Answer:
180,000 people
Step-by-step explanation:
2/5= 0.4
0.4x450,000=180,000
Answer:
180,000
Step-by-step explanation:
450,000/5 = 90,000
90,000 * 2 = 180,000
Imaginary Numbers what is i^16
A 1
B i
C -1
D -i
Answer:
A: 1
Step-by-step explanation:
[tex]i^{16}=\left(i^2\right)^8=\left(-1\right)^8=1[/tex]
Answer: A. 1
Step-by-step explanation:
The idea of imaginary number is [i]=√-1, which usually occurs to be undefined in the real number system.
i=√-1
i^2=-1
i^3=-i
i^4=1
In the following question, it is asked to find i^16.
In order to find it, we divide 16 by 4, so to find which place it lands on.
16÷4=4
It is a perfect division, so it lands on i^4, which is 1
Assume that there are two pairs of congruent triangles in the diagram shown.
ROB congruent to PTA
True
False
Answer: True
Step-by-step explanation:
If the triangles are congruent it means they are the same therefore ROB is congruent to PTA
Reflect square ABCD over the y-axis A(2, 3) * B * (2, 6) C(5, 6) * D * (5, 3)
Step-by-step explanation:
A(2,3)=A'(-2,3)
B(2,6)=B'(-2,6)
C(5,6)=C'(-5,6)
D(5,3)=C'(-5,3)
What is the answers for expanded form 72.3 7.023 0.723
Answer:
look below
Step-by-step explanation:
72.3 = 70 + 2 + .3
7.023 = 7 + .02 + .003
.723 = .7 + .02 + .003
Hopefully this helps you :)
pls mark brainlest ;)
A minor league baseball pitcher threw 18 strikes in his first 40 pitches for a strike percentage of 45%. He wants to raise this percentage to 60% by throwing a certain number of strikes in a row. To model this, he thought of the rational expression x+18x+40. What does x represent in this expression?
A.The number of consecutive strikes the pitcher must throw to raise his percentage to 60%.
B. The total number of strikes the pitcher will throw throughout the game.
C.The total number of balls the pitcher will throw throughout the game.
D. The number of balls that the pitcher has already thrown.
Answer:
Its B I think if u choose B u will like me
5. An investment doubles in value every 9 years. What was the starting value of the investment if
it is worth $4,800 after 27 years?
Answer:
16,00
Step-by-step explanation:
9 years is the (time)
divide the 27 years by 9 to see how many times it doubles
the ans is 3
now simply divide the value which is $4,800 by the 3
this gives you 1,600
Translate equations 9th grade
Answer:
5) 50 = x - 12
6) 2(x + y) = z
7) 16 = 8y
8) 2(x - 3) = 9
9) 11/v = 7 - x
10) 5 * (9 - x)
I hope this helps you <3!
Answer:5) 50 = x - 12
6) 2(x + y) = z
7) 16 = 8y
give me brainliest!!!!!!!!!
8) 2(x - 3) = 9
9) 11/v = 7 - x
10) 5 * (9 - x)
Step-by-step explanation:
A colony of bacteria grows according to the law of uninhibited growth
according to the function N(t) = 78€0.025t where N is measured in grams
and t is measured in days. How long will it take for the population to reach
530 grams?
Your answer
Given :
A colony of bacteria grows according to the law of uninhibited growth
according to the function :
[tex]N(t) = 78e^{0.025t}[/tex] .......1)
To Find :
How long will it take for the population to reach 530 grams.
Solution :
Putting 530 in equation 1 , we get :
[tex]530 = 78e^{0.025t}\\\\e^{0.025t}=6.79[/tex]
Taking log on both sides.
[tex]0.025t = log( 6.79)\\\\0.025t=1.915\\\\t=76.6\ days[/tex]
Hence, this is the required solution.
Suppose that P and Q are points on the number line.
If PQ=7 and P lies at -16, where could Q be located?
erica drove from ottawa at 80 km/h. kareem left an hour later and drove along the same road at 100 km/h. how far was kareem when he caught up to erica?
please answer this asap!!
Answer:
let us assume that the distance from Ottawa at which they meet each other is 'x' km. Then the time it took For Erika to travel this distance is:
t_Erika = x/80
kareem started 1 hour after Erika. So the time it took for Kareem to cover that 'x' distance is (including the 1 hour delay time):
t_Kareem = 1 + x/100
These two times must be equal to each other since they meet at this point of time. Setting them equal and solving for x:
t_Erika = t_Kareem
x/80 = 1 + x/100
x/80 - x/100 = 1
5x/400 - 4x/400 = 1
(5x-4x)/400 = 1
x/400 = 1
x = 400 km
Can someone please tell the correct answer
third one is the correct answer.
at southside middle school, 30% of the students play and instrument. there are 310 students. how many students play an instrument?
Answer:93 students play a musical instrument
Are angles 1 and 2 , complementary, adjacent or neither? Explain. *
To be complementary, the angles need to add to 90 degrees. But 55+45 = 100, so the angles are not complementary.
The angles are not adjacent either. Adjacent angles share a common line, line segment or ray. There cannot be a gap between the angles if you want adjacent angles. Think of adjacent rooms in a house in that they share the same wall.
Look at the data set below,
{6,7, 12, 5, 7, 11, 10, 7, 6}
In this data set, what is the mode?
06
7
10
O 12
Answer: 7
Step-by-step explanation:
because it occurs 3 times and is the most frequent
Answer:
B. 7
Step-by-step explanation:
Mode is the number that occurs the most amount of times.
Solve 13 ASAP PLEASE
Answer:
Step-by-step explanation:
Apricot Sulphur 2.625
White-angled Sulphur 3.5
Great White = sqrt(17) = 4.123
Somebody read this carefully & helpppp mess
Answer:
-270
Step-by-step explanation:
120 down to -150= 270 decrease=(-270)
What is 3/5 divided by 2/5?
Answer:
3/2
Step-by-step explanation:
flip the second fraction so its 3/5 times 5/2
cross multiply to get rid of the 5s and get 3/2
Answer: The answer is 1.5!
Step-by-step explanation: hope I could help
write in slope-intercept form.
m=7/2 and the y-intercept is -5
Answer: Y = 7/2x -5
Step-by-step explanation:
slope intercept equation:
y = mx + b
plug in what you are given
y = (7/2)x (-5)
On average, a refrigerator door is opened 99 times each day. Len has two refrigerators in his house. Based on this average, about how many times in a 8−week period are the refrigerator doors opened? The refrigerator doors are opened about times.
Given :
On average, a refrigerator door is opened 99 times each day.
Len has two refrigerators in his house.
To Find :
How many times in a 8−week period are the refrigerator doors opened.
Solution :
Number of times door opened for 2 refrigerator , n = 99×2 = 198.
Number of days in 8 week , d = 8×7 = 56 days.
So, total number of times doors open in a period of 8-week is :
[tex]T=n\times d\\\\T=198\times 56\\\\T=11088\ times[/tex]
Therefore, refrigerator doors are opened about 11088 times.
Hence, this is the required solution.
i need help with geometry
Grandma baked 96 cookies and gave them to her grandchildren. One of the grandchildren, Cindy, received c fewer cookies than she would have received had all of the cookies been evenly divided among the 8 grandchildren.How many cookies did Cindy receive
Answer:
12-c
Step-by-step explanation:
Let c be Cindy's cookies
Solution:
Each child should have gotten 12 cookies because 96/8 is 12 but Cindy got c less so the answer would be 12-c.
When you earn the same amount of money no matter how many hours you work – Question 1 options: Wage Salary Income
Answer:
Salary
Step-by-step explanation:
a wage is based off hours you work and income is how much you make either way.
Solve the following equation: 2 + 8x = 11x - 13. - -5 5
Which situation best represents the following equation?
15+.15x < 25+.05x
A Ibin is renting a car and is comparing two companies. Cars-R-Us charges $15 per day plus 15 cents per
mile. Cars-Unlimited charges $25 per day plus 5 cents per mile. What is the minimum number of miles
he must drive each day for Cars-Unlimited to be his cheapest option?
B Ibin is renting a car and is comparing two companies. Cars-R-Us charges $15 per day plus 5 cents per
mile. Cars-Unlimited charges $25 per day plus 15 cents per mile. What is the minimum number of
miles he must drive each day for Cars-Unlimited to be his cheapest option?
C Ibin is renting a car and is comparing two companies. Cars-R-Us charges $15 per day plus 15 cents per
mile. Cars-Unlimited charges $25 per day plus 5 cents per mile. What is the maximum number of
miles he must drive each day for Cars-Unlimited to be his cheapest option?
D Ibin is renting a car and is comparing two companies. Cars-R-Us charges $15 per day plus 5 cents per
mile. Cars-Unlimited charges $25 per day plus 15 cents per mile. What is the maximum number of
miles he must drive each day for Cars-Unlimited to be his cheapest option?
Answer:
A Ibin is renting a car and is comparing two companies. Cars-R-Us charges $15 per day plus 15 cents per mile. Cars-Unlimited charges $25 per day plus 5 cents per mile. What is the minimum number of miles he must drive each day for Cars-Unlimited to be his cheapest option?
Step-by-step explanation:
Given the following:
Cars-R-Us charges:
$15 per day plus 15 cents = (15/100)=0.15 per mile.
Hence, given number of days = 1 ; number of miles = x
Total Cars-R-Us charges:
$15 + 0.15x
Cars-Unlimited charges:
$25 per day plus 5 =(5/100)=0.05 cents per mile
25 + 0.05x
15+.15x < 25+.05x
0.15x - 0.05x < 25 - 15
0.1x < 10
x < 10/0.1
x < 100
Hence, the expression represents that greater than 100 miles must be driven for Cars unlimited to be the cheaper.
Answer:
a
Step-by-step explanation:
took test
A line passes through the point (10,-9) and has a slope of -5/2. Write an equation in slope-intercept form for this line.
Answer:
Step-by-step explanation:
y + 9 = -5/2(x - 10)
y + 9 = -5/2x + 25
y = -5/2x + 16
You go to a pizza place and order 4 medium pizzas and an order of breadsticks. The breadsticks cost $4.30
The total bill was $. Write and solve an equation to find the price of each pizza.
the perimeter of a rectangular floor is 100 feet . Find the dimensions of the floor , if the length is four times the width
Width = 10 feet
Length = 40 feet
================================================
Explanation:
W = width
L = 4W = four times the width = length
P = perimeter
P = 2*(W+L)
P = 2*(W+4W)
P = 2(5W)
P = 10W
The perimeter is 100 feet.
P = 100
10W = 100 .... plug in P = 10W
W = 100/10 .... divide both sides by 10
W = 10
The width is 10 feet.
L = 4W
L = 4*10
L = 40
The length is 40 feet.
-----------------
Check:
P = 2(L+W)
P = 2(40+10)
P = 2(50)
P = 100
or another way to check is to add up the four sides {10, 40, 10, 40}
10+40+10+40 = 50+50 = 100
This confirms the answer.
Answer:
Width = 10 feetLength = 40 feetStep-by-step explanation:
Perimeter (P) = 2L + 2W
where
P = 100 feet
L = 4W
plugin values into the formula:
100 = 2(4W) + 2W
100 = 8W + 2W
100 = 10W
W = 100/10
W = 10 feet
L = 4W
L = 4(10)
L = 40 feet
P = 2(40) + 2(10)
P = 80 + 20
P = 100
(x+13)+( 4x+2 ) =180
Answer:
x=33
Step-by-step explanation:
x+13+4x+2=180
4x+x=5x
13 plus 2 =15
5x+15=180
subtract 15 from both sides
180-15=165
5x=165
divide 5 from both sides
x=33
Simplify (x^14)^3
Pls help!!
Hey there!☺
[tex]Answer:\boxed{x^4^2}[/tex]
[tex]Explanation:[/tex]
[tex](x^1^4)^3[/tex]
Now multiply the two exponents(14 and 3):
[tex]14*3=42[/tex]
Now make 42 as the power of x:
[tex]x^4^2[/tex]
x^42 is your answer.
Hope this helps!☺
Answer:
x^42
Step-by-step explanation:
Naomi can text 90 words in 12 minutes. At this rate, how many minutes would it take her to text 165 words?
Answer:
Step-by-step explanation:
here cuhh
⠄⠄⠄⢰⣧⣼⣯⠄⣸⣠⣶⣶⣦⣾⠄⠄⠄⠄⡀⠄⢀⣿⣿⠄⠄⠄⢸⡇⠄⠄
⠄⠄⠄⣾⣿⠿⠿⠶⠿⢿⣿⣿⣿⣿⣦⣤⣄⢀⡅⢠⣾⣛⡉⠄⠄⠄⠸⢀⣿⠄
⠄⠄⢀⡋⣡⣴⣶⣶⡀⠄⠄⠙⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣴⣿⣿⣿⢃⣤⣄⣀⣥⣿⣿⠄
⠄⠄⢸⣇⠻⣿⣿⣿⣧⣀⢀⣠⡌⢻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠿⠿⠿⣿⣿⣿⠄
⠄⢀⢸⣿⣷⣤⣤⣤⣬⣙⣛⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⣿⣿⡍⠄⠄⢀⣤⣄⠉⠋⣰
⠄⣼⣖⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⢿⣿⣿⣿⣿⣿⢇⣿⣿⡷⠶⠶⢿⣿⣿⠇⢀⣤
⠘⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣽⣿⣿⣿⡇⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⣶⣥⣴⣿⡗
⢀⠈⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡟⠄
⢸⣿⣦⣌⣛⣻⣿⣿⣧⠙⠛⠛⡭⠅⠒⠦⠭⣭⡻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡿⠃⠄
⠘⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡆⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠹⠈⢋⣽⣿⣿⣿⣿⣵⣾⠃⠄
⠄⠘⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠄⣴⣿⣶⣄⠄⣴⣶⠄⢀⣾⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠃⠄⠄
⠄⠄⠈⠻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡄⢻⣿⣿⣿⠄⣿⣿⡀⣾⣿⣿⣿⣿⣛⠛⠁⠄⠄⠄
⠄⠄⠄⠄⠈⠛⢿⣿⣿⣿⠁⠞⢿⣿⣿⡄⢿⣿⡇⣸⣿⣿⠿⠛⠁⠄⠄⠄⠄⠄
⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠉⠻⣿⣿⣾⣦⡙⠻⣷⣾⣿⠃⠿⠋⠁⠄⠄⠄⠄⠄⢀⣠⣴
⣿⣿⣿⣶⣶⣮⣥⣒⠲⢮⣝⡿⣿⣿⡆⣿⡿⠃⠄⠄⠄⠄⠄⠄⠄⣠⣴⣿⣿⣿