how many elements does A contains if it has 64 subsets
===========================================================
Explanation:
Rule: If a set has n elements in it, then it will have 2^n subsets.
For example, there are n = 3 elements in the set {a,b,c}. This means there are 2^n = 2^3 = 8 subsets. The eight subsets are listed below.
{a,b,c} .... any set is a subset of itself{a,b}{a,c}{b,c}{a}{b}{c}{ } ..... the empty setSubsets 2 through 4 are subsets with exactly 2 elements. Subsets 5 through 7 are singletons (aka sets with 1 element). The last subset is the empty set which is a subset of any set. You could use the special symbol [tex]\varnothing[/tex] to indicate the empty set.
For more information, check out concepts relating to the power set.
-------------------
The problem is asking what value of n will make 2^n = 64 true.
You could guess-and-check your way to see that 2^n = 64 has the solution n = 6.
Another approach is to follow these steps.
[tex]2^n = 64\\\\2^n = 2^6\\\\n = 6[/tex]
Which is fairly trivial.
Or you can use logarithms to solve for the exponent.
[tex]2^n = 64\\\\\text{Log}\left(2^n\right)=\text{Log}\left(64\right)\\\\n*\text{Log}\left(2\right)=\text{Log}\left(64\right)\\\\n=\frac{\text{Log}\left(64\right)}{\text{Log}\left(2\right)}\\\\n\approx\frac{1.80617997398389} {0.30102999566399} \ \text{ ... using base 10 logs}\\\\n\approx5.99999999999983\\\\[/tex]
Due to rounding error, we don't land exactly on 6 even though we should.
Find an equation of the line. Write the equation in standard form.
Through (10,25) and (4, 13)
Answer:
y=2x+5
Step-by-step explanation:
m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(13-25)/(4-10)
m=-12/-6
m=2
y-y1=m(x-x1)
y-25=2(x-10)
y=2x-20+25
y=2x+5
A step has a height of 6 inches. A ramp starts 5 feet away from the base of the step, making a 5.7° angle with the ground. What can you say about the angle the ramp would make with the ground if the ramp starts closer to the step?
Answer: i believe in c but it could be any of em im super sorry if you get it wrong though like seriously sorry
Step-by-step explanation:
If the ramp starts closer to the step then the angle would increase.
What is the angle of elevation?The angle of elevation is an angle that is formed between the horizontal line and the line of sight. If the line of sight is upward from the horizontal line, then the angle formed is an angle of elevation.
Given here the height of the step =6 inches and the distance of the ramp from the ground is 5 feet or 59.99 inches
let the angle be θ then tanθ=6/x where x is the distance from the ramp to the ground thus with the decrease in the distance the value of tanθ increases and hence tan⁻¹(6/x) increases since the arctan function is the inverse of the tangent function.
Hence, If the ramp starts closer to the step then the angle would increase.
Learn more about the tangent function here:
https://brainly.com/question/29305357
#SPJ2
Find FG
FG=
__________________
FG = 16
Step-by-step explanation:
Two pairs of consecutive are congruent so, its a kite,
Opposite sides are equal in kite so,
x + 11 = 3x + 1
or, 11 - 1 = 3x - x
or, 2x = 10
so, x = 5
FG = x + 11 = 5 + 11 = 16
x^3-3x^2+3x-1,x^3-x^2-x+1,x^4-2x^3+2x-1
Answer:
3x + x - 2x + 8 = 3x + x
2. 2 (2x + 4) - 2x = x + 18
3. If x = 5 , evaluate : 2 ( x + 3) + 3x
4. 3 (2x) - 3x + 4= 2x + 5
5. 3x +2x + x = x + 6
6. 2 ( x+ 4) + x = 16
Solve for x.
2.8 + 2x
8
=
0.6
x = [?]
Answer:
2.8 + 2x = 0.6
______
8
multiply by 8 to both sides
x8 x8
2.8 + 2x = 4.8
subtract 2.8 from both sides
-2.8 -2.8
2x = 2
divide by 2 from both sides
/2 /2
x = 1
Answer:
x = 1
Step-by-step explanation:
Step 1: Multiply both sides by 8.
