Answer:
0.05
Step-by-step explanation:
Let blank be 'x'
1.456=1+0.4+x+0.006
1.456=1.406+x
x=0.05
The ratio of the measures
of the angles of a triangle is
6:10:2. What is the measure of
the smallest angle.
Answer:36
Step-by-step explanation:
You would add 6x + 10x + 2x = 180 then add your xs to get 18x =180 divide to 18 then multiply by 2 and get 35 :)
2(3x + 1)-3(x + 2) = 2
Answer:
Step-by-step explanation:
2(3x+1)-3(x+2)
or,6x+2-3x+6=2
or,6x-3x=6-2+2
or,3x=6
or,x=2
the probability of an impossible event
Answer:
what
Step-by-step explanation:
whhhhhaaattt
Answer:
the probability of an impossible event is always 0
pleas help me with this
Answer:
B by Pythagorean theorem
Step-by-step explanation:
20² = 12² + 16²
Please help me I’m begging u it’s due in 10 minutes!!
Answer:
y= -1
Step-by-step explanation:
subtract, so x cancels out.
you are left with 2y=-2
y= -1
Answer:
y = - 1
Step-by-step explanation:
x + y = 1 .......... (1)
x - y = 3 .......... (2)
(1) + (2)
2x = 4 ⇒ x = 2
2 + y = 1 ⇒ y = - 1
(2, - 1)
If x=3y substitute the value of x into expression simplify 3x+6
Answer:
(3y)3+6
Step-by-step explanation:
Solve the inequality. Graph the solution.
p-4<2
help plz
Answer:
the inequality would be p<6
the graph is below.
Step-by-step explanation:
Here's how to solve the equation:
p-4<2
add 4 to both sides
p<6
The English translation of the inequality would be "p is less than 6".
please see below for the graph.
Hope this helps! :)
PLEASE I NEED HELP
$2.50 per 1/4 hour. Can someone explain how to solve this?
Answer:
2.50 dollars every 15 minutes
Step-by-step explanation:
Which statement is true about the line whose equation is y=-2x-5?
(1) it’s slope is -2
(2)it’s parallel to the line whose equation is y=-2x+5
(3) it’s y intercept is -5
(4)it’s perpendicular to the line whose
Equation is y=1/2x-5
Answer:
2
Step-by-step explanation:
I think dont come at me if I'm wrong
Answer:
1, 3, and 4 are true
Step-by-step explanation:
1. y=mx+b, m is the slope
2. Parallel lines have the same slope. -2 is not equal to 2
3. y=mx+b, b is the y-intercept
4. Perpendicular lines,
If you multiply the slopes and the result is -1.
-2 times 1/2
-1
Q. Write the expanded form of h(3k-12.4).
A. 3hk-12.4h
Answer:
We conclude that:
[tex]h\left(3k-12.4\right)=3hk-12.4h[/tex]
Step-by-step explanation:
Given the expression
[tex]h\left(3k-12.4\right)[/tex]
Expanding the expression
Let us expand the expression
[tex]h\left(3k-12.4\right)[/tex]
Apply the distributive law: a (b - c) = ab - ac
here a = h, b = 3k, c = 12.4
so th expression becomes
[tex]h\left(3k-12.4\right)=h\cdot \:\:3k-h\cdot \:\:12.4[/tex]
[tex]=3hk-12.4h[/tex]
Therefore, we conclude that:
[tex]h\left(3k-12.4\right)=3hk-12.4h[/tex]
Hello :)
Please help me solve this
Explain answer
Answer:
A. Store A will cost about $1.28 less
Step-by-step explanation:
Store A:
Unit rate = y/x
Using any given pair, say (3, 7.26),
Unit rate = 7.26/3 = $2.42 per gallon
So, of a customer is buying 16 gallons at Store A, he'd pay:
$2.42 * 16 = $38.72
Store B:
Unit rate = y/x
Using any point on the graph, say (20, 50),
Unit rate = 50/20 = $2.5 per gallon
So, of a customer is buying 16 gallons at Store B, he'd pay:
$2.5 * 16 = $40.
