Answer: When an object accelerates, it changes it velocity over time.
If you have 6 candy bars and and you cut it in half 3 times what is the quotient.
Answer: 48
Step-by-step explanation:
I’m pretty sure
Answer:
24 pieces
Quotient: 2
Step-by-step explanation:
This is the answer because:
1) If you cut one candy bar into half three times, there will be 4 pieces.
2) Then, just multiply 6 and 4 together to know how many pieces there are together:
6 x 4 = 24
Therefore, the answer is 24 pieces.
3) In order to find the quotient, just divide 6 and 3:
6 ÷ 3 = 2
Therefore, the quotient is 2.
Hope this helps! :D
Need help ASAP!!!!!!!!
Answer:
y=35
x=27.8
Step-by-step explanation:
the question is
"Triangles ABC, EFD, and GHI are all similar. The side lengths of the triangles all have the same units. find the unknown side lengths.
would be useful if you had an explanation on how you got the answer thanks this is my hw need it done by 3pm today
The unknown side lengths are
Large triangle 10
Medium triangle 2
Small triangle 12/5 or 2.4
Step-by-step explanation:
EFD to ABC is 0.4 or 2/5
EFD to GHI is 0.24 or 6/25
ABC to GHI is 0.6 or 6/10
The side length of c is 2.
The side length of d is 10.
The side length of e is 10.
The side length of h is 2.4.
What is a triangle?It is a two-dimensional figure which has three sides and the sum of the three angles is equal to 180 degrees.
We have,
Triangles ABC, EFD, and GHI are all similar.
The side lengths of the triangles all have the same units.
This means,
The ratio of the corresponding sides of the two triangles is the same.
Now,
ΔABC and ΔGHI
4/(12/5) = 4/h = c/ (6/5)
20/12 = 4/h = 5c/6
We will consider 20/12 = 4/h.
20/12 = 4/h
5/12 = 1/h
h = 12/5
h = 2.4
We will consider 20/12 = 5c/6
20/12 = 5c/6
4/2 = c
c = 2
Now,
ΔABC and ΔEFD
4/e = 4/d = c/5
4/e = 4/d = 2/5
Consider 4/e = 2/5
4/e = 2/5
2/e = 1/5
e = 10
Consider 4/d = 2/5
4/d = 2/5
2/d = 1/5
d = 10
Thus,
The side length are:
c = 2
d = 10
e = 10
h = 2.4
Learn more about triangles here:
https://brainly.com/question/25950519
#SPJ2
A b c or d will mark for brainiest
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Small tier will serve 20 and medium tier will serve 40
The area of sector NMK is 7.8cm2. Find the radius of circle M.
Answer:
the radius should be 36
Step-by-step explanation:
~Worth 15 points and brainliest❤️☮️~
Which section (A or B) of the roller coaster shows
positive acceleration?
Which section (A or B) of the roller coaster shows
negative acceleration?
Answer:
A
B
Step-by-step explanation:
Answer:
a
then
b
Step-by-step explanation:
I WILL GIVE BRAINLIEST FOR WHOEVER ANSWERS FIRST AND CORRECTLY!! The sum of Ellie's age and Genya's age is 60. In six years Genya will be eight times as old as Ellie. How old is Ellie now?
Hi, this is Coco Quinn and I would love to mark you the brainiest if u answer my question it's 56 points!!!
Answer:
i cant see the picture it very small
Step-by-step explanation:
Answer:
I can't see it. It's too small
Step-by-step explanation:
Select all the lines that have a y-intercept of -2.
-2 +4x = y
-2x + 2 = y
y = -2x + 1
y = -2x - 2
Answer:
y=-2x+1
Step-by-step explanation:
Answer:
I think its the second and fourth one
help me with this pleaseee
After riding a bike for 20 min you burn 190 calories. If you ride the bike for 45 minutes how many calories will you burn? Use a proportion to solve.
Sarah is a computer engineer and manager and works for a software company. She receives a
fixed annual increase in the number of projects she handles each year. She worked on 129
projects in the fourth year of her employment and 207 projects in her tenth year.
(a) How many projects did Sarah work on in her first year?
(b) If a project pays her $500 on average,
I. How much did she earn in her twelfth year?
II. How much did she earn in total in her first 12 years with the company
Answer:
a) Number of projects in the first year = 90
b) Earnings in the twelfth year = $116500
Total money earned in 12 years = $969000
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of projects done in fourth year = 129
Number of projects done in tenth year = 207
There is a fixed increase every year.
a) To find:
Number of projects done in the first year.
This problem is nothing but a case of arithmetic progression.
Let the first term i.e. number of projects done in first year = [tex]a[/tex]
Given that:
[tex]a_4=129\\a_{10}=207[/tex]
Formula for [tex]n^{th}[/tex] term of an Arithmetic Progression is given as:
[tex]a_n=a+(n-1)d[/tex]
Where [tex]d[/tex] will represent the number of projects increased every year.
and [tex]n[/tex] is the year number.
[tex]a_4=129=a+(4-1)d \\\Rightarrow 129=a+3d .....(1)\\a_{10}=207=a+(10-1)d \\\Rightarrow 207=a+9d .....(2)[/tex]
Subtracting (2) from (1):
[tex]78 = 6d\\\Rightarrow d =13[/tex]
By equation (1):
[tex]129 =a+3\times 13\\\Rightarrow a =129-39\\\Rightarrow a =90[/tex]
Number of projects in the first year = 90
b)
Number of projects in the twelfth year =
[tex]a_{12} = a+11d\\\Rightarrow a_{12} = 90+11\times 13 =233[/tex]
Each project pays $500
Earnings in the twelfth year = 233 [tex]\times[/tex] 500 = $116500
Sum of an AP is given as:
[tex]S_n=\dfrac{n}{2}(2a+(n-1)d)\\\Rightarrow S_{12}=\dfrac{12}{2}(2\times 90+(12-1)\times 13)\\\Rightarrow S_{12}=6\times 323\\\Rightarrow S_{12}=1938[/tex]
It gives us the total number of projects done in 12 years = 1938
Total money earned in 12 years = 500 [tex]\times[/tex] 1938 = $969000
Can someone help me? Please and thank you! <3
Answer:
I think it would be 40?
Step-by-step explanation:
I think 40 because if I recall correctly, to find the range you must subtract the max from the min, the max being 100 and the min being 60 in this case.
which pizza place has the best starting salary ?
Answer:
believe the blue one
Step-by-step explanation:
Answer:
Bombinos
Step-by-step explanation:
So I added the extra money per pizza delivered and his actual salary for each of the Bombinos was $58.50 Little squeezers was $51 and pizza tent was 54.75
f(x) = -2x^2 - 10x what is f(-5)
Answer:
your answer would be 0
Step-by-step explanation:
Add.
7/8 + 5/6
solve step by step and give me a good explanation and then i will mark you brainliest
Answer:
Step-by-step explanation: first you add the top number which is 7 + 5=12 then you add the below numbers which is 6+8= 14 so the answer is 12/14
Answer:
7/8 x 5/5 = 40/35 5/6 x 8/8 =48/35 = 1 and something
Step-by-step explanation:
e
whats 7 7/8 + 8 7/6
Answer:
15.4
Step-by-step explanation:
rounded its 15
Mark brainliest and plz show your work!
Answer:
Step-by-step explanation:
11/12+10-5/6
take 12 as lcm
11+120-10)/12
121/12
9514 1404 393
Answer:
121/12
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{11}{12}-(-10)-\dfrac{5}{6}=\dfrac{11}{12}+10-\dfrac{5}{6}\quad\text{eliminate parentheses}\\\\=\dfrac{11}{12}+\dfrac{120}{12}-\dfrac{10}{12}\quad\text{use common denominator}\\\\=\dfrac{11+120-10}{12}=\boxed{\dfrac{121}{12}}\qquad\text{combine terms}[/tex]
HELP!!!!
Is there enough information to prove that the triangles are congruent?
If yes, provide the correct Triangle Congruence Postulate or Theorem and a congruence statement.
If no, justify your answer.
Find each percent increase or decrease to the nearest percent. From 14 books to 40 books.
Answer:
I believe the answer is 185.714% increase
Step-by-step explanation:
hoep this helps!
Please help me with this
Answer:
B. $19
Step-by-step explanation:
Approximate prices:
1/4 lb ham = 0.25 * $6 = $1.50
1 1/2 lb turkey = 1.5 * $5 = $7.50
1 lb roast beef = $7
3/4 lb bologna = 0.75 * $4 = $3
Add the approximate individual prices:
$1.50 + $7.50 + $7 + $3 = $19
how far away would you need to place the ladder
Answer:
Step-by-step explanation:
far away
Answer:3 inches
Step-by-step explanation:
Astorepays$55foracoat.Thestoremarksupthepriceby40%.Whatistheamountofthemark-up?
The price of the coat after a 40% increase in price will be $77.
What is the percentage?The amount of any product is given as though it was a proportion of a hundred. The ratio can be expressed as a quarter of 100. The phrase % translates to one hundred percent. It is symbolized by the character '%'.
The percentage is given as,
Percentage (P) = [Final value - Initial value] / Initial value x 100
A store pays $55 for a coat. The store marks up the price by 40%. Then the marked price is calculated as,
P = $55 x (1 + 0.40)
P = $55 x 1.40
P = $77
The price of the coat after a 40% increase in price will be $77.
More about the percentage link is given below.
https://brainly.com/question/8011401
#SPJ2
Hans cell phone plan cost $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Graph
HELP ME! THIS IS DUE IN 20 MINUTES
which system of equations intersect at point A in this graph y = 10x - 1
y=-3x - 5
y = 4x + 9
y=-3x - 5
y = 2x + 5
y=x-1
y = 2x + 5
y = 5x + 11
y = 3x + 7
y=-x-1
Answer:
y = 4x + 9, y = -3x - 5
y = 2x + 5, y = 5x + 11
and y= 3x + 7, y = -x - 1
I just did this on Plato/Edmentum xD
The system of equations that intersect at point A = (-2, 1) is:
y = 4x + 9
y = -3x - 5
y = 2x + 5
y = 5x + 11
y = 3x + 7
y = -x - 1
We have,
Let's substitute the coordinates (-2, 1) into each equation to find the correct system of equations:
y = 10x - 1
Substituting (-2, 1):
1 = 10(-2) - 1
1 = -20 - 1
1 = -21 (Not satisfied)
y = 4x + 9
Substituting (-2, 1):
1 = 4(-2) + 9
1 = -8 + 9
1 = 1 (Satisfied)
y = -3x - 5
Substituting (-2, 1):
1 = -3(-2) - 5
1 = 6 - 5
1 = 1 (Satisfied)
y = 2x + 5
Substituting (-2, 1):
1 = 2(-2) + 5
1 = -4 + 5
1 = 1 (Satisfied)
y = x - 1
Substituting (-2, 1):
1 = -2 - 1
1 = -3 (Not satisfied)
y = 5x + 11
Substituting (-2, 1):
1 = 5(-2) + 11
1 = -10 + 11
1 = 1 (Satisfied)
y = 3x + 7
Substituting (-2, 1):
1 = 3(-2) + 7
1 = -6 + 7
1 = 1 (Satisfied)
y = -x - 1
Substituting (-2, 1):
1 = -(-2) - 1
1 = 2 - 1
1 = 1 (Satisfied)
Thus,
The system of equations that intersect at point A = (-2, 1) is:
y = 4x + 9
y = -3x - 5
y = 2x + 5
y = 5x + 11
y = 3x + 7
y = -x - 1
Learn more about equations here:
https://brainly.com/question/17194269
#SPJ4
Madison has lemons and papayas in a ratio of 3:22 how many papayas does she have if she has 12 lemons
230% of some number is 48.2. what is the number?
Phone Company 1 charges a flat rate of $25.00 a month for local calling,
and $0.05 per minute for each long distance call. Phone Company 2
charges a flat rate of $20.00 a month for local calling, and $0.10 per
minute for long distance calling. After how many minutes of long distance
calling do the phone companies charge an equal amount?
A 50 minutes
B. 100 minutes
C. 200 minutes
D. 300 minutes
Answer:
B = 100
Step-by-step explanation:
25 + .05x = 20 + .10x
5 = .05x
100 = x
Segment GH underwent a sequence of two rotations around the same center. The original length of GH is 7 meters. What is the length of the segment after the sequence of rotations?
Answer:
[tex]GH = 7\ meters[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]GH = 7\ meters[/tex]
Required
Length of GH after two rotations
In transformations, when a point, shape, line or line segment is rotated; the orientation and location of the point, shape, line or line segment change.
However, the length of the point, shape, line or line segment remains the same.
This is to say that:
After line segment GH is rotated twice, its length will remain unchanged.
Hence:
[tex]GH = 7\ meters[/tex]