Answer:
[tex]\frac{9}{16}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{1 \frac{1}{2} * \frac{3}{4}}{2}=\frac{9}{16}[/tex]
Find the perimeter of the following shapes 9cm and 4.1?
Answer: a) 26.2 cm
Step-by-step explanation:
Perimeter of rectangle = 2 (l + w)
2 (l + w) = 2 (9 + 4.1) = 2 (13.1) = 26.2 cm
Hope this helps!
Please hurry, I have to turn this in Today. I’ll be posting more questions on it.
Answer:
24 cm square
Step-by-step explanation:
Formula: ab/2. ( a* b = leg * leg)
6*8/2. (formula)
48/2 (simplify)
24 cm square ( answer)
Accuracy not garunteed
HELP PLEASEEE!! URGENT
Answer:
try socratic
Step-by-step explanation:
u need a phone for it to take the pics. are u can copy it and paste it to socratic on the computer. its an app
PLEASE HELP I NEED THIS ASAP!!!What is the measure of an inscribed angle on a diameter? Move options into the blanks to identify and justify the measure B.
Answer: 180
Step-by-step explanation:
2. Find the slope of the line cuated from the point this table please help
Answer: the slope is -7
Step-by-step explanation: by finding the difference between 14/2 and 7/3, then 7/3 and 0/4, you find that the difference is a negative 7/1 which simplifies to -7.
how do u message i need to know
Answer:
like you wanna message on brainly? or...something else
For Items 16-28, determine whether each function is
even, odd, or neither.
f(x) = -x + 2x + 5
f(x) = x + 8x
f(x) = -7x² + 5
f(x) = 5x + 3x? – 7x + 1
Answer:
f(x) = -x + 2x + 5
is odd since f(x) = -5
f(x) = x + 8x
is neither because f(x) = 0
f(x) = -7x² + 5
is odd since f(x) = √5/7
f(x) = 5x + 3x? – 7x + 1
is odd
Simplify. Write in Standard Form. 10a(-6a²+2a-7)
Answer:
10a (-6a²+2a-7)open the brackets-60a³+20a²-70adivide all the term by 10-6a³ +2a²-7a(simplified answer)How many lines of symmetry does this figure have
answer is :1
Step-by-step explanation:
A trapezoid can have at most one line of symmetry
Solve: y = -7(-13)
it said 21 was wrong
Answer: y = 91
Step-by-step explanation:
y = -7(-13)
y = -7 x -13
y = 91
A blueprint is used to design the wall of a building. 2 inches on the blueprint represents 50 inches of the actual wall. If the height wall on the blueprint is 1.5 inches, what is the height of the actual wall.
37.5 in.37.5 in.
25 in.
25 in.
30 in.
30 in.
66.7 in.
Answer: 37.5 in
Step-by-step explanation:
Write the fraction 9/12 as a percent
9/12 = 75%
if any questions just ask.
Answer:
75%Step-by-step explanation:
9/12 in percent = 9 ÷ 2 × 100%=0.75 × 100= 75%.l hope it helps you ❤❤It took Sebastian 10 years to repay a loan of $30,000, paying $296.66 per month. Jana paid off a loan for the same amount at the same interest rate in 5 years by paying $545.75 per month. How much more did Sebastian pay in interest than Jana?
Answer:
$2,854.2
Step-by-step explanation:
For Sebastian
It took Sebastian 10 years to repay a loan of $30,000, paying $296.66 per month.
1 year = 12 months
10 years = x
Cross Multiply
x = 10 × 12 = 120 months
He pays $296.66 monthly
Hence, the total amount he paid in 10 years =
$296.66 × 120
= $35,599.2
The loan he took was $30,000.
Hence, the interest Sebastian paid on his loan = $35,599.2 - $30,000
= $5,599.2
For Jana
Jana paid off a loan for the same
amount at the same interest rate in 5 years by paying $545.75 per month.
1 year = 12 months
5 years = x
Cross Multiply
x = 10 × 5 = 60 months
He pays $545.75 monthly
Hence, the total amount he paid in 5 years =
$545.75 × 60
= $32,745
The loan she took was $30,000.
Hence, the interest Sebastian paid on his loan = $32,745 - $30,000
= $2,745
How much more did Sebastian pay in interest than Jana?
This is calculated as:
The interest Sebastian paid - The Interest Jana paid
= $5,599.2 - $2,745
= $2,854.2
Therefore, Sebastian paid $2,854.2 more than Jana
8+8-8+16=
BAHHAHAHAHA
Answer: 24
Step-by-step explanation: thanks
Which plan to prove
Answer:
ASA cannot be used because we are only given one angle that is congruent.
Step-by-step explanation:
Liam bought 6 4/5 pounds of steak. He used 3 1/18 pound of stake for a cookout
Answer:
3.74
Step-by-step explanation:
bought can be as subtract
So...
