Hey Inneeed helpppppppppp
Answer:
1 x 1/2 = 1/2
1/2 x 1/2 = 1/4
1/2 x 1/2 = 1/4
Step-by-step explanation:
Which expression is equivalent to (xy^5)^2(3x^4y)^3?
Find the value of the test statistic z using z = .
A claim is made that the proportion of children who play sports is less than 0.5, and the sample statistics include n = 1671 subjects with 30% saying that they play a sport.
A. 33.38
B. –33.38
C. 16.35
D. –16.35
Answer:
[tex]\sf z = -16.35[/tex]
formula:
[tex]\sf z = \dfrac{s-p}{\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n} } }[/tex]
Here s = 0.3, p = 0.5, n = 1671
solve:
[tex]\rightarrow \sf z = \dfrac{0.30-0.5}{\sqrt{\dfrac{0.5(1-0.5)}{1671} } }[/tex]
[tex]\rightarrow \sf z = \dfrac{-0.2}{\sqrt{\dfrac{0.25}{1671} } }[/tex]
[tex]\rightarrow \sf z = -16.35[/tex]
The speed of a passenger train that is traveling at an initial speed of 14 feet per second and continues to accelerate can be modeled by the function y = 14t2. A second train that is 1,400 feet ahead of the first train is traveling at a constant speed of 96 feet per second and can be modeled by the function y = 96t + 1400. Solve the system of equations. Which solution represents a viable time that the trains are side by side?
Taking into account the definition of a system of linear equations, the solution t=14 represents a viable time that the trains are side by side.
System of linear equationsA system of linear equations is a set of two or more equations of the first degree, in which two or more unknowns are related.
Solving a system of equations consists of finding the value of each unknown so that all the equations of the system are satisfied. That is to say, the values of the unknowns must be sought, with which when replacing, they must give the solution proposed in both equations.
Calculation of time in this caseThe system of equations to be solved is
[tex]\left \{ {{y=14t^{2} } \atop {y=96t+1400}} \right.[/tex]
There are several methods to solve a system of equations, it is decided to solve it using the substitution method, which consists of clearing one of the two variables in one of the equations of the system and substituting its value in the other equation.
In this case, substituting the first equation in the second you get:
14t²= 96t +1400
Solving:
14t²- 96t -1400= 0
Being this a quadratic function of the form ax² + by +c, then it can be solved by: [tex]x1,x2=\frac{-b+-\sqrt{b^{2} -4ac} }{2a}[/tex]
In this case, being a=14, b=-96 and c=-1400, the equation is solved by:
[tex]t1=\frac{-(-96)+\sqrt{(-96)^{2} -4x14x(-1400)} }{2x14}[/tex]
[tex]t1=\frac{96+\sqrt{9216 +78400} }{28}[/tex]
[tex]t1=\frac{96+\sqrt{87616} }{28}[/tex]
[tex]t1=\frac{96+296}{28}[/tex]
[tex]t1=\frac{392}{28}[/tex]
t1=14
and
[tex]t2=\frac{-(-96)-\sqrt{(-96)^{2} -4x14x(-1400)} }{2x14}[/tex]
[tex]t2=\frac{96-\sqrt{9216 +78400} }{28}[/tex]
[tex]t2=\frac{96-\sqrt{87616} }{28}[/tex]
[tex]t2=\frac{96-296}{28}[/tex]
[tex]t2=\frac{-200}{28}[/tex]
t2= -7.14
Since time cannot be a negative value, the solution t=14 represents a viable time that the trains are side by side.
Learn more about system of equations:
brainly.com/question/14323743
brainly.com/question/1365672
brainly.com/question/20533585
brainly.com/question/20379472
-2/5 divided by -2/3?
Answer:
-3/5
Step-by-step explanation:
I used the KCF, or keep, change, flip, method for this.
The original problem is -2/5 divided by -2/3
We keep the first fraction - -2/5
change the sign to multiplication
and flip the second fraction - 3/2
so, -2/5 x 3/2
and then check for where we can simplify, we can in this instance:
-1/5 x 3/1
and then multiply across
-3/5
f(x)=-5x+1x=−5x+1, find f(6)
Answer:
f(x)=-5x+1x=−5x+1, find f(6)
f(6)= -5(6)+1(6)=-5(6)+1
F(6)=-24,-29
Given a = 7.6, A = 50 degrees, and b = 4.3, use the Law of Sines to solve for B. Round
your answer to the nearest degree, and enter the number only. Note: The figure is
not drawn to scale.
Answer:
we need the figure, where is it
Need help on this I don't get it
Step-by-step explanation:
It is not a solution because the point falls outside the shaded region, if you were to plugin the point it would return a false statement
The brackets for a shelf are in the shape of a triangle ABC. Find the missing angle of the triangle if the measure of the angles a=33 and b=102
Answer:
45°Step-by-step explanation:
Sum of interior angles of a triangle is 180°.
Find the missing angle:
m∠A + m∠B + m∠C = 180°33° + 102° + m∠C = 180135° + m∠C = 180°m∠C = 180° - 135°m∠C = 45°[tex]\small\bold\green{[Sum \: of \: interior \: angles \: of \: a \: triangle \: is \: 180°]}[/tex]
Lets , Find the missing angle :
↪ m∠A + m∠B + m∠C = 180°
↪ 33° +102° + m² = 180°
↪ 135° + m∠C = 180°
↪ m∠C = 180° - 135°
↪ m∠C = 45°
Please help for brainliest
Step-by-step explanation:
3/4 if the actual length of the shorter segment is 120 ft.
what do I need to multiply 3/4 with to get 1/1 ?
3/4 × x = 1
3 × x = 4
x = 4/3
you feel the aha moment ?
so, when I multiply 120 ft by 4/3 I reverse the "distraction" of showing me only 3/4 of the real thing, and I get the full length of the shorter segment.
120 × 4/3 = 40 × 4 = 160 ft.
and now we know the longer segment is 12 ft longer.
so, it is
160 + 12 = 172 ft long.
so, the equation we just solved was
y = 4/3 × x + 12
with y being the length of long piece, x being the distorted (by factor 3/4) length of the short piece. and 12 is the overall difference between them.
938 divided by 7, pls give the solution too
Answer:
134
Step-by-step explanation:
938÷7=134
pls help asap i need an anwser
Answer:
7.21 units
Step-by-step explanation:
Given points are: (-6, 6) and (-10, 0)
[tex]distance = \sqrt{ {( - 6 + 10)}^{2} + {(6 - 0)}^{2} } \\ \\ = \sqrt{ {(4)}^{2} + {(6)}^{2} } \\ \\ = \sqrt{ 16 + 36 } \\ \\ = \sqrt{ 52 } \\ \\ = 7.21 \: units[/tex]
Olivia is making scarves. Each scarf will have 3 rectangles, and
2/3
of the rectangles will be purple.
How many purple rectangles does she need for 2 scarves?
Olivia needs
purple rectangles.
Angel bought a piece of artwork that had a value of V dollars.
Over a period of five years the artwork increased in value by 40%.
Which expression represents the current value of the artwork?
A 1.4V
B 0.4v
C v+1.6v
D 1+0.4v
Using proportions, it is found that the expression that represents the current value of the artwork is given by:
A 1.4V
What is a proportion?A proportion is a fraction of a total amount.
In this problem, the initial value was of V, which increased by 40%. Thus, the current value of V is 100% + 40% = 140% of the original, which is equivalent to a proportion of 1.4, that is: 1.4V.
Hence, option A represents the current value of the artwork.
More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153
What is an equation that represents the linear
function described by the data in Item 5?
Please help:((
The equation that represents the linear function is y = 2x.
Linear equationA linear equation is in the form:
y = mx + b
Where y, x are variables, m is the rate of change and b is the y intercept.
Let us assume that from the table, we get the data with points (0, 0) and (2, 4). Hence:
[tex]y-y_1=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1} (x-x_1)\\\\y-0=\frac{4-0}{2-0} (x-0)\\\\y=2x[/tex]
The equation that represents the linear function is y = 2x.
Find out more on Linear equation at: https://brainly.com/question/13763238
Answer:
Step-by-step explanation:
answer is -10
expand the expression below to find the values of capatilised pronumerals
PLS HELP :))
»(4x - 2y)(3x + 5y)
»4x(3x + 5y) + (-2y)(3x + 5y)
»12x² + 15xy - 6xy - 10y²
»12x² + 9xy - 10y²
so, ABC is :
A = 12✅B = 9✅C = -10✅The length of a rectangle is 16 cm less than quadruple the width. If the perimeter is 28 cm,
what is the length and the width?
