Answer: true
Step-by-step explanation:
length of two sides of a triangle is given as 4cm and 4cm which triangle is this
Answer:
isosceles triangle
Step-by-step explanation:
two equal sides. is this the question only?
Find a Numbers with the following property: two times the sum of nine and a number is six greater than five times the same number
Answer:
The number is 4.
Step-by-step explanation:
Given that:
two times the sum of nine and a number is six greater than five times the same number.
Let,
x be that number
According to given statement;
2(9+x) = 5x + 6
18 + 2x = 5x + 6
18 - 6 = 5x - 2x
12 = 3x
3x = 12
Dividing both sides by 3
[tex]\frac{3x}{3}=\frac{12}{3}\\x=4[/tex]
Hence,
The number is 4.
Proof Homework. I need step 5 as well and I am terribly bad at proofs.
Answer:
The answer is in the word document
Hwheuajahabsbsb
(For points)
Answer:
asjjasajsjjsjajsjj (thanxx)
I will give the brainiest
The population of a town is 12,000, and it grows at a rate of 5% per year. What will the
population be in 4 years?
What was the population 4 years ago?
about 56,401; about 6,290
about 14,586; about 9,872
about 12,600:about 11,400
about 14.420; about 10.104
Answer:
After 4 years the population of the town will be 14,586.1
Step-by-step explanation:
12,000 x 5%= 600 ---------> 600 + 12,000 = 12,600 1 years = 12,600
12,000 x .05 = 600 -------------^
12,600 x 5% = 630 ----------> 630 + 12,600 = 13,230 2 years = 13,230
12,600 x .05 = 630 ---------------^
13,230 x 5% = 661.5 -----------> 661.5 + 13,230 = 13,891.5 3 years = 13,891.5
13,230 x .05 = 661.5 -----------------^
13,891.5 x 5% = 694.6 ----------> 694.6 + 13,891.5 = 14,586.1 4 years = 14,586.1
13,891.5 x .05 = 694.6 ---------------^
Answer:
About 56,401; about 6,290
Step-by-step explanation:
7. Write an equation of the line that passes through the points (1, 4) and (-2, 10), in point-slope form.
Answer:
y = -2x + 6
Step-by-step explanation:
This has sort of the same concept as your earlier question
Use the equation y = mx + b
To find the slope, take the second y value and subtract the first y value. Then take the second x value and subtract the first x value. Divide the answers. You'd get -2 in this case. -2 would be your slope (m).
The substitute any set of x and y values (either (1, 4) or (-2, 10)) and the slope into y = mx + b. You'd get 6 as your y-intercept (b).
What is the reminder when (x^4+36 ) is divided by (x^2-8)
Answer: 35
Step-by-step explanation:
Jesus ran 4 miles in 30 minutes which of the following is an equivalent rate of Jesus running
A.6 miles in 50 minutes
B.3 miles in 20 minutes
C.8 miles in 80 minutes
D.10 miles in 75 minutes
Answer:
D. 10 miles in 75 minutes
Step-by-step explanation:
Find the unit rate in miles per minute for all given rates.
4 miles / 30 minutes = 4/30 miles/minute = 2/15 miles/minute
A. 6 miles / 50 minutes = 6/50 miles/minute = 3/25 miles/minute
B. 3 miles / 20 minutes = 3/20 miles/minute
C. 8 miles / 80 minutes = 8/80 miles/minute = 1/10 miles/minute
D. 10 miles / 75 minutes = 10/75 miles/minute = 2/15 miles/minute
Answer: D. 10 miles in 75 minutes
What's 7|–4| + 4|–1|?
Answer:
32
may be wrong im sorry... but im pretttyyyy sure its right lol
again if not im rlly sorry
Step-by-step explanation:
The value of the expression 7|–4| + 4|–1| is 32 obtained by finding the absolute values.
To solve the expression 7|–4| + 4|–1|, we first need to evaluate the absolute values, and then perform the addition.
Evaluate the absolute values.
The absolute value of -4 is |-4| = 4
The absolute value of -1 is |-1| = 1
Perform the addition.
7|–4| + 4|–1|
= 7(4) + 4(1)
= 28 + 4
= 32
Hence, the value of 7|–4| + 4|–1| equals 32.
To learn more on Expressions click:
https://brainly.com/question/14083225
#SPJ6
Solve by the elimination method. 4x - y = 28 x + 4y 24
Answer:
x=8,y=4
Step-by-step explanation:
Select all of the solutions to the equation below.
12x2=24
Answer:6 4
Step-by-step explanation:
Can you help me find the solution to this problem
2^2+2x-4=0
Answer:
2²+2x-4=o
4-4+2x=0
2x=0
x=0/2=0
Answer:
x=0
Step-by-step explanation:
Basically you’re using PEMDAS to solve this, and 0/2 is 0
Write the phrase as an expression. Six more than three times a number w. An expression for this phase is..?
Answer:
6+3x=w
Step-by-step explanation:
6 *more* more always means +
and then three *times* times always means *
so it would equal 6+3x=w
Is this ordered pair a solution of the equation?
4x - 2y = 6 ( 1 , -1 )
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
simply substitute the x and y value coordinates in the equation.
