. The first three numbers form an arithmetic sequence while the last three form a geometric sequence. If the sum of the first and the fourth number is 16 and the sum of the second and the third number is 12, find these four numbers.
The most appropriate choice for arithmetic and geometric series will be given by-
P = 0, Q = 4 , R = 8, S = 16 or P = 15, Q = 9, R = 3, S = 1 are the required numbers
What is arithmetic and geometric series?
Arithmetic series are those series whose difference between two consecutive terms are same.
Geometric series are those series whose ratio between two consecutive terms are same.
Here,
P, Q and R forms an Arithmetic sequence
Let P = a - d , Q = a, R = a + d, Where a is the first term of the Arithmetic sequence and d is the common difference of the sequence.
Let S = b
Q, R and S forms a Geometric sequence
[tex]\frac{a + d}{a} = \frac{b}{a +d}[/tex]
[tex](a + d)^2 = ab\\a^2 + d^2 + 2ad = ab\\[/tex] ............... (1)
Now the sum of first and fourth number is 16
a - d + b = 16
b = 16 - a + d
Putting the value of b in (1),
[tex]a^2 + d^2 + 2ad = a(16 - a +d)\\a^2 + d^2 + 2ad = 16a -a^2+ad\\a^2+a^2 + d^2+2ad - ad - 16a = 0\\2a^2 + ad+d^2 -16a = 0[/tex]............ (2)
Sum of second and third number is 12
[tex]a + a + d = 12\\2a +d = 12\\d = 12-2a[/tex]
Putting the value of d in (2)
[tex]2a^2 + a(12 - 2a)+(12 - 2a)^2-16a = 0\\2a^2 + 12a - 2a^2+144-48a+4a^2 - 16a = 0\\4a^2-52a+144=0\\4(a^2-13a+36)=0\\a^2 -13a+36=0\\a^2-9a-4a+36=0\\a(a - 9)-4(a-9)=0\\(a-4)(a-9) = 0\\[/tex]
[tex]a - 4 = 0[/tex] or [tex]a - 9 = 0[/tex]
[tex]a = 4[/tex] or [tex]a = 9[/tex]
When a = 4,
[tex]d = 12 - 2\times 4\\d = 12 - 8\\d = 4[/tex]
[tex]b = 16 - 4+4\\b = 16[/tex]
P = 4 - 4 = 0
Q = 4
R = 4 + 4 = 8
S = 16
When a = 9,
[tex]d = 12 - 2\times 9\\d = 12 - 16\\d = -6[/tex]
[tex]b = 16 - 9-6\\b = 1[/tex]
P = 9 - (-6) = 15
Q = 9
R = 9 + (-6) = 3
S = 1
To learn more about arithmetic and geometric series, refer to the link:
https://brainly.com/question/24643676
#SPJ9
find the lowest common denominator of - not graded !
Given:
There are two equation given in the question.
Required:
We have to find the lowest common denominator of both equation.
Explanation:
[tex]\frac{p+3}{p^2+7p+10}and\frac{p+5}{p^2+5p+6}[/tex]are given equations
first of all we need to factorization both denominator
[tex]\begin{gathered} p^2+7p+10and\text{ }p^2+5p+6 \\ (p+5)(p+2)and\text{ \lparen p+3\rparen\lparen p+2\rparen} \end{gathered}[/tex]so here (p+2) is common in both so take (p+2) for one time only
so now the lowest common denominator is
[tex](p+5)(p+2)(p+3)[/tex]Final answer:
The lowest common denominator for given two equations is
[tex](p+5)(p+2)(p+3)[/tex]
–8.38 as a mixed number.
Answer:
4 3/4
Step-by-step explanation:
given a quadratic equation in standard form f(x) = ax^2 + bx + c. explain how to determine if there is one real solution, two real solutions, or no real solutions (use the discriminant b^2 - 4ac)
As per given by the question,
There are given that a general form od quadratic equation.
The equation is,
[tex]f(x)=ax^2+bx+c[/tex]Now,
For determine the one real solution, two real solution, and no real solution;
There are apply the condition for all these three.
So,
First for one real solution.
If
[tex]b^2-4ac=0,\text{ then}[/tex]The given quadratic equation has one real solution.
If,
[tex]b^2-4ac>0,\text{ then;}[/tex]The given quadratic equation has two real solution.