[tex](2.8+2x)/8 * 8 = 0.6 * 8[/tex] [tex]2.8 + 2x = 4.8[/tex]Step 2: Subtract 2.8 from both sides.
[tex]2.8+2x-2.8=4.8-2.8[/tex] [tex]2x=2[/tex]Step 3: Divide both sides by 2.
[tex]2x/2 = 2/2[/tex] [tex]x=1[/tex]Therefore, x = 1.
Huh what dont get it?!...
Answer:
C) 1.6 million
Step-by-step explanation:
Every two years it increases by 0.15
= 150,000
Therefore, previous year + 0.15
= 1.45 + 0.15
= 1.6
y= 4x+5
y=x^2+12x+20
A.(-3,-7) and (-5,-15)
B.(3,17) and (5,-15)
C.(-3,-17) and (-5,-25)
D.(-3,-15) and (-5,-7)
Answer is A
Hope this helps!
8. An automobile's velocity, starting from a complete stop, is
140t
v (1) where vis measured in feet per second. After what
5t - 6
elapsed time would the automobile reach a velocity of 44 feet per
second? Please round your answer to the nearest tenth.
Answer:
3.3 seconds
Step-by-step explanation:
v(t) =140t/5t - 6 where v is velocity
The time, t when, v = 44 ft/s
Put v = 44 ft/s in the equation :
44 = 140t / 5t - 6
44(5t - 6) = 140t
220t - 264 = 140t
-264 = 140t - 220t
-264 = - 80t
Divide both sides by 80
264 / 80 = 80t/80
3.3 = t
Hence, automobile will reach a velocity of 44 ft /s after 3.3 seconds
Brainlist will be marked if right
Answer:
B is the linear relationship
Answer:
second option where y = 8, 16 and 24
Step-by-step explanation:
second option where y = 8, 16 and 24
This table shows a linear relationship because the y-values increase by the same amount each time (i.e. the difference between the y-values is the same).
Simplify the expression:
2x+1bx8
Answer:
2x+8b
Step-by-step explanation:
First since 1 and 8b are on the same side mutiply them:
1bx8=8b
So our new equation is 2x+8b
A number is increased 20%.By what percent the new number is decreased so that the number restores the original value?
Answer:
You have to give the number by which the 20% is increased in order to cross multiply and divide by a hundred to find the missing % of the decrease. Otherwise, you would simply subtract 20% from 100%, which seems unlikely to be the answer. We need more information.
Step-by-step explanation:
I need help, figuring out the surface area of this.
Answer:
396 in³
Step-by-step explanation:
You need to find the area of each side, then add them up.
Top and bottom sides: 12*7=84*2=168
Left and right sides: 6*7=42*2=84
Front and back sides: 12*6=72*2=144
168+84+144=396
3x^2 + 16x + 21 = 0
Leave your answer as a fraction!
Answer:
x=-3 or x=-7/3
Step-by-step explanation:
(Please someone help me!) (No links!)
Answer:
C. 150 degrees
Step-by-step explanation:
Angles 2 and 4 are opposite angles which means that they are congruent to each other
Answer:
150
Step-by-step explanation:
∠2 and ∠4 are vertically opposite angles and they are congruent.
Find the following sets
Answer:
Step-by-step explanation:
a)h,q,r,y
b) p,x,z,h,q,r,y
Bonnie volunteers to bring bags of candy to her child's class for the Halloween party this year. She buys one bag of candy A containing
135 pieces of candy, one bag of candy B containing 495 pieces of candy, and one bag of candy C containing 315 pieces of candy. She
needs to use all the candy to create identical treat bags. How many treat bags can Bonnie make so that each one has the same number
and variety of candy? How many of each type of candy will be in each bag?
Step-by-step explanation:
we need the greatest or largest common factor (LCF) to find how many bags.
method prime factorization :
beginning with 2 we divide the number as often as possible by the current prime number until there is a remainder. then we use the next higher prime number and do the same.
when we reach 1 as final result, the process ends.
135 ÷ 2 not possible, going to 3
135 ÷ 3 = 45
45 ÷ 3 = 15
15 ÷ 3 = 5
5 ÷ 3 not possible, going to 5
5 ÷ 5 = 1 end
135 = 3×3×3×5
495 ÷ 2 not possible, going to 3
495 ÷ 3 = 165
165 ÷ 3 = 55
55 ÷ 3 not possible, going to 5
55 ÷ 5 = 11
11 ÷ 5 not possible, going to 7
11 ÷ 7 not possible, going to 11
11 ÷ 11 = 1 end
495 = 3×3×5×11
315 ÷ 2 not possible, going to 3
315 ÷ 3 = 105
105 ÷ 3 = 35
35 ÷ 3 = not possible, going to 5
35 ÷ 5 = 7
7 ÷ 5 not possible, going to 7
7 ÷ 7 = 1 end
315 = 3×3×5×7
the LCF is the longest sequence of prime factors the numbers have in common.
so, again, the numbers as prime factors in comparison :
135 = 3×3×3×5
495 = 3×3×5×11
315 = 3×3×5×7
they have in common
3×3 and 5
the LCF = 3×3×5 = 45
so, she can make max. 45 treat bags.
each bag will contain
135/45 = 3 pieces of candy A
495/45 = 11 pieces of candy B
315/45 = 7 pieces of candy C
you notice, how these numbers are exactly the remaining factors of the prime factoring ? it is not a coincidence ...
notice that 45 is the maximum number of treat bags.
following the prime factor combinations she could also create fewer treat bags (but with correspondingly more content).
she could create also
1 or
3 or
5 or
9 or
15
treat bags.
Parallel Lines find the missing values of x and y equation
This was a level 4+ question I was given on a quiz, and I am going to retake it and want to know how to solve this. I don’t understand at all! Someone please help!
Answer:
[tex]x=90\\y=-40[/tex]
Step-by-step explanation:
Let's set up a system of equations using the given information.
x+y=50
x-y=130
We can solve this system using elimination. In this case, we can eliminate x by subtracting the two equations.
[tex]x-x+y-(-y)=50-130\\x-x+y+y=50-130[/tex]
[tex]2y=-80[/tex]
Divide both sides by 2.
[tex]y=-40[/tex]
Then, plug -40 in for y to solve for x:
[tex]x+y=50\\x+(-40)=50\\x-40=50\\\text{Add 40 to both sides}\\x=90[/tex]
Therefore..
[tex]x=90\\y=-40[/tex]
For each triangle, find the value of the variables
Answer/Step-by-step explanation:
Triangle PNM is an equilateral triangle, and angles in an equilateral triangle are all equal to 60.
y=60
Triangle PON is a different triangle, but all angles in a triangle add up to 180.
180-80=100
Because there are 2 angles, you do 100 divided by 2=50
x=50
find all of the zeros algebraically
Answer:
-4, 9, -1
Step-by-step explanation:
x³ - 4x² - 41x - 36
= x²(x + 4) - 8x² - 41x - 36
= x²(x + 4) - 8x(x + 4) - 9x - 36
= x²(x + 4) - 8x(x + 4) - 9(x + 4)
= (x + 4)(x² - 8x - 9)
= (x + 4) (x - 9)(x + 1)
so the zeros of f(x) are: -4, 9, -1
-9-12 equivalent equation
Answer:
No!
Step-by-step explanation:
no explanation!
b/c no equal sign this is no equation!
so,exactly no!
