Answer:
104
Step-by-step explanation:
divide 468 by 9 and get 52. multiply 52 by 2 and get 104.
marcus has a bag that contains 5 identically shaped boxes. 3 of the boxes are blue, and 2 are green
Answer:
What's the question??
Step-by-step explanation:
Answer:
what is the question...
Choose the equation and the slope of the line that passes through (6, -1) and Is perpendicular to the x axlo. A. Equation: 4 B. Slope; undefined O C. Equation: y = -4 D. Slope: 0 E. Equation: x 6 O E Equation: 6
help me plz! asap.
Answer:
Step-by-step explanation:
m∠2=71° because they are vertical angles so are congruent
those 4 angles in the midle will add up to 360°
∠3+∠5=360-2*71=218 so
m∠3=218/2=109°
m∠5=109°
mostly use that the sum of angles in a Δ add to 180
m∠1=180-47-71=62°
m∠4=180-109-36=35°
m∠6=180-42-109=29°
use that opposide ∠s in a quadrinateral add to 180
m∠7=180-47-35-29= °69
m∠8=180-42-62-36= °40
Explore the properties of angles and arcs
formed by two intersecting secants.
m2 ABC = 28°
1. Find the difference of arc measures.
MAC = 80°
MAC - mDE = 23
= 56°
mDE = 24°
2. Multiply the angle measure by 2.
2(m_ABC) =
Answer:
1. 56
2. 56
Step-by-step explanation:
edge 2021
The measure of the arcs of the circle is given by
a) The difference of arc measures mAC - mDE = 56°
b) The measure of angle 2(∠ABC ) = 56°
What is the Area of the Sector?In circles, a sector is said to be a part of a circle made of the arc of the circle together with its two radii. This means that it is a portion of the circle formed by a portion of the circumference (arc) and radii of the circle at both endpoints of the arc.
The formula for Area of a sector is given as;
θ/360 * πr²
where;
θ is the central angle of the sector
r is radius
Now, looking at the given options we can say that the only one that represents the area of the sector is;
A = n/360 * πr²
where n is the central angle of the sector'
Given data ,
Let the measure of the arcs of the circle be
The measure of angle ∠ABC = 28°
The measure of arc mAC = 80°
The measure of arc mDE = 24°
So , the difference of arc measures mAC - mDE = 80 - 24
The difference of arc measures mAC - mDE = 56°
And , measure of angle 2(∠ABC ) = 56°
Hence , the measures of arcs of circle is solved
To learn more about sector of circle click :
https://brainly.com/question/28180776
#SPJ7
Please solve!!!
In a hurry!
Which of the following ratios will form a proportion with 2/3?
6/15
12/18
9/12
6/8
Answer:
12/18
Hope this helps!
What is the quotient 5/8 + 1/5?
Answer:
33/40
Step-by-step explanation:
cross multiply
5 x 5 = 25
8 x 1 = 8
25 + 8 = 33 (our numerator)
8 x 5 = 40 (our least common denominator)
8. Solve.
|(3x – 7) – (4x – 8) = -(10x – 6)
Answer:
x=5/9
Step-by-step explanation:
TRUST GOES A LONG WAY!
BRAINLIEST?
1/4 divided by 3/4 please help
Answer:
[tex] \frac{1}{3} [/tex]
Step-by-step explanation:
[tex] \frac{1}{4} \div \frac{3}{4} [/tex]
i) to divide the fraction, multiply by the reciprocal of that fraction
[tex] \frac{1}{4} \times \frac{4}{3} [/tex]
ii) multiply the numerator and denominator
[tex] \frac{1 \times 4}{4 \times 3} [/tex]
[tex] \frac{4}{12} [/tex]
iii) simplify the fraction
[tex] \frac{1}{3} [/tex]
Describe how to find the mean, median and mode of a set of data. what does each mean
Answer:
The mean (average) of a data set is found by adding all numbers in the data set and then dividing by the number of values in the set. The median is the middle value when a data set is ordered from least to greatest. The mode is the number that occurs most often in a data set.
