Answer:
[tex]t=7.85 years[/tex]
Step-by-step explanation:
We can write this rate as an ordinary differential equation.
[tex]\frac{dP}{dt}=aP[/tex]
Where a is proportional constant, P the population variable, and t the time.
[tex]\frac{dP}{P}=adt[/tex]
Integrating each side of the equation.
[tex]\int \frac{dP}{P}=\int adt[/tex]
[tex]ln(P)=at+c[/tex]
[tex]P=e^{at+c}[/tex]
[tex]P=e^{c}e^{at}=Ce^{at}[/tex]
To find C we need to use the initial condiction, it means evaluae P at t=0.
[tex]P_{0}=Ce^{0}=C[/tex]
[tex]P=P_{0}e^{at}[/tex]
Now, we use the sentence the population has doubled in 5 years.
[tex]2P_{0}=P_{0}e^{a5}[/tex]
We can find "a" in this condition.
[tex]2=e^{a5}[/tex]
[tex]ln(2)=a5[/tex]
[tex]a=\frac{ln(2)}{5}[/tex]
[tex]a=0.14[/tex]
Finally, let's find how long will it take to triple.
[tex]3P_{0}=P_{0}e^{0.14t}[/tex]
[tex]3=e^{0.14t}[/tex]
[tex]t=\frac{ln(3)}{0.14}[/tex]
[tex]t=7.85 years[/tex]
I hope it helps you!
if h(x)= 1-7x find the value of h(-7)
George lost 12 1/4 kilograms on his diet. How
many grams did he lose?
Answer: 12250 Grams
Step-by-step explanation:
1 Kilogram = 1000 grams.
12 Kilograms x 1000 Grams = 12000 Grams.
1/4 = 0.25
0.25 Kilograms x 100 Grams = 250 Grams
12000 + 250 = 12250.
Answer: 12250 Grams.
10. One number is twenty more than eight times another number. The sum of the
numbers is eleven. Find the two numbers.
Answer:
the two numbers are 12 and -1.
Step-by-step explanation:
Let the large number be represented by x and the smaller number by y.
So that;
x = 8y + 20 .................. 1
x + y = 11 ................... 2
From equation 2,
x = 11 - y .......... 3
Substitute equation 3 into equation 1 to have,
11 - y = 8y + 20
11 - 20 = 8y + y
-9 = 9y
divide through by 9 to have,
y = -1
Substitute the value of y in equation 3,
x = 11 - (-1)
= 11 + 1
= 12
x = 12
x = 12, y = -1
The two numbers are 12 and -1.
Wyatt is saving up to buy a new bicycle. He already has $60 and can save an
additional $6 per week using money from his after school job. How much total money
would Wyatt have after 6 weeks of saving? Also, write an expression that represents
the amount of money Wyatt would have saved in w weeks.
Answer:
Expression: 6w+$60 Money: $99
Step-by-step explanation:
So, let's find the ammount for 6 weeks
We know he can make $6 per week, so we ned to multiply 6*$6 to get your answer
So, 6 ( weeks ) * 6 ( dollars) = $36 for 6 weeks
Then, we ned to add the $60 he already has saved up, so $60+$39=$99
For the equation, We know that we need to multioply the number of weeks by 6, as shown by how we solved the last problem
So, 6*w=6w
Then we need to add $60
So, we get 6w+$60 for the expression
Answer:
96
Step-by-step explanation:
PLEASE ANSWER ASAP FOR BRANLEST!!!!!!!!!!!!!!!
Solve the equation
7 = -10s - 3
what is s?
Answer:
s=-1
Step-by-step explanation:
10=-10s
-1=s
Answer: s = -1
Step-by-step explanation:
7 = -10s - 3 Add three to both sides
10 = -10s. Divide -10 by 10
s = -1
In equation form. What goes through the points (0, 4) and (2, 7)?
Answer:y=1.5x+4
Step-by-step explanation:
i giveee brainlilsttt
Answer:
-5,1
Step-by-step explanation:
hope that helps
:))))))
if 50% is 30 what is 75%
the correct answer would be 45
Is 9/16 a terminating or repeating decimal plz ASAP brainley
Answer:
terminating.
Step-by-step explanation:
9/16 converted to a decimal is .5625 which is terminating
i need help don't understand
Answer:
33,945,60
i hope this helped
There are 8 bones in a large snake for 3 bones in a small snake. The small snake has 150 bones. How many bones does the large snake have?
Answer:
400!
Step-by-step explanation:
150/3= 50
50*8=400
Answer:
XD lol
Step-by-step explanation:
Which is the best estimate of 162% of 79? O 112 O 119 O 128 O 136
Answer:
128
Step-by-step explanation:
You would multiply 79 by 1.62 to get the answer.
This would give you 127.98 which you would round up to 128.
Answer:
128
Step-by-step explanation:
Solve the following A/5+3=8
Answer:
Your answer is going to be a=1
Step-by-step explanation:
First things first, we want all the letters on the left side and all the numbers on the right side. So, you have to get rid of the three. In order to get rid of the three you have to take it away, so A/5=8-3. Then it will become A/5=5. After that you want to have A all by itself so divide it by 5, A/5=5/5. Then it will become A=1. Hope this helps! :)
Answer:
A=25
Step-by-step explanation:
A/5+3=8
A/5+3-3=8-3
see upper side photo
Juan drove 715 miles in 13 hours.
At the same rate, how many miles would he drive in 5 hours
Answer:
275 miles
Step-by-step explanation:
First find the miles per hour. Then multiply it by 5. The miles per hour is 55.
55×5=275
Make sure to mark my answer as brainliest, especially if this helped you the most.
what is 14/100 as decimal need answers asap!!!
Answer:
0.14 is the answer as it is out of 100
Step-by-step explanation:
14/100
/100 as a decimal= 0.00
14/100 = 0.14
Can y’all help me solve this.
Please!!!!!!!
9514 1404 393
Answer:
all statements are true
Step-by-step explanation:
The line 4y=-16 can be rewritten to standard form as ...
y = -4 . . . . a horizontal line with all points having y-coordinate = -4
__
The line 3x = 27 can be rewritten to standard form as ...
x = 9 . . . . a vertical line with all points having x-coordinate = 9.
__
All of the statements about these lines are true.
Which scenario could be represented by this graph?
O A Mark leaves home and walks to a friend's house. He picks up his
friend and they return to Mark's house, where they stay for the
evening. The x-axis represents time; the yaxis represents the
distance from Mark's house
O B. Mark leaves home and starts walking to a friend's house, but he
has to return home when he realizes he has forgotten something
After returning home, he heads back out to his friend's house. The
x-axis represents time; the y-axis represents the distance from
Mark's house
OC. Mark leaves home and walks to a friend's house. They stay there
for an hour before returning to Mark's house. The x-axis represents
time; the y-axis represents the distance from Mark's house,
OD Mark leaves home and walks to a friend's house, but he gets lost
and goes too far. He then retraces his steps and arrives at his
friend's house, where he stays for the evening. The axis
represents time the y-axis represents the distance from Mark's
house
Answer:
the answer is d or b need help
Answer:D
Step-by-step explanation:
AP3X
A square has a area of 4m^2. What is the length of each side?
Answer: If by m you mean meters and not a variable, then you get 4 for the length of the sides. If you mean m as a variable, then the answer is 2m
Step-by-step explanation: First simplify the equation by squaring 4. This gives you the area, which is 16. Then take the square root of 16 to get the area, which is 4. If m is a variable in the equation then you must take the square root of (4m^2) and the answer you get for the side length you get is 2m
Are the lines y=4 and x=-3 perpendicular
Answer:
Yes, because y=5 will intersect the y axix (giving a horizontal line) and x =-3 will intersect the x axis (giving a vertical line). They will intersect at angle 90.
Step-by-step explanation:
Please gimme brainliest
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
When you graph y=4 it is a horizontial line going straight forever. You would mark a dot on postive four on the y-axis. For x, do the same thing mark on the negative three on the x-axis. But this one will be vertical.
REMEMBER-
Although the x-axis is horizontial when there is no Y (x,y) it will be vertical. And it is opposite for the Y.
9 square root 3 divided by 3 square root 3
Answer:
[tex] \frac{9 \sqrt{3} }{3 \sqrt{3} } = \frac{9}{3} = 3 \\ [/tex]
3 is the right answer.
In a football game, a team loses 8 yards, then loses 3 yards, then loses 11 yards.
What is overall change in the number of yards?
Answer:
the lost 22 yards altogether
they now have -22 yards i believe
Answer:
i think -22 might be the answer
Step-by-step explanation:
whats the answer to
(504-300+800) x 100 / 3?
Answer:
[1] x - 6y = 3
[2] x + 2y = 5
Graphic Representation of the Equations :
-6y + x = 3 2y + x = 5
Solve by Substitution :
// Solve equation [2] for the variable x
[2] x = -2y + 5
// Plug this in for variable x in equation [1]
[1] (-2y+5) - 6y = 3
[1] - 8y = -2
// Solve equation [1] for the variable y
[1] 8y = 2
[1] y = 1/4
// By now we know this much :
x = -2y+5
y = 1/4
// Use the y value to solve for x
x = -2(1/4)+5 = 9/2
Solution :
{x,y} = {9/2,1/4}
Answer:
33433.2
Step-by-step explanation:
504 - 300 = 204
204 + 800 = 1004
100 / 3 = 33.3
1004 x 33.3 = 33433.2
Find the equation for the circle with center (3,−5) and diameter of length 8.
Answer:
(x-3)² + (y+5)² = 16
Step-by-step explanation:
Radius will be half of diameter means that radius = r = 8/2 = 4.
With Center (h,k) the equation of circle is
(x-h)² + (y-k)² = r²
so by putting values answer will be
(x-3)² + (y+5)² = 4²
(x-3)² + (y+5)² = 16
Izabella answered 43 out of 50 questions correctly on her STAAR test. What percentage did Izabella answer correctly?
Answer:
Step-by-step explanation:
86 percent i hole this helps!
Jordan bikes at a speed of 8 2/3 mph. How many miles will he bike in:
3 hours 6 minutes?
Answer:
He will bike 26.87 miles.
Step-by-step explanation:
Given:
Jordan bikes at a speed of 8 2/3 mph.
Now, to find the distance he will bike in 3 hours and 6 minutes.
Speed =
Time = 3 hours and 6 minutes
=
As, 60 minutes = 1 hour.
=
Hello! :)
Please help me solve this + explain your answer :)
I will indeed give you Brainlst <3
5 actions a good friend would make.
Answer:
1. respect your opinion
2. defend you/stand up for you
3. support your passions and goals
4. keep stuff you tell them to themselves
5. make you feel comfortable and like you can be yourself
Step-by-step explanation:
Convert the temperature equivalent to 30 degrees Celsius to degrees Fahrenheit, using the formula F = 1.8C + 32 *
Answer:
86°F
Step-by-step explanation:
Plug in 30 as C in the formula:
F = 1.8C + 32
F = 1.8(30) + 32
F = 54 + 32
F = 86
So, the answer is 86°F
I need help with number 19 please help me
Answer:
x=3
Step-by-step explanation:
-3x= -9
x= -9/-3
x=3
bring the -3 to right side and than divide
whats yall fav candy!
Answer:
Twix and Milky Way!
Step-by-step explanation:
Answer:
whats yall fav candy!
jelly (^__^)