Write the equation of the line perpendicular to y = -3x - 1 that passes through the point (3, 4)
Answer:
y = 1/3x + 3
Step-by-step explanation:
your cell phone plan costs $29.99 per month plus $0.17 for each text message you send or receive. you have at most $36 to spend on your cell phone bill. what is the maximum number of text messages that you can send or receive next month?
Answer:
35 is the maximum number of text messages that you can send or receive next month
Step-by-step explanation:
(66 x 10) - (9.9 x 104)
66x10=660
9.9x104=1029.6
660-1029.6=-369.6
michael has a very large soup pot shape like a cylinder that has height of 15 inches and a radius of 6 inches
Answer:
1695.6 in³Step-by-step explanation:
Cylinder volume formula: V= πr²h
Given
h = 15 inr = 6 inVolume of soup pod
V = 3.14*6²*15 = 1695.6 in³Anybody feel like doing my hw for me? Lol
12, 14a, 14b, and 15
Answer:
See below
Step-by-step explanation:
12...................................
24 = 16 + 8AC = AB + BCB is between A and C as end point of smaller segments14...................................
P = - 8, R = 4, Q is in between P and Ra) Q is between -8 and 4 on the number lineb) PQ + QR = 4 - (-8) = 12 the distance between the end points4-(x+9)-000000000000000000000000000
Take the square root of both sides to get to the solutions.
(x -8) 2=-8
Answer:
Solve x2 - 16x + 60 = -12 by completing the steps.
First, subtract
60
from each side of the equation.
Next, add
64
to each side of the equation to complete the square.
Now, write x² - 16x + 64 = -8 as
✔ (x - 8)² = -8
Take the square root of both sides to get the solutions
8
2
Step-by-step explanation:
Answer:
8 ± 2i√2
Step-by-step explanation:
(x - 8)² = -8
√(x - 8)² = √(-8)
x - 8 = ±(2i√2)
x = 8 ± 2i√2
(5x-3)-7(x-2)=2(4x+3)-3(2x-4)+1
the answer step v step and verification plssss
Write 1 7/8 as a decimal.
Answer:
1.875.
Step-by-step explanation:
Step 1: Multiply the whole number by the denominator: 1 × 8 = 8.
Step 2: Add the product you got in Step 1 to the numerator: 8 + 7 = 15.
Step 3: Divide the sum from Step 2 by the denominator: 15 ÷ 8 = 1.875.
[tex]1\frac{7}{8}[/tex] as a decimal is 1.875.
We have,
To write [tex]1\frac{7}{8}[/tex] as a decimal, we can first convert the mixed number [tex]1\frac{7}{8}[/tex] to an improper fraction and then convert the improper fraction to a decimal.
Step 1:
Convert the mixed number to an improper fraction.
To convert [tex]1\frac{7}{8}[/tex] to an improper fraction, we multiply the whole number (1) by the denominator of the fraction (8) and add the numerator (7) to get the new numerator.
The denominator remains the same.
[tex]1\frac{7}{8}[/tex] = (1 x 8 + 7) / 8 = 15/8
Step 2:
Convert the improper fraction to a decimal.
To convert the fraction 15/8 to a decimal, we divide the numerator (15) by the denominator (8).
15 ÷ 8 = 1.875
Therefore,
[tex]1\frac{7}{8}[/tex] as a decimal is 1.875.
Learn more about fractions here:
https://brainly.com/question/24370499
#SPJ6
During the year, James had saved $500 for his summer vacation. By the second week, he has $375 left and by the seventh week, he had $100 left. What was the rate of change from week 2 to week 7?
Answer:
Amount used by the end of the second week= $500-$375
=$125
Amount used by the end of the seventh week= $375-$100
=$275
Total amount spent= $275+$125
=$400
Rate of change= $ 500- $400
=$ 100
Step-by-step explanation: Hope this helps
Pencils come in packs of 12 and erasers come in packs of 10. What is the least number of packs Mrs. Davis needs to buy in order to have exactly one eraser for every pencil?
Someone help meee!!!!
Answer: 10 packs of pencils and 12 packs of erasers.
Answer:
6 packages of pencils and 5 packages of erasers
Givenf (x) = 2x – 10 forwhichvalueofäthat f (x) = 8?
Answers are -12, 18,6,5
Answer:
9
Step-by-step explanation:
f(x) = 2x - 10
8 = 2x - 10
18 = 2x
9 = x
Best of Luck!
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
f (x) = 2x – 10
Let f(x) = 8
8 = 2x-10
Add 10 to each side
8+10 =2x-10+10
18 =2x
Divide by 2
18/2 = 2x/2
9 =x
If you mean
f(8) = ?
Let x=8
f(8) = 2*8-10
= 16-10
= 6
f(8) = 6
Please help!!! Question: Josh's group was selling candy for a funraiser. They sold them for $.50 a piece but had to pay shipping of $30.The function for their candy sales is P(s)=.50s-30 If they sold 150 candys, how much money would they profit?
Answer:
Their profit was $20. Hope it helps.
WILL MARK BRAINLIEST IF U ANSWER CORRECTLY :)
At 10 a.m. it was 93 degrees outside. At noon, the radio said that the temperature had tied the record-high of 102 degrees. How much did the temperature rise between 10:00 and noon
Step-by-step explanation:
I believe its 11% I hope this helped!
