2.6x10^2+3.9x10^11 what is this
Answer:
10 · 13 (2 + 3 · [tex]10^{9}[/tex] w)
Step-by-step explanation:
hope this helps!!!
What is the simplified expression for the expression below? 4(x + 8) + 5(x - 3) 09x + 5 O 9x + 11 09x + 17 o 9x + 47
Answer:
[tex]45x^2+198xo+978x+79[/tex]
Step-by-step explanation:
I start my grouping the like terms.[tex]=45x^2+45xo+153xo+4x-135x+1109x+32+47[/tex]
Then, I add the similar elements.
[tex]4x-135x+1109x=978x[/tex]
[tex]=45x^2+198xo+978x+32+47[/tex]
Finally, I added the numbers up.
[tex]=45x^2+198xo+978x+79[/tex]
Identify the coefficients in the expression . Check all that apply
3a-6b + 11
A . 3
B . 6
C . -6
D . 11
E. -11
Answer:
A and C
Step-by-step explanation:
Because coeficcients are numbers that come before a variable
The perimeter of a rectangle is 38 feet. The length is four more than twice the width.
Find dimensions plz
Answer:
length=14 width=5
Step-by-step explanation:
since the length is 4 more then subtract 4*2=8 which would equal 30 divide that by two since a rectangle has 4 sides two of which are the same,
than divide it by the getting 5 which is the width.
subtract 5*2=10 from 38 which would = 28
28divided by 2 is the length which is 14
Answer:
The answer are
Width=5ft
Length=14ft
Step-by-step explanation:
P=2(L+B)
P/2=2(L+B)/2
P/2=L+B
L=4+2W
38/2=4+2W+W
19=4+3W
3W=19-4
3W=15
divide both sides by 3
3W/3=15/3
W=5ft
L=4+2W
L=4+2(5)
L=4+10
L=14ft
Identify the constant of proportionality in the
following graphs:
Plz help
Answer:
its proportionality
Step-by-step explanation:
At 2 hours before sunset, the temperature is 0°F. At 2 hours after sunset, the temperature is −4°F. Identify the slope, y-intercept, x-intercept, and equation that represents the temperature, y, as it changes over time, x.
Answer:
[tex]Slope = -1[/tex]
[tex]y = -2[/tex] --- y intercept
[tex]x = -2[/tex] ---- x intercept
[tex]y = -x - 2[/tex] --- equation
Step-by-step explanation:
Given
Represent temperature with y and time with x
When
[tex]y = 0F; x = 2hrs\ before\ sunsets[/tex]
[tex]y = -4F; x = 2hrs\ after\ sunset[/tex]
Solving Slope;
[tex]Slope = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}[/tex]
[tex]Slope = \frac{-4 - 0}{2 - (-2)}[/tex]
[tex]Slope = \frac{-4 - 0}{2 +2}[/tex]
[tex]Slope = \frac{-4}{4}[/tex]
[tex]Slope = -1[/tex]
Using
[tex]Slope = \frac{y - y_1}{x - x_1}[/tex], we can get the equation
Where
[tex]Slope = -1[/tex]
[tex]x_1 = -2[/tex]
[tex]y_1 = 0[/tex]
This gives:
[tex]-1 = \frac{y - 0}{x -(-2)}[/tex]
[tex]-1 = \frac{y}{x +2}[/tex]
Cross multiply
[tex]y = -x - 2[/tex]
Take x as 0; to solve the y intercept
[tex]y = -0 - 2[/tex]
[tex]y = -2[/tex]
Take y as 0; to solve the x intercept
[tex]0 = -x -2[/tex]
[tex]x = -2[/tex]
Answer:Answer:
--- y intercept
---- x intercept
--- equation
Step-by-step explanation:
Given
Represent temperature with y and time with x
When
Solving Slope;
Using
, we can get the equation
Where
This gives:
Cross multiply
Take x as 0; to solve the y intercept
Take y as 0; to solve the x intercept
Step-by-step explanation:
A farmer has 5 cartons of eggs for sale. Each carton contains 12 eggs.
if 5/6 of the eggs are brown, what is the total number of eggs that are not brown
Answer:
10 eggs
Step-by-step explanation:
5 cartons multiplied by 12 eggs each equals 60 eggs in total.