Cost of Store B - Cost of Store A = $40 - $38.72 = 1.28
This means that Store A cost about $1.28 less
3
Write the value of the 3 in each number.
a) 3.65
b) 0.093
c) 18.31
d) 72.439
e) 32.701
f) 19.03
Answer:
A. hundreds
B. ones
C.. tens
D. tens
E. 10,000
F. ones
Answer:
a. units or 3.00
b. thousandths or 0.003
c. tenths or 0.30
d. hundreths or 0.030
e. tens or 30.0
f.hundreths or 0.03
Step-by-step explanation:
here is the question and again if you were on the other question and u get it right then i will give brainilst on both
Answer:
[tex]3x^3-3y-3[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]3-3+x^{3}+6x^{3}-3y-3-4x^{3}=3x^3-3y-3[/tex]
Ed spent 25% of his savings on lunch, which cost $5.25. How much did he have in savings before lunch?
Step-by-step explanation:
I think 21 dollars is the answer
State University has no honors English course but instead places all freshman scoring at least 60 on a proficiency exam (mean=50, standard deviation=10) into an advanced composition course. If the scores are normally distributed and there are 2,500 entering freshman, how many will be put into the advanced course?
Answer:
that put into the advanced course is 396.75
Step-by-step explanation:
The computation of that put into the advanced course is shown below:
P(X>60)
= P((X - mean) ÷ s > (60 - 50) ÷ 10)
= P (Z > 1)
= 0.1587
It could be checked by the standard normal table
Now that put into the advance course is
= 2,500 × 0.1587
= 396.75
Hence, that put into the advanced course is 396.75
Javier asks his mother how old a tree in their yard is. His mother says, “The sum of 10 and two-thirds of that tree’s age, in years, is equal to 50.”
Javier writes the equation (10 + two-thirds) a = 50, where a is the tree’s age in years. His equation is not correct. What error did he make?
Answer:
Javier's equation is not correct because the variable "a" should be multiplied by only and then added to
Step-by-step explanation:
Let
a------>is the tree’s age in years
we have that
-------> Javier's equation
we know that
The equation that represent the situation is equal to
Solve for a
Multiply by both sides
Javier's equation is not correct because the variable "a" should be multiplied by only and then added to
What is 1/2 percentage of a whole number (show work if u can) HELP IM DUM
Answer:
50%?
Step-by-step explanation:
A math test has 60 possible points. What percent correct is 52 point
Answer: If you got a 52/60, then your percent would be a 86%. which would be a B
Step-by-step explanation:
Answer:
The grade would be 87%. You would have a B+ (or a B depending on if your school does not use pluses and minuses for grades)
Step-by-step explanation:
52/60 = 87%
Find the values of the variables in the parallelogram.
Step-by-step explanation:
We can find x very easily because the left and right sides are parallel,making the diagonal connecting them a transversal therefore x=33°
To find y we know that the sum of interior angles of a triangle is 180°
y+109°+33°=180°
y+142°=180°
y=38°
Now,
x+38°+z=180
33+38+z=180
z=180-71=109°
What is the distance formula?
O A. vz , }} - { *2 = x; }
O B. 1 + 2 + x; } } -(x2 + y }}
O D. (x2 - x; } + {12 - y}
Answer:
D) [tex]\sqrt{(x_{2} - x_{1})^{2} +(y_{2} - y_{1} )^{2} }[/tex]
Step-by-step explanation:
Explanation:-
Let ( x₁, y₁) and ( x₂, y₂) be the two points
Distance formula
d = [tex]\sqrt{(x_{2} - x_{1})^{2} +(y_{2} - y_{1} )^{2} }[/tex]
Substitute x=-2 into the expression -2x+4 and simplify
Answer:
Step-by-step explanation:
here you go mate
step 1
-2x+4 equation
step 2
-2(-2)+4 substitute -2 for x
2+2+4
answer
8
Which graph represents the function
Answer:
The Fourth One.
The one with 3 lines, 1 intersecting the origin, one in quadrant 1, one in quadrant 3
hope it helps!
The maximum weight ,w, an elevator can lift is 2,200 pounds. Which inequality represents the situation??
Answer:
W is less than or equal to 2200
Step-by-step explanation:
(I don't know how to do the less than or equal to symbol on the computer)
The inequality equation is w ≤ 2200 , where w is the maximum amount of weight in an elevator
What is an Inequality Equation?Inequalities are the mathematical expressions in which both sides are not equal. In inequality, unlike in equations, we compare two values. The equal sign in between is replaced by less than (or less than or equal to), greater than (or greater than or equal to), or not equal to sign.
In an inequality, the two expressions are not necessarily equal which is indicated by the symbols: >, <, ≤ or ≥.
Given data ,
Let the inequality equation be represented as A
Let the maximum weight in an elevator be w
Now , the maximum weight an elevator can lift is given by = 2,200 pounds
So , the inequality relation is given by
w ≤ 2,200 pounds be equation (1)
Therefore , the value of A is w ≤ 2,200
Hence , the inequality relation is w ≤ 2,200
To learn more about inequality equations click :
https://brainly.com/question/11897796
#SPJ5
Simplify the expression: -2x + 3 - (5-6x)
Answer:
4x+3
How: -2x - (-6x) = 4
3 cannot be added there you go
Scrat the squirrel has a few nuts. When he put them in groups of 5 nuts, two nuts were left, and
when he laid them out in groups of 3 nuts, there were no nuts left. How many nuts among the
options provided below could belong to Scrat?
Answer:
The options are not shown, so i will solve this in a general way.
Let's suppose that there are N nuts
If we divide the N nuts into groups of 5, there will be a remainder of 2 nuts.
If we divide the N nuts into groups of 3, there is no remainder.
This means taht N is a multiple of 3. then we can write:
N = 3*k
where k is a random integer.
Now, we know that when we divide N by 5, there is a remainder of 2 nuts, this means that N is equal to a multiple of 5 plus 2, then we can write:
N = 5*j + 2
where j is a random integer.
Now we only need to find a pair of k and j (both positive integers) such that:
3*k = 5*j + 2
We can rewrite this as:
k = (5/3)*j + (2/3)
Now we could just input different values of j, and see if k is also an integer:
j = 2
k = (5/3)*2 + 2/3 = 10/3 + 2/3 = 12/3 = 4
Then the pair j = 2, k = 4 is a possible solution.
N = 3*k = 3*4 = 12
N = 5*j + 2 = 5*2 + 2 = 12
From this we can conclude that N = 12, so Scrat has 12 nuts.
Now with the equation
k = (5/3)*j + (2/3)
We can find other possible combinations of j and k, that will give different values for N.
for example, if j = 5:
k = (5/3)*5 + 2/3 = 25/3 + 2/3 = 27/3 = 9
Then the pair j = 5, k = 9 is also a possible solution:
N = 3*k = 3*9 = 27
N = 5*j + 2 = 5*5 + 2 = 27
In this case, Scrat has 27 nuts.
Determine which car gets the better gas mileage. Car A: Distance (miles) 400 Gallons used: 12 Car B: Distance (miles) 440 Gallons used: 15
So on one galon of gas car A would travel 33 1/3 miles, while car B would travel 29 1/3 miles. Answer: Car A
A: 400 / 12 = 33 1/3
B: 440 / 15 = 29 1/3
If there are 34 successes in a sample with a size of 40, what is the sample
proportion?
Answer:
Step-by-step explanation:
0.85
Answer:
.85
Step-by-step explanation:
A boat traveled 432 miles downstream and back. The trip downstream took 12 hours. The trip back took 24 hours. What is the speed of the boat in still water? What is the speed of the current?
Write the ordered pairs when rotated 270 clockwise around the origin A (2,-3) B (-4,6) C (-5, -7)