Answer:
r=14
Step-by-step explanation:
7r+6=8r-8
14=r
r=14
Answer:
r = 14
Step-by-step explanation:
Since both angles are equivalent to each other solve for r:
7r + 6 = 8r - 8 (subtract 6 from -8)
7r = 8r - 14 (subtract 8r from 7r)
-r = -14 (divide each side by -1)
r = 14
Then plug the value of r (14) back into both parentheses:
7 * 14 + 6 = 104°
8 * 14 - 8 = 104°
The final answer is r = 14, and both angles equal to 104°
Where in real-life will we come across something that is more than 100%, e. G. 135%? Give three examples
Real life situations can be represented using mathematical statements
Examples of real life situations of things more than 100% are:
Markup pricesEnlarging the area of a gardenIncrease in savingsHow to determine the real life scenariosWhen something is greater than 100%, then there is an increment in the thing.
Take for instance, a unit of apple that was sold at $4 is not $10.
The percentage change is 150%
Other possible scenarios are when the area of a garden is enlarged and when you increase your weekly savings by more than 100%
Read more about percentage change at:
https://brainly.com/question/11360390
80 points help meez In the diagram, ΔUVW~ΔXYW. Use similarity criteria for triangles to determine determine the height of the tree. Then fill in the blank:
h = _____ ft (Answer with numbers only.)
Answer:
look at the picture i have sent
The radius of a circle is 10 meters. What is the length of a 135° arc?
Answer:
Step-by-step explanation:
The total circumference of the circle is: C = 2*pi*radius = 2*(3.14159)*(6) = 37.7 m The total circle has 365o. Your arc has only 135o. Hence: 135o x------- = -------------365o 37.7 m where x is the length of the 135o arc. Solve for x.
Andrew measured the floor on his storage unit, which is rectangular. It is 4 meters wide and 5 meters from one corner to the opposite corner. How long is the storage unit
Answer:
3
Step-by-step explanation:
find the area 8ft. 7ft. 14ft. ( EXPLAIN)
Answer:
The area is 77 ft.
Step-by-step explanation:
The formula for area of a trapezoid is 1/2 (base1 + base2) x height.
So, 1/2 (14+8) x 7 = 77.
Answer:
77Ft
if we were to ignore the extra "space" or area, and just do the area of the square we would get 8x7, but you probably want to know how I figured the area of both triangles, well this is simple the triangle has a height of 7 while it has a base(bottom) of 3 since 14-8(top)=6 and there are two triangles and they are the same lenght, when there is a triangle we do the base x height then divide by 2 since it's half a square so we do in this situation 3x7=21 and since there is another triangle we do it one more 3x7=21 add them together 3x7x2=42 then divide this by 2 and we get 21, we then add this to 56 which is the area of the square and get our result 77ft
Evaluate S5 for 600 300 150 … and select the correct answer below. 1,162. 5 581. 25 37. 5 18,0600.
Answer:
The answer is 1,162.5
By what percent will a fraction increase if its numerator is decreased by 30%
а
and its denominator is decreased by 50%?
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
Let x = numerator
Let y = denominator
[tex]\implies \dfrac{x}{y}[/tex]
Decreased by 30% = 100% - 30% = 70% = 70/100 = 0.7
Decreased by 50% = 100% - 50% = 50% = 50/100 = 0.5
[tex]\implies \dfrac{0.7x}{0.5y}[/tex]
[tex]\implies \dfrac{0.7}{0.5}=1.4[/tex]
[tex]\implies 1.4 \ \dfrac{x}{y}[/tex]
1.4 as a percentage = 1.4 x 100 = 140%
Therefore, the percentage increase is 140 - 100 = 40%
use the following function to find f(2) f(x) = 11x + 2
Answer:
123
Step-by-step explanation:
insert 2 everywhere you see an x
11^2 +2 = 121+2 = 123
HOPE THIS HELPS!!!
Can I please help me with this math question
Answer:
y =
-4
-3
-2
-1
0
Please solveeeeeeee!
Answer:
D. -14
Step-by-step explanation:
Add 2 to both sides = -3/7b=6
Multiply both sides by 7 = -3b=42
Divide 42 by -3 =-14
Hope this helps!
Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5
Select from the drop-down menu to correctly complete the statement.
The product of 5 and 7/8 is
Choose...
A. greater than 5
B. less than 5
C. equal to 5
because 7/8 is less than 1.
Answer:
c
Step-by-step explanation:
hope it helps u have a good day
Answer:
correct answer is A ..because it passed 5 and about to reach 6 ..only 1/8 left to be 6
Find the area of the composite figure below.
Answer:
15
Step-by-step explanation:
To find area, you must add.
4 feet wide and 8 feet tall a manufactur wants to use a scale factor of 1.5 to englarge a window. what will the area of the window be after it is enlarged
Answer:
72 square feet
Step-by-step explanation:
[tex]4*1.5=6[/tex]
[tex]8*1.5=12[/tex]
[tex]6*12=72[/tex]
Last week, Kip went to the fair. It costs $4.95 to enter the fair and $0.50 per ticket. In the equation below, x represents the number of tickets Kip bought, and y represents the total amount Kip spent.
y = $0.50x + $4.95
If Kip spent $12.45 at the fair, how many tickets did he buy?
Group of answer choices
8
15
25
35
Answer:
x = 15
Step-by-step explanation:
[tex]12.45=4.95+0.5\timesx[/tex]×x
Solve the equation
[tex]12.45=4.95+0.5x[/tex]
Rearrange variables to the left side of the equation
[tex]-0.5x=4.95-12.45[/tex]
Calculate the sum or difference
[tex]-0.5x=-7.5[/tex]
Divide both sides of the equation by the coefficient of variable
[tex]x=\frac{-7.5}{-0.5}[/tex]
Determine the sign for multiplication or division
[tex]x=\frac{7.5}{0.5}[/tex]
Multiply both the numerator and denominator with the same integer
[tex]x=\frac{75}{5}[/tex]
Cross out the common factor
[tex]x=15[/tex]
I hope this helps you
:)
Solve for X (Trigonometry)
Answer:
7.0
Step-by-step explanation:
When doing trigonometry, remember SOH-CAH-TOA...