And,
If,
[tex]b^2-4ac<0,\text{ then;}[/tex]The given quadratic equation has no real solution.
in chess, the knight (the piece shaped like a horse) moves in an L pattern.
Answer:
That is true but still remember that playing the knight at the start can be very useful.
Sparkles the Clown makes balloon animals for children at birthday parties. At Bridget's party, she made 5 balloon poodles and 1 balloon giraffe, which used a total of 15 balloons. For Eduardo's party, she used 7 balloons to make 1 balloon poodle and 1 balloon giraffe. How many balloons does each animal require?
Let p be the number of balloons required to make one balloon poodle and g the number of balloons required to make one balloon giraffe.
Then we have:
I) 5p + g = 15
II) p + g = 7
Subtracting equation II from equation I, we have:
5p - p + g - g = 15 - 7
4p = 8
p = 8/4
p = 2
Replacing p with 2 in equation II we have:
2 + g = 7
g = 7 - 2
g = 5
Answer: Each poodle requires 2 balloons and each giraffe requires 5 balloons.
You pick a card at random.
1 2 3 4
What is P(factor of 24)?
Write your answer as a percentage rounded to the nearest tenth
Answer:
100%
Step-by-step explanation:
All of the numbers are factors of 24. So, picking a factor of 24 is guaranteed, so the probability is 1.
This is equal to 100%.
Can someone help me with this math question?
pic of question below
The Cartesian equation of the polar equation r² = 5 represents a circle centered at the origin and with radius √5.
What is the Cartesian form of a polar equation?
In this problem we find a polar equation, that is, f(r, θ) = C, whose Cartesian form must be found by using the following substitutions:
x² + y² = r² (1)
x = r · cos θ (2)
y = r · sin θ (3)
Then, the Cartesian form of r² = 5 is:
x² + r² = 5
The polar equation represents a circle centered at the origin and with a radius of √5.
To learn more on polar equations: https://brainly.com/question/27341756
#SPJ1
The Cartesian equation of the polar equation r² = 5 represents a circle centered at the origin and with radius √5.
What is Coordinate System?A coordinate system is a system that uses one or more numbers, or coordinates, to uniquely determine the position of the points.
Given that r²=5
we find a polar equation,
x²+y²=r²
whose Cartesian form is found by substituting
x=rcosθ
y=rsinθ
as r²=5 then r=√5
So x²+y²=5.
This is equation of circle in polar form.
Hence it represents a circle with a radius of √5.
To learn more on Polar Equations click:
https://brainly.com/question/1269731
#SPJ1
Rob earns $4200 per month at his new job. He pays the following taxes: 6.2% for social security 1.45% for Medicare 16% for federal income tax • 5.5% for state income tax Calculate his annual net income.
Answer:
$35,708.4
Explanation:
His net income will be the total that he earns less the taxes.
So, we need to calculate how much money does Rob pays for each tax.
Therefore, 6.2% of 4200 is equal to:
[tex]4200\times6.2\text{ \% =4200 }\times\frac{6.2}{100}=260.4[/tex]It means that Rob pays $260.4 each month for social security,
In the same way, 1.45% of 4200 is equal to:
[tex]4200\times1.45\text{ \% = 4200}\times\frac{1.45}{100}=60.9[/tex]16% of 4200 is equal to:
[tex]4200\times16\text{ \% = 4200}\times\frac{16}{100}=672[/tex]5.5% of 4200 is equal to:
[tex]4200\times5.5\text{ \% = 4200}\times\frac{5.5}{100}=231[/tex]Now, we can calculate the net income per month as:
$4200 - $260.4 - $60.9 - $672 - $231 = $2975.7
Finally, his annually net income will be the net income per month multiplied by 12 months:
$2975.7 x 12 = $35,708.4
So, the answer is $35,708.4
Please help and answer this question ASAP! :)
Answer:
Odd, Even, Even, Neither=========================
The difference between odd and even functions is that:
f(-x) = f(x) for even functions,f(-x) = - f(x) for odd functions.Let's test this property for the given functions.
Function f(x)f(-4) = - f(4) = 8 and f(-2) = - f(2) = 1, so this is an odd functionFunction g(x)g(4) = g(-4) = -4 and g(2) = g(-2) = 2, so this is an even functionFunction j(x)j(2) = j(-2) = 2 and j(1) = (j-1) = - 4, so this is an even functionFunction k(x)k(-4) = 9, k(4) = 1 and k(-2) = 4, k(2) = 0, since each value is different this is neither odd nor even functionOf the twenty-two students in a classroom, ten are transfer students, seven are nursing students, four are AAS students and one student is undecided.If three students are chose randomly, without replacement, find the probability that all three students are nursing students.
Given that:
• There are a total number of 22 students in the classroom.
,• 10 of them are transfer students.
,• 7 are nursing students.
,• 4 are AAS students.
,• 1 student is undecided.
,• Three students are chosen randomly.
Since you need to find the probability that all three students that are chosen randomly are nursing students, you need to set up that this is:
[tex]P(A)[/tex]Where Event A is that one of the students is a nursing student.
Therefore, the probability that three of the chosen students are nursing students can be set up as:
[tex]\begin{gathered} P=P(A)\cdot P(A)\cdot P(A)=P(A)^3 \\ \\ P=P(A)^3 \end{gathered}[/tex]Knowing that the total number of students is 22 and 7 of them are nursing students, you know that:
[tex]P(A)=\frac{7}{22}[/tex]Therefore:
[tex]P=(\frac{7}{22})^3[/tex][tex]P=0.0322[/tex]Hence, the answer is:
[tex]P=0.0322[/tex]Can someone pls help me . Thank you so much .FIRST PROBLEM
Answer:
Step-by-Step explanation:
We are given the following equation:
Exercise 1: What's In2.Mark’s temperature goes 1.5°C higher from the normal body temperature. What is Marks temperature now?A. 38.5°CB. 37.5°CC. 36.5°CD. 36.5C
The normal body temperature of a human is 37°C.
If Mark's temperature goes 1.5°C higher than that temperature, his new temperature will be:
[tex]\Rightarrow37+1.5=38.5°C[/tex]OPTION A is the correct option.
9. If L 1 equals 120 then what is the measure of its supplement <2=
Supplementary angles are angles whose addition sums up to 180 degrees.
Therefore, if angle 1 measures 120, then its supplement which is angle 2, must mean both add up to 180.
Hence, you have
Angle 1 + Angle 2 = 180
120 + Angle 2 = 180
Subtract 120 from both sides of the equation
Angle 2 = 180 - 120
Angle 2 = 60 degrees
By definiton, two angles are complimentary angles if they both add up to 90 degrees. Hence if angle L5 equals 50 degrees, then its compliment would be derived as 90 - 50 which equals 40. The compliment of angle L5 which is 50 degrees, equals 40 degrees.
I need help with graph inequalityx < 1 on number lines
Answer:
The graph for the inequality x < 1 is shown below
Explanation:
The graph is marked on the number line, from the point 1 to the left, 1 is not included in this set, so the point is not shaded
Please explain in depth. Thank you in advance for a response.
We have the function:
[tex]y=f(t)=(-18t-3)\cdot(t-2).[/tex]a. Zeros of the function
By definition, the zeros are the values of t such that f(t) = 0. In this case, we have:
[tex]f(t)=(-18t-3)\cdot(t-2)=0\text{.}[/tex]Rewriting the function, we have:
[tex]f(t)=(-18)\cdot(t+\frac{1}{6})\cdot(t-2)=0.[/tex]So the zeros of the function are:
[tex]\begin{gathered} t=-\frac{1}{6}, \\ t=2. \end{gathered}[/tex]b. Meaning of the zeros
The function y = f(t) represents the height of the ball at time t.
• So the zeros are the times at which the function reaches a height equal to zero.
,• We see that one zero is positive and the other negative. Only the positive zero (t = 2) is meaningful because the negative (t = -1/6) represents a negative value of time!
c. Initial height
The ball is thrown at time t = 0. The height of the ball at time t = 0 is:
[tex]y=f(0)=(-18\cdot0-3)\cdot(0-2)=(-3)\cdot(-2)=6.[/tex]So the ball is thrown from a height of 6 feet.
Answer
• a., The zeros are t = -1/6 and t = 2.
,• b., The zeros are the values of time at which the height of the ball is zero. Only a positive value of time makes sense, so only the zero t = 2 is meaningful.
,• c., The ball is thrown from a height of 6 feet.
An envelope is 15 centimeters wide, and it measures 17 centimeters along the diagonal. The envelope is __ centimeters tall.
