Answer:
The equation which correctly relates x and y is y = 4x
Step-by-step explanation:
The equation of the direct variation is y = k x, where
k is the constant of variationTo find the value of k, use the initial values of x and y∵ The variables x and y vary directly
→ Use the form of the equation above
∴ y = k x
∵ When x = 13, y = 52
→ That means the initial values of x and y are 13 and 52
∴ x = 13 and y = 52
→ Substitute them in the equation above to find k
∵ 52 = k (13)
∴ 52 = 13k
→ Divide both sides by 13
∴ 4 = k
∴ The value of k is 4
→ Substitute it in the equation
∴ y = 4x
∴ The equation which correctly relates x and y is y = 4x
Whats the slope-intercept form of y + 11 = -2(x + 1.5)
Answer:
y = -2x - 14
Step-by-step explanation:
y + 11 = -2(x + 1.5)
Distribute;
y + 11 = -2x - 3
Subtract 11 from both sides;
y = -2x - 14
There are 212.5 grams of sugar in a 2-liter bottle of soda. How much sugar is there in 4.5 bottles? please HELP ME
How is The difference of 1 and seven times a number is greater than eight times a number minus 4 written as an equation
Answer:
no bot really
Step-by-step explanation:
Help please and you’ll get the brainliest if you’re right
Answer:
65 degrees
Step-by-step explanation:
Answer:
Option B is correct 65°
Step-by-step explanation:
Apply the trigonometric identity sine
[tex]sin\ x=\frac{6.1}{6.7}\\\\sin\ x= 0.9104\\x=sin^{-1}(0.9104)\\x=65[/tex]
Do not forget to convert your calculator into degree form if it is set to radian.
Alright since you haven't studied trigonometry forget what i said here xD
The table given are the ratios of the respective angles 55, 65, 75.
First we need the adjacent side of the triangle. We have the opposite side of the triangle which is 6.1 and the hypotenuse which is 6.7 we use Pythagoras theorem
[tex]a^2+b^2=c^2\\a^2+(6.1)^2=(6.7)^2\\a^2=(6.7)^2-(6.1)^2\\a^2=7.68\\a=\sqrt{7.68}\\a=2.77 \\[/tex]
So now lets compare the ratios in table
Firstly
[tex]\frac{adjacent\ leg \ length}{hypotenuse\ leg \ length} = \frac{2.77}{6.7}=0.413\\\\\frac{opposite\ leg \ length}{hypotenuse\ leg \ length}=\frac{6.1}{6.7}=0.91 \\\\\frac{opposite\ leg \ length}{adjacent\ leg \ length}=\frac{6.1}{2.77}=2.2[/tex]
so we can see that all these values 0.413, 0.91, 2.2 correspond to the angle 65° so Option B is correct
Find m N. Please show me how to work problem 15 out.
Answer:
468
Step-by-step explanation:
You have to do 12x39
Please answer these! You only have to answer A, B,C, or D.
I would say option B
A 14 foot ladder is set up 4 feet from the base of a building. How far up the building does the ladder reach? Round your answer to the nearest tenth of a foot
A. 16.5 feet
B. 18.0 feet
C. 14.6 feet
D. 13.4 feet
Select the correct answer.
Two hot air balloons are flying above a park. One balloon started at a height of 3,000 feet above the ground and is decreasing in height at a rate of 40 feet per minute. The second balloon is rising at a rate of 50 feet per minute after beginning from a height of 1,200 feet above the ground.
Given that h is the height of the balloons after m minutes, determine which system of equations represents this situation.
A.
h = 3,000 + 40m
h = 1,200 - 50m
B.
m = 3,000 - 40h
m = 1,200 + 50h
C.
h = 3,000 - 40m
h = 1,200 + 50m
D.
h = 3,000m - 40
h = 1,200m + 50
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Because c has the variables in the right spot and the other ones don't make scene
Answer:
h = 3,000 - 40m
h = 1,200 + 50m c.
Step-by-step explanation:
a store is making their prices up 145% what fraction best represents 145%
Answer:
29/20.
Step-by-step explanation:
The fraction that best 145% is 29/20.
I need help please help
Answer:
Step-by-step explanation:
page 70/4
Reason 1. Given
Reason 2. Definition of angle bisectors (bisectors form ≅∠s)
Statment3. m∠2 =m∠3
Reason 4. Given
Reason 5. m∠1 +m2=90°, Reason 5. Definition of Complementary ∠s (they add-up to 90°)
Reason 6. because statment 2. and transition propriety ( if a=b and b=c then a=c)
Statment 7. ∠1 is complementary to ∠3
PLEASE HELP!!!
A. the function shown on the graph has a greater rate of change, but a lower starting point.
B. the function shown on the graph has a greater rate of change in a higher starting point.
C. the function shown on the graph has a smaller rate of change in a lower starting point.
D. the function shown on the graph has a smaller rated change, but a higher starting point.
Answer:
It's A
Step-by-step explanation:
5-4x-8y How many TERMS are present in this expression? 2. How many TERMS are present in this expression? List them: List them: Identify the terms, variables, coefficients, and constants in each expression.
Answer:
2 terms the terms are x and y
Answer:
Cry Shape Hearty
Step-by-step explanation:
Cry Shape Hearty
Explain how to find the rate of change when
given a graph.
Expression A Expression B Expression C (−5)(−0.4)(1.8) (-45)(-19)(-112) −1(5+17) Expression D Expression E Expression F (−5)(−0.4)(1.8)(−3.25) (-49)(-34)(-12)(-12) −1(3.5−7) How many expressions will have a product that is positive?
Answer:
Expressions A, E, and F
Step-by-step explanation:
In general, when negative integers are multiplied; if the negative integers are even, then the product would be positive. But if the negative integers are odd, then the product would be negative.
Thus,
A. (−5)(−0.4)(1.8) = (2.0)(1.8)
= 3.6
B. (-45)(-19)(-112) = (855)(-112)
= -95760
C. −1(5+17) = -1(22)
= -22
D. (−5)(−0.4)(1.8)(−3.25) = (2.0)(-5.85)
= -11.7
E. (-49)(-34)(-12)(-12) = (1666)(144)
= 239904
F. −1(3.5−7) = -1(-3.5)
= 3.5
Thus expressions A, E and F have positive products.
Joe earns $2750 each month. Each month he puts 8% of his earnings into a saving account. How much will Joe have saved in a year?
Answer: Joe will save $2,640 a year
Step-by-step explanation:
2,750/100=27.5=1%
27.5*8=220=8%
220*12=$2,640 saved a year
Dilate the following points by a scale factor of 0,5. A(4,8), B (6, 7) C ( 9, 3). Indicate what type of dilation this is. Also, list the image of the figure A',B'C'.
Answer:
you should use formula
Answer:
I don't know the answer please tell me the answer what is your name please tell me the name
A survey was done to see if residents drive a car or ride the bus. Let C represent residents who drive a car and
B represent ride the bus. Which of the following represents residents who drive a car and do not ride the bus?
A. C⋃B
B.C⋂B
C.C⋂B
D.C⋃B
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
d
Step-by-step explanation:
There are 30 birds in an enclosure at the zoo. 1/5 of the birds are native to North America. 1/3 of the birds are native to South America. The remaining birds are native to Australla. How many of the birds in the enclosure are Native to Australla? Plz helppppppppp
Answer:
Number of Australia birds = 14
Step-by-step explanation:
Given:
Total number of birds = 30
North america birds = 1/5 birds = 30/5 = 6 birds
South america birds = 1/3 birds = 30/3 = 10 birds
Find:
Number of Australia birds
Computation:
Number of Australia birds = Total number of birds - North america birds - South america birds
Number of Australia birds = 30 - 6 - 10
Number of Australia birds = 14
What is the solution to this rational equation? 24-x-8=4 A. x = -2 B. x = 2 C. x = 4 D. x = 14
Answer:x=14
Step-by-step explanation:
for plato users
The solution of the rational equation 24/(x-8) = 4 is x = 14.
What is an equation?Two algebraic expressions having same value and symbol '=' in between are called as an equation.
Given:
A rational equation,
24/(x-8) = 4.
Simplifying,
x - 8 = 6
x = 8 + 6
x = 14.
Therefore, the value of x is 14.
To learn more about the equation;
https://brainly.com/question/12788590
#SPJ2
-4x = 20
Please can you help anything can help
Answer:
the answer is x=-5. a negative times a negative is a positive.
Answer:
x=-5
Step-by-step explantation
You divide both sides by -4
-4=20
/
20/-4 = -5
So x=-5
Mrs.Garcia used 5 cups of flour to make 3 loaves of bread. Many can she make if she only has 33 cups of flour?
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Consider the function f(x) = (x+ 1)2 - 1. Which of the following functions stretches
fo) vertically by a factor of 4?
O A) f0 - (/ax+ 1)2 +3
O B) f9 = 1/ax+ 1)2 -4
Oo fo-4(x+ 1)2 - 1
OD) fo = 4(4x+ 1)2- 1
Answer:
C
Step-by-step explanation:
A coefficient of 4 would have to be added in front of (x+1)^2 in order to vertically stretch the function by a factor of 4.
The answer that demonstrates this is choice C: [tex]f(x) = 4(x+1)^2-1[/tex]
The functions stretches vertically by a factor of 4 will be f(x) = 4(x+ 1)² - 1. Then the correct option is C.
What is the equation of the parabola?Let the point (h, k) is the vertex of the parabola and a is the leading coefficient.
Then the equation of the parabola will be given as,
y = a(x - h)² + k
The quadratic function is given below.
f(x) = a(x+ 1)² - 1
If the value of the leading coefficient lies between 0 to 1. Then the parabola is stretched horizontally.
And if the value of the leading coefficient is greater than one. Then the parabola is stretched vertically.
The functions stretches vertically by a factor of 4. Then the value of the leading coefficient is 4. Then the equation will be
f(x) = 4(x+ 1)² - 1
Then the correct option is C.
More about the equation of parabola link is given below.
https://brainly.com/question/20333425
#SPJ5
Prove triangle ABD similar to triangle CBD.
Answer:
THANK YOU
Step-by-step explanation:
<3
PLEASE ANSWER QUICKLY
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions.
6x+10y= -80
Answer:
y=-0.6 X-8
Step-by-step explanation:
6x+10y= -80
Subtract the positive 6x from both sides of the equation
This will make your equation look like 10y= -80-6x
(If it helps you can rewrite the equation so it looks like 10y= -6x -80)
Divide both sides of the equation by 10. This will isolate your Y axis
Now your equation will look like y= (-6x -80) / 10
I got y= -0.6x -8
I hope this helps and it is correct :)
what is a coefficient
Answer:
a numerical or constant quantity placed before and multiplying the variable in an algebraic expression
Step-by-step explanation:
hi
Need this fast guys, please help a brother out
Answer: y=-6x+7
Step-by-step explanation:
When it is parallel it needs the same slope
4.a number added to 15 gives answer 61 the number is
44
45
46
Answer:
46
Step-by-step explanation:
let the number added by this be X ,X+15 = 61 then solve
Answer:
46
Step-by-step explanation:
Let the unknown number be x
x+15=61
x=61-15
x=46
PLEASE HELPP!!! BRAINLIEST AND THANKS AND 5 STARS!!
Answer:
Step four
Step-by-step explanation:
When solving equations you have to flip the sign when you divide negative integers.
Answer:
from my observation there is no mistake but here is my solution
Step-by-step explanation:
-2n+6-5>9
-2n+1>9
-2n>9-1
-2n>8
divide both sides by-2
n>-4
8 + 3 (71 – 51)
Solve it's for a test!!!
Answer:
68
Step-by-step explanation:
8 + 3 (71 – 51)
71-51= 20
20*3=60
60+8=68
PLEASE HELP,, MARKING BRAINLIEST!!!
Choose the similarity statement that best represents the triangles. Provide evidence.
A. Triangles are similar by AA similarity.
B. Triangle are similar by SAS similarity.
C. Triangles are similar by SSS similarity.
D. Triangles are not similar.
Answer: D, these Triangles are not similar.
Step-by-step explanation: