Answer:
Step-by-step explanation:
First, we need to find the rate. miles/hours. 3000/75 = 40mph (miles per hour). to find the answer we need to divide the rate by the distance they want us to find. to see a deeper explanation of why scroll past the answer. 4000/40 = 100 hours.
deeper explanation:
we can set the numbers given to us equal to what we are looking for.
miles/hour
3000/75 = 4000/x x being the time we are looking for
cross multiply 3000x=300000
divide by 3000 x=100 hours
Y varies 1/x², when X=2, Y=1. Find the values of X when Y=4/9.
Answer:
x = ± 3
Step-by-step explanation:
given y varies as [tex]\frac{1}{x^2}[/tex] , then
y = k × [tex]\frac{1}{x^2}[/tex] = [tex]\frac{k}{x^2}[/tex] ← k is the constant of variation
to find k use the condition x = 2 , y = 1
1 = [tex]\frac{k}{2^2}[/tex] = [tex]\frac{k}{4}[/tex] ( multiply both sides by 4 )
4 = k
y = [tex]\frac{4}{x^2}[/tex] ← equation of variation
when y = [tex]\frac{4}{9}[/tex] , then
[tex]\frac{4}{9}[/tex] = [tex]\frac{4}{x^2}[/tex] ( cross- multiply )
4x² = 36 ( divide both sides by 4 )
x² = 9 ( take square root of both sides )
x = ± [tex]\sqrt{9}[/tex] = ± 3
What is the quotient in simplest form?
12/7 divided by 3
A. 7/36
B. 4/7
C. 1 3/4
D. 5 1/7
Answer:
Step-by-step explanation:
the answer would be the second option
How many vertices does a triangle prima have?
A triangle prima has six vertices. A triangular prism has five faces, three rectangular and two triangular, nine vertices, and six edges.
What is triangle?A triangle is a three-edged polygon with three vertices. It is a fundamental shape in geometry. Triangle ABC denotes a triangle with vertices A, B, and C. In Euclidean geometry, any three non-collinear points determine a unique triangle and, by stretching, a unique aircraft. Triangles are three-sided polygons with three vertices. The angles of the triangle are formed by connecting the three sides end to end at a point. The sum of the triangle's three angles equals 180 degrees. You've seen that a triangle is a simple closed curve made up of three line segments. It is made up of three vertices, three sides, and three angles.To learn more about triangle, refer to:
https://brainly.com/question/17335144
#SPJ13
Ten bags of oranges were sold to a family of eight.each family member ate six oranges, what fraction of the oranges were eaten?
The fraction of oranges eaten by the family is 3/5
Given,
Number of oranges in a bag = 8 oranges
Number of bags sold to a family = 10 bags
Number of members in the family = 6 members
Number oranges ate by each member of the family = 6 oranges
We have to find the fraction of the oranges eaten by the family members;
Here,
8 oranges in 1 bag and 10 bags sold.
So, total number of oranges sold = 8 x 10 = 80 oranges
Each member ate 6 oranges and there are 8 members.
So, total number of oranges eaten by them = 6 x 8 = 48 oranges
Now,
The fraction of oranges eaten by the family = 48/80 = 6/10 = 3/5
That is,
3/5th of oranges were eaten by the family.
Learn more about fraction of oranges here;
https://brainly.com/question/3352145
#SPJ1
Find the missing length of the triangle. 6.5 mm 2.5 mm b The missing length is millimeters.
In order to determine the value of the missing length b, use the Pithagorean theorem, given by:
h² = a² + b²
where:
h = 6.5 mm
a = 2.5 mm
solve the previous equation for b, as follow:
b = √(h² - a²)
b = √(6.5² - 2.5²)mm
b = √36 mm
b = 6 mm
Hence, the value of the missing length is 6 mm
100pts. find the area of these questions below
Answer:
20 feet²Step-by-step explanation:
triangle area formula: A = 1/2 × b × h
Find the base7 +3 = 10 ft
Find Area1/2 10 × 4 =
5 × 4 =
20 feet²
Steve stopped for a drink of water when he had completed 60% of his jog. He had traveled 3 miles. What is the total distance Steve jogged?
2 miles
3 miles
4 miles
5 miles
6 miles
The total distance Steve jogged is 5 miles.
what is percent?The Latin word "per centum," which meaning "by the hundred," was the source of the English word "percentage." Fractions with a denominator of 100 are called percentages. In other words, it is a relationship where the value of the entire is always assumed to be 100.
