Answer:
The answer (rounded to the nearest tenth is 41.5
Step-by-step explanation:
Hope that helps!
Answer:
41.5
Step-by-step explanation:
41.4888. Just focus on the 48, and since 8 is bigger than 5, it rounds to 10 so that 8 becomes a zero and the four becomes a 5
Jina made 264 for 12 hours of work. At the same rate, how much would she make for 8 hours of work?
Answer:
176
Step-by-step explanation:
264 / 12 = x
x * 8 = a
hope this helps :)
Use a table of values to graph the function f(x) = (x + 2- 1. Select the correct graph
below.
you can download the app called
Determine the total amount mrs chauke paid for using the bank to buy airtime
The total amount that Mrs. Chauke paid for buying airtime using her bank's services sum up to R2.20. This question is about Analyzing Bank Statements.
Step 1:
Notice that on the 23rd of March and the 24th of March. On both occasions, she was charged R1.10 each.
Step 2:Hence, to get the total amount she paid as charges for buying airtime, we say:
1.10 + 1.10 = R2.20
See the link below for more about Analyzing Bank Statements:
https://brainly.com/question/24401217
Need help asap! Will give brainlisted!
Answer:
5
Step-by-step explanation:
the quadrtic formula says the x=y=z but it also argues
Answer:
4: [52, 58]
5: 16 ≤ y ≤ 50 where y is in km
Step-by-step explanation:
1. Prove the following trig identity
tan(x/2)=sinx/1+cosx
Step-by-step explanation:
[tex] \tan( \frac{x}{2} ) = \frac{ \sin(x) }{1 + \cos(x) } [/tex]
[tex] \tan( \frac{x}{2} ) = \frac{ \sqrt{1 - \cos(x) } }{ \sqrt{1 + \cos(x) } } [/tex]
So we have
[tex] \frac{ \sqrt{1 - \cos(x) } }{ \sqrt{1 + \cos(x) } } = \frac{ \sin(x) }{ \sqrt{1 + \cos(x) } } [/tex]
Next, we then rationalize the numerator so we get
[tex] \frac{ \sqrt{1 - \cos(x) } }{ \sqrt{1 + \cos(x) } } \frac{ \sqrt{1 + \cos(x) } }{1 + \cos(x) } = \frac{ \sin(x) }{ {1 + \cos(x) } } [/tex]
The denominator should be square root so to let you know .
So know we ahev
[tex] \frac{ \sqrt{1 - \cos {}^{2} (x) } }{1 + \cos(x) } = \frac{ \sin(x) }{1 + \cos(x) } [/tex]
[tex] \frac{ \sqrt{ \sin {}^{2} (x) } }{1 + \cos(x) } = \frac{ \sin(x) }{ {1 + \cos(x) } } [/tex]
[tex] \frac{ \sin(x) }{1 + \cos(x) } = \frac{ \sin(x) ) }{1 + \cos(x) } [/tex]
Ayuden por favor. Es de matemáticas! La equation está en la foto
Answer:
A = 0.65
B = 3.304
C = 6.07
Step-by-step explanation:
You have to subtract to the final result the initial one and divide it for the number of segments. Then, for every segment you add the number you found, for example:
Value of a segment:
[tex] \frac{1 - 0.5}{10} = 0.05[/tex]
Value of A:
[tex]0.5 + 3 \times 0.05 = 0.65[/tex]
Find the slope
-3/5
3/5
5/3
-5/3
Find the measure of the missing ANGLE.
35 degrees
40 degrees
52 degrees
55 degrees
Answer:
m<G = 55°
Step-by-step explanation:
m<G = (1/2)[m(arc)LE - m(arc)HF]
m<G = (1/2)[150° - 40°)
m<G = 110°/2
m<G = 55°
x/6 = 2 ,x = ?
who can help me
sara bought 500ml milk bottle if she drink 25% of milk how much ml of milk would be left?
Answer:
500×(25÷100)=125 This is what she drank
500-125=375
she will be left with 375ml
How much will it cost Robin to move in?
How much will Robin have paid out altogether if he lives there for a year?
300 reduced by twice my age is 160 what is his age
Answer:
70 years old
Step-by-step explanation:
300 - 160 = 140
140 ÷ 2 = 70
The serum cholesterol levels for men in one age group are normally distributed with a mean of 178.1 and a standard deviation of 40.7. (All units are in mg/100mL). Find the two levels that separate the top 9% and the bottom 9%.
Please explain!
Answer:
the levels are 123.5 and 232.7 mg/mL
Step-by-step explanation:
The inverse normal function is used to find limit values from an area (probability).
Your calculator can show these values to you. (see attached)
The top 9% are above 232.7 mg/mL.
The bottom 9% are below 123.5 mg/mL.
__
A suitable calculator can evaluate the inverse normal function to find the x-value corresponding to some area, mean, and standard deviation. For the level that separates the bottom 9% from the rest of the area, we use an area value of 0.09. The mean and standard deviation values are those provided in the problem statement.
For the level that separates the top 9% from the rest of the area, we use an area value of 1 -0.09 = 0.91.