Markus has one
$I0 bil, three $5 bills, and one $I bill. Count
on to find how much money Markus has.
Answer:
26$
Step-by-step explanation:
10+ (5x3) +1= 26$
Answer:
26
Step-by-step explanation:
10+($5x3)+1
the first thing you would want to do is 3x5 because you have 3 5 dollar bills
and the answer for that is 15 then you add 10+15 which is 25 plus the 1 we have left which is 26
so 26 is your finally answer
If 4 gal of pure ethanol are added to 46 gal of 2% ethanol how much of the final solution do you have? How much ethanol is contained in the mixture? What is the strength (percentage) of ethanol in the mixture?
Answer:
100 i belive
Step-by-step explanation:
you add 4+46=50x2=100
Equation modelling is the process of writing a mathematical verbal expression in the form of a mathematical expression for correct analysis, observations and results of the given problem.
Given is 4 gal of pure ethanol is added to 46 gal of 2% ethanol.
In 46 gal of 2% ethanol, we have (46 x 0.02) = 0.92 gallons of pure ethanol.
When 4 gal of pure ethanol is added, total ethanol in the mixture = 4 + 0.92 = 4.92 gallons
Total mixture quantity in gallons = 46 + 4 = 50 gallons
The percentage of the ethanol in the mixture will be -
(4.92/50) x 100 = 9.84%
Therefore, the percentage of the ethanol in the mixture will be 9.84%.
To solve more questions on equation modelling, visit the link below-
brainly.com/question/6593383
#SPJ5
If a library has 3,000 nonfiction books how many books does it have in all?
Answer:
(3,002 joke answer) 3,000 books
Step-by-step explanation:
help me plssssssssssssssssss.
Answer:
40 gallons
Step-by-step explanation:
Answer:
40 gallons
Step-by-step explanation:
Please help with this maths question!??
Answer:
2.44746×10⁶
Step-by-step explanation:
R=(3.8×10⁵)²/5.9×10⁴
=3.8²×10¹⁰/5.9×10⁴
=1.444×10¹¹/5.9×10⁴
=1.444×10⁷/5.9
=361×10⁷/1475
=2.44746×10⁶
"Four more than a number is at least 22"
Answer:
4 + x < 22
that's what the equation is
Step-by-step explanation:
a number just means a variable ex: x, y
at least is this : <
so 4 + x < 22
Please help due soon
show works also
Brainlyest
Answer:
for this i use Socratic
Convert the following equation into standard form.
[tex]y = - \frac{4x}{7} + 1[/tex]
4x + 7y = ?
Please help asap please please I’ll give the brain thing if you give a correct answer + explain thanks :))
Answer:
i believe it would be 7
Step-by-step explanation:
7 times 1 is 7
7 times 4 is 28
7 times 12 is 84
and 7 times 15 is 105
Answer:
D. 7
Step-by-step explanation:
Divided 105 by 15 to get 7
15 x 7 = 105
12 x 7 = 84
4 x 7 = 28
1 x 7 = 7
Missing value = Multiply by 7
hope it makes sense
If you can’t see what it says ask me because I really need this :(
80ft^2 since for the rectangle part of the shape is 6x10. The triangular part of the shape is (4x10)/2.
Therefore, that's (60)+(40/2)=60+20. Resulting in 80ft^2
The perimeter of a square is 80 minus 64 y units. Which expression can be used to show the side length of one side of the square?
The perimeter of a square is 80 minus 64 y units. Which expression can be used to show the side length of one side of the square?
Answer · 1 vote
Perimeter of the square80-64yA square has 4 sides, so divide the perimeter by 4:(80-64y) / 480 divided by 4 is 2064y divided by 4 is 16yOne side of the ..
Answer:
Its C
Step-by-step explanation:
took the test
A bookstore costs $96 a day to keep open, and it spends $12 for each book that it sells. If each book sells for $18, what is the break-even point
for this bookstore?