A percentage is a ratio or fraction where the full value is always 100. Sam, for instance, would have received 30 out of a possible 100 points if he had received 30% on his arithmetic test. In ratio form, it is expressed as 30:100 and in fraction form as 30/100.
Given:
Steve completed 60% of the Jog.
Also, he travelled 3 miles.
Let the total distance he travelled be x miles.
Then,
60% of x =3
60/100 x= 3
x= 3 x 100 / 60
x= 300/60
x= 5 miles.
Hence, total he had to jog 5 miles.
Learn more about percent here:
https://brainly.com/question/28840349
#SPJ5
Charlie graphs the equation y = -1/2x + 2.
Select all statements about Charlie's graph that are true.
-The line does not pass through the origin.
-The graph is a straight line.
-The slope of the line is 1/2
-The line passes through the point (0, -2).
-The y-intercept of the line is 2.
The True statements are: the graph is a straight line and the line does not pass through the origin. The y-intercept of the line is 2.
What is a linear equation?A linear equation is an equation that has the variable of the highest power of 1. The standard form of a linear equation is of the form Ax + B = 0.
The equation is given as y = -1/2 x + 2
Then Formula of the linear equation ( in slope-intercept form ):
y = m x + b
m = -1/2, b = 2
0 = - 1/2 ( 0 )+ 2
0 ≠ 2 ( it does not pass through the origin )
- 2 ≠ 2
Therefore, the True statements are:
The graph is a straight line.
The line does not pass through the origin.
The y-intercept of the line is 2.
Learn more about linear equations;
https://brainly.com/question/10413253
#SPJ1
The measures of the angles of a triangle are shown in the figure below. Solve for x.
Answer:
The answer is 75 degrees
Step-by-step explanation:
Remember that the sum of the three angles of any triangle is 180 degrees.
So, 180=58+47+x
180=105+x
75=x
a marketing research organization wishes to estimate the proportion of television viewers who watch a particular prime-time comedy on may 24th. the proportion is thought to be about 0.30. what is the least number(sample size) of viewers that should be randomly selected to ensure that a 95% confidence interval for the true proportion of viewers will have a width of 0.06 or less?
Least number (sample size) of viewers that should be randomly selected to ensure that a 95% confidence interval for the true proportion of viewers will have a width of 0.06 or less is 225.
E = 0.06,
P = 0.30
c= 95%
& = 1 - 0. 95
To x/2 = 0-025
21096*/ 2 = 0-025
Margin of error
P ( 1 - P )
To ac / 2 ) 2 P ( 1 - P )
E= ( 1. 96* 0 . 30 x ( 1 - 0 - 30 )0-06
=224.09 ~ 225
round to next number
225
In order to guarantee that a 95% confidence interval for the true proportion of viewers would have a width of 0.06 or less, the minimum number of viewers (sample size) that should be chosen at random is 225.
To learn more about sample size click here:
brainly.com/question/25894237
#SPJ4
Jenna bought a new car for $29,000. She paid a 10% down payment and financed
the remaining balance for 48 months with an APR of 4.5%. Determine the monthly
payment that Jenna pays.
If the remaining balance for 48 months with an APR of 4.5%. the monthly payment that Jenna pays is: $595.17.
How to find the monthly payment?Using this formula to determine the monthly payment
P = A ×r × ( 1 +r)^n ÷( 1+ r)^n -1
Where:
P = Principal = ?
A = Amount = $29,000 × ( 1- .10) = 26,100
r = Interest rate = 4.5% / 12 = 0.00375
n = number of months = 48 months
Let plug in the formula
P = 26,100 × 0.00375 × ( 1+ 0.00375)^ 48 ÷ ( 1+ 0.00375)^ 48 -1
P = 26,100 × 0.00375 × ( 1.00375)^ 48 ÷ ( 1.00375)^ 48 -1
P = 26,100 × 0.00375 × 1.196814377 ÷ 1.196814377 -1
P = 26,100 × 0.00375 × 1.196814377 ÷ 0.196814377
P = $117.1382456 ÷ 0.196814377
P = $595.17
Therefore $595.17 is the monthly payment.
Learn more about monthly payment here: https://brainly.com/question/25599836
#SPJ1
t + 4 < 13 solve the inequality of t and simplify your answer as much as possible
Answer:
9
Step-by-step explanation:
t < 13 - 4
t < 9
again as far as it goes
z + mx = yx Solve for x
Answer:
[tex]X=\frac{-z}{m-y}[/tex]
Step-by-step explanation:
The table shows the votes of 900 people in the last elections.
Political
Party
Labour
Conservative
Lib Democrat
Other
Frequency
345
480
60
15
Angle in
Complete the table and draw a pie chart
to represent this information.
Note: Please draw your pie chart in a 'clockwise' direction from the line already drawn
and follow the order from the table (Labour, then Conservative etc...).
The angle of labour, Conservative Lib Democrat Other is 138, 192, 24 and 6 degree respectively.
The table shows the votes of 900 people in the last elections.
Political Party Frequency Angle in
Labour 345
Conservative 480
Lib Democrat 60
Other 15
345 + 480 + 60 + 15 = 900
The total angle in a pie chart is 360
The angle for labour is = 360 (345 / 900) = 138 degree
The angle for Conservative is = 360 (480 / 900) = 192 degree
The angle for Lib democrate is = 360 (60 / 900) = 24 degree
The angle for others is = 360 (15 / 900) = 6 degree
Therefore, the angle of labour, Conservative Lib Democrat Other is 138, 192, 24 and 6 degree respectively.
To learn more about pie chart refer here
https://brainly.com/question/26851221
#SPJ1
3. Determine the percent of each quantity.
a. 7% of 80
c. 12% of 320
b. 15% of 55
d. 8% of 300
Answer:
a. 5.6
b. 38.4
c. 8.25
d. 24
Step-by-step explanation:
which expression is equivalent to (2x^2+4x-7)(x-3) pls help soon
Answer:
Since you do not have any answer choices, I will step-by-step solve the equation for you. Typically what happens with problems like this is the answer choices will match the work when solving. So, pay attention to my scratch-work and if any answers match the answer choices, then that is most likely the correct answer. (Hint: the solution to the equation is most likely the correct answer)
Write the equation:
(2x^2 + 4x – 7)(x – 3)
Simplify and Distribute:
(2x^2 + 4x – 7)(x – 3)
2(x – 3)^2 + 4x(x – 3) – 7(x – 3)
2x^3 – 6x^2 + 4x
(x – 3) – 7(x – 3)
2x^3 – 6x^2 + 4
x^2 – 12x – 7(x – 3)
2x^3 – 6x^2 + 4
x^2 – 12x – 7x + 21
Combine Like Terms:
2x^3 – 2x^2 – 12x – 7x + 21
2x^3 – 2x^2 – 19x + 21
Solution:
2x^3 – 2x^2 – 19x + 21
Hope that helps! Have an amazing rest of your day! Please consider awarding me the Brainliest! :)
f(x) = 3x2 + 2x and g(x) = -2x + 1, what is f g(x)?
Answer:
f g(x) = 12x^2 - 16x +5
Step-by-step explanation:
f(x) = 3x^2 + 2x
g(x) = -2x + 1
f g(x)
f g(x) = 3(-2x + 1)^2 + 2(-2x + 1)
f g(x) = 3(-2x + 1)^2 + -4x + 2
f g(x) = 12x^2 - 12x +3 + -4x + 2
f g(x) = 12x^2 - 16x +5
Expand and simplify each polynomial (Answer both problems)
1. (a^2-3a)^2
2. (1/2x^3 +6x)^2
The simplified form of polynomials are:
1. (a² - 3a)² = 3a²
2. (1/2x³ + 6x)² = -12x²
Given,
We have to expand the given polynomials and simplify them.
1. The polynomial: (a² - 3a)²
Here,
The polynomial is in the form of (a - b)²
So,
(a - b)² = a² - 2ab + b²
Then,
(a² - 3a)² = (a²)² - (2 × a² × 3a) + (3a)²
(a² - 3a)² = a⁴ - 6a³ + 9a²
(a² - 3a)² = a²(a² - 6a + 9)
Here,
(a² - 6a + 9) is in quadratic form. Solve using quadratic formula.
a = 1, b = -6 and c = 9
[tex]\frac{-b(+-)\sqrt{b^{2} -4ac} }{2a}[/tex] = [tex]\frac{6(+-)\sqrt{(-6)^{2}-4(1)(9) } }{2(1)}[/tex] = [tex]\frac{6(+-)\sqrt{36 - 36} }{2}[/tex] = [tex]\frac{6(+-)\sqrt{0} }{2}[/tex] = (6±0) / 2
= 6/2 = 3
Then,
(a² - 3a)² = a²(a² - 6a + 9)
Here,
(a² - 6a + 9) = 3
So,
(a² - 3a)² = 3a²
2. The polynomial: (1/2x³ + 6x)²
Here, the polynomial is in the form (a + b)²
(a + b)² = a² + 2ab + b²
Here,
(1/2x³ + 6x)² = (1/2x³)² + (2 × 1/2x³ × 6x) + (6x)²
(1/2x³ + 6x)² = 1/4x⁶ + 6x⁴ + 36x²
(1/2x³ + 6x)² = x²(1/4x⁴ + 6x² + 36)
a = 1/4, b = 6 and c = 36
Quadratic formula: [tex]\frac{-b(+-)\sqrt{b^{2} -4ac} }{2a}[/tex]
= [tex]\frac{-6(+-)\sqrt{(-6)^{2} -4(1/4)(36)} }{2(1/4)}[/tex] = [tex]\frac{-6(+-)\sqrt{36-36} }{1/2}[/tex] = (-6±0) / (1/2) = -6 × 2 = -12
Therefore,
(1/2x³ + 6x)² = x²(1/4x⁴ + 6x² + 36)
Here,
(1/4x⁴ + 6x² + 36) = -12
Then,
(1/2x³ + 6x)² = -12x²
That is,
The simplified form of polynomials are:
1. (a² - 3a)² = 3a²
2. (1/2x³ + 6x)² = -12x²
Learn more about simplification of polynomials here:
https://brainly.com/question/355399
#SPJ1
The following graph shows a proportional relationship.
What is the constant of proportionality between y and x in the graph?
The constant of proportionality between x and y in the given graph above is determined as: 2.
What is the Constant of Proportionality?The constant of proportionality of a proportional relationship between two variables, x and y, can be defined as the ratio of y to x, which is expressed as, k = y/x, where x and y are the coordinates of one point one the line that represents the proportional relationship.
Using the coordinates of a point on the graph, (2, 4), find the constant of proportionality, k:
Constant of proportionality (k) = y/x = 4/2
Constant of proportionality (k) = 2
Therefore, the constant of proportionality that represents the proportional relationship between the variables, x and y, is calculated as, 2.
Learn more about constant of proportionality on:
https://brainly.com/question/1835116
#SPJ1
Karl drove 40 miles in 50 minutes. Teresa drove 35 miles in 42 minutes. Who had a higher average speed?
The person that has the higher average speed is Teresa.
How to calculate average speed?The average speed is the total distance travelled by the object in a particular time interval.
Average speed measures the average rate of speed over the extent of a trip.
Therefore,
average speed = distance / time
Hence, Karl drove 40 miles in 50 minutes.
Therefore,
average speed of Karl = 40 / 50
average speed of Karl = 4 / 5 miles per minute
Teresa drove 35 miles in 42 minutes.
Therefore,
average speed of Teresa = 35 / 42
average speed of Teresa = 5 / 6 miles per minutes
Therefore, Teresa had the higher average speed.
learn more on average speed here: brainly.com/question/9802724
#SPJ1
Simplify: I3 - 6| - (12 ÷ 6 + 1)3
Solution
The question would like us to evaluate the following expression
[tex]|3-6\left|-(12\div6+1\right)^2[/tex]- We should deal with the modulus and bracket separately.
- After that, we can then perform the subtraction operation on the results of the modulus and bracket.
- This is done below:
[tex]\begin{gathered} |3-6|=|-3\left|\right? \\ |-3\left|\right?=3\text{ \lparen Because the modulus always returns a positive number\rparen} \end{gathered}[/tex]Also,
[tex]\begin{gathered} \lparen12\div6+1)^2 \\ By\text{ the rules of PEDMAS,} \\ Division\text{ comes before Addition, thus, we should perform the division operation first} \\ 12\div6=2 \\ \\ \lparen2+1)^2=3^2=9 \end{gathered}[/tex]Thus, combining both results, we have:
[tex]\begin{gathered} 3-9 \\ =-6 \end{gathered}[/tex]Final Answer
The answer is -6
Answer:
-6 hope it helps
thank you
assume that your kidneys can filter out of 10% of a medication in your blood every 6 hours, you take 200 milligrams dose of the medicine how many milligrams of the medicine are in your blood after 2 days
Answer: 160 mg
Step-by-step explanation:
10% of 200 is 20
therefore, every 6 hours, 20 milligrams of medicine filters into your blood.
there are 24 hours in a day, and 48 hours in 2 days.
6 * 4 = 24
20 * 4 = 80
you get 80 mg of medicine every day.
80 * 2 = 160
you get 160 mg of medicine in two days.
monty takes a cab to work and pays a fare of $12.75, he tips the diver 20% and the tax rate is 8%. how much does he spend on the trip
The cost of the fare based on the information is $16.32.
How to calculate the value?Amount for the fare = $12.75
Tip for the driver = 20% = 20% × $12.75 = $2.55
Tax rate = 8% = 8% × $12.75 = $1.02
Therefore the total amount will be:
= Cost of fare + Tip + Tax
= $12.75 + $2.55 + $1.02
= $16.32
The cost is $16.32. This illustrate the concept of addition.
Learn more about money in:
brainly.com/question/24373500
#SPJ1
A line passes through (12,-4) and (-6,10). Find the y-intercept, b, of the line.
The y-intercept of the line passes through (12,-4) and (-6,10) is 32/6
Let (x1, y1) = (12, -4)
and (x2, y2) = (-6, 10)
Using the formula of the two-point form of equation of line,
(y - y1)/(y2 - y1) = (x - x1)/(x2 - x1)
(y + 4)/(10 + 4) = (x - 12)/(-6 - 12)
(y + 4)/14 = (x - 12)/(-18)
-18y -72= 14x - 168
-18y = 14x - 168 + 72
-18y = 14x - 96
y = -(14/18)x + 96/18
y = -7/9 x + 32/6
Comparing with slope-intercept form of line y = mx + b
y-intercept(b) = 32/6
Therefore, the y-intercept of the line passes through (12,-4) and (-6,10) is 32/6
Learn more about the y-intercept here:
https://brainly.com/question/14180189
#SPJ1
-3(0.5+3p)=-6(p-5.9) show work
help
Answer:
p=12.3
Step-by-step explanation:
-1.5-9p= -6p+35.4
36.9=3p
p=12.3
Allie and Roman are trying to graph the blue line shown on the left. Only one of them has a correct answer.
Allie entered this equation: y=2x−8
Roman entered this equation: y=8−2x
Who is correct?
Answer:
3x
Step-by-step explanation:
A state agency recorded the number of each type of flood that occurred in the state from 2016–2020. The results are as follows. If similar proportions of flood types are predicted for the following year, what is the estimated probability that a flood in 2021 in that state will be a river flood? Round your answer to the nearest percent. A. 7%B. 60%C. 20%
The table shows different flood types and their frequencies.
Total frequency of all flood types = 18 + 6 + 4 + 2 = 30
frequency of river flood = 6
Recall, probability is expressed as
number of favorable outcomes/number of total outcomes
Thus, the estimated probability that a flood in 2021 in that state will be a river flood is
6/30 = 0.2
By changing 0.2 to percentage, we have
0.2 x 100 = 20%
The correct option is C. 20%
IS -9z divided by 2 = 13 closed or open
The statement -9z divided by 2 = 13 is a closed statement
How to determine the type of statement?From the question, the statement of the expression is given as
-9z divided by 2 = 13
When the statement is rewritten as an expression, it becomes
-9z/2 = 13
In the above equation, we can see that we have a variable
The variable is represeneted by z
When a mathematical statement or an expression has a variable
Then such statement is an open statement
Hence, the given expression is open
Read more about open expression at
https://brainly.com/question/723406
#SPJ1
In the accompanying diagram, points A, E, and B are collinear, measure of angle A= 30, measure of angle DEB= 130, and segment AB is perpendicular to segment BC. Find the measure of angle C and the measure of angle D.
Step-by-step explanation:
I assume the points D, E and C are also collinear (are on the same straight line).
that is something your teacher forgot to mention. but it is essential.
we have to remember :
1. the sum of all angles in a triangle is always 180°.
2. the sum of all angles around a single point on one side of a line is also always 180°.
3. the angles at the intersection point of 2 lines are the same on both sides of any of the intersecting lines, but they are left-right mirrored.
so,
angle A = 30°
angle DEB = 130°, so,
angle AED = 180 - DEB = 180 - 130 = 50°.
therefore, angle BEC = AED = 50°
therefore, angle D = 180 - 30 - 50 = 100°.
we know, angle B = 90° (AB is perpendicular to BC).
therefore,
angle C = 180 - 90 - 50 = 40°
A pie weighs 500g. jamie cuts it into 4 slices. the largest slice weighs the same as the other 3 combined. what is the weight of the largest piece of pie?
The weight of the largest piece of pie is 250 gram.
How to calculate the weight?Let the weights of others be illustrated as x.
Therefore, the weight of the largest weight is the addition of the others weight. This will be:
= x + x + x = 3x
Therefore, the weights will be:
3x + x + x + x = 500
6x = 500.
Divide
x = 500 / 6
x = 83.33.
The larger weight will be:
= 3x
= 3 × 83.33
= 250
The pie weights 250g.
Learn more about weight on:
brainly.com/question/229459
#SPJ1