Step-by-step explanation:
a. D( as it has 7 sides)
b. D(as it has 7 sides)
c. B( as it has 9 sides)
Hope it will help you :)❤
What is the slope of the linear equation y=x+10
a. Slope=m=10
b. Slope=m=1
c. Slope=m=5
d. Slope=m=11
Answer:
slope = 1
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
y = x + 10 ← is in slope- intercept form
with slope m = 1
>) Find the slope of the line that passes through (1, 11) and (9, 2). )) Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.
Answer:
The slope is [tex] - \frac{9}{8} [/tex].
Step-by-step explanation:
[tex]m = slope[/tex]
Remember: [tex]m = \frac{y_2 - y_1 }{x_2 - x_1} [/tex]
☆All you have to do is plug in.
[tex]m = \frac{2 - 11}{9 - 1} = \frac{ - 9}{ \: \: 8} = - \frac{9}{8} [/tex]
Identify as a ratio, rate or unit rate: 5 apps for $9.99
Dario increased his savings from $350 to $413. What is Dario's percent increase in
savings?
Answer:
18%
Step-by-step explanation:
413-350=63%
(63/350)*100=18%
PLEASE HELP I HAVE NO CUE WHAT THIS IS Bananas cost $0.75 per pound. If C represents cost and P represents the number of pounds, which of the following equations describes the rate relationship?
C = 0.75 × P
P = 0.75 × C
C = 0.75 ÷ P
C = p ÷ 0.75
Answer:
C=0.75×p
hope it helps.
6. Write the number in standard form that is equal to 6 raised to the second power.
6 raised to the second power is 6*6 which is 32.
The standard form of 32 is 3.2*10²
Find three consecutive square numbers whose sum is 149(I need the steps)
Answer:
Hey, Here is your Answer... Sister
I need number 7 and 9 please show work if you can
Answer:. sum of interior angles:
Heptagon: 900°
14gon 2160°
Step-by-step explanation: Divide 360 by the number of sides to get the measure of the average or regular central angle (same as an exterior angle)
360/7 = 51.43 360/14 = 25.7.
Subtract from 180 to find the interior angle.
180 - 51.43 = 128.57
180 - 25.7 = 154.3
Multiply the measure of the interior angle by the number of sides to find the sum of the interior angles.
128.57× 7 = 900
154.3 × 14 = 2160
A rocket is launched from a tower. The height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by the given equation. Using this equation, find out the time at which the rocket will reach its max, to the nearest 100th of a second. y=-16x^2+193x+128
Answer:
14.52 seconds.
Step-by-step explanation:
We have been given that the height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by the given equation
solve
12 - y = 5
could you explain how to do it :]
Answer:
this is
12-y=5
12-y =5
y=5- 12
then y=7
could you see this this correct
Answer:
7
Step-by-step explanation:
do 12-5 which is 7
that is the answer
you need to find which number needs to be subtracted from 12 to make 5!
i need help now its due right now can anyone help me
Answer:
(2,-3)
Step-by-step explanation:
I thought you'd actually have to calculate it but I guess they just wanted to give you guys a graph lol
Pls help me it’s overdue!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
a = 1935 / 5 is the change
b = 1960 / 10 is the change
c = 1950 / 20 is the change
They are all increasing i'd assume they all went threw a positive change
find the fractional part the first number is of the second
examples:12;30,9;27,15;50
Answer:
a) 2/5
b) 1/3
c) 3/10
Step-by-step explanation:
a)12;30
= 12/30
= 2/5
b)9;27
= 9/27
= 1/3
c) 15;50
= 15/50
= 3/10
Can anyone help me understand?? I genuinely don’t understand. Thank you!