6 4/5 - 3 1/18 = 3.74 THXS! (>-<)
Help Urgent!!!
I don’t understand what I should do next
9514 1404 393
Answer:
∠E = ∠A = 34°; ∠AFB = ∠DFE = 107°-34° = 73°
Step-by-step explanation:
Here's where I'd go next.
73° (∠EDA) is exterior to ΔDAC, so is the sum of remote interior angles A and C. That is, ...
∠C + ∠A = 73°
∠C = 73° -∠A = 73° -39° = 34°
Triangle CBE is given as isosceles, so its base angles C and E are congruent, both 34°.
Exterior angle CDF is the sum of remote interior angles DEF and DFE, so we have ...
107° = 34° +∠DFE
∠DFE = 107° -34° = 73°
The angle we just found (∠DFE) is a vertical angle with ∠AFB, so has the same measure.
∠AFB = 73° . . . . vertical angle with ∠DFE
_____
In summary, it looks like we have added some steps to the derivation:
4. ∠A = 34° . . . . exterior angle theorem (∠A +39° = 73°)
5. ∠E = ∠A = 34° . . . . definition of isosceles triangle
6. ∠DFE = 73° . . . . exterior angle theorem (∠E +34° = 107°)
7. ∠AFB = 73° . . . . vertical angles
_____
Additional comment
Any sort of math problem solving has you work from what you know to what you need to know by making use of previously learned relationships between the bits of information you have. Here, you really only need to know (a) angles of a linear pair total 180°; (b) angles in a triangle total 180°; (c) angles opposite congruent sides in a triangle are congruent. Everything we claim above can be concluded using these facts. The various theorems we used are simply shortcuts that allow you to bypass intermediate steps in the problem-solving process.
Lisa buys 0.56 pound of pasta. marlana buys 0.27 pound of pasta. how much do they buy in all?
Answer:
0000000000000000000000.83 pounds
Amelia read 1 book in 3 months. What was her rate of reading, in books per
month?
Could i have the answer to this question please?
Answer:
a) I don't know sorry
b) i think 2,25km but i'm not sure
Step-by-step explanation:
1:25 000 cm
1:25 00 dm
1:250 m
1:0,025 km
9.250=2250
2,25
Sally wants to save for a new cell phone. She opens a bank account with $40 and adds $20 each week. Which of the following equations can be used to determine how much she has after ‘w’ weeks?
Answer:
T = 50 + 30w
Step-by-step explanation:
Hope this helps :)
Answer:
T = 40 + 20w
Step-by-step explanation:
The initial amount is 50 and the rate per week is 30.
What is the length of EF in the right triangle below?
Answer: A.)
Step-by-step explanation:
1,296.
Answer:
I think the answer is 36
6 is 16% of what number?
Answer:
37.5
Step-by-step explanation:
Answer:
6 is 16% of the number 37.5
Step-by-step explanation:
We have, 16% × x = 6
or, 16/100 × x = 6
Multiplying both sides by 100 and dividing both sides by 16,
we have x = 6 × 100/16
x = 37.5
1+1(2)-5+96-4(67+9)+59+10
You had $23 to spend on five raffle tickets. After buying them, you had $8.
How much did each raffle ticket cost?
O $103
O $3
O $75
O $15
Answer:3
Step-by-step explanation:
23-8= 15
15/5=3
what are the missing numbers pls do it in order!!! :)
Answer:
12 30 and 50
Step-by-step explanation:
What do 5.75 and 8.75 have in common
They both end in .75
Can someone please help me on Number 3 Please :)
Answer:
18000000 km
Step-by-step explanation:
25000*24*30=18000000
The morning temperature is -15° by the afternoon the temperature rises by 20° right in addition expression for the afternoon temperature and then to show this and find the temperature in the afternoon
Answer:
The afternoon temperature is
5°
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
the morning temperature= -15°
the afternoon temperature rose by 20°
Required
The afternoon temperature
Step two:
Hence the afternoon temperature is given as
=-15°+20°
= 5°
A line passes through the points (-8, 7) and (-11,-11). Find the value of a such 1 point
that the point (-7,a) lies on the line. a=
Your answer
Answer:
a=12
Step-by-step explanation:
we need the slope of this line. Find it with the slope formula
m= y2-y1 / x2-x1 with the points given p1=(-8,7) and p2=(-11,-11)
m=-11-7 / -11-(-8) (x1,y1) (x2,y2)
m= -18 /-11+8
m= -18 / - 3
m= 6
next plug in one of the point into the point-slope formula [y-y1=m(x-x1)]
y-7=6(x-(-8)) ( simplify this towards the slope intercept form [y=mx+b]
y-6=6(x+8)
y-6=6x+48
y=6x+54
now we can plug in our point of (-7,a) to find what a is
a=6(-7)+54
a=-42+54
a=12
:)