__
The second attachment shows an online calculator that can give the limits on the middle 0.91 -0.09 = 0.82 of the area under the probability curve.
_____
Additional comment
An app version of an approximation to a TI-Nspire calculator is shown in the first attachment. The invNorm function is found at the Distr key (2nd VARS).
For the top 9% we have to find the value x for which
P(X<x) = 0.91
Converted to the standard normal distribution this corresponds to
P(Z<(x-178.1)/40.7) = 0.91
Then: (x-178.1)/40.7 = 1.341
or x = 232.7
For the bottom 9% we have to find the value x for which
P(X<x) = 0.09
Converted to the standard normal distribution this corresponds to
P(Z<(x-178.1)/40.7) = 0.09
Then: (x-178.1)/40.7 = -1.341
or x = 123.5
So the 2 levels that separate the top 9% and the bottom 9% are 232.7 and 123.5.
Complete the table for the given rule.
Rule: y=6x-4y=6x−4y, equals, 6, x, minus, 4
xxx yyy
111
333
101010
Answer:
2, 14, 26Step-by-step explanation:
The rule is:
y = 6x - 4We have x- values of 1, 3, 10 and need to find the y-values.
Substitute the values of x into the rule to find the corresponding values of y:
y = 6*1 - 4 = 6 - 4 = 2y = 6*3 - 4 = 18 - 4 = 14y = 10*3 - 4 = 30 - 4 = 26We need y values of 1,3,10
y=6x-4#1
y=6(1)-4=6-4=2#3
y=6(3)-4=18-4=14#10
y=6(10)-4=60-4=56Jessica starts cleaning her room at 5:50 P.M. and finishes at 6:45 P.M. Her sister Norah finishes deaning her
room at 7:14 P.M. She cleans for the same amount of time as Jessica.
How many minute did it take Jessica to clean her room?
Answe
jesiica tardo 29 minutos
Step-by-step explanation:
Answer:
55 minutes
Step-by-step explanation:
[tex]6 \: hrs \: 45 \: min \: - 5 \: hrs \: 50 \: min \: = 55 \: min[/tex]
Name at least five places that were part of Americas.
Answer: Great Britain, Africa, New England, and North Central
Erica and Amy started biking in the opposite directions at the same time from the same place. Erica biked at a speed of 6 meters per second and Amy biked at a speed of 4 meters per second. How soon were they exactly 1km apart?
Answer:
Since they are moving in opposite directions, this is the same as Amy staying still and Erica biking at 10 meters per second away from her.To travel 1km = 1000m at 10 meters per second, you need 1000/10 = 100
Step-by-step explanation:
help asap pls !!!!!!
Answer:
(a) sa = 251.33 cm
(b) v = 235.6 cm^3
(c) 1; doubling the radius to 10 cm while the height remains at 3 cm
Step-by-step explanation:
Find the volume of a right circular cone that has a height of 11.2m and a base with a diameter of 8.8.
227.1 m³
Explanation:
[tex]\sf \ formula \ of \ volume \ of \ cone \ \ : \dfrac{1}{3} \ \pi \ r^2 \ h[/tex]
[tex]\sf \hookrightarrow \dfrac{1}{3} \pi (4.4)^2 (11.2)[/tex]
[tex]\sf \hookrightarrow \dfrac{1}{3} \pi (216.832)[/tex]
[tex]\sf \hookrightarrow 72.3 \pi \ m^3[/tex]
[tex]\sf \hookrightarrow 227.066 \ m^3[/tex]
[tex]\sf \hookrightarrow 227.1 \ m^3[/tex]
Solution:
We know that:
[tex]Volume \ of \ cone = \pi r^{2} \frac{h}{3} \\\\ Height = 11.2 \ m\\\\ Diameter = 8.8[/tex]
Step-1: Find the radius of the cone.
[tex]Diameter = 2(Radius) \\\\ 8.8 \ m = 2(Radius) \\\\ \frac{8.8}{2} = \frac{2(Radius)}{2} \\\\ 4.4 \ m = Radius[/tex]
Step-2: Substitute the radius and the height in the formula.
[tex]Volume \ of \ cone = \pi r^{2} \frac{h}{3} \\\\ Volume \ of \ cone = (3.14)( 4.4^{2})( \frac{11.2}{3})\\\\ Volume\ of \ cone = (3.14)(19.36)( \frac{11.2}{3}) \\\\ Volume \ of \ cone = \frac{680.85}{3} = \bold{226.95 = 227 \ m^{3} \ (Rounded)}[/tex]
Thus, the volume of the cone is about 227 m³.
A box in the shape of a rectangular prism is shown the box contains 1/2 inch number of Cubes what is the volume of the Box each Cube equals 1/2 inch on the edge l= 1 1/2 h=2 1/2w= 5 1/2
Answer:
1/6
Step-by-step explanation:
1/3x1x1/2x2x1/2x5x1/2 =20/120 =1/6
17. Write an equation in slope-
intercept form of a line with no
slope and passes through the
point (4,-10).
