Answer:
8
Step-by-step explanation:
Answer:
8
Step-by-step explanation:
I hope it's right uwuwuwu
Can somebody please help (There's a screenshot)
inverse operations = x=.5
simplify = x=1/2
inverse operations = x=.5
solution = x=1/2
check:
Let x = 3/2
10×3/2-5=10
use this rule = a×b/c=ab/c
10×3/2-5=10
Simplify 10×3 to 30.
30/2-5=10
Simplify 30/2 to 15
15-5=10
Simplify 15-5=10
10=10
Checked✅
Monica swims the 200, 400, and 1,000 meter freestyle swimming events. At the last swimming meet she swam the 200m in 1 minute 4 seconds, 400m in 2 minutes 31 seconds, and the 1,000 meter in 7 minutes 11 seconds. What were her average speeds in all these events (meters/second)?
Answer:
a) 200 meters = 3.125 meters/seconds
b) 400 meters = 2.649 meters per second
c ) 1000 meters = 2.320 meters per second
Step-by-step explanation:
The formula for Average speed = Distance/ Time
Monica swims the 200, 400, and 1,000 meter freestyle swimming events.
We are to calculate: average speeds in all these events (meters/second).
At the last swimming meet she swam
For the 200m
Time 1 minute 4 seconds
60 seconds = 1 minutes
Hence, Time = 60 + 4 = 64 seconds.
Average speed = 200m/64 seconds
= 3.125 meters/seconds
For 400m
Time = 2 minutes 31 seconds
1 minute = 60 seconds
2 minutes = 60 × 2 = 120 seconds
Total time = 120 + 31 seconds = 151 seconds
Hence, Speed = 400m/151 seconds
= 2.649 meters per second
For 1,000 meter
Total time = 7 minutes 11 seconds.
1 minute = 60 seconds
7 minutes = 60 × 7 = 420 seconds
Total time = 420 + 11 seconds = 431 seconds
Hence, Speed = 1000m/431 seconds
= 2.3201856148 meters per second
Approximately = 2.320 meters per second
Therefore her speed were
a) 200 meters = 3.125 meters/seconds
b) 400 meters = 2.649 meters per second
c ) 1000 meters = 2.320 meters per second
Answer:
3.125m/s
2.469 m/s
2.320 m/s
Step-by-step explanation:
Average speed = total distance / total time
60 seconds = 1 minute
Converting minute into second = (1 x 60) + 4 = 64 seconds
(2 x 60) + 31 = 151 seconds
(7 x 60) + 11 = 431 seconds
Average speed = 200 meters / 64 seconds = 3.125m/s
Average speed = 400 meters / 151 seconds = 2.469 m/s
Average speed = 1000 meters / 431 seconds = 2.320 m/s
one pound of cherries costs $ 2.25. alice purchased 8.2 pounds of cherries for a party. how much money did she spend on the cherries.
Answer:
18.45
Step-by-step explanation:
You multiply 2.25 by 8.2
1 pound/$2.25
x 8.2 x 8.2
Answer: 8.2 pounds/$18.45
Alice purchased $18.45 of 8.2 pounds of cherries.
93% of what number is 25?
Answer: The answer is 327
Explanation: 93×100/25 = 327
35% of 15 is what number
Answer: 5.25
Step-by-step explanation: .35*15=5.25
Answer:
5.25
Step-by-step explanation:
change the percent to a decimal by moving the dot to the left two places, then multiply it by the number
0.35*15=5.25
1) Find
dy/dx
given y^2= x
Multiple Choice
Which of the following represents a unit rate?
A. four dollars over twelve books
B. five pages over two minutes
C. eighty beats over one minute
D. seventy two inches over two yards
Answer:
c
Step-by-step explanation:
unit rate is a rate with one in the denominator
Need help with this question
Answer:
Correct answer is no. 1
Step-by-step explanation:
Answer:
Choice A, or the first choice, should be the answer
Step-by-step explanation:
By using the process of elimination, you can cross out choices B and C because the speed limit is 30.
The speed limit is 30, thus your speed can be at 30 mi/h.
Choice A is the last and the correct answer.
Tyler bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $1.94 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $43.22. Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bottle of juice costs?
Equation:
Answer: X =
Answer:
Step-by-step explanation:
hblhhbbhbbhubulvt
Equation: 43.22 = 24x + 1.94
43.22 = 24x + 1.94
-1.94 -1.94
41.28 = 24x
/24 /24
1.72 = x
Answer: $1.72 per bottle of juice
Triangle ABC has vertices A(-4, 1), B (-1, 3) and C (-1, 1). what would the vertices be if you graphed it’s reflection over the y axis
If this coordinates are reflected over the y-axis the resulting coordinate will be at A'(4, 1), B'(1, 3) and C'(1, 1)
Generally, if a coordinate (x, y) is reflected over the y-axis, the coordinate of the pre-image is (-x, y).
Note that the x-coordinate was negated while the y-coordinate remain the same.
Given the coordinate vertices of a triangle A(-4, 1), B (-1, 3) and C (-1, 1), if these coordinates are reflected over the y-axis the resulting coordinate will be at A'(4, 1), B'(1, 3) and C'(1, 1)
Learn more on reflection here: https://brainly.com/question/1908648
please help me on this!
Answer:
9*572=5148
Step-by-step explanation:
Binda is working on an art project that requires 32 feet of ribbon. She has 17 1/2 feet of ribbon, but needs to purchase more ribbon to have enough to finish her art project. All of the ribbon will be cut into piece that are 1/4 foot long. Write and solve an equation that can be used to determine the number of feet of ribbon, x, that Binda needs to purchase to finish her art. How many 1/4 foot pieces of ribbon can Binda make from all 32 feet of ribbon?
Answer:
x + 17.5 = 32 (subtract 17.5 from 32 to get your answer)
14.5 feet of ribbon Binda needs to purchase
32 / 0.25 = 128 pieces of 1/4 foot ribbon
Answer:
x + 17.5 = 32 (subtract 17.5 from 32 to get your answer)
14.5 feet of ribbon Binda needs to purchase
32 / 0.25 = 128 pieces of 1/4 foot ribbon
Step-by-step explanation:
A sequence is defined by the term-to-term rule
Un+1 = u. + 3
Given that u, = 1,
a) find u,
b) find uz
c) find us
Answer:
see solution below
Step-by-step explanation:
Correct question
A sequence is defined by the term-to-term rule
Un+1 = u. + 3
Given that u1 = 1,
a) find u2
b) find u3
c) find u5
a) Given the recursive formula;
Un+1 = un + 3
When n = 1;
U1+1 = U1 + 3
U2 = U1 + 3
U2 = 1 + 3
U2 = 4
b) U3 = U2 + 3
U3 = 4 + 3
U3 =7
c) U4 = U3 + 3
U4 = 7+3
U4 = 10
U5 = U4 + 3
U5 = 10 + 3
U5 = 13
Note that the question was assumed. The same calculation can be employed for nay other term
1. You spend $18 on breakfast and tax is 7%. Wha is your total?
Answer:
the answer is $20.33 I hoñe it helps
55% of the cookies Joel baked had chocolate chips. If Joel baked 77 cookies with chocolate chips, how many cookies did he bake?
Answer:
140 cookies
Step-by-step explanation:
To solve this question all we have to do is divide 77 by 0.55
Why 0.55 because 0.55 is the decimal version of 55%
once we divide 77 by 0.55 that will give us our answer of 140 cookies.
Now to check our answer:
If Joel made 140 cookies and 77 of those cookies are chocolate chip that would leave us with 63 cookies without chocolate chips. If we estimate our answer then 63 cookies would make total sense since we know that 55% = 77
then the other 45% would have to equal around 60-70 cookies
plz mark me brainliest if correct :)
pLeAsE hElP mE...!!!!!!????? wut is 20 x 87
Answer:
69
jk 1740
Step-by-step explanation:
Answer:
well, the required answer is 1740
Step-by-step explanation:
it can be written as
=》 20 × ( 80 + 7 )
=》 1600 + 140
=》 1740
What is the value of the expression?? PLEASE HELPPPPP
Answer:
18
Step-by-step explanation:
= -4 x (-5) - 2
= 20 - 2
= 18
Answer:
18
Step-by-step explanation:
-4x - 2
-4 (-5) - 2
(20) - 2
18
What is the range of this graph?
Answer:
[-2, infinite)
Step-by-step explanation:
range of the graph will be [-2, positive infinite)
ASAP NOW AND YOULL GET 20 and ILL ANSWER ONE OF URS
Answer:
its the second option.
Step-by-step explanation:
Please help I’ll mark brainlist
Answer:
m=-24
Step-by-step explanation:
Subtract 12 on both sides
m + 12 - 12 = -12 - 12
m = -24
Luci Lulu opened a cookie store in the mall. She found that the relationship between the price of a cookie, p, and the number of cookies sold, x, is given by the linear relationship x = −2000 p + 4000 . Find the maximum revenue Luci can make selling cookies in one day. Find the price she should sell the cookies for to make the maximum revenue.
Answer:
The price to make maximum revenue is 1 and the maximum revenue is 2000.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Revenue is the product of the number of sales and the sales price.
Here, [tex]p[/tex] is the price of a cookie and the number of cookies sold is [tex]x =- 2000 p + 4000[/tex].
[tex]\text{Revenue}=p(-2000 p + 4000)[/tex]
[tex]\text{Revenue}=-2000 p^2 + 4000p[/tex]
The above equation is a quadratic equation and the graph of the above equation will be a downward parabola because the coefficient of [tex]p[/tex] is negative.
The vertex(axis of symmetry) of a downward parabola has the maximum point.
The axis of symmetry is [tex]x=\frac{-b}{2a}[/tex] for the quadratic equation [tex]ax^2+bx+c=0[/tex].
By compare Revenue equation with [tex]ax^2+bx+c=0[/tex], we get:
[tex]x=p, a=-2000, b=4000 \text{ and } c=0[/tex]
Now put the respective values in the formula [tex]x=\frac{-b}{2a}[/tex] .
[tex]p=\frac{-4000}{2(-2000)}[/tex]
[tex]p=1[/tex]
So revenue will be maximum for [tex]p=1[/tex].
Now put [tex]p=1[/tex] in [tex]\text{Revenue}=-2000 p^2 + 4000p[/tex]
[tex]\text{Revenue}=-2000 (1)^2 + 4000(1)[/tex]
[tex]\text{Revenue}=-2000 + 4000[/tex]
[tex]\text{Revenue}=2000[/tex]
Hence, the price to make maximum revenue is 1 and the maximum revenue is 2000.
Maximum revenue generated = $2000
Price at which the maximum revenue is generated = $1
Maximization of the revenue:
Steps to find the maximum revenue,
Find the equation for the revenue generated.Find the derivative of the expression for revenue and equate it to zero.Find the value of the variable and substitute it in the expression for the revenue generated.Given in the question,
Price of one cookie = p Linear relationship between the number of cookies sold 'x' and price of a cookie 'p',x = -2000p + 4000
Expression for the revenue generated = Price of one cookie × Number of cookies sold
R = p(-2000p + 4000)
R = -2000p² + 4000p
For the maximum revenue,
"Find the derivative of the expression for revenue and equate it to zero"
R' = -4000p + 4000 = 0
4000p = 4000
p = $1
For p = 1,
R = -2000(1) + 4000
R = $2000
Therefore, for the price of one cookie as $1, maximum revenue generated will be $2000.
Learn more about the maximization here,
https://brainly.com/question/11859895?referrer=searchResults
What is the slope of a line perpendicular to the line y = −14x – 1?
Answer:
m = ¹/₁₄Step-by-step explanation:
y=m₁x+b₁ ⊥ y=m₂x+b₂ ⇔ m₁×m₂ = -1
{Two lines are perpendicular if the product of theirs slopes is equal -1}
y = -14x - 1 ⇒ m₁ = -14
-14×m₂ = -1 ⇒ m₂ = ¹/₁₄
So, the slope of a line perpendicular to the line y = -14x - 1 is m = ¹/₁₄
help please, 25 points! pythagorean thereom
Answer:
the pythagorean thereom is a^2 + b^2 = c^2
Step-by-step explanation:
to find the length of the hypotenuse use a^2 + b^2 = c^2 or b^2 + a^2 = c^2
but in order to find the length of the legs use c^2 - a^2 = b^2 or
c^2 - b^2 = a^2
In the diagram, the measure of angle 6 is 98°.
What is the measure of angle 7?
Answer:
angle7 = 180°-98° = 82° (Angles on a straight line)
Please help. BRAINLIEST to correct answer!!
Answer:
True
Step-by-step explanation:
This is true because these tables represent inverses of each other. I think.
Combine like terms: 34z-7+15z
Answer:
49z - 7
Step-by-step explanation:
like term are having same variable and power.
By these explanation 34z+15z are added and -7 is keep as it is
HELP MEEE!
7th gradeeeee
Answer:
Distribuitive Property (I think)
Step-by-step explanation:
This example is can be shown in another way, like:
1.(a+3) = a+3
You apply the distribuitive multiplying "a" and "3" by "1".
And then you can take away the parentheses.
-8 1\2 compare to -9 1\2
Step-by-step explanation:
-81/2 =-40.5
-91/2 =-45.5
What is the sum of 1.57 and 6.88?
7 tenths, 3 hundredths, and 5 thousandths
8 ones, 4 tenths, and 5 hundredths
5 ones, 4 tenths, and 8 hundredths
7 tenths, 4 hundredths, and 5 thousandths
Answer:
The answer would be B: 8 ones, 4 tenths, and 5 hundredths.
Explanation:
First, you would have to use the equation: 1.57 + 6.88 = ?
Do the math, and 1.57 + 6.88 = 8.45
Now look at the answer choices. You can automatically get rid of every answer choice but B because none of them have an 8 in the ones place.
Can someone help me !!!
Answer:
101 sq. ft
Step-by-step explanation:
This shape can be divided into 4 parts (see picture). Recall that the formula for rectangles and squares is length * width.Also note that triangles are half a square, meaning if you divide the formula of a square's area by two (length* width), then you'll get the area of a triangle.Rectangle: 16 * 5 = 80 sq.ftRectangle: 6 * 2 = 12 sq.ftRectangle: 2 * 3 = 6 sq.ftTriangle: [Assume that it is a full square with a length of 2 and with of 3, then divide that by 2] (3*2)/2 = 3 sq.ft.Lastly add all your values together: 80 + 12 + 6 + 3 = 101Don't forget to add units!Answer: 101 sq. ft