Therefore 5/6 would be equal to 50/60 since we multiply the denominator and numerator by 10
As a result 10 of the eggs are not brown
b) 4 meter 20 centimeter to cm
Answer:
4 meters and 20 centimeters will be 420 centimeters
Step-by-step explanation:
Answer:
420 (cm)
Step-by-step explanation:
1 meter = 100 centimeters.
so,
4 meters = 400 centimeters
400 + 20 equals 420cm
What is the absolute value of -8? Use the number line to help answer the question.
✓x
8
-7 -6
-S
4
-3
-2
L1
1
2.
3
4
S
3
8
-16
-8
8
16
Answer:
is 8
Step-by-step explanation:
Some atomic processes can result in the emission of an electron from the atom. Electrons emitted in this way can have discrete values of kinetic energy, which depend on the atomic energy levels. The probability that the electron has a particular value depends on interacions within the atom. Suppose a particular atomic process results in three values of the electron kinetic energy: Ψ1 has Ee = 10 eV, with probability 0.2. Ψ2 has Ee = 16 eV, with probability 0.3. Ψ3 has Ee = 34 eV, with probability 0.5. The electron's wave function can be written as a quantum superposition: Ψ = aΨ1 + bΨ2 + cΨ3 What are the magnitudes of a, b, and c?
Answer:
|a| = 0.447
|b| = 0.547
|c| = 0.707
Step-by-step explanation:
From available data
Ψ1 = Ee = 10eV probability = 0.2
Ψ2 = Ee = 16eV, probability = 0.3
Ψ3 = Ee = 34eV, probability = 0.5
The magnitude of a
= a² = 0.2
= a = √0.2
|a| = 0.447
The magnitude of b
b² = 0.3
b = √0.3
|b| = 0.547
The magnitude of c
c² = 0.5
c = √0.5
|c| = 0.707
So in conclusion we have magnitude of a = 0.447
b = 0.547
c = 0.707
The magnitude of a , b and c are [tex]0.447, 0.547[/tex] and [tex]0.707[/tex] respectively.
Electron kinetic energy :The electron's wave function is given as,
[tex]\psi=a\psi _{1}+b \psi _{2}+c\psi _ {3}[/tex]
three values of the electron kinetic energy is given as,
[tex]\psi _{1}[/tex] has E = 10 eV, with probability 0.2
[tex]\psi _{2}[/tex] has E = 16 eV, with probability 0.3.
[tex]\psi _{3}[/tex] has E= 34 eV, with probability 0.5.
The value of a, b and c shown below,
[tex]a^{2}=0.2\\ \\a=\sqrt{0.2}=0.447\\ \\b=\sqrt{0.3}=0.547\\ \\c=\sqrt{0.5}=0.707[/tex]
Learn more about the Kinetic energy here:
https://brainly.com/question/25959744
A certain bacteria doubles in number every hour. If there are 5 bacteria
in a petri dish now, how many will there be in 10 hours?
Please answer this correctly without making mistakes my homework is due today I have to finish this as soon as possible I want genius expert and ace people to answer this correctly without making mistakes
Answer:
18 practices
Step-by-step explanation:
9.63 / 9 = 1.07
19.26 - 1.07 = 18
The total length of wires a b and c is 445 cm wire a is 45 cm longer then wire b and wire b is half as long as wire c how long is wire a
Answer:
[tex]a = 145\ cm[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]a + b + c = 445[/tex]
[tex]a = 45 + b[/tex]
[tex]b = \frac{1}{2}c[/tex]
Required
Determine the length of a
Solve for c in [tex]b = \frac{1}{2}c[/tex]
[tex]2 * b = \frac{1}{2}c * 2[/tex]
[tex]2b = c[/tex]
[tex]c = 2b[/tex]
Substitute [tex]c = 2b[/tex] and [tex]a = 45 + b[/tex] in [tex]a + b + c = 445[/tex]
[tex]a + b + c = 445[/tex]
[tex]45 + b + b + 2b = 445[/tex]
[tex]45 + 4b = 445[/tex]
Solve for 4b
[tex]4b = 445 - 45[/tex]
[tex]4b = 400[/tex]
Solve for b
[tex]b = 400/4[/tex]
[tex]b = 100[/tex]
Recall that: [tex]a = 45 + b[/tex]
[tex]a=45+100[/tex]
[tex]a = 145\ cm[/tex]
the mean lifespan is 71.45 years, and the standard deviation is 12.35 years. Mr. Rodriguez would like to know how many days, on average, presidents tend to live beyond their 70th birthday. Find the mean and standard deviation of the transformed data. Note: There are 365 days in a year.