9514 1404 393
Answer:
y = (1/4)x^2 -x -4
Step-by-step explanation:
When you are given a focus and a vertex, the equation of a parabola can be written as ...
y = (1/(4p))(x -h)² +k . . . . . . vertex (h, k); focus-vertex distance p
Here, the vertex is (h, k) = (2, -5) and the focus-vertex distance is 1. That means the equation of the parabola in vertex form* is ...
y = (1/4)(x -2)² -5
Expanding this equation, we get ...
y = (1/4)(x² -4x +4) -5 = (1/4)x² -x +1 -5
Then the standard form equation is ...
y = (1/4)x² -x -4
_____
* In the UK, and perhaps other places, the vertex form is referred to as "standard form." You need to be aware of the form that is being requested here. I have answered using the US version of "standard form." YMMV
what is 65+78 i cant find any answer and my teacher is being a cool
Answer:
143
Step-by-step explanation:
Answer:143
Step-by-step explanation:
it is 143 if you add 65+78
2 + 2 = ______________________________________________
Answer:4
Step-by-step
Help!! Find the indicated angle measure. Show your work.
Answer:
m∠NPM = 101
Step-by-step explanation:
Since LM is a straight line, Angle LPM and Angle NPM have to equal 180 degrees (they are supplementary), so we make the equation:
180-79=measure of angle NPM
m∠NPM = 101
Answer:
<NPM = 101°
Step-by-step explanation:
<NPM = 180° - <LPN ( because LPM is a straight line and it should measure 180°)
<NPM = 180° - 79°
<NPM = 101°
Is (1,8) a solution to this system of equations?
y = 6x + 2
y = x + 7
yes
no
What are the coordinates of point H?
9514 1404 393
Answer:
(-1 1/2, 3)
Step-by-step explanation:
Coordinates are written as an ordered pair. That means the position of the coordinate value in the pair has significance.
By convention, the first coordinate is the "x" coordinate. It is the number of units the point lies to the right of the x=0 point on the horizontal scale. Here, the point lies between 1 and 2 units left of 0, corresponding to an x-coordinate of -1 1/2. So far, we know the point coordinates are (-1 1/2, <something>).
At this point, you can check to see if this narrows down the answer choices. It does. The only available answer choice with a first coordinate of -1 1/2 is the correct one: (-1 1/2, 3).
__
The second coordinate in the ordered pair is the "y" coordinate. It is the number of units the point lies above the point y=0 on the vertical scale. Here, the point lies 3 units above the point y=0, corresponding to a y-coordinate of 3. Now, we know the coordinates of the point are (x, y) = (-1 1/2, 3).
_____
Additional comment
Ordered pairs of coordinates are not always x- and y- coordinates. Sometimes, they are elevation and azimuth, latitude and longitude, radius and angle. However, for the vast majority of work in Algebra, an ordered pair of coordinates refers to (x, y) coordinates on a Cartesian plane (one with grid lines running horizontally and vertically).
3.75x-5-8.75X+4.5+0.5
Step-by-step explanation:
3.75x-5-8.75x+4.5+0.5
=3.75x-8.75x+4.5+0.5-5
=-5x+5-5
==-5x
Graph the linear equation using intercepts. Use a graphing calculator to check your graph.
equations: y= 2/3 x (-4)
y= 1/9x (-3)
Answer:
desmos .com
Step-by-step explanation:
Marley collects golf balls. His neighbor Tucker collects 3 more than twice as many golf balls as Marley.
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Find the inverse of function f.
$() = 9x + 7
OA /--) = 7x + 9
OB. 1 (1) = = -1
Oc. 7-1() = -98
OD. () = gr - 1
7
Answer:
C) f-1(x) = -9x - 7 the inverse of multiplication is division
Jervane is planning on buying a coffee and several donuts for a road trip. She wants to spend no more than $20 in total. Coffee costs $3 and donuts are $2 each. Write and solve an inequality to determine the maximum number of donuts that Jervane can buy. Be sure to include units on your answer.
Answer:
8
Step-by-step explanation:
Given:
Total money Jervane can spend = $20.
Cost of a coffee = $3.
Cost of a donut = $2.
To find: Maximum number of donuts Jervane can buy.
Solution:
Let the number of donuts she can buy be [tex]x[/tex].
She wants to spend no more than $20 in total.