An envelope is rectangular in shape.
Given the width = 15cm, and diagonal = 17cm
Let h represent the tall length of the envelope
Applying Pythagoras theorem, we have
[tex]\begin{gathered} 17^2=15^2+h^2 \\ 289=225+h^2 \\ h^2=289-225 \\ h^2=64 \\ h=\sqrt[]{64} \\ h=8\operatorname{cm} \end{gathered}[/tex]The envelope is 8cm tall
QuestionAreli invested a principal of $950 in her bank account with an interest rate of 3%. How much interest did she earn in 5years?
$ 142.5
Explanation
to solve this we can use the formula:
[tex]i=\text{Prt}[/tex]where i is the interest, P is the principal, r is the rate ( in decimals) and t is the time
then
Step 1
Let
[tex]\begin{gathered} i=i \\ P=950 \\ r=3\text{ \% =0.03} \\ \text{Time= 5 years} \end{gathered}[/tex]replace in the formula
[tex]\begin{gathered} i=950\cdot0.03\cdot5 \\ i=142.5 \end{gathered}[/tex]hence, the answer is
$ 142.5
I hope this helps you
What is The volume of a cylinder 7 in height and 3 radius and a cone of 7 height and 3 radius together? So what is The volume of both together?
In this case r =3, h= 7
[tex]\Rightarrow V_{cy}=\pi\times3^2\times7=63\pi=197.92unit^3[/tex][tex]\begin{gathered} \text{The Volume V}_{co\text{ }}of\text{ a cone with base radius r and height h is given by:} \\ V_{co}=\frac{1}{3}\times\pi\times r^2\times h \end{gathered}[/tex]In this case,
r=3, h=7
[tex]V_{co}=\frac{1}{3}\times\pi\times(3)^2\times7=21\pi=65.97unit^3[/tex][tex]\begin{gathered} \text{Therefore} \\ V_{cy}+V_{co}=63\pi+21\pi=84\pi=263.89unit^3 \end{gathered}[/tex]Hence
volume of cone + volume of cylinder = 263.89 cube units
Can u please help me solve? I'm reviewing for finals.
Given:
Consider the given graph as a reference of the solution.
To find:
[tex]-3(u\cdot v)[/tex]Explanation:
By analyzing the graph, we can define the coordinate of vector u and v:
[tex]\[\begin{align} & \vec{u}=(-8,-9)-(0,0)=(-8,-9) \\ & \vec{v}=(3,7)-(0,0)=(3,7)\end{align}\][/tex]Now, let perform the dot product of two vectors,
[tex]\begin{gathered} u\cdot v=(-8,-9)\cdot(3,7) \\ u\cdot v=(-8)(3)+(-9)(7) \\ u\cdot v=-24-63 \\ u\cdot v=-87 \end{gathered}[/tex]Now, perform the required operation,
[tex]\begin{gathered} -3(u\cdot v) \\ =-3(-87) \\ =261 \end{gathered}[/tex]Final answer:
Hence, the required solution is:
[tex]-3(u\cdot v)=261[/tex]Use the formula for compound amount:$14,800 at 6% compounded semiannually for 4 years
SOLUTION
Given the question in the question tab, the following are the solution steps to answer the question.
STEP 1: Write the formula for calculating compound amount
[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]where
A = final compounded amount
P = initial principal balance
r = interest rate
n = number of times interest applied per time period
t = number of time periods elapsed
STEP 2: Write the given data
Semiannually means that n will be 2
[tex]P=14,800,r=\frac{6}{100}=0.06,n=2,t=4[/tex]STEP 3: Calculate the compound amount
[tex]\begin{gathered} A=14800(1+\frac{0.06}{2})^{2\times4}\Rightarrow A=14800(1+0.03)^{2\times4} \\ A=14800(1.03)^8 \\ A=14800\times1.266770081 \\ A=\text{\$}18,748.1972 \end{gathered}[/tex]Hence, the compounded amount after 4 years is $18,748.1972
Sioux Falls Christian teacher says that he can drop one of his test score using history to score of 80 185 which one should he drop and white what is his new address
if he removes his lowest score the average increases, then if we remove 80 the new average is
[tex]\frac{100+85}{2}=92.5[/tex]new average is 92.5
Help 40 points please (show ur work)
The trail map having a trail length of 7 1/2 in has an actual distance of 3 miles
The amount Kepler paid for the tool not including tax is $120
34% of 850 is 289
How to find the actual length of if 7 1/2 inch in drawingGiven that
5 in ⇒ 2 miles
7 1/2 in ⇒ ?