Answer:
Standard deviation, ∂ = 64.21 days
Mean = 429.21 days
Step-by-step explanation:
Given:
Mean lifespan = 71.45 years
Standard deviation = 12.35 years
Standard deviation, ∂ = x - µ / N
Where,
∂ = standard deviation
µ = mean life span
x = size of year
x = 70 years
Standard deviation, ∂ = x - µ / N
= 70 - (71.45 / 12.35)
= 70 - 5.79
= 64.21
Standard deviation, ∂ = 64.21 days
Mean = ∑x + standard deviation
∑x = 365
Mean = ∑x + standard deviation
= 365 + 64.21
= 429.21 days
Mean = 429.21 days
If an inequality uses the phrase at most, it will require a greater than symbol
True
False
How to solve?
-7k-4K=8-2k-8k
Answer:
-7k-4K=8-2k-8k
-11K = 8-10K (combine like terms)
8 = -11k+10k (move the -10 to combine like term with -11)
8 = -1k
k = 8/-1 (isolate the k to find its value by dividing the 8)
k = -8
How does one find the inverse function of f(x)= [tex]\frac{1}{3x-1}[/tex]
Answer:
[tex]\displaystyle f^{-1}(x)=\frac{1+x}{3x}[/tex]
Step-by-step explanation:
The Inverse of a Function
The procedure to find the inverse of the function is:
* Write the function as a two-variable equation:
[tex]\displaystyle y=\frac{1}{3x-1}[/tex]
* Solve the equation for x.
Multiply by 3x-1
[tex]y(3x-1)=1[/tex]
Divide by y:
[tex]\displaystyle 3x-1=\frac{1}{y}[/tex]
Sum 1:
[tex]\displaystyle 3x=\frac{1}{y}+1[/tex]
Operate the right side:
[tex]\displaystyle 3x=\frac{1+y}{y}[/tex]
Divide by 3:
[tex]\displaystyle x=\frac{1+y}{3y}[/tex]
* Swap the variables:
[tex]\displaystyle y=\frac{1+x}{3x}[/tex]
Write back into function form:
[tex]\boxed{\displaystyle f^{-1}(x)=\frac{1+x}{3x}}[/tex]
-18= 5-(6k - 19) i have the answer but i need help on how to get the answer 7?
Answer:
k = 7
Step-by-step explanation:
Step 1: Write equation
-18 = 5 - (6k - 19)
Step 2: Solve for k
Distribute negative: -18 = 5 - 6k + 19
Combine like terms: -18 = -6k + 24
Subtract 24 on both sides: -42 = -6k
Divide both sides by -6: k = 7
Step 3: Check
Plug in k to verify it's a solution.
-18 = 5 - (6(7) - 19)
-18 = 5 - (42 - 19)
-18 = 5 - 23
-18 = -18
Which statements about the diagram are true?
A
M
w
N
S
7
K
a
Cis coplanar with plane YDU.
plane KCW and plane CHK intersect at K.
b
ud
CD and CN
CN intersect at
Nis coplanar with plane YDU.
PLS HELP ME!!
What is the difference between a rotation and a reflection?
What does it mean for two figures to be congruent?
Travis performs a dilation of ⅓ on a polygon. He then classifies the image and pre-image as being congruent. Is Travis correct? Why or why not?
What does it mean for angles to be adjacent?
If angle X has a measure of 40 degrees and angle Y is vertical to angle X, what is the measure of angle Y?
Triangle ABC has two known angles. Angle A measures 55 degrees. Angle B measures 30 degrees. What is the measure of angle C?
Answer:
rotation spins the shape around the origin while a reflection mirrors it across an axis. Two congruent figures are two figures that are Identical but in different locations. Travis is incorrect because when Travis changes the size he changes the shapes from being congruent to being similar. Adjacent angles are angles that share a wall and a vertex. The measure of angle y is 40 degrees. The measure of angle C is 95 degrees.
Step-by-step explanation:
.. help. ...................
Answer:
10
Step-by-step explanation:
What is the sun of the equation 9 + 9+9
nine times a number y subtracted from 85 is seven times the sum of four and y
Answer:
85-9y= 7(4+y)
solve for y if you need to simplify
Find the circumference and the area of a circle with radius 3 ft.
Use the value 3.14 for it, and do not round your answers. Be sure to include the correct units in your answers
Circumference = 2 x radius x Pi
= 2 x 3 x 3.14
= 6 x 3.14
= 18.84 feet
Area = pi x r ^2
= 3.14 x 3^2
= 3.14 x 9
= 28.26 square feet
The circumference of the circle will be C= 18.84 ft and the area of the circle will be [tex]A=28.27 ft^2[/tex]
What is area of the circle?The area of the circle is defined as the quantity of the space covered by the circle in a two-dimensional plane.
It is given in the question ;
Radius of the circle = 3 ft.
The area of the circle is given by the formula;
[tex]A=\pi r^2[/tex]
[tex]A=\pi \times 3\times 3[/tex]
[tex]A= 28.27\ Ft ^2[/tex]
Circumference of the circle is given by
[tex]C=2\pi r[/tex]
[tex]C=2\pi\times 3[/tex]
[tex]C=18.84\ Ft[/tex]
Hence the circumference of the circle will be C= 18.84 ft and the area of the circle will be [tex]A=28.27 ft^2[/tex]
To know more about Circle follow
https://brainly.com/question/24375372
#SPJ2
Simplify 3√6 − 10√2 ⋅ √3
−13√6
−13√2
−7√6
−7√3
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Answer:
-7√6Step-by-step explanation:
Simplify 3√6 − 10√2 ⋅ √3
3√6 − 10√2 ⋅ √3=3√6 - 10√6 =(3-10)√6 =-7√6THIS IS DUE SOON!!! Multiple-step equation. Please help ASAP.
What's the first step to solve this equation? *
h - 18/10 = –14
Answer:
multiply by 10 on both sides
that is to get rid of the denominator
Company earns S dollars by selling y items per week. According to the equation S(y)=−2y^2+60y+10, how many items does company need to sell to maximize earnings.
Answer:
[tex]Max = 15[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]s(y) = -2y^2 + 60y + 10[/tex]
Required
Determine number of items that gives maximum earnings;
The general form of a quadratic equation is:
[tex]s(y) = ay^2 + by + c[/tex]
And the maximum is calculated as:
[tex]Max = \frac{-b}{2a}[/tex] If a<0
Comparing [tex]s(y) = ay^2 + by + c[/tex] to [tex]s(y) = -2y^2 + 60y + 10[/tex]
We have that:
[tex]a = -2[/tex] [tex]b = 60[/tex] [tex]c = 10[/tex]
Substitute these values to
[tex]Max = \frac{-b}{2a}[/tex]
[tex]Max = \frac{-60}{2 * -2}[/tex]
[tex]Max = \frac{-60}{-4}[/tex]
[tex]Max = 15[/tex]
The number of item that maximizes the function is when y = 15
Which of the following represents a true statement?
A. 19^21 x 19^3 = 19^63
B. (24^8)^5 = 24^40
C. 20^1 x 20^0 = 20^0
D. 16^40 / 16^20 = 16^2
(LOOK AT THE PICTURE PLEASE)
When you raise an exponential expression to another exponent, you multiply the exponents. We have 8*5 = 40 as the final exponent. The rule is (x^y)^z = x^(y*z). The base stays the same.
Statement A is not true because we should be adding the exponents. The rule is x^y*x^z = x^(y+z). Note how the bases are all the same. We'll use this rule for statement C to show that it is also false.
A similar rule is (x^y)/(x^z) = x^(y-z). We subtract the exponents this time. This rule is used to show that statement D is false.
Perpendicular lines are
lines that never intersect.
lines that intersect at one point
lines that intersect at 90* angle
two angles whose measure have a sum of 90*