Answer: The break even point is when they have sold 16 books and have made $288
Step-by-step explanation: The costs are modeled in the equation y = 12x + 96. x is the number of books sold.
The earnings are modeled by he equation y = 18x.
Substitute 18x for y and solve for x.
18x = 12x + 96 Subtract 12x from both sides.
6x = 96 Divide both sides by 6
x = 16
Substitute into the original equations to solve for y
y = 12(16) + 96
y = 192 + 96
Y = 288
y = 18(16)
y = 288
Answer:
C = 12n + 90
Step-by-step explanation:
What is always in front of you but cannot be seen? I will give brainliest I make other riddles too.
Oxygen.
Step-by-step explanation:
oxygen is always right in front of you. it is how we breathe.
Aliyah had 30 pieces of candy to give to her four children. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her children. How many candies did each child receive
pls help ill give brainlist!
Victoria buys a two-gallon bottle of juice for $48.64. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce? 1 gallon = 1 gallon= 4 quarts 4 quarts 1 quart = 1 quart= 2 pints 2 pints 1 pint = 1 pint= 2 cups 2 cups 1 cup = 1 cup= 8 fluid ounces 8 fluid ounces Before you try that problem, answer the question below. How many fluid ounces of juice did Victoria buy?
Answer:
.19
Step-by-step explanation:
48.64/256=.19
What is the equation of the graphed line written in
standard form?
Ox-4y = 4
Ox+4y = 4
(4,0)
Oy-x-1
Oy-1
45
o,-1)
Answer:
the third option is the answer, y= 1/4x-1
Step-by-step explanation:
graph line in standard form:
[tex]y = mx + c[/tex]
where m = slope and c = y-intercept
1) find the slope
slope formula:
[tex] \frac{y2 - y1}{x2 - x1} [/tex]
use the two coordinates given in the graph
i/ (0,-1)
x1 = 0
y1 = -1
ii/ (4,0)
x2 = 4
y2 = 0
substitute the values into the formula
[tex] \frac{y2 - y1}{x2 - x1} [/tex]
[tex] \frac{0 - ( - 1)}{4 - 0} [/tex]
[tex] \frac{1}{4} [/tex]
thus, m = 1/4
2) find the y-intercept
* y-intercept is the value of y that cuts through the y-axis
based on the graph, the y-intercept is -1
thus, c = -1
3) substitute the value of m and c into the standard form formula
[tex]y = mx + c[/tex]
[tex]y = \frac{1}{4} x - 1[/tex]
What is the length of the diagonal of a monitor that is 5 inches wide and 12 inches high
Answer:
so draw out a graph
Step-by-step explanation:
12-
11-
10-
9-
8-
7-
6-
5-
4-
3-
2-
1-
[ [ [ [ [
1 2 3 4 5
What is -2(3x - 9) + 5x = -10
Answer:
x=28
Step-by-step explanation:
-2(3x-9)+5x =-10
now we times -2 to to the inside of the parenthese
giving us
-6x+18 +5x= -10
add like terms
add -6x and 5x
-1x+18=-10
now we add like terms of the constants
minus 18 on both sides
-1x=-28
now divide by -1
x = 28
Answer:
x = 28
Step-by-step explanation:
First, remove the parentheses by distributing -2.
-6x + 18 + 5x = 10
Next, collect the like terms.
-x + 18 = -10
Next, move the constant to the right-hand side and change its sign.
-x = -10 - 18
Next, calculate the difference
-x = -28
Lastly, change the signs on both sides of the equation.
x = 28
These are the steps to answer this equation.
What is the exponent in the expression 4 superscript 5?
4
5
9
20
Answer:
5
Step-by-step explanation:
on edge 2020
Answer:
5 guy below me is right too
This is kind of off topic for math but I still need to know the answer, so I’ve finished all my math work and I know my work is also correct but for some reason my grades drop down. I don’t understand why...
Answer:
email or call or talk to your teacher and ask why
Step-by-step explanation: