Answer:
a) 13/10
b) [tex]y+15=\dfrac{13}{10}(x-5)[/tex]
c) [tex]y+2=\dfrac{13}{10}(x-15)[/tex]
d) Both equations are [tex]y=\dfrac{13}{10}x-\dfrac{43}{2}[/tex] so represent the same line
e) [tex]-\dfrac{43}{2}[/tex] °F ⇒ y-intercept
Step-by-step explanation:
a) Choose two ordered pairs from the table: (5, -15) and (15, -2)
Let [tex](x_1,y_1)[/tex] = (5, -15)
Let [tex](x_2,y_2)[/tex] = (15, -2)
Use the slope formula to find slope: [tex]m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]
[tex]\implies m=\dfrac{-2+15}{15-5}=\dfrac{13}{10}[/tex]
b) Use point-slope with (5, -15)
[tex]\implies y-y_1=m(x-x_1)[/tex]
[tex]\implies y+15=\dfrac{13}{10}(x-5)[/tex]
c) Use point-slope with (15, -2)
[tex]\implies y-y_1=m(x-x_1)[/tex]
[tex]\implies y+2=\dfrac{13}{10}(x-15)[/tex]
d)
[tex]\implies y+15=\dfrac{13}{10}(x-5)[/tex]
[tex]\implies y=\dfrac{13}{10}x-\dfrac{43}{2}[/tex]
[tex]\implies y+2=\dfrac{13}{10}(x-15)[/tex]
[tex]\implies y=\dfrac{13}{10}x-\dfrac{43}{2}[/tex]
Therefore, they represent the same line
e) when x = 0:
[tex]y=\dfrac{13}{10}(0)-\dfrac{43}{2}=-\dfrac{43}{2}[/tex] °F
Represents the y-intercept on the graph
How does ((x) = 4 • 6^x change over the interval from x=2 to x=3
Answer:
f(x) increases by a factor of 6
Step-by-step explanation:
[tex]f(x) = 4 *6^x[/tex]
[tex]f(2) = 4 *6^2[/tex]
[tex]f(2) = 4 *36[/tex]
[tex]f(2) = 144[/tex]
[tex]f(x) = 4 *6^x[/tex]
[tex]f(3) = 4 *6^3[/tex]
[tex]f(3) = 4 *216[/tex]
[tex]f(3) = 864[/tex]
f(x) increases by a factor of 6
144 * 6 = 864
Hope this helps!
whats 1=1 pls help really need help
Answer:
ty for the points
Step-by-step explanation:
the brainly answering grind
its 1
Answer:
1+0=1
Step-by-step explanation:
1=1 because 1 can't equal any other number because it's one
Brainliest if correct
Answer:
-16u
Step-by-step explanation:
-10u-6u=(-10-6)u
=(-16)u
=-16u
Hello! Hope you are having a nice day!
All we have to do in order to solve this problem is combine like terms:-10u-6uCombine like terms by subtracting:-16u (Answer)Hope it helps!
[tex]\rm{Stargazing{\bold{WithJoy}[/tex] :)
We are given arc KL is 12x+4, arc KJ is 8x-6, and angle E is 99 degrees. What is the measure of angle K?
46 degrees
74 degrees
81 degrees
99 degrees
Answer:
81°
Step-by-step explanation:
m(arc)JKL = 2m<E = 2(99°) = 198°
m(arc)JEL = 360° - m(arc)JKL
m(arc)JEL = 360° - 198° = 162°
m<K = (1/2)m(arc)JEL = 162°/2 = 81°
A random sample of size of 40 is drawn from a large population. The mean proportion of the sample is 15%. Is it true that both conditions for constructing a confidence interval are met.
Question 6 options:
True
False
I need help asap
A sector has a central angle of 3/4 π radians and an area of 12 square units. Find the area of the circle.
Answer:
9
Step-by-step explanation:
3/4 radians x12=9
The spread of oil leaking from a tanker is in the shape of a circle. If the radius of the spread after t hours is r(t)=200^t, find the area of the oil slick as a function of time t.
Answer:
I am sorry
Step-by-step explanation:
The spread of oil leaking from a tanker is in the shape of a circle. If the radius of the spread after t hours is r(t)=200^t, find the area of the oil slick as a function of time.
Let h(t) = -2 · 5t-1 Find h(3).
Answer:
Use the given functions to set up and simplify
h = −31
Step-by-step explanation:
branliest pls
Answer:
h(3) = -31
Step-by-step explanation:
h3 = -2 x 5t - 1
t = 3
-2 · 5 = -10
-10(3) - 1
=-30 - 1
=-31
what is the function written in vertex firm
Answer:
Step-by-step explanation:
The vertex form of a quadratic function is f(x) = a(x – h)2 + k, where a, h, and k are constants. of the parabola is at (h, k).
Two different equations for 7 and 5 with the total being 12
The length and breadth of a room are in in the ratio of 3:2
Find the length of breadth is 8.6 meters
Answer:
12.9 m
Step-by-step explanation:
Let length = 3x, then breadth is 2x
if breadth is 8.6 m, so 2x = 8.6 m, x = 8.6/2 = 4.3 m
length = 3x = 3* 4.3 = 12.9 m
The table and the graph each show a different relationship between the same two variables, x and y: у X у 850 3 270 680 510 4 360 340 170 5 450 0 2 4 6 8 10 6 540 How much more would the value of y be in the table, than its value on the graph, when x = 11? (1 point) 55 95 O 100 215
Answer:
The difference between value of y at x=11 is 385, the correct option is third
Step-by-step explanation:
The graph of a system of two linear equations is a pair of lines that intersect at the point (5,7). How many solutions does this system have?