How many weeks are in 1200 hours?
Enter your answer as a mixed number in simplest form in the box.
Please hurry! TEN COINS!!!
Answer:
7 1/7
Step-by-step explanation:
24 hours = 1 day
7 days = 1 week
⇒ number of hours in 1 week = 24 x 7 = 168
⇒ number of weeks in 1200 hrs = 1200 ÷ 168 = 7 1/7
Find the value of x.
PLEASE HELP ME!!!!!!
Answer:
34 degrees
Step-by-step explanation:
sin(x) = opp/hyp = 9/16
So, x = 34.22 degrees
After rounding to the nearest degree, x = 34 degrees
Find the measures of the numbered angles in the kite shown to the right
Answer:
the sum of all angles in triangle is equal to 180°
Step-by-step explanation:
1 = 2 = 3 = 4 = 90° (360° / 4)
9 = 180° - 21° - 90° = 69°
10 = 180° - 59° - 90° = 31°
5 = 59°
6 = 21°
7 = 9 = 69°
8 = 10 = 31°
To decrease your household water usage by 10% a month means that a household using 4000 gallons of water a month would cut down to using
A blank gallons a month.
Y'all know the drill (classify each triangle. Write acute, right, or obtuse) look at pic
Answer:
It is Right angle triangle.
Also it shows 90 degree angle at E.
I think it will help you.
I need some help with this monomial....
15a^16b^11/(3a^4b^2)^3
Answer:
[tex]\frac{5a^4b^5}{9}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{15a^1^6b^1^1}{(3a^4b^2)^3}[/tex]
[tex]=\frac{15a^1^6b^1^1}{27a^1^2b^6}[/tex]
[tex]=\frac{15a^4b^5}{27}[/tex]
[tex]=\frac{5a^4b^5}{9}[/tex]
Answer = [tex]=\frac{5a^4b^5}{9}[/tex]
If 2tanB+cotB=tanA,then proved that 2tan(A-B)=cotB
Answer:
it is so hard it's optional math bro I tried much
Step-by-step explanation:
hope others can give answers
three cats and four dogs cost $145. at the same store, four cats and three dogs cost $135. Assuming each cat is the same price and each dog is the same price, what is the price, what is the price of 1 cat? what is the price of one dog?
Answer:
cat's price = $15
dog's price = $25
Each day the polar bear at Monroe's zoo eats 1/4 of a bucket of trout and 3/8 of a bucket of salmon how many buckets of fish does the polar bear eat daily
Answer:
5/8
Step-by-step explanation:
1/4=2/8
2/8+3/8=5/8
complete the calculation so that each shows the correct sum 1.036 +blank =4
Answer:
-2.964
Step-by-step explanation:
find the value of the variables, giving brief reasons for your answer:
Answer:
a = 70°
b = 80°
Step-by-step explanation:
Angles on a straight line add up to 180°
⇒ a + 110 = 180
⇒ a = 180 - 110
⇒ a = 70°
The sum of the interior angles of a quadrilateral is 360°
⇒ a + b + 130 + 80 = 360
⇒ 70 + b + 130 + 80 = 360
⇒ b + 280 = 360
⇒ b = 360 - 280
⇒ b = 80°
What is the quotient (2x2 + 10x + 12) ÷ (x + 3)?
Answer:
2x+4 or 2(x+2)
Step-by-step explanation:
I'm not very confident that I can give you a clear explanation while typing, but you can factor the equation which is one way how to do this.
2x^2 + 10x+12 = 2(x^2+5x+6)
= 2(x(x+3) + 2(x+3))
= 2(x+3)(x+2)
With that answer, you divide it by x+3 and get 2(x+2) or 2x+4
Please help meeeee!!
Answer:
A parallelogram is a four sided shape, so this means that the total sum of interior angles is equal to 360 degrees.
It also has two sets of matching angles, therfore if it says one is 155 degrees it must have one more that is also 155 degrees.
This means 2 x 155= 310, 360 - 310 = 50 degrees remaining. This 50 degrees would be shared between the remaining two angles as they must be a matching pair also. 50 / 2=25.
This parallelogram has two angles of 155 and two of 25. Degrees.