Answer:
D. d StartFraction StartRoot 3 EndRoot Over 2 EndFractionStep-by-step explanation:
What is the value of 1 − 2sin^2(105°)?
Given the expression
1 − 2sin²(105°)
= 1 - 2(sin105)²
= 1 - 2(0.9659)²
= 1 - 2(0.9330)
= 1 - 1.8660
= 0.8660
0.8660 can also be expressed as √3/2
Hence 1 − 2sin²(105°) is √3/2
Answer: D
Step-by-step explanation:
It IS sqrt3/22
hii guys help
if you can
Answer:
ill try :)
Step-by-step explanation:
SOMEONE HELP ME I GO CLASS IN 10 MINS!!
Answer:
i think its mq
Step-by-step explanation:
Eight less than four times a number
a) 4x−8
b) 8−4x
c) 4(x−8)
d) 4(8−x)
Answer:
a is the answer hope it helps
The graph of the function f is shown. f(5) =
)
A
-5
B)
-1
0
D)
5
Answer:
The answer is 0
Step-by-step explanation:
because the x intercept is 5,0
I would really appreciate some help with this question. I just can't seem to get it right or I don't think that I can get it right. Please help me!
Answer:
im not so sure but i think its a,b,c
Step-by-step explanation:
Answer:
A and C
Step-by-step explanation:
proportional relationships in that situation would be linear and would pass through 0,0.
9 9/25 in decimal form
Answer:
9.36
Step-by-step explanation:
Answer:
9 divided by 25 = 0.36
9[tex]\frac{9}{15}[/tex]= 9.36
Step-by-step explanation:
i hope this helped:)
HELP I NEED HELP ASAP
Answer: her step is correct because she followed the right steps
Step-by-step explanation:
4(x-2) = 16
She first distributed
4x - 8 = 16
+8. +8
Then she add 8 to both side
4x = 24
- -
4. 4
Then she divided both side by 4 to find the value of x
X = 6
Can anyone help please this question!
Answer I blive is is 8
Step-by-step explanation:
Please help. BRAINLIEST to correct answer!!
Answer:
True
Step-by-step explanation:
This is true because these tables represent inverses of each other. I think.
Create a quadratic equation that would have two real solutions. Then,
explain why it has two real solutions without solving the equation.
Answer:
Thinking graphically, these correspond to the graph of the straight line (a) missing the graph of the parabola entirely, (b) kissing the parabola at one point or (c) cutting across the parabola and coinciding with it at 2 points.
Step-by-step explanation:
Explanation:
Graphically, a quadratic equation is a parabola and a linear equation is a straight line.
i hope it helps
The price of a television is $700 at two different stores. Each store is offering a different promotion. Which deal is the best?
Store A: 15% off sale
Store B: $50 off coupon
Store A
Store B
Do it please..............h
Answer:
False
Step-by-step explanation:
-x^2+x is the same as x-x^2.
Only difference is the way it's written.
Sam runs 6 miles in 45 minutes. At the same rate, how many minutes would he take to run 4 miles?
Answer:
It would be 30 mph
Step-by-step explanation:
45/6=7.5
7.5*4=30
Answer:
30 minutes
Step-by-step explanation:
Each mile takes him 7 minutes 30 seconds. So you will do 7.5 x 4 to get 30 minutes
How do you convert y-15= 50(x-3) to slope-intercept form?
Answer:
x=\frac{y-15}{50}+3
Step-by-step explanation:
Kevin bought 30 pounds of flour for $12.
How many pounds of flour did he get per dollar?
Answer:
2.5
Step-by-step explanation:
pounds/dollar = 30pounds/12dollars = 2.5
Can someone please help! Its just Area so it should be pretty simple but I am stuck please help!
Answer:
3 and 7
Step-by-step explanation:
Is the relation a function?
{(-2, 1), (-8, 9), (9,-8)}
A. Yes
OB. No
Answer:
Yes it is.
Step-by-step explanation:
What is the sum of 1.57 and 6.88?
7 tenths, 3 hundredths, and 5 thousandths
8 ones, 4 tenths, and 5 hundredths
5 ones, 4 tenths, and 8 hundredths
7 tenths, 4 hundredths, and 5 thousandths
Answer:
The answer would be B: 8 ones, 4 tenths, and 5 hundredths.
Explanation:
First, you would have to use the equation: 1.57 + 6.88 = ?
Do the math, and 1.57 + 6.88 = 8.45
Now look at the answer choices. You can automatically get rid of every answer choice but B because none of them have an 8 in the ones place.
What is the equation for the line that passes through the point (9,6) and has a slope of -1
y=1x+9
y=1x+15
Answer:
y=-x+15
Step-by-step explanation:
hope this helps :)
Please help-
I will try and give a lot of points
Answer:
25%, since 1/4=0.25 and 0.25*100 is 25%
Hope it helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
Given data:
The given fraction is [tex]\frac{1}{4}[/tex]
The given fraction can be written as,
[tex]\frac{1}{4}=0.25\\=\frac{25}{100} \\=25 percentage[/tex]
Thus , the given fraction is 25%.
PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST
If I work at a store for $9/hour and get paid every week. How much would I make for 3 months?
Answer:
You'll be making approximately $4,320.00 after 3 months. Approximately because I assumed you have an 8-hour shift, 5 working days and 4 weeks in a month. If there are other cases like 6 working days, just replace 5 with 6 and recompute.