4x-2y=6
4(1)-2(-1)=6
4+2=6
6=6
since it is true that 6=6,yes it is a solution
The strip below is cut into 12equal bars. Shade 1/4 of this strip.
Answer:
What strip?
Step-by-step explanation:
HELP ASAP! In a yoga class, 75% of the students are women. There are 24 women in the class. How many students are in the class?
18
30
32
42
Answer:
32
Step-by-step explanation:
75% = 24
1% = 0.32
100% = 32
what is today and what holiday is the next one
Answer:
january 28th the holiday is j cole birthday
Answer:
Today is January 28th, 2021, National blueberry pancake day, and the next holiday is Memorial day.
Step-by-step explanation:
Given the replacement set:
s={2.5, 3.5, 4.5}
Which inequality is true?
s−4>6.5
s+5≥7.5
s+4<6.5
s−5≥7.5
Answer:
c
Step-by-step explanation:
If the given replacement set is,s={2.5, 3.5, 4.5}. The inequality C is true,s+4<6.5.
What is inequality?A collection of two or more inequalities in one or more variables is known as a system of inequalities. When there are multiple constraints on a problem's potential solutions and a range of potential solutions are needed, systems of inequalities are used.
The given set is,
s={2.5, 3.5, 4.5}
The maximum or minimum values of a situation with multiple constraints are frequently determined using a system of linear inequalities.
In order to examine the replacement set we have to add the number of values in each term.
s+4={2.5+4,3.5+4,4.5+4}
s+4={6.5,7.5,8.5}
All the value in the set is less than 6.5.As a result,
s+4<6.5
Thus, if the given replacement set is,s={2.5, 3.5, 4.5}. The inequality C is true,s+4<6.5.
Learn more about inequality here,
https://brainly.com/question/28823603
#SPJ2
A fundraiser lottery draws two winners each month from 50 tickets numbered one through 50 Margaret always puts her age 34 on her lottery ticket in inches it into the lottery this month the number five is drone first and removed from the lottery what is the probability of drawing the number 34 on the second drawl
Step-by-step explanation:
1/49 because 1 ticket got removed so the total of remaining tickets is 49
if three points are coplanar, they are also collinear true or false
Answer: True
Step-by-step explanation: Coplanar points are points that lie in the same plane. Collinear points are points that lie in the same line. It does not mean that coplanar points are immediately collinear.
use the distributive property to write an equivalent expression 4(6f+3g-1)
Answer:
24f+12g-4
Step-by-step explanation:
hope this helps!
Answer:
The answer would be 24f+12g-4
Step-by-step explanation:
With distrubitive property, the value outside of the parenthesis multiplies each value within the parenthesis, so the equation turns moreso into this:
4*6f + 4*3g + 4*-1
When you multiple these out, you get 24f+12g-4
Find the curved surface area of 4 pillars if the height of pillars is 7.5m and the radius of the base is 2.5m
Answer:
471.24 m²
Step-by-step explanation:
Formula for curved surface area is;
A = 2πrh
We are given dimensions of a single pillar as;
Height; h = 7.5 m
Radius of base; r = 2.5 m
Thus;
A = 2π × 2.5 × 7.5
A = 117.81 m²
Since there are 4 pillars.
Total curved surface area is;
A_t = 4 × 117.81
A_t = 471.24 m²
19.119/10 solve the problem with correct significant number
cmon brainly help me with 8 through 12 im begging you
6(x-3)-10=2(x+3) please help me solve this equation
A cube with a volume of 64 cubic meters is scaled by a factor of 5. What is the volume of the
modified cube in cubic meters?
Answer:
8,000 m^3
Step-by-step explanation:
The computation of the volume of the modified cube in cubic meters is shown below:
Given that
Volume = 64 m^3
So each side would be
= ∛64
= 4
Now each side is scaled by 5 so each side would be
= 4 × 5m
= 20m
Now the volume of the modified cube is
= 20^3
= 8,000 m^3
Answer:
8,000
Step-by-step explanation:
When the sides of the cube are scaled by a factor of k, the volume increases by a factor of k3. Here, the new volume is 64 cubic meters × 53 = 8,000 cubic meters.
Is this ordered pair a solution of the equation?
2x + y = 6 ( -2 , 10)
Solve the system of equations.
= y = 7x + 43 y = 2x + 13
a. (-6, 1)
b. (6, -1)
c. (6, 1)
d. No solution
No solution Please select the best answer from the choices provided
whats 6 3/4 + (4 2/4 + 5 1/4)
Answer:
39
Step-by-step explanation:
63/4 + 42/4 + 51/4
= 63/4 + 21/2 + 51/4
= 63/4 + 93/4
=39
Ronald bought a set of notebooks for
$4.50. Each notebook regularly costs
$1.50. If the discounted rate was
20%, what was the discount on the
set?
Answer:
$0.90 in total saved
$0.30 for each notebook
You pay $3.60
Step-by-step explanation:
Find the original price $4.50
Get the the discount percentage 20%
Calculate the savings: 20% of $4.50 = $0.90
Subtract the savings from the original price to get the sale price: $4.50 - $0.90 = $3.60