So,
[tex]3+2x\leq 20[/tex]
[tex]\Rightarrow 2x\leqslant 20-3[/tex]
[tex]\Rightarrow 2x\leqslant 17[/tex]
[tex]\Rightarrow x\leqslant \frac{17}{2}[/tex]
[tex]\Rightarrow x\leqslant 8 \frac{1}{2}[/tex]
As the number of donuts can only be a natural number.
Hence, the maximum number of donuts that Jervane can buy are 8.
(-1/3) ÷ 27 PLS HELP OML
What is 1/4 X 3/5= ?
Answer:
1/4 x 3/5 = 3/ 20
decimal form = 0.15
Rewrite the fraction in the sentence below as a percentage. In 2002, a popular company made 11/20 of its money online.
Answer:
55%
Step-by-step explanation:
11/20 = 0.55
0.55 = 55%
answers for both boxes please
Answer:
(-3, -6)
Step-by-step explanation:
y=2x
-3x-15=y
Use Substitution Method
-3x-15=2x
+3x +3x
-15=5x
/5 /5
-3=x
y=2x
y=2(-3)
y=-6
Answer:
(-3, -6)
General Formulas and Concepts:
Pre-Algebra
Order of Operations: BPEMDAS
Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to RightAlgebra I
Solving systems using substitution/eliminationStep-by-step explanation:
Step 1: Define Systems
y = 2x
-3x - 15 = y
Step 2: Solve for x
Substitute in y: 2x = -3x - 15Isolate x terms: 5x = -15Isolate x: x = -3Step 3: Solve for y
Define equation: y = 2xSubstitute in x: y = 2(-3)Multiply: y = -6Last year there were m members in a photography club. This year the number of
members has increased by 10%. The expression m + 0.1m represents the number of
members in the club this year. What is this expression written in simplest form?
Answer:
m + 10/100(m)
Step-by-step explanation:
Last year there were m members in a photography club.This year the number of members has increased by 10%m + 0.1m represents the number of members in the club this year.So m represents the number of members in the club last year.
A 10% increase of the members = [tex]\frac{10}{100} * m[/tex] = 0.1m
Hence the number of members in the club this year = m + 0.1m
Aisha wants to paint the four walls of her living room.
Each wall is 2.4 m high and 3.7 m long.
One wall has a door of 2 m by 0.7 m.
Tins of paint cost £12 per 1.5 L tin.
Each litre of paint can cover 8 m2 of wall.
There is an offer of: Buy 2 tins get the 3rd at half price.
How much will Aisha pay to paint her living room?
9514 1404 393
Answer:
£30
Step-by-step explanation:
The total area of the four walls is ...
A = 4 × LW
A = 4 × (2.4 m)(3.7 m) = 35.52 m²
Subtracting the area of the door, we find the painted area to be ...
35.52 m² -(2 m)(0.7 m) = 34.12 m²
Painting this area will require ...
(34.12 m²)/(8 m²/L × 1.5 L/tin) = 2.8433... tins
Aisha will need to buy 3 tins of paint, for which she pays 2.5 times the price of 1 tin:
2.5 × £12 = £30 . . . . Aisha's cost to paint her living room
£25 or £20.10
Step-by-step explanation:
calculate the area to be painted:
2.1x4.5= 9.45m^2 for each wall
x4= 37.8m^2
area of door= 1.8x0.9= 1.62m^2
subtract the area of the door from the wall area
37.8-1.62= 36.18m^2 to be painted
divide the area by the area that 1L of paint can cover
16.18/12= 3.015 L needed
if 1.5L= £10 then, 3L= £20. she needs 2 cans + an extra 0.015 L- so another can (3 cans total) add price up.
£30- but buy 2 get 3rd 1/2 price, so take £5 off. price is £25
or
calculate price for 0.015L
1.5=£10
divide both sides by 100
0.015= £ 0.10
if 1.5L= £10 then, 3L= £20. she needs 2 cans + an extra 0.015 L
£20+£0.10= £20.10
I DONT KNOW IF THIS IS RIGHT but hope it helps :)