A. 1
B. 0
C. Infinitely many
D.2
PLEASE HELP!!! ♡
Answer:
one solution
one solution
one solution
one solution
Answer:
1 SOLUTION :)) a lot of people said that and it works trust me !
Step-by-step explanation:
Given Parrellogram ABCD
A
B
15 cm
379
22 cm
E
240
D
C
35 cm
Determine BC
The projectile height is maximum for which launch angle ?
Answer:
the maximum range occurs for a launch of an 45° angle
the perimeter of a square field is 60 M find its area
Answer:
[tex]225m^{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
A square has 4 sides that are equal. 60 ÷ 4 = 15
15m per side
Area of square = b x h
Area of this square field = 15 x 15 = 225m^2
In one region, the September energy consumption levels for single-family homes are found to be normally distributed with a mean of 1050 kWh and a standard deviation of 218 kWh. For a randomly selected home, find the probability that the September energy consumption level is greater than 1100 kWh.
Please show work!
Answer:
0.4093
Step-by-step explanation:
A suitable probability calculator will answer this question with no "work" required, other than to enter the numbers into the calculator. The attachment shows the probability of interest is about 0.4093 that consumption will exceed 1100 kWh.
__
Additional comment
All spreadsheets have probability functions built in. Many graphing calculators are similarly capable of giving area from probability, or probability from area. A TI-84 requires two limits. In most cases, an upper limit of about 10 standard deviations from the mean (here, 3000 kWh) will work just fine. It tells me ...
normalcdf(1100,3000,1050,218) = 0.409295417
This is in agreement with my phone app: 0.4092954170395281.
At a road work site 20 cones are placed along 50 feet of road.How many cones are placed along 35 feet road.
mi
faster than the other. If they meet in 4 hours,
Two cyclists leave towns 160 miles apart at the same time and travel toward each other. One cyclist travels 4 hours ,
what is the rate of each cyclist ?
Answer:
what is this mi faster the other
-3x + 5<-16
X(type your answer)(type your answer)
Answer:
x > 7
Step-by-step explanation:
Step 1: Subtract 5 from both sides.
[tex]-3x+5-5<-16-5[/tex] [tex]-3x<-21[/tex]Step 2: Divide both sides by -3.
[tex]-3x/-3<-21/-3[/tex] [tex]x>7[/tex]Therefore, the answer is x > 7.
Answer:
X = 6
Step-by-step explanation:
-3x < 21
-7*3 = -21
-21=-21
-6*3 = -18
-18 < 21
X = 6 since -3x is -18 and negative cancels each other
Please Help Figure This Out already did tang24 degrees = x/11(11), x=11tang24 = 4.89 which is one of the sides we need to figure out x
I WILL PICK BRAINLIEST WHO EVER IS RIGHT!!
Answer:
dam
Step-by-step explanation:
what does that even say my guy-
Find side x, giving your answer to 1 decimal place. 81 7 cm 40° X
Answer:
10.756 esa seria la respuesta
Step-by-step explanation:
average of 30 km/h faster and reach the training site 20 minute average speed of the scooter as s. Use the following variables for each quantity: time = t; average speed = s; distance = d. Determine: 2.1 an expression for the average speed of the car 2.2. a formula for calculating the time travelled by the scoote 2.3 a formula for calculating the time travelled by the car
determine a formula for calculating the time travelled by the scooter
Answer:
This I beleive might be an incomplete question.
What is the coefficient of the second term of the following special polynomial when written in expanded form?
(X+3)^2
Answer:
the coefficient of the second term is 6.
Step-by-step explanation:
(x + 3)² = x² + 6x + 9
Help ASAP now please
Answer:
6/2 or 3/1 such as soup I am using more characters to explain answer
Step-by-step explanation:
Rise over run
How can you check that this answer is correct? 5,244 = 6= 874
I think you meant 5,244 ÷ 6 = 874.
Answer/Step-by-step explanation:
We can check if this 5,244 ÷ 6 = 874 is correct by doing it opposite.
Since it 5,244 divide 6 we can do 874 x 6.
[tex]\left[8 7 4] \\[/tex]
× [tex][6][/tex]
======
+ 5244
=======
5244
Hence, this answer is correct.
[RevyBreeze]
Which of the following is equivalent to the expression 1/2x + 4x + 60
Answer:
9x over 2 plus 60 if that's an option
Find the value of x and y:
5x + y = 11
3x - y = 9
Answer:
x = 2.5
y = -1.5
Step-by-step explanation:
5x + y = 11
3x + y = 9
8x = 20
x = 20/8
x = 2.5
5(2.5) + y = 11
12.5 + y = 11
y = -1.5
If the volume of cube is 8a3 + b3 + 12a2b + 6ab2. What is the
measure of the side of the cube?
Answer:
2a + b
Step-by-step explanation:
volume = 8a³ + b³ + 12a²b + 6ab² = (2a + b)³
volume = ( Side of the cube )³
( Side of the cube )³ = (2a + b)³
Side of the cube = 2a + b
Can the sides of a triangle have lengths 4, 7, and 9?
yes
OR
no
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
4+7 is greater than 9
Answer:
yes... the sides of an obtuse triangle has side lengths 4,7, and 9