The question is about scaling a map, the scale is 2miles is represented by 5 inches. This information is used to calculate the actual length when a measure of 7 1/2 inch is taken from the drawing
5 * ? = 7 1/2 * 2
? = 7 1/2 * 2 / 5
? = 3 miles
Hence 7 1/2 inch in the drawing represent an actual distance of 3 miles
How to find the amount Mr Kepler paid for the tool, not including taxGiven that:
with a discount of 40% off the regular price
The regular price was $200
A discount of 40% is given to Mr Kepler. Discount represents amount less the total amount. At a 40% discount Mr Kepler paid 60%
40% = 0.4
40% discount = 1 - 0.4 = 0.6 (equivalent to 60%)
The amount Kepler paid
= 0.6 * 200
= $120
Knowledge of percentage is used here and the amount Mr Kepler paid is $120 not including tax
34% of 850
The statement 34% of 850 means 34 divided by 100 multiplied by 850. The division by hundred takes care of the percent, then "of" means multiplication
34% = 0.34
0.34 * 850 = 289
Hence, we conclude that the concept of percentage and division is used to solve 34% of 850 to get 289
Read more on percentage : https://brainly.com/question/24304697
#SPJ1
A truck carries 4 chairs and tables. The table weighs 35 pounds. The total weight of the chairs and tables is 63 pounds. How much does each chair weigh?
The weight of each chair is 7 pounds.
What is basic arithmetic?Specific numbers and their computations employing a variety of fundamental arithmetic operations are at the center of arithmetic mathematics. Algebra, on the other hand, deals with the limitations and guidelines that apply to all other types of numbers, including whole numbers, integers, fractions, functions, and so on. Arithmetic math serves as the foundation for algebra, which always adheres to its definition. A large range of subjects fall within the broad definition of mathematics, which encompasses a very broad range of topics. Beginning with the fundamentals like addition, subtraction, and division of numbers, they then move on to more complicated topics like exponents, variations, sequence, progression, and more. This part does touch on some of the mathematical formulas and mathematical sequence. Four essential mathematical operations—addition, subtraction, multiplication, and division—are covered in basic arithmetic.
Total weight = 63 pounds
Weight of the table = 35 pounds
Weight if 4 chairs = 63 - 35
= 28 pounds
Weight of one chair = 28/4
= 7 pounds
To know more about basic arithmetic ,visit:
brainly.com/question/16096936
#SPJ13
An electronic store discounted a tablet computer by 30%. The discounted price of the computer was $486.50. Determine the original price of the tablet
The discounted price of the computer was $486.50.
An electronic store discounted a tablet computer by 30%.
So, the original price was
[tex]\begin{gathered} C=486.50+(486.50\times30percent) \\ =486.50+(486.50\times\frac{30}{100}) \\ =486.50+145.95 \\ =632.45 \end{gathered}[/tex]So, the original price of the tablet computer was $632.45.
I need help with this Tyler’s mom purchased a saving bond for Tyler. The value of the savings bond increases by 4% each year one year after it was purchased, the value of the savings bond was $156.00 find the value of the bond when Tyler’s mom purchased it. Explain your reason
Let x = value of the bond when Tyler’s mom purchased it.
After one year, this value increased by 4%. This new value is calculated as follows:
[tex]\text{new value = }x\cdot1.04[/tex]The new value is $156.00, then
[tex]\begin{gathered} 156.00=x\cdot1.04 \\ \frac{156.00}{1.04}=x \\ 150.00=x \end{gathered}[/tex]The value of the bond was $150.00 when Tyler’s mom purchased
A boat is heading towards a lighthouse, whose beacon-light is 140 feet above the water. The boat’s crew measures the angle of elevation to the beacon, 10∘∘ . What is the ship’s horizontal distance from the lighthouse (and the shore)? Round your answer to the nearest tenth of a foot if necessary.
see the figure below to better understand the problem
we have that
tan(10∘)=140/x -----> by TOA
solve for x
x=140/tan(10∘)
x=794 ft
therefore
The answer is 794 feetAnswer:
Step-by-step explanation:
tan 10=140/x
x=140 / tan 10
x=794