Answer:
usually not ngl.
Step-by-step explanation:
at least 4 inches is there minimum
6 identical toys weigh 1.8 kg.
a)
Convert 1.8 kg to grams.
b)
What is the weight of one toy?
Give your answer in grams.
c)
How much would 4 toys weigh?
Give your answer in kilograms.
please help quick
Step-by-step explanation:
a)1.8kg=1.8*1000=1800g
b)6toys=1800
1toy=300g
c)4toys=4*300=1200g=1.2kg
Determine the inverse of the following.
y =- log(x - 1) + 2
Answer:
[tex]f^{-1}[/tex](x)=[tex]10^{-x+2}[/tex]+1
Step-by-step explanation:
Ana walked 13/3 miles. How many whole miles did ana walk?What portion of an additional mile did she walk
Answer: 4 whole miles and 1/3 of an additional mile
Step-by-step explanation:
13/3=4 1/3
Answer:
4 whole miles and 1/3 of an additional mile
Step-by-step explanation:
13\3=4 1\3
Plz help me with this Im timed will mark as brainliest
Answer:
It seems like John is trying to find the mean, or average.
Green is 82
blue is 320
red is 4
Step-by-step explanation:
82 is the score John must get to have the average of 80
320 is the number you must divide by 4 to get 80
Sara's family traveled 5 7 of the distance to her grandfather's house on Saturday. They traveled 1 2 of the remaining distance on Sunday. What fraction of the total distance to her grandfather's house was traveled on Sunday?
Answer:1/7
Step-by-step explanation:2/7 is the remainder of the leftover 5/7. Half of 2 is one, leaving u with 1/7.
will give brainlest!Solve the triangle, Round answers to the nearest tenth.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Answer:
Angle B should be 37°
Step-by-step explanation:
All i fugured out was the angle measure, which should be 90+53=143 and 180-143=37°, I’m just not sure what the other stuff means/needs.
hurry up
for 10 points
Answer:
it's 20m² I think or it's 28m²
Use the symmetric property of equality to complete the statement: If m∠1 = m∠2, then _______. * please answer FAST!!!
solve: 9-5(9x +2) = -6
Answer:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.
Exact Form:
x = 1 /9
Decimal Form:
x = 0. 1111111111111111111111111
Hope this helps! Have a great day!
Find the 99th term of the sequence: -56, -59, -62, -65.
I need 4 1/2 teaspoons of butter but i only have 1/8 measuring cup how many 1/8 of butter do i need?
Answer:
2 1/2
Step-by-step explanation:
Answer:
36 cups
Step-by-step explanation:
You only have ⅛ measuring cup. Now, since you need 4½ teaspoons of butter, the number of ⅛ measuring cups needed to achieve that will be;
4½ ÷ ⅛ = 9/2 × 8/1 = 36 cups
Thus, you will need 36 number of ⅛ cups
1) A triangular prism has a base measuring 8 inches and a side measuring 5
inches. It has a depth of 3 inches. What is the volume?*
O
40 cubic inches
O 20 cubic inches
O 24 cubic inches
60 cubic inches
Answer:
24 cubic inches
Step-by-step explanation:
Whenever you are finding the volume you have to multiply by two plus a number times two. For example, since there is two depths, you have to multiply 3 by 2 plus the next number. Then, since there is two sides, you multiply 5 by 2 plus the next number. Finally, since there is only one base, you don't have to multiply by two.
(3×2)+(5×2)+8=24
Hope I explained well enough for you to understand.
hii pls help i’ll give you brainliest if you give a correct answer.
Answer:
1. 19.375 inches taller
2. 8.808 km farther
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
1.19.375
2.8.808
for the reasoning you just show that you subtracted
Reasoning How would the graph of y = - 3x + 2 change if - 3 were replaced by 4? How would it change if were replaced by 0? Explain.
Answer:
Please check the attached diagram.
Step-by-step explanation:
The slope-intercept form of the line equation
[tex]y = mx+b[/tex]
where
m is the rate of change or slopeb is the y-interceptAnalysis of y = - 3x + 2
Given the linear function
y = - 3x + 2
comparing with the slope-intercept form y = mx+b
The slope m = -3
The negative slope indicates that as the line on the line graph moves from left to right, the line falls.
In other words, the negative slope indicates that when x increases, y decrease, and vise versa.
Please check the attached graph of the function y = - 3x + 2. It is clear that when x increases, y decreases, hence the line falls when the graph of the line moves from left to right.
The red line graph represents the linear function y = - 3x + 2.
Analysis of y = 4x + 2 (When -3 is replaced by 4)
Now, when we replace -3 by 4 in the equation y = - 3x + 2, the equation becomes
y = 4x + 2
comparing with the slope-intercept form y = mx+b
The slope m = 4
The positive slope indicates that as the line on the line graph moves from left to right, the line rises.