Sine : Opposite/Hypotenuse
Cosine : Adjacent/Hypotenuse
Tangent : Opposite/Adjacent
In this figure, we are given the measure of a 23° angle, and two sides that are opposite of the angle, and the hypotenuse.
This means we need to use sine:
[tex]sin(23)=\frac{x}{18}[/tex]
Multiply both sides by 18:
[tex]18sin(23)=x[/tex]
[tex]18(0.391)=x\\x=7.038\\x\approx7.0[/tex]
A dozen cupcakes cost $36. What is the rate, and the unit rate?
Answer:
A unit rate has a denominator of 1 unit when the rate is written as a fraction. To write a rate as a unit rate: divide the numerator and the denominator of the rate by the denominator. Example #1: A rate compares two quantities of different units. Each part of the rate must be labeled!
Step-by-step explanation:
Sana maka tulong
1 over 11 time what equals 1
Hey I could use some help with this asap. Thank you. Will be marked.
Answer:
top left
Step-by-step explanation:
2.5=2 1/2=5/2
2 over 5 up
top left
10×10^-11
[tex]10 \times 10 to \: the \: power \: of \: - 11[/tex]
10×10^-11
Answer:
[tex] {10}^{ - 10} [/tex]
Step-by-step explanation:
since the base is the same you have to add +1 to -11 which equals to -10
a
In a survey of 450 people, 74% admitted that
they hate brussels sprouts. How many people in
this survey hate this vegetable?
Answer:
333 people
Step-by-step explanation:
74% of 450 = 0.74
0.74 × 450 = 333
Have a great day! :D
There are 333 peoples in this survey hate this vegetable.
What is mean by Percentage?A number or ratio that can be expressed as a fraction of 100 or a relative value indicating hundredth part of any quantity is called percentage.
We have to given that;
In a survey of 450 people, 74% admitted that they hate brussels sprouts.
Hence, Number of peoples in this survey hate this vegetable is,
⇒ 74% of 450
⇒ 74/100 × 450
⇒ 333
Learn more about the percent visit:
https://brainly.com/question/24877689
#SPJ2
help.
4x^7y^6 + 9x^3y x 2x^4y^5
Answer:
9x9y6+4x7y^6
Step-by-step explanation:
4x^7y^6+9x^3yx2x^4y^5
=4x^7y^6+9x^9y^6
=9x^9y^6+4x^7y^6
Answer:
4x^7y^6 + 18x^6y^6
If the exterior angle of a regular
polygon measures 12°, how
many sides does the polygon
have?
Work Shown:
E = exterior angle = 12 degrees
n = number of sides
n = 360/E
n = 360/12
n = 30
This regular polygon has 30 sides.
Conjecture: The product of the lengths of the two legs of a right triangle is equal to the product of the lengths of the hypotenuse and the altitude.
Is this true? Use Geogebra to help you create a figure to use in support of your conclusion. Insert a screenshot and show all of your calculations.
Hi there!
The answer is True.
(For Proof and explanation, please check the attached picture)
[tex]Have \: a \: great \: day! \: :)[/tex]
What is the answer to 11 > b + 4 > -6
[tex]11 > b+4 > -6\\11 - 4 > b > -6-4\\7 > b > -10[/tex]
Hope that helps!
Can someone help with this challenging graph
Answer:
(a) (-∞, -8) (-6, -4) (-2, ∞)
(b) -6, -2
(c) negative
(d) 5
Step-by-step explanation:
(a) A function is "decreasing" when the y-value decreases as the x-value increases.
⇒ the function is decreasing over these intervals : (-∞, -8) (-6, -4) (-2, ∞)
(b) Local maxima are the points on the function where it reaches a maximum.
⇒ maxima at x = -6 and x = -2
(c) negative
(d) 5
:
The ratio of Amber's age to her brother Zach's age is 1 : 2. Find the
missing age.
6. Amber is 10; Zach is ?
7. Zach is 26; Amber is?
the angles of a triangle are(x+10), (x+40) and (2x-30). Find the measure of all angles and name the type of triangle
Answer:
x=40
Step-by-step explanation:
(x+10)+(x+40)+(2x-30)=180
(x+x+2x)+(10+40-30)=180
4x+20=180 step 1: -20 on both sides
4x=160 step 2: /4 on both sides
x=40
Fill in the blank so that the ordered pair is a solution of y=9x - 9.
( ), 63
Answer:
(8, 63)
Step-by-step explanation:
The ordered pair is a solution to the equation when substituting the values for x and y make the equation a true statement.
If we let x represent the first number of the ordered pair, it will be a solution when ...
63 = 9x -9
7 = x -1 . . . . . . . divide by 9
8 = x . . . . . . . add 1
The blank gets filled with 8, so the ordered pair is (8, 63).
Solve the following system of equations
Y= -2x – 3
4y + x =16
Answer:
(-4,5)
*View attached graph*
Step-by-step explanation:
y = -2x - 3
4y + x = 16
4y + x = 16
4(-2x - 3) + x = 16
-8x - 12 + x = 16
-7x - 12 = 16
+12 + 12
-7x = 28
/-7 /-7
x = -4
4y + x = 16
4y + (-4) = 16
4y - 4 = 16
+ 4 + 4
4y = 20
/4 /4
y = 5
(x,y) -> (-4,5)
Hope this helps!