The morning temperature is -15° by the afternoon the temperature rises by 20° right in addition expression for the afternoon temperature and then to show this and find the temperature in the afternoon
Answer:
The afternoon temperature is
5°
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
the morning temperature= -15°
the afternoon temperature rose by 20°
Required
The afternoon temperature
Step two:
Hence the afternoon temperature is given as
=-15°+20°
= 5°
Deb is searching online for airline tickets. Two weeks ago, the cost to fly from Hartford to Boston was
$210. Now the cost is $335. What is the percent increase? What would be the percent increase if the
airline charges an additional $50 baggage fee with the new ticket price?
The percent increase of the airline ticket is %.
(Round to the nearest percent as needed.)
Answer:
Percent increase = 60%
Percent increase with baggage = 83%
Step-by-step explanation:
Given that:
Old price of the ticket = $210
New price of the ticket = $335
Increase amount =335-210 = $125
Percent increase = [tex]\frac{Inrease\ amount}{Old\ price}*100[/tex]
Percent increase = [tex]\frac{125}{210}*100 = 0.595*100[/tex]
Percent increase = 59.52% = 60%
Additional charges = $125+$50 = $175
Percent increase = [tex]\frac{175}{210}*100[/tex]
Percent increase = 83%
Hence,
Percent increase = 60%
Percent increase with baggage = 83%
Answer:
person on top is the goat
Step-by-step explanation:
6 is 16% of what number?
Answer:
37.5
Step-by-step explanation:
Answer:
6 is 16% of the number 37.5
Step-by-step explanation:
We have, 16% × x = 6
or, 16/100 × x = 6
Multiplying both sides by 100 and dividing both sides by 16,
we have x = 6 × 100/16
x = 37.5
4n - 3 = -2n + 9 when n = 2
Answer:
Step-by-step explanation:
4n-3=-2n+9, we move the variables in one side and numbers on the other side
4n+2n=9+3
6n=12
divide by 2
n=2
WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
its 3 you du... a...
Step-by-step explanation:
it says that abc os the same and A to C is the same mesure to B and E
I need help answers which recipe uses more flour per cookie and show how to solve it
Help Urgent!!!
I don’t understand what I should do next
9514 1404 393
Answer:
∠E = ∠A = 34°; ∠AFB = ∠DFE = 107°-34° = 73°
Step-by-step explanation:
Here's where I'd go next.
73° (∠EDA) is exterior to ΔDAC, so is the sum of remote interior angles A and C. That is, ...
∠C + ∠A = 73°
∠C = 73° -∠A = 73° -39° = 34°
Triangle CBE is given as isosceles, so its base angles C and E are congruent, both 34°.
Exterior angle CDF is the sum of remote interior angles DEF and DFE, so we have ...
107° = 34° +∠DFE
∠DFE = 107° -34° = 73°
The angle we just found (∠DFE) is a vertical angle with ∠AFB, so has the same measure.
∠AFB = 73° . . . . vertical angle with ∠DFE
_____
In summary, it looks like we have added some steps to the derivation:
4. ∠A = 34° . . . . exterior angle theorem (∠A +39° = 73°)
5. ∠E = ∠A = 34° . . . . definition of isosceles triangle
6. ∠DFE = 73° . . . . exterior angle theorem (∠E +34° = 107°)
7. ∠AFB = 73° . . . . vertical angles
_____
Additional comment
Any sort of math problem solving has you work from what you know to what you need to know by making use of previously learned relationships between the bits of information you have. Here, you really only need to know (a) angles of a linear pair total 180°; (b) angles in a triangle total 180°; (c) angles opposite congruent sides in a triangle are congruent. Everything we claim above can be concluded using these facts. The various theorems we used are simply shortcuts that allow you to bypass intermediate steps in the problem-solving process.
What do 5.75 and 8.75 have in common
They both end in .75
1+1(2)-5+96-4(67+9)+59+10
how will rational numbers help in future
Answer:
They are used to share something among friends , Like if there are four friends and they want to divide a cake equally among themselves , then the quantity of cake that each friend will get will be one-fourth of the cake , That is a rational number 1/4.
Step-by-step explanation:
short answer it won't trust me
Solve: y = -7(-13)
it said 21 was wrong
Answer: y = 91
Step-by-step explanation:
y = -7(-13)
y = -7 x -13
y = 91
Lisa buys 0.56 pound of pasta. marlana buys 0.27 pound of pasta. how much do they buy in all?
Answer:
0000000000000000000000.83 pounds
The Mallards pay their two quarterbacks $7.2 million and $1.4 million. If the team salary is $33 million a year and their budget for quarterbacks is 25% of total salaries. Are they over budget? a) Yes b) No
Answer:
a) Yes
Step-by-step explanation:
The computation is shown below:
Given that
Their two quarterbacks is $7.2 million and $1.4 million
Its total is
= $7.2 million + $1.4 million
= $8.6 million
Now if the team salary is $33 million
And their budget is 25% of total salaries
i.e.
