Answer:
-103
Step-by-step explanation:
Exponentiation: 2 ^ 2 = 4
Add: the result of step No. 3 + 7 = -4 + 7 = 3
Exponentiation: 5 ^ 3 = 125
Subtract: the result of step No. 5 - 2 = 125 - 2 = 123
Exponentiation: 3 ^ 2 = 9
Subtract: the result of step No. 6 - the result of step No. 7 = 123 - 9 = 114
Subtract: the result of step No. 8 - 8 = 114 - 8 = 106
Subtract: the result of step No. 4 - the result of step No. 9 = 3 - 106 = -103
Answer:
-76Step-by-step explanation:
To solve this equations, we must use the order of operations, or PEMDAS, Parenthesis, exponents, multiplication, division, addition, and subtraction.
The value of the first side is 30, the value of the second side is -106
We add and subtract and our answer will be -76
#LearningIsFun
someone pls solve this using order of operations
Explain in details too pls i dont get it and i have a test on it
Answer:
Step-by-step explanation:
Order of operations:
a)parenthesis
b) exponents
c) multiplication or/and division from left to right
d) addition and/ or subtraction from left to right
The most inside parenthesis are (-4) , (-10), (-5) and those are just negative numbers that we need to combine with others:
4x negative 4 = -16; 2 - negative 10 = 2+10 = 12; and 9 +negative 5 = 9-5 = 4
( 4 x (- 4 )) / ( 2- (-10) +9 +(-5)) =
( 4 x -4 ) / ( 2+10 +9 -5) =
-16 / (12+4) =
-16 / 16 =
-1
PLS HELPPPPP PLS PLS
Answer:
B
Step-by-step explanation:
the answer is B girl hurry i got u
Equivalent expression to x - 9 =4
Answer:X=13
Step-by-step explanation:13-9=4
Answer:
13
Step-by-step explanation:
x-9+9=4+9
x=13
Somebody please help and actually give me an answer no links please.
Always do multiplication first.
-4(-3d-3) --> 12d +12
Now combine like terms:
Left Side: -9d+12d+12 --> 3d +12
Right Side: 12d+6
Bring the two sides together
3d+12 [tex]\geq[/tex] 12d+6
Combine like terms even more
6[tex]\geq[/tex]9d
9d[tex]\leq[/tex]6
d[tex]\leq[/tex][tex]\frac{2}{3}[/tex]
Brandon was driving at a steady speed of 41 mph for 22 minutes. How far did he travel in that time?
Answer:
1320 feet i think
Step-by-step explanation:
41 mph is 60 feet a second
22 x 60 is 1320
i think this is the correct awnser
Sasha needs to write a division expression for the fraction 9/14 . She is not sure which number goes where. Help Sasha understand how to write a division expression from a fraction.
Answer:
Inorder to write a division expression for fraction sasha should divide the numerator (9) by the denominator (14)
Step-by-step explanation:
9√14 which will result 0.643
Sasha could write, 9, the numerator, over 12, the denominator
Hope this helps.
Brainliest please
find the length of AB
Help me asap!!!
3(m+7) = 6 (m+2)
Answer:
m=3
Step-by-step explanation:
Ronisha invests $5000 in an account that earns 2.3% annual simple interest. After 3 years, Ronisha invests the interest earned in a second account. This account earns 3.2% annual interest. Ronisha leaves the money in this account until she has earned $55.20 in interest. Ronisha does not deposit or withdraw any money from the accounts. How long does Ronisha invest money into the second account?
[tex]~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$5000\\ r=rate\to 2.3\%\to \frac{2.3}{100}\dotfill &0.023\\ t=years\dotfill &3 \end{cases} \\\\\\ I = (5000)(0.023)(3)\implies I=345[/tex]
so then she grabs those 345 earned and puts it in the second account earning 3.2%, how long till that yields 55.20 bucks in interest alone?
[tex]~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\dotfill & \$55.20\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$345\\ r=rate\to 3.2\%\to \frac{3.2}{100}\dotfill &0.032\\ t=years \end{cases} \\\\\\ 55.20 = (345)(0.032)(t)\implies \cfrac{55.20}{(345)(0.032)}=t\implies 5=t[/tex]
Answer:
Ronisha invests the money into the second account for 5 years.
Step-by-step explanation:
The slope of a line that passes through points (2, 6) and (-3,4) is -2/5
False
True
[tex](\stackrel{x_1}{2}~,~\stackrel{y_1}{6})\qquad (\stackrel{x_2}{-3}~,~\stackrel{y_2}{4}) ~\hfill \stackrel{slope}{m}\implies \cfrac{\stackrel{rise} {\stackrel{y_2}{4}-\stackrel{y1}{6}}}{\underset{run} {\underset{x_2}{-3}-\underset{x_1}{2}}}\implies \cfrac{-2}{-5}\implies \cfrac{2}{5}[/tex]
can anyone help me with this please no deleting answers and no answering if you dont know what it is
You borrowed $200 from a friend. He asked you to pay $2 each month for 2 years.