HELP ME PLEASE I GIVE YOU 31 POINTS
1. twice the difference of a number and three is the sum of that number and four
2. three times a number is two times the difference of that number and one
Answer:
36? I believe im right
Step-by-step explanation:
Twice the difference of a number and four: 2(x - 4)
three times the sum of the number and 2: 3(x + 2)
2(x - 4) = 3(x + 2)
2x - 8 = 3x + 6
-14 = x
to confirm
2[(-14) -4] = 2(-18) =-36
3 [(-14) +2] = 3 (-12) = -36
Construct Triangle MNO if MN-11cm, angle
OMN-50 degrees and angle ONM-40
degrees.
What type of triangle does this create?
A. obtuse
B. right
C. equilateral
D. isosceles
Considering that it has an angle of 90º degrees, the triangle is classified as:
B. right
How are triangles classified according to the largest measure of their angles?If the largest measure is greater than 90º, the triangle is classified as obtuse.If it is equals to 90º, the triangle is classified as right.If it is less than 90º, the triangle is classified as acute.In this problem, two angles are 40º and 50º. Since the sum of the angles is of 180º, we have that:
x + 50 + 40 = 180
x = 90º.
Hence, it is a right triangle, and option B is correct.
More can be learned about right triangles at https://brainly.com/question/26396675
Make N the subject of formula
[tex]P = N + \frac{2}{D} [/tex]
Answer:
P-2D=N
Step-by-step explanation:
P=N+2/D
L.C.M
[tex] \binom{n + d}{1} [/tex]
ANSWER THE QUESTION BELOW AND YOU WILL GET 25 GOOD POINTS, PROBABLY BRAINIEST AS WELL!!!!!!! WITH DETAILED SOLUTION PLEASE.
Answer:
4.5 kg
Step-by-step explanation:
Weight of the puppy last year - x
1) 150 % = 1.5
2) x * 1.5 = 6.75
x = 6.75 / 1.5
x = 4.5 (kg)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
First i take every answer and multiply them by 0.150. When i do this i can find the answer quickly because only one will equal the 6.75.
A equals the 6.75.
Have an amazing day!
Please rate and mark brainliest!
find the classical probability of spinning 3
Answer:The probability of spinning a 3 is also 2 / 8.
Which of the following expressions is equivalent to 14xy – 28x - 36y + 48?
Answer:
2[7x(y – 2) – 6(3y – 4)]
Step-by-step explanation:
If you go down the answer choices and find the solution, this one matches. Look at picture for better explaining.
The expression will be equal to 2[7x(y-2) - 6 (3y - 4)].
What is an expression?Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication and division.
The given expression will be solved as:-
= 2 [ 7x( y-2 ) - 6 ( 3y - 4 ) ].
= 14x ( y - 2 ) - 12 ( 3y - 4 ) ]
= 14xy - 28x - 36y - 48
Therefore expression will be equal to 2[7x(y-2) - 6 (3y - 4)].
To know more about Expression follow
https://brainly.com/question/723406
#SPJ2
What is the maximum or minimum value? f(x) = -(x - 8) ^ 2 - 25
Answer:
You have a maximum when the parabola opens down (-x^2), and a minimum when it opens up (+x^2). In your case, it opens down because of the -. That is the special notation, the vertex of the parabola is already there.
PLEASEEEE HELP I NEED A ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
David has $520 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax.
He buys a new bicycle for $303.93.
He buys 4 bicycle reflectors for $10.99 each and a pair of bike gloves for $25.25.
He plans to spend some or all of the money he has left to buy new biking outfits for $73.43 each.
Write and solve an inequality which can be used to determine xx, the number of outfits David can purchase while staying within his budget.
Answer:
answers is 32.564
Step-by-step explanation:
has left for buying outfits
Answer:x<_2
Step-by-step explanation:
$520
303.93+43.96(4 reflectors)+25.25 =373.14
new outfit =73.43x
73.43x+373.14<_520
x<_2
Which transformation can be applied to the blue figure to create the red figure?
Answer:
Step-by-step explanation:
A rotation
Could you please be more specific on the question?
Answer:
Rotate 90 degrees to the left and then reflect it over the x axis
Step-by-step explanation:
It's a bit odd of a question being that it like doesn't have any axis shown but if you do this to the blue guy it should look like the red guy