= $33 million × 25%
= $8.25 million
So as we can see that it it overbudget as the target is $8.25 million but it is $8.6 million
SO, the correct option is a.
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
2. Find the slope of the line cuated from the point this table please help
Answer: the slope is -7
Step-by-step explanation: by finding the difference between 14/2 and 7/3, then 7/3 and 0/4, you find that the difference is a negative 7/1 which simplifies to -7.
Amelia read 1 book in 3 months. What was her rate of reading, in books per
month?
how do u message i need to know
Answer:
like you wanna message on brainly? or...something else
A blueprint is used to design the wall of a building. 2 inches on the blueprint represents 50 inches of the actual wall. If the height wall on the blueprint is 1.5 inches, what is the height of the actual wall.
37.5 in.37.5 in.
25 in.
25 in.
30 in.
30 in.
66.7 in.
Answer: 37.5 in
Step-by-step explanation:
Could i have the answer to this question please?
Answer:
a) I don't know sorry
b) i think 2,25km but i'm not sure
Step-by-step explanation:
1:25 000 cm
1:25 00 dm
1:250 m
1:0,025 km
9.250=2250
2,25
HELP PLEASEEE!! URGENT
Answer:
try socratic
Step-by-step explanation:
u need a phone for it to take the pics. are u can copy it and paste it to socratic on the computer. its an app
What’s the solution for x- 4 = 2
Answer:
6
Step-by-step explanation:
6-4=2
Answer: x=6
Step-by-step explanation:
x-4=2
x = 2+4
x=6
Check: 6-4=2
Simplify. Write in Standard Form. 10a(-6a²+2a-7)
Answer:
10a (-6a²+2a-7)open the brackets-60a³+20a²-70adivide all the term by 10-6a³ +2a²-7a(simplified answer)It took Sebastian 10 years to repay a loan of $30,000, paying $296.66 per month. Jana paid off a loan for the same amount at the same interest rate in 5 years by paying $545.75 per month. How much more did Sebastian pay in interest than Jana?
Answer:
$2,854.2
Step-by-step explanation:
For Sebastian
It took Sebastian 10 years to repay a loan of $30,000, paying $296.66 per month.
1 year = 12 months
10 years = x
Cross Multiply
x = 10 × 12 = 120 months
He pays $296.66 monthly
Hence, the total amount he paid in 10 years =
$296.66 × 120
= $35,599.2
The loan he took was $30,000.
Hence, the interest Sebastian paid on his loan = $35,599.2 - $30,000
= $5,599.2
For Jana
Jana paid off a loan for the same
amount at the same interest rate in 5 years by paying $545.75 per month.
1 year = 12 months
5 years = x
Cross Multiply
x = 10 × 5 = 60 months
He pays $545.75 monthly
Hence, the total amount he paid in 5 years =
$545.75 × 60
= $32,745
The loan she took was $30,000.
Hence, the interest Sebastian paid on his loan = $32,745 - $30,000
= $2,745
How much more did Sebastian pay in interest than Jana?
This is calculated as:
The interest Sebastian paid - The Interest Jana paid
= $5,599.2 - $2,745
= $2,854.2
Therefore, Sebastian paid $2,854.2 more than Jana
what are the missing numbers pls do it in order!!! :)
Answer:
12 30 and 50
Step-by-step explanation:
For Items 16-28, determine whether each function is
even, odd, or neither.
f(x) = -x + 2x + 5
f(x) = x + 8x
f(x) = -7x² + 5
f(x) = 5x + 3x? – 7x + 1
Answer:
f(x) = -x + 2x + 5
is odd since f(x) = -5
f(x) = x + 8x
is neither because f(x) = 0
f(x) = -7x² + 5
is odd since f(x) = √5/7
f(x) = 5x + 3x? – 7x + 1
is odd
Can someone please help me on Number 3 Please :)
Answer:
18000000 km
Step-by-step explanation:
25000*24*30=18000000
What is the length of EF in the right triangle below?
Answer: A.)
Step-by-step explanation:
1,296.
Answer:
I think the answer is 36
Find the perimeter of the following shapes 9cm and 4.1?
Answer: a) 26.2 cm
Step-by-step explanation:
Perimeter of rectangle = 2 (l + w)
2 (l + w) = 2 (9 + 4.1) = 2 (13.1) = 26.2 cm
Hope this helps!
Solving One Step Equations. SHOW YOUR WORK
x - 7 = 13 solve to find x
Answer:I'm guessing 2
Step-by-step explanation:
Answer:
X=20
Step-by-step explanation:
x-7=13
x=13+7
X=20
How many lines of symmetry does this figure have
answer is :1
Step-by-step explanation:
A trapezoid can have at most one line of symmetry
Write the fraction 9/12 as a percent
9/12 = 75%
if any questions just ask.
Answer:
75%Step-by-step explanation:
9/12 in percent = 9 ÷ 2 × 100%=0.75 × 100= 75%.l hope it helps you ❤❤