A. What is the total amount you pay after 2 years?
B. What is the annual rate of interest your friend is charging you?
Answer:
48$ and -110.842%
Step-by-step explanation:
A=48$
It=48$ because your paying 2$ for 2 years so 1 year=12 months so 2$=1 month so in 12 months he gets 24$ and then for another year he get's another 24$
24 + 24=48$.
B= -110.842%
it= -110.842.
Hope it helps have a great day:)
If x varies inversely as t, and x = 8 when t = 6, find t when x = 12-
=
Answer:
t = 4
Step-by-step explanation:
given x varies inversely as t , then the equation relating them is
x = [tex]\frac{k}{t}[/tex] ← k is the constant of variation
To find k use the condition x = 8 when t = 6 , then
8 = [tex]\frac{k}{6}[/tex] ( multiply both sides by 6 )
48 = k
x = [tex]\frac{48}{t}[/tex] ← equation of variation
when x = 12 , then
12 = [tex]\frac{48}{t}[/tex] ( multiply both sides by t )
12t = 48 ( divide both sides by 12 )
t = 4
Paul's dad made pot pie and the family ate 4/8 of it and Paul ate 2/8. How much remains?
Answer:
1/4 of the pie remains
Step-by-step explanation:
family ate = 1/2
Paul ate = 1/4
1/2 + 1/4 = 3/4 eaten
so , 1/4 remains
help me with this graph pls
Answer:
3,7
Step-by-step explanation:
You just look at how far shifted to the left or right it is
Find the amount of ice melted after 4.5 hrs of sunlight?
Group of answer choices
4.5 cubic feet
5 cubic feet
5.5 cubic feet
6 cubic feet
I would say 5 cubic feet based on the graph that the ice melted units are cubic feet
Hope that helped!
Sam decides to go to the local mall and survey the first 10 people they come into contact with. What type of sampling did Sam use to select a sample of 10
Ralph earns $72,000 annually as an architect and is paid semimonthly. Alice also earns $72,000 but she is paid biweekly.
a. How many more checks does Alice receive in a year when compared to Ralph?
b. What is the difference between Ralph's semimonthly salary and Alice's biweekly salary? Round to the nearest cent.
Step-by-step explanation:
there are 12 months in a year, and therefore 2×12 = 24 "half-months" and therefore semimonthly payments.
that means each paycheck is
72,000 / 24 = $3,000
there are 52 weeks per year.
that means they're are 52/2 = 26 biweekly periods and therefore payments.
each paycheck is therefore
72,000 / 26 = $2,769.23
so, Alice receives 2 more paychecks (26 to 24) in a year.
the difference between the 2 types of payment is
3000 - 2769.23 = $230.77
Evaluate the following expressions if a = 2, b = 3, x = 4, and y = 5.
4ab+y x a^3
A.1/2
B.65
C.2
D.18
Answer:
64
Step-by-step explanation:
Follow PEMDAS
4ab + y × a^3
4 (2) (3) + 5 × 2^3
4 (2) (3) + 5 × 8
24 + 5 × 8
24 + 40
64
A. 10%
B. 21%
C.30%
D.34%
E.49%
Answer:
34% see explanation below
Step-by-step explanation:
The total number who likes pizza is 73 and the total number of people surveyed is 215
So it'll just be 73/215 × 100 (for the percentage)
Can someone help me with this problem?
Answer
7 or 4
because do you see how v is lined 2 I don't remember if you times or divide .I'm going to go with times.
So what is 2 x 10 since V=10
2 x 10=20
Then we are going to divide so what is 20 divided by 5 since e=5
20 divided by 5=4
Next our last step what is 4 + 3=7 and there's are answer.
The answer is divide then this would be the answer.
so V(10) divided by 2=5 divided by e(5) =1 + 3=4
Hope this helps have a great day
please help, easy question
Answer:
whats the question???
Step-by-step explanation:
Answer:
whats the question ?
Step-by-step explanation:
The rectangular model is made up of squares. Each square is of equal size.
What percentage of the model is shaded?
The percentage of the model is shaded is 45% if the total number of square is 80 option (H) is correct.
What is the percentage?It is defined as the ratio of two numbers expressed in the fraction of 100 parts. It is the measure to compare two data, the % sign is used to express the percentage.