Step-by-step explanation:
[tex] \frac{9 \: dollars}{hour} \times \frac{8hours}{day} \times \frac{5days}{week} \times \frac{4weeks}{month} \times 3months \: = 4320 \: dollars[/tex]
1. You spend $18 on breakfast and tax is 7%. Wha is your total?
Answer:
the answer is $20.33 I hoñe it helps
Monica swims the 200, 400, and 1,000 meter freestyle swimming events. At the last swimming meet she swam the 200m in 1 minute 4 seconds, 400m in 2 minutes 31 seconds, and the 1,000 meter in 7 minutes 11 seconds. What were her average speeds in all these events (meters/second)?
Answer:
a) 200 meters = 3.125 meters/seconds
b) 400 meters = 2.649 meters per second
c ) 1000 meters = 2.320 meters per second
Step-by-step explanation:
The formula for Average speed = Distance/ Time
Monica swims the 200, 400, and 1,000 meter freestyle swimming events.
We are to calculate: average speeds in all these events (meters/second).
At the last swimming meet she swam
For the 200m
Time 1 minute 4 seconds
60 seconds = 1 minutes
Hence, Time = 60 + 4 = 64 seconds.
Average speed = 200m/64 seconds
= 3.125 meters/seconds
For 400m
Time = 2 minutes 31 seconds
1 minute = 60 seconds
2 minutes = 60 × 2 = 120 seconds
Total time = 120 + 31 seconds = 151 seconds
Hence, Speed = 400m/151 seconds
= 2.649 meters per second
For 1,000 meter
Total time = 7 minutes 11 seconds.
1 minute = 60 seconds
7 minutes = 60 × 7 = 420 seconds
Total time = 420 + 11 seconds = 431 seconds
Hence, Speed = 1000m/431 seconds
= 2.3201856148 meters per second
Approximately = 2.320 meters per second
Therefore her speed were
a) 200 meters = 3.125 meters/seconds
b) 400 meters = 2.649 meters per second
c ) 1000 meters = 2.320 meters per second
Answer:
3.125m/s
2.469 m/s
2.320 m/s
Step-by-step explanation:
Average speed = total distance / total time
60 seconds = 1 minute
Converting minute into second = (1 x 60) + 4 = 64 seconds
(2 x 60) + 31 = 151 seconds
(7 x 60) + 11 = 431 seconds
Average speed = 200 meters / 64 seconds = 3.125m/s
Average speed = 400 meters / 151 seconds = 2.469 m/s
Average speed = 1000 meters / 431 seconds = 2.320 m/s
Determine whether the given value of the variable is a solution to the inequality 3b + 2 < 14 when b = 4
Answer:
I dont think it that would be the solution because 14 has to be greater and not equal.
Step-by-step explanation:
3(b) + 2 < 14
3(4) + 2 < 14
12 + 2 < 14
14 < 14
[tex]2x+3y=5\\6x+9y=15[/tex]
A rectangular prism has a length of iom, a height of 2m, and a width of 5m. What is
its volume, in cubic m?
Answer: Would it be 10^3m
Step-by-step explanation:
Volume of a rectangular prism = (length x width x height) cubic units.
Maya is going to watch a movie in her collection. She has 3 action movies, 11 comedies, and 9 dramas. She will randomly select one movie. What is the probability that the movie she selects is not a comedy?
Answer:
The probability is 12/23
Step-by-step explanation:
We calculate the number of movies in her selection
Mathematically, that will be;
3 + 11 + 9 = 23
The number of movies that are not comedy will be;
3 + 9 = 12
So the probability of selecting a movie that is not comedy will be 12/23
A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month.
a. What is the total cost (start up fee and monthly charge) to use the cell phone plan for 1 month?
Answer:
[tex] = 200 + 50 \\ = 250 \\ [/tex]
Question A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month.
answer 250
Given the function f(x) =6|x-2|+3, for what values of x is f(x) =39
Answer:
225
Step-by-step explanation:
6x-12+3,f(39)=6(39)-12+3,234-12+3=225
PLEASE HELP IM DESPERATE! Which of these is equivalent to the expression s + s + s + s +12 ? ANSWER CHOICES: A. 4s + 3, B. 4(s + 3), C. 4s (s + 3), D. 4 + s + 12
Answer:
B
Step-by-step explanation:
s+s+s+s+12 = 20. s=2
4(s+3)
4(2+3)
4(5)=20
Hey there!
s + s + s + s + 12
= 1s + 1s + 1s + 1s + 12
= 2s + 2s + 12
= 4s + 12
So, we’re looking for something that’s equivalent to: 4s + 12
• Option A.
4s + 3 ≠ 4s + 12
Option A. is wrong because it is NOT equivalent to the given equation
• Option B.
4(s + 3)
= 4(s) + 4(3)
= 4s + 12
Thus, this mean Option B. could possibly be your answer.
• Option C.
4s(s + 3)
= 4s(s) + 4s(3)
= 4s(s) + 3(4s)
= 4s^2 + 12s
Option C. is wrong because it is NOT equivalent to the given equation as well.
• Option D.
4 + s + 12
COMBINE the LIKE TERMS
= 16 + s
= s + 16
Option D. is wrong because it isn’t equivalent to the given equation as well.
Therefore, your answer is:
Option B. 4(s + 3)
Good luck on your assignment & enjoy your day!
~Amphitrite1040:)