HURRY PLEASE
10. If y = 20 when x=8, what is the value of x when
y=-2?
Answer:
[tex]x = - \frac{4}{5} \\ [/tex]Step-by-step explanation:
In order to solve this question we use ratio and proportion
From the question
y = 20 when x = 8
So we have
If y is 20 when x is 8
Then when y is - 2 x is
[tex] \frac{ - 2 \times 8}{20} = - \frac{16}{20} = - \frac{4}{5} \\ [/tex]
We have the final answer as
[tex]x = - \frac{4}{5} \\ [/tex]
Hope this helps you
(6.02 x 10^3) + (3.14 x 10^2)
Answer:
6334
Step-by-step explanation:
Divide 28 photos into two groups so the ratio is 2 to 5. Write your answer as a ratio
I'll GIVE BRAINLIEST 5 STARS AND A THANKS
Sharon bought
a new coat for $145. She paid 7% sales tax on the coat. What was the total amount that Sharon paid?
Answer:
155.55
Step-by-step explanation:
total = 145*1.07 = 155.55
Solve: (4p^3) x (-3p)
Answer:
-12p ^4
Step-by-step explanation:
4p^3 * -3p
-3 * 4 = -12
p^3 *p
use the math rule :
a^n * a^m = a^(n+m)
therefore
p^3 * p^1 = p ^(3+1)
= p^4
= -12p ^4
Choose the graphs that show a linear function.
Answer:
the second and fourth option, remember y = f(x) = a + bx
Step-by-step explanation:
What is the equation of a line perpendicular to y=14x−3 and passes through the point (−2, 4)?
Answer:
they answer would be y = 3x + 2
Step-by-step explanation:
Convert the equation to slope intercept form to get y = –1/3x + 2. The old slope is –1/3 and the new slope is 3. Perpendicular slopes must be opposite reciprocals of each other: m1 * m2 = –1
With the new slope, use the slope intercept form and the point to calculate the intercept: y = mx + b or 5 = 3(1) + b, so b = 2
So y = 3x + 2
A bike shop has 11 red bikes, 3 blue,4 orange bikes, and 12 silver bikes
Answer:
Thery have 30 bikes in total. 37% red bikes. 40% silver. 10% blue. 13% orange.
Step-by-step explanation:
For which pairs of functions is (f circle g) (x)?
f (x) = x squared and g (x) = StartFraction 1 Over x EndFraction
f (x) = StartFraction 2 Over x EndFraction and g (x) = StartFraction 2 Over x EndFraction
f (x) = StartFraction x minus 2 Over 3 EndFraction and g (x) = 2 minus 3 x
f (x) = one-half x minus 2 and g (x) = one-half x + 2
Answer:
2-241x
Step-by-step explanation:
Simplify the expression 2x - 4 +2 - 2x
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
2x - 4 +2 - 2x
Combine like terms
2x-2x -4+2
0x -2
-2
.) What does the term 9b represent?
0) the number of hours
Rentals
Bike
Electric scooter
Kayak
Canoc
Paddleboard
b) the cost to rent a bike
$9/h
$10%
$18/h
$20/h
$22/h
6) the cost to rent a helmet
o
the total cost, including the helmet rental
Helmet
Add $6
HELPP NOW PLSSS
Answer:
The cost to rent a bike
Step-by-step explanation:
Answer: the cost to rent a bike
Step-by-step explanation:
An SUV costs $25,535 and costs an average of $0.18 per mile to maintain. A hybrid model of the SUV costs $32,395 and costs an average of $0.13 per mile to maintain. After how many miles will the cost of the gas-only SUV exceed the cost of the hybrid?
Answer:
137200 milesStep-by-step explanation:
let x be the no of miles
and y be the cost
cost of the first SUV
y=25535+0.18x-----1
cost of the second SUV
y=32395+0.13x------2
let us solve for x in equation 1 and 2
y=25535+0.18x-----1
y=32395+0.13x------2
subtraction 1 from
-y=-25535-0.18x
y=32395+0.13x
0=6860-0.05x
6860=0.05x
divide both sides by x
6860/0.05=x
x= 137200 miles
10. Mike and Laura take out a 30-year loan of $250,000
with an interest rate of 6%. If they plan to pay it back
with monthly payments, what will be the amount of
each payment?
A) $7,761.95
C) $1,498.88
B) $2,488.76
D) $8,994.73
4. Which represents the symbolic notation of I the compound statement below? "Memorial Day is in July or parallel lines intersect." A. p^g B. p^~q C. p V q D. p V~q
Answer:
C; P v q
Step-by-step explanation:
Here, we want to give the logical equivalent of the statements.
Firstly,
let p = memorial day is in July
q = parallel lines intersect
It should be noted that on logic, the term or can be represented by V
Thus, the statement here can be written as;
P V q
into the boxes:
2x + 8 = 1x + 9
Solve the equation.
Answer:
x = 1
Step-by-step explanation:
Rearrange equation by making x's on one side and numbers on the other
2x - x = 9 - 8
x = 1
Answer:
x = 1
Step-by-step explanation:
2x + 8 = 1x + 9
2x - 1x = 9 - 8
x = 1
By the way, 1x can also be written as x.
Hope this helped!