Total number of squares = 10×8 = 80
Total number of squares shaded = 36
Percentage of the model is shaded = (36/80)×100
= 0.45×100
= 45%
Thus, the percentage of the model is shaded is 45% if the total number of square is 80 option (H) is correct.
Learn more about the percentage here:
brainly.com/question/8011401
#SPJ2
Choose the model that shows the correct answer to this problem:
6/8
9/12
3/4
3/12
Answer:
1/3 x 3/4
Step-by-step explanation:
in this case, 3/4 is correct because it is 3 of 4 shaded.
hope this helps!
Hii! Its your friend Nat! :)
Known: 3/4 of the model is shaded, we are multiplying.
The model repersents 3/4
This is because only 3 out of 4 pieces are shaded in.
If all pieces were shaded it would be 4/4 or 1 whole.
1/3 x 3/4 is 3/12
3/12 simplifed is 1/4
Hope dis helps!
Brainliest?
~Learning with Natalia~
Help ASAP:
The point-slope form of a line that has a slope of –2 and passes through point (5, –2) is shown below.
y + 2 = –2 (x–5)
What is the equation in slope-intercept form?
Answer:
y = -2x + 8
Step-by-step explanation:
Solve for y
y + 2 = -2(x - 5)
y + 2 = -2x + 10
y = -2x + 8
y = -2x + 8
Slope-int. form is written as y=mx+b
m is your slope and b is you y intercept
You first will evaluate the -2(x-5) to get:
-2x + 10
Then you'll subtract 2 from each side to get the y alone:
y = -2x + 8
Three brothers share a 5 gigabyte (gb) family data plan on their cell phones. One month. Aaron used. 2.3gb, Brian
used 1.1gb, and Caleb used 1.6gb. If the total bill for the
month $110, how should they split up the bill so they pay the
same fraction of the bill as the data they used?
Step-by-step explanation:
[tex] \frac{5gb}{110} = \frac{2.3gb}{x} [/tex]
→ x = 2.3 ×110÷5 = 50.6 $ Aaron pay
→Brian = 1.1 × 110 ÷5=24.2$
Caleb = 110 - ( 24.2 + 50.6 ) = 110 -74.8 = 35.2$
Aaron should pay $50.60, Brian should pay $24.20, and Caleb should pay $35.20 to split the bill in proportion to the data they used.
How to determine the way to split up the billTo split the bill among the three brothers in proportion to the data they used, we need to calculate the fraction of the total data used by each brother and allocate the bill accordingly.
The total data used by the three brothers is 2.3gb + 1.1gb + 1.6gb = 5gb.
Now, let's calculate the fraction of the bill that each brother should pay based on their data usage:
Aaron's fraction = 2.3gb / 5gb = 0.46
Brian's fraction = 1.1gb / 5gb = 0.22
Caleb's fraction = 1.6gb / 5gb = 0.32
The sum of these fractions should equal 1, representing the entire bill.
To allocate the bill, we multiply each brother's fraction by the total bill amount:
Aaron's payment = 0.46 * $110 = $50.60
Brian's payment = 0.22 * $110 = $24.20
Caleb's payment = 0.32 * $110 = $35.20
Therefore, Aaron should pay $50.60, Brian should pay $24.20, and Caleb should pay $35.20 to split the bill in proportion to the data they used.
Learn more about proportion at
https://brainly.com/question/1496357
#SPJ2
3. An art teacher has a roll of art paper 10 meters long. She needs to cut it into 1-decimeter long pieces for a collage project. How many pieces of paper can she cut from the roll?
Answer:
Answer: 50
"deci" means tenth, so "decimeter" means "tenth of a meter"
0.10 meter = 1 decimeter
1 meter = 10 decimeters (multiply both sides by 10)
5 meters = 50 decimeters (multiply both sides by 5)
The teacher can get 50 pieces out of the roll of paper
I hope this helps! and have a good day
If A=2r {2}+6r+1 and B=2r-6, find an expression that equals 2A-3B in standard form.
Ellen is drawing two polygons. One of the polygons has three more angels than the other. What shapes could she be drawing
Answer:
https://brainly.com/question/8538275
A swimming pool is 20.6 m long, 8.5 m wide, and has an average water depth of 1.7 m. Find the volume of water needed to fill the pool.
Answer:
Thus Volume of pool is [tex]297.67m^{3}[/tex]
GIVEN: A swimming pool 20.6 m long 8.5 m wide and height 1.7 m
TO FIND: Volume of water needed to fill it.
SOLUTION:
Length = 20.6 m
Width = 8.5 m
Height = 1.7 m
Volume = L × B × H
→ [tex]1.7\times20.6\times8.5[/tex]
→ [tex]297.67m^{3}[/tex]
Thus volume of pool is [tex]297.67m^{3}[/tex]
I hope this helps you
:)