Check the picture below.
the only equation form available to it is the one you see in the picture.
why it has no slope? well, if we pick any two points off of it to get its slope, we'll come back with "undefined", or namely a division by 0, and that's true for all vertical lines.
The points (0,0), (3, 3), and (0,6) are three vertices of a square. What are the coordinates of the fourth vertex of the square?
O B. (2,3)
O A. (0, 3)
OD. (4,3)
O C. (3, 3)
Answer:
Step-by-step explanation:
let 4th vertex be (x,y)
midpoint of diagonal is same.
[tex]\frac{0+0}{2} =\frac{3+x}{2}\\\\3+x=0\\ x=-3\\\frac{0+6}{2} = \frac{3+y}{2} \\3+y=0+6\\y=6-3\\=3[/tex]
so 4th vertex is (-3,3)
How did the guy that made math know he was right?
Answer:
wow your right that is an incredible question and please stop asking me that your making me questioned myself for all my answers and other people's answers.
What made you think that because you do make a point want to talk about it?
Step-by-step explanation:
Answer:
Because he made it...therefore he couldn't be wrong.
Step-by-step explanation:
Big brain moment.
Hope this helps. Pls give brainliest!
Four friends go to the movies and pay $11 per ticket. They also each buy a snack
combo. If they spent a total of $76, how much did each snack combo cost?
Answer:
Each snack combo costed $8
Step-by-step explanation:
4 friends* 11 per ticket = $44 for four tickets
76 - 44 = $32 spent on all the snack combos
$32 ÷ 4 friends = $8 spent on each snack combo
So, each snack combo costed $8
Hope this helps!
You run a local bakery. You know from experience that muffin sales can be represented by a normal distribution with mean 40 and standard deviation 6. Today you bake 34 muffins. What is the probability you run out of muffins today?
The is a probability of 15.87% that if you bake 34 muffins it would run out of today.
What is z scoreZ score is used to determine by how many standard deviations the raw score is above or below the mean. It is given by:
z = (x - μ) / σ
Where x = raw score, μ = mean and σ = standard deviation.
Given that σ = 6, μ = 40, hence:
For x = 34:
z = (34 - 40)/6 = -1
P(z < -1) = 0.1587
The is a probability of 15.87% that if you bake 34 muffins it would run out of today.
Find out more on z score at: https://brainly.com/question/25638875
Frank paid $22.40 for sweatshirt it had been discounted by 30%. What was the regular price of the sweatshirt?
PLS HELP ME, PLS THIS IS DUE FIRST CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST
Answer: C. 29 3/4
Ok done. Thank to me :>
Answer:
the answer for evaluate is number B
1. Each cube has 6 faces. If Tandra
connects 2 cubes, she can see
10 faces. If Tandra connects 7 cubes,
how many faces of the cubes will
she be able to see? (15-5)
Cubes
2
3
4
5
6
7
Faces
10
14.
18
1 cube = 6 Faces
2 cubes = 10 Faces
7 cubes = 36 Faces
2÷7 = 3 × 10 = 30 + 6 = 36
The Answer is 36
Answer:
2 cubes = 10 faces
3 cubes = 14 faces
4 cubes = 18 faces
5 cubes = 22 faces
6 cubes = 26 faces
7 cubes = 30 faces
10 faces = 2 cubes
14 faces = 3 cubes
18 faces = 4 cubes
Step-by-step explanation:
We know that 1 cube shows 6 faces, and 2 cubes shows 10 faces. With 3 cubes, it shows 14 faces.
With this pattern, we can conclude that
f(x) = 2 + 4x
f(x) is a function for where f is the value of faces and x is the amount of cubes connected.
To find the amount of faces for the cubes used
f(2) = 2 + 4(2) = 2 + 8 = 10
f(3) = 2 + 4(3) = 2 + 12 = 14
f(4) = 2 + 4(4) = 2 + 16 = 18
f(5) = 2 + 4(5) = 2 + 20 = 22
f(6) = 2 + 4(6) = 2 + 24 = 26
f(7) = 2 + 4(7) = 2 + 28 = 30
For the amount of cubes used given the amount of faces
10 = 2 + 4x
-2 -2
8/4 = 4x/4
2 = x
x= 2
14 = 2 + 4x
-2 -2
12/4 = 4x/4
3 = x
x = 3
18 = 2 + 4x
-2 -2
16/4 = 4x/4
4 = x
x = 4
Your welcome! If you have any questions, please post them in the comments section of this answer! If you could mark this answer as the brainliest, I would greatly appreciate it! :D
The points (3,2) and (-2,-3) are solutions to a system of two linear equations. What MUST be true about the two linear equations?
A. The equations create perpendicular line
B. The equations create the same line
C. The equations create parallel lines
D. The equations create horizontal lines
PLEASE HELP ♡
Answer:
B. The equations create the same line
Step-by-step explanation:
A system of two linear equations have either 0, 1 or infinite solutions.
Since you have 2 solutions, there have to be infinitely many more. That means you have written the same line twice. The solution is B.
Alternatively, you can think that given two points, there is one and only one line that passes through both.
solve for x
3x - 13
x + 55
Answer:
then find the intersection