Answer:
100%
Step-by-step explanation:
they are all Bb. the capital B means that it is a dominant gene and the lowercase b won't "beat" the dominant gene. So they will all be brown
pt 2 pls help me with math
Answer:
Step-by-step explanation:
Slope = (6-3)/(2-1) =3
please find the area of this irregular shape
Answer: 10 sq units
Step-by-step explanation:
Area of triangle: 1/2 x b x h
1/2 x 2 x 2 = 2
Area of the left triangle is 2 sq units
1/2 x 4 x 2 = 4
Area of the right triangle is 4 sq units
Area of square: l x w
2 x 2 = 4
Area of square is 4 sq units
Area of figure: A of square + A of r tri. + A of left tri.
4 + 4 + 2 = 10
The area of the figure is 10 sq units.
Thomas buys a case of bottled water. A case contains 36 bottles of water and it costs $4.68. How much does each water bottle cost? *
Answer:
13 cents per bottle
Step-by-step explanation:
A microscope was originally priced at $100 but went on sale for 10% off. If Adele bought the microscope and paid 10% sales tax, how much did she pay in total?
Helppppp asap!!!!! Solve the inequality 4−23x>2−x for x. Show your work below.
Answer:
1/11>x
Step-by-step explanation:
4−23x>2−x
+23x to both sides
4>2+22x
-2 from both sides
2>22x
Divide by 22
1/11>x
what is the geometric mean of 4 and 49
14
Step-by-step explanation:
4 × 49 =196
The square root of 196 is 14
hope it helps!
can you please help me and explain how to do both of these problems, I don't understand
given h(x) =2x+2, solve for x when h(x) =4
Answer:
x = 1
Step-by-step explanation:
h(x) =2x+2 h(x) = 4
4 = 2x + 2
4 - 2 = 2x
2 = 2x
x = 2/2
x = 1
How many solutions?
y = 5(x – 4)
4x + 12 = -y
Answer:
One solution, x = 8/9
Step-by-step explanation:
One way to solve this is to take one equation and substitute into the other and then solve. So, take y=5(x-4) and put that into the other equation.
4x + 12 = -y
4x + 12 = -(5(x-4)) <--- substitution here
4x + 12 = -5(x-4)
4x + 12 = -5x + 20 <-- simplifying
4x + 5x = 20 - 12
9x = 8
x = 8/9
A music store buys instruments and then sells them for 30% more than they paid.
If the store buys a guitar for $45, what will the store sell it for?
Answer:
$58.50
Step-by-step explanation:
30% of 45 is 13.50 and 13.50 plus 45 is 58.50
Zee wants to make 2 liters of a special drink for a party. She squeezed the eight lemons she had and got 0.375 liters of lemon juice. She had 0.35 liters of cranberry juice, and 1.2 liters of water.How much of the special drink can she make? How much more or less than 2 liter will she have
Answer:
1. 1.925 Liters
2. 0.075 Liters less than the 2 Liter of special drink
Step-by-step explanation:
Step 1
Quantity of lemon juice = 0.375 Liters
Quantity of cranberry juice = 0.35 liters
Quantityof water = 1.2liters
Total Quantity of Special drink = 0.375 L+ 0.35L + 1.2 L= 1.925 Liters
Step 2
But since she wanted to make 2 Liters of the special drink she will have
2 Lter - 1.925L= 0.075Liters less than the initial 2 Liter of special drink planned.
Answer:
a. 1.925 litres
b. 0.075 litres less
Step-by-step explanation:
a. How much of the special drink can she make?
To find out the quantity of juice produced, add the component juice quantities and the water:
= 0.375 + 0.35 + 1.2
= 1.925 litres
b. How much more or less than 2 litres will she have?
= 2 - 1.925
= 0.075 litres less
ill give brainlist if someone can help me with this question
Answer:
m = 1 and b = 5/7
Step-by-step explanation:
Take two of the points. The first two. (7, 5) and (8, 6).
We can find the slope using:
y2-y1/x2-x1
We can sub in the values:
6-5/8-7 = 1/1 = 1
So the slope is 1
now, putting this into y=mx+b, and using one of the coordinates from earlier, we can solve for b:
5 = (1)(7) + b
b = 5/7
Therefore, m = 1 and b = 5/7
Hope this helps!
Part C
What are the coordinates of the vertices of the rose garden after a translation two yards east and four yards south? Use the terms A, B, C, and D'
BIUx x, Font Szes A A E EE m
What are the coordinates of the vertices of the rose garden after a translation two yards east and four yards south?
Step-by-step explanation:
Answer: The coordinates of the vertices of the original rose garden are A(3, 6), B(3, 3), C(4, 3), and D(4,
Evan won the 200-yard dash. If his average speed was 16 feet per second what was his time for a he dash A. 0.27 B 0.625 C 0.16 D 0.875
Answer:B. 0.27
Step-by-step explanation:
solve 2x-6= 12 pls mate
Answer: Standard form:
2x − 18 = 0
Factorization:
2(x − 9) = 0
Solutions:
x = 18
2
= 9
Step-by-step explanation:
12. It's solved you are correct.
Step-by-step explanation:
2x6=12 Also Please mark me brainelst btw mate 2x6 is 12 and 6x2=12. Thanks. I do not know if I'm right.
Abed says he has written a system of two linear equations that has an infinite number of solutions. One of the equations of the system is y = 3x – 1. Which could be the other equation?
Answer:
to have an infinite number of solutions, the lines have to be on top of each other.....basically, they have to be the same line.
y = 3x - 1
-3x + y = -1.....multiply by -1
3x - y = 1 <== this would be ur other equation because if u put this in slope intercept form (y = mx + b), it would be the same as y = 3x - 1
Step-by-step explanation:
Simplify the expression.
0.2(2b - 15c)
Step-by-step explanation:
=0.2(2b-15c)
=0.4b-3c
hope it helps.
triangle ABC has perimeter 22cm
AB= 8cm
BC= 5cm
by calculation deduce whether triangle ABC is right-angled triangle
9514 1404 393
Answer:
not a right triangle
Step-by-step explanation:
The perimeter is 22, so we have ...
AB +BC +CA = 22
8 + 5 + CA = 22
CA = 22 -13 = 9
If this is a right triangle, the sum of the squares of the short sides will be equal to the square of the long side.
AB² +BC² = 8² +5² = 64 +25 = 89
This is not the same as ...
CA² = 9² = 81
The triangle is not a right triangle.
_____
Additional comment
If you're familiar with a few Pythagorean triples, you know that a couple involving a side length 5 are (3, 4, 5) and (5, 12, 13). That is, (5, 8, 9) is NOT a Pythagorean triple, so you know immediately that those side lengths do not form a right triangle. (No calculation is necessary.)
What does the question mark stand for in the following when you factorise:
10a2 +15ab = 5a(2a+?)
What is the value of x?
Enter your answer in the box.
6 cm
5cm
48 cm
3x + 7
x =
Answer:I'm guessing 48
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 11
Step-by-step explanation:
Took the test
Only add an answer if you KNOW it's correct!
What is the number of the parking spot covered up by the car?
Answer:
87
Step-by-step explanation:
Given that AB = 370 m and AC = 510 m, find
(i) the distance between B and C,
(ii) ACB,
(iii) the bearing of C from B,
(iv) the shortest distance from A to BC.
Answer:
(i) The distance between B and C is approximately 552.9 m
(ii) ∠ACB is approximately 40.49°
(iii) The bearing of C from B is approximately 184.49°
(iv) The shortest distance from A to BC is approximately 331.155 m
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The length of segment AB = 370 m
The length of segment AC = 510 m
The bearing of B from A = 68°
The bearing of C from A = 144°
(i) From the bearing of B from A = 68° and the bearing of C from A = 144°, we have;
∠BAC = 144° - 68° = 76°
∠BAC = 76°
Let A represent ∠BAC, c represent segment AB, b represent segment AC, and a represent segment BC, by cosine rule, we have;
a² = b² + c² - 2·b·c·cos(A)
By substituting the known values, we get;
a² = 510² + 370² - 2 × 510 × 370 × cos(76°)
a² ≈ 397000 - 91301.3234 ≈ 305698.677
BC = a ≈ √(305,698.677) ≈ 552.9
The distance between B and C, BC ≈ 552.9 m
(ii) By sine rule, we have;
a/(sin(A) = b/(sin(B)) - c/(sin(C))
Therefore;
552.9/(sin (76°)) = 370/(sin(C))
sin(C) = 370/(552.9/(sin (76°))) ≈ 0.649321
C = arcsine(0.649321) ≈ 40.49°
∠C = ∠ACB ≈ 40.49°
(iii) Angle ∠B = ∠ABC = 180° - 76° - 40.49° ≈ 63.51°
The bearing of A from B = 360° - (180° - 68°) = 248°
Therefore, the bearing of C from B ≈ 248° - 63.51° ≈ 184.49°
(iv) The shortest distance from A to BC = 370 m × sin(63.51°) ≈ 331.155 m
John saves $32.40 within 3 months, how much money can John save in 2 years
ℙℤ ℕ ℍℙ ℍ ℍ ☹︎
I will give points | (• ◡•)|
Answer: $259.20
Step-by-step explanation: Divide $32.40 by 3 to get $10.80. Then multiply $10.80 by 24 (2 years).
Answer:
$259.20
Step-by-step explanation:
32.4·4=129.6
129.6·2=259.2
Additional info
Twelves months in one year so 12÷3=4
Two years so 129.6·2
Just in case you were wondering how I got 4 and 2
In a right triangle the length of a hypotenuse is c and the length of one leg is a, and the length of the other leg is b, what is the value of b, if c=5, a=3
Answer:
b = 4
Step-by-step explanation:
Try setting up the equation of the pythagorean theorem.
hypotenuse^2 = leg(a)^2 + leg(b)^2
c^2 = a^2+b^2
Now substitute what you know and solve for the unknown.
5^2 = 3^2+b^2
25 = 9 + b^2
b^2 = 25-9 = 16
b = 4.
OI PLS ANSWER QUICK PLEASE I WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
16/81
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 4
cause cancel out the 9 and divide 8and 2
how do you differentiate more and more than? can these terms be used in mathematics? how?
Answer:
The terms "more" and "more than" have a clear difference, which is even more noticeable in its application in the field of mathematics.
Thus, "more" has a more general meaning, while "more than" applies specifically to comparing the values of two or more determined variables. Therefore, in the field of mathematics "more than" implies that a variable will have a higher value than another or others, while "more" simply refers to a higher value.
Solve using a proportion and an equation. Kendra found the experimental probability of her making a penalty kick in soccer is 3/10 or 30%. Out of 40 penalty kicks, how many could she predict she will make?
Answer: The predicted number of penalty kicks = 12
Step-by-step explanation:
Given : The experimental probability of her making a penalty kick in soccer is 3/10 or 30%.
So, the proportion of penalty kicks she make = 0.3
Out of 40 penalty kicks, the predicted number of penalty kicks = 0.3 x 40
= 12
Hence, the predicted number of penalty kicks = 12
Imagine your family agreed to give you some pocket money every day for a month! How do you want to get paid? Pick one from the following options and post your choice in the discussion board. Make sure you state why you chose your option.
Option 1: $10.00 every day
Option 2: $3.00 on the first day, $3.50 on the second, $4.00 on the third, and so on, increasing by $0.50 per day.
Option 3: $0.01 on the first day, $0.02 on the second, $0.04 on the third, and so on, doubling each day.
option 2 or three cuz one is too simple
Answer:
Option 1 because it will be easier to keep up with since you'e getting the same amount every day.
Step-by-step explanation:
18)
The base of a triangle is 545 cm and the height is 388 cm. What is the area of the triangle? Recall: A-
8y133 cm?
12487 cm?
45\110 cm?
75y22 cm
Answer:
75y22cm
76c x 34 =876
Step-by-step explanation:
What symmetries does a octagon have?
Answer: Regular octagon A regular octagon is a closed figure with sides of the same length and internal angles of the same size. It has eight lines of reflective symmetry and rotational symmetry of order 8.
Step-by-step explanation: