Answer:
2.5
Step-by-step explanation:
Lisa buys 0.56 pound of pasta. marlana buys 0.27 pound of pasta. how much do they buy in all?
Answer:
0000000000000000000000.83 pounds
A rectangular table top has dimensions as 1.52m and 0.75m. Find the perimeter in cm
That is a question about perimeter of rectangle.
The perimeter of a geometric shape is the sum of the value of the all sides.
In a rectangle, the opposite sides are cogruentes (equals). For example, look at picture below. In that rectangle, the sides AB and DC are equals, and the sides AD and BC are equals.
So, the sides of that rectangular table are: 1.52m, 1.52m, 0.75m and 0.75.
Therefore, the perimeter of that rectangle is [tex]1.52+1.52+0.75+0.75= 4.54[/tex]m.
But that is not the final answer because that is the perimeter in meters and the question want the answer in centimeters.
1 meter has 100 centimeter, so we need to multiplicate the perimeter by 100.
Thus, the perimeter of that rectangular table is [tex]4.54\cdot 100 = 454[/tex]cm.
please help i dont understand this at all. if you could also elaborate too
Answer:
∠A = 115°
∠B = 65°
∠C = 115°
∠D = 65°
Step-by-step explanation:
The figure given is of parallelogram.
We need to find measure of each interior angle.
We are given:
∠A = (2x-15)°
∠B = x°
∠C = (2x-15)°
∠D = x°
We need to find measure of ∠A , ∠B, ∠C, ∠D
We know that sum of all angles of parallelogram = 360°
So, we can write: ∠A +∠B+ ∠C+ ∠D = 360°
Now putting their values and finding value of x first:
[tex]2x-15+x+2x-15+x=360\\Combining\:like\:terms:\\2x+x+2x+x-15-15=360\\6x-30=360\\6x=360+30\\6x=390\\x=\frac{390}{6}\\x=65[/tex]
So, we get x= 65
Now finding measure of each angle:
∠A = (2x-15)° = 2(65)-15 = 130-15 = 115°
∠B = x° = 65°
∠C = (2x-15)° = 2(65)-15 = 130-15 = 115°
∠D = x°= 65°
Answer is:
∠A = 115°
∠B = 65°
∠C = 115°
∠D = 65°
How many lines of symmetry does this figure have
answer is :1
Step-by-step explanation:
A trapezoid can have at most one line of symmetry
Find the measure of the missing angles
What’s the solution for x- 4 = 2
Answer:
6
Step-by-step explanation:
6-4=2
Answer: x=6
Step-by-step explanation:
x-4=2
x = 2+4
x=6
Check: 6-4=2
how will rational numbers help in future
Answer:
They are used to share something among friends , Like if there are four friends and they want to divide a cake equally among themselves , then the quantity of cake that each friend will get will be one-fourth of the cake , That is a rational number 1/4.
Step-by-step explanation:
short answer it won't trust me
I need help answers which recipe uses more flour per cookie and show how to solve it
someone pls help me t-t
Answer:
35+62 = 97
50 - 97 = -47
you are 47 dollars in debt
Solving One Step Equations. SHOW YOUR WORK
x - 7 = 13 solve to find x
Answer:I'm guessing 2
Step-by-step explanation:
Answer:
X=20
Step-by-step explanation:
x-7=13
x=13+7
X=20
What is the slope line through 1,-1 and 6,2
Answer:
[tex]\huge\boxed{slope=\dfrac{3}{5}=0.6}[/tex]
Step-by-step explanation:
The formula of a slope:
[tex]m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]
We have the points (1, -1) and (6, 2).
Substitute:
[tex]m=\dfrac{2-(-1)}{6-1}=\dfrac{2+1}{5}=\dfrac{3}{5}=0.6[/tex]
Help Urgent!!!
I don’t understand what I should do next
9514 1404 393
Answer:
∠E = ∠A = 34°; ∠AFB = ∠DFE = 107°-34° = 73°
Step-by-step explanation:
Here's where I'd go next.
73° (∠EDA) is exterior to ΔDAC, so is the sum of remote interior angles A and C. That is, ...
∠C + ∠A = 73°
∠C = 73° -∠A = 73° -39° = 34°
Triangle CBE is given as isosceles, so its base angles C and E are congruent, both 34°.
Exterior angle CDF is the sum of remote interior angles DEF and DFE, so we have ...
107° = 34° +∠DFE
∠DFE = 107° -34° = 73°
The angle we just found (∠DFE) is a vertical angle with ∠AFB, so has the same measure.
∠AFB = 73° . . . . vertical angle with ∠DFE
_____
In summary, it looks like we have added some steps to the derivation:
4. ∠A = 34° . . . . exterior angle theorem (∠A +39° = 73°)
5. ∠E = ∠A = 34° . . . . definition of isosceles triangle
6. ∠DFE = 73° . . . . exterior angle theorem (∠E +34° = 107°)
7. ∠AFB = 73° . . . . vertical angles
_____
Additional comment
Any sort of math problem solving has you work from what you know to what you need to know by making use of previously learned relationships between the bits of information you have. Here, you really only need to know (a) angles of a linear pair total 180°; (b) angles in a triangle total 180°; (c) angles opposite congruent sides in a triangle are congruent. Everything we claim above can be concluded using these facts. The various theorems we used are simply shortcuts that allow you to bypass intermediate steps in the problem-solving process.
sweater regularly priced for $84 is placed on sale for $67.20. What is the percent discount?
Work Shown:
amount saved = 84-67.20 = 16.80 dollars
Divide this over the original larger price to get 16.80/84 = 0.20 = 20%
Note how 20% of 84 = 0.20*84 = 16.80 to help check the answer.
Or we can say 0.80*84 = 67.20 which also helps confirm the answer.
The 0.80 is from the fact that you save 20% but still have to pay the remaining 80%
A wheel makes 35 revolutions per min. How many revolutions does it make per second?
The wheel makes revolutions per second.
(Type an integer or a simplified fraction.)
Answer:
7/12 revolutions per second
The wheel makes revolutions per second is 7/12.
What is the unitary method?The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
Given that, a wheel makes 35 revolutions per min.
Here,
35/1 minute × 1 minute/60 seconds
= 35/60
= 7/12 revolution per second
Therefore, the wheel makes revolutions per second is 7/12.
To learn more about the unitary method visit:
brainly.com/question/22056199.
#SPJ2
The scale factor from the large triangle to the small triangle is 3:1 What is the length of side x of the smaller triangle CAN SB PLEASE HELP ME OUT!
Answer:
x = 10
Step-by-step explanation:
From what we can see in the diagram, the smaller triangle dimensions were dilated by a factor of 3
So to get the dimensions of the smaller from the bigger or larger triangle, we proceed to divide what we have on the larger triangle by 3
Kindly note that we do this for the comparable sides
Mathematically, we can have x as;
30/3 = 10
Work out the mean for the data set below:
4.7, 4.2, 8.2, 9.5, 3.1
Answer:
5.94
Step-by-step explanation:
To find the mean, you need to add the numbers and divide it by however many numbers you have.
4.7 + 4.2 + 8.2 + 9.5 + 3.1 = 29.7
There are 5 numbers, so divide the sum by 5
29.7/5 = 5.94
The mean of the data set 4.7, 4.2, 8.2, 9.5, 3.1 will be 5.94.
What is Mean?The mean is the straightforward meaning of the normal of