In other words, the positive slope indicates that when x increases, y also increases, and vise versa.
Please check the attached graph of the function y = 4x + 2. It is clear that when x increases, y increases, hence the line rises when the graph of the line moves from left to right.
The blue line graph represents the linear function y = 4x + 2.
Analysis of y = 2 (When -3 is replaced by 0)
Given the equation
y = - 3x + 2
If we replace -3 by 0, the equation becomes
y = 0x + 2
y = 2
In other words, y = 2 represents a horizontal line because the horizontal line is of the form
y = k
where k is the y-intercept
here k = 2 is the y-intercept of the line y = 2.
Thus, slope zero means the value of y does not change no matter what we take or change the x-value.
The graph of line y = 2 is also attached which represents a horizontal line with slope 0 and y-intercept 2.
The green line graph represents the linear function y = 2.
Please check the graphs of all the lines.
Solve each equation mentally: J + 7 = 13
Answer:
j=6
Step-by-step explanation:
Answer:
6
Step-by-step explanation:
13-7=6
The sum of the measures of three adjacent angles is 150' The measures of the angles are in the ratio of 1:2:3. What is the measure, in degrees of the
largest angle?
The measure of the largest angle is
degrees
Answer:
It is a 30, 60, 90 triangle.
Step-by-step explanation:
Hence, the measure of the largest angle is degrees is [tex]5[/tex] degree, [tex]10[/tex] degree and [tex]15[/tex] degree and the largest angle is [tex]15[/tex] degree.
What are the angles?
Angles are formed by two rays (or lines) that begin at the same point or share the same endpoint. The point at which the two rays meet (intersect) is called the vertex.
Here given that,
The sum of the measures of three adjacent angles is [tex]150[/tex] degree. The measures of the angles are in the ratio of [tex]1:2:3.[/tex]
Let one angle is [tex]x[/tex], second is [tex]2x[/tex] and the thirs one is [tex]3x[/tex].
As given that the sum of three angles is [tex]150[/tex] degree but we know that the sum of three angles is [tex]180[/tex] degree then,
[tex]x+2x+3x=180-150\\\\x+2x+3x=30\\\\6x=30\\\\x=\frac{30}{6}\\\\x=5[/tex]
when
[tex]x=5\\\\2x=2(5)\\\\2x=10[/tex]
when
[tex]x=5\\\\3x=3(5)\\\\3x=15[/tex]
Hence, the measure of the largest angle is degrees is [tex]5[/tex] degree, [tex]10[/tex] degree and [tex]15[/tex] degree and the largest angle is [tex]15[/tex] degree.
To know more about the angles
https://brainly.com/question/29633323
#SPJ5
The area of a regular hexagon inscribed in a circle with radius 2 is_____ . Round your answer to the nearest tenth.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Formula for area of hexagon is ((3*square-root 3)/2)*a^2.
Multiply: (7y^3/5)(6x+5/21y)
Answer:
y²(6x+5)/15Step-by-step explanation:
We are to multiply the expression (7y^3/5)(6x+5/21y)
(7y^3/5)(6x+5/21y) = 7 * y * y * y/5 * 6x+5/21y
(7y^3/5)(6x+5/21y) = y²/5 * 6x+5/3
(7y^3/5)(6x+5/21y) = y²(6x+5)/5*3
(7y^3/5)(6x+5/21y) = y²(6x+5)/15
Hence the product is y²(6x+5)/15
Answer:
the correct answer would be d
Step-by-step explanation:
just took the test
Find the range of the function y=1/2x-3 if the domain is {-2, 0,4}
A. {-7, -3, 5}
B. {-4, -3, -1}
C. {1, -3, 4-11}
D. {-2, -3, -5}
Answer:
i think it is B
Step-by-step explanation: don't ask for an explanation cuz i wont give one
Joe is shown 3 cards marked 2, 5 and 9, he selects these in random order, to give a three digit score. what is the sum of all possible scores?
Step-by-step explanation:
we have to wrote down all the possible 3digit numbers and calculatevtheir sum
259+295+529+592+925+
952=3552
(the digits cant be repeated because they are written on cards only once)
The sum of all possible scores 3552.
What is probability?Probability is the measure of the likelihood that an event will occur in a Random Experiment. Probability is quantified as a number between 0 and 1, where, loosely speaking, 0 indicates impossibility and 1 indicates certainty. The higher the probability of an event, the more likely it is that the event will occur.
Given:
Joe is shown 3 cards marked 2, 5 and 9.
we have write all the possible 3digit numbers
First taking 2 at hundred place value
259
295
Now, taking 5 at hundred place value
529
592
Now, taking 9 at hundred place value
925
952
Now, add the above 3 digit numbers
=259+295+529+592+925+952
= 3552
Hence, the sum of all possible scores 3552.
Learn more about probability here:
https://brainly.com/question/11234923
#SPJ2
Laptops that sell for $660 are on sale with a percent discount of 7%. Find the sale price. Round your answer to the nearest cent, if necessary
Answer:
$613.80
Step-by-step explanation:
7% of 660 = 0.07 × 660 = 46.2
660 - 46.2 = 613.80
Given that
P
=
7
x
+
20
−
2
y
.
Find
P
when:
x
=
7
and
y
=
10
Answer:
49 2 will be the answer
Step-by-step explanation:
when will u send me request in fb
Answer:
p = 49
hope it's helpful ❤❤❤❤❤
THANK YOU.
−4x−24x+24=10(12−2x) explain how you sloved it...i rllly need this!!!!
Answer:
x=-12
Step-by-step explanation:
first collect all the like terms -28x + 24 = 120-20x
then move variables and constants to the correct side -28x + 20x = 120-24
collect like terms again -8x = 96
divide both side by -8 so -8x/-x n 96/-8 you get x=-12 bc -8 time -12 = 96
Answer:
x = -12
Step-by-step explanation:
First, combine like terms
[tex]-4x-24x+24 = 10(12-2x)\\-28x+24 = 10(12-2x)[/tex]
Then, use the distributive property on the right side
[tex]-28x + 24 = 120 - 20x[/tex]
Now, add 28x to both sides to get the Xs all together
[tex]24 = 120 + 8x[/tex]
Next, subtract 120 from both sides:
[tex]-96 = 8x[/tex]
divide both sides by 8:
[tex]-12 = x[/tex]
This means the answer is x = -12
Determine whether the equation below has a one solutions, no solutions, or an
infinite number of solutions. Afterwards, determine two values of x that support your
conclusion
2 + 6 = 9
The equation has infinite solutions
A value of x that makes the equation true is
3
which when substituted into the
equation and simplified makes the equation turn into
х
3
Another value of x that makes the equation true is -15 , which when substituted
into the equation and simplified makes the equation turn into 3
= - 15
Whats the surface area?
Answer:
Total Area = 1070 m^2
Step-by-step explanation:
we have 4 different surfaces
the "ramp" the triangles (2) one for each sidethe bottom rectanglethe back rectangle1. the ramp
[tex]A_r = 15\times 30\\\\A_r = 450[/tex]
2. the triangles
since they are the same we just multiply by two
[tex]A_t = \frac{8\times 10}{2}\\\\A_t = \frac{80}{2}\\\\A_t = 40[/tex]
so the areas of the two triangles is
[tex]2A_t = 2(40)\\\\2A_t = 80[/tex]
3. the bottom rectangle
[tex]A_{bot} = 10\times 30\\\\A_{bot} = 300[/tex]
4. the back rectangle
[tex]A_{back} = 8\times 30\\\\A_{back} = 240[/tex]
now add them together
[tex]A_T=A_r+2A_t+A_{bot}+A_{back}\\\\A_T = 450+80+300+240\\\\A_T = 1070\: m^2[/tex]
You are trying to decide whether to use Uber or Lyft during a vacation. Uber charges $3 to pick up plus an additional $0.25 for each mile driven. Lyft does not charge to pick up but they have a rate of $0.75 for each mile driven.
Let x = the number of miles traveled and y = the total cost for the trip.
Will the cost of the two companies ever be the same? If so, at how many miles and what is that cost? If not, explain your reasoning. Show all work that leads to your answer.
Answer:
6 Miles and the cost is $4.50
Step-by-step explanation:
3+0.25=0.75x
3+0.50x
6=x
0.75x+?
0.75 x 6= 4.50
answers for the 2 boxes :)
Step-by-step explanation:
Given
y = 2x + 1 .....i)
y = 3x +2 .....ii)
Putting equation II in equation i
3x + 2 = 2x + 1
3x - 2x = 1 - 2
x = -1
Now putting x = -1 in equation i
y = 2* (-1) + 1
= -2 + 1
= - 1
Therefore x = -1 and y = -1
Hope it will help :)
Help me please i need help
Answer:
The table is proportional all throughout the numbers except for the ratio 6:16
The ratio 6:16 should be 6:18
What are the solutions to the equation?
4x3 = 36x
Enter your answers in the boxes.
X=
or x =
or X
Step-by-step explanation:
4x³ = 36x
4x³ - 36x = 0
4x(x² - 9) = 0
4x(x + 3)(x - 3) = 0
Hence x = 0, x = -3 or x = 3.
Please help me with my homework this is 5th grade work btw
Answer:
21
Step-by-step explanation:
Can I have brainliest:)
Answer:
7 x 24
8 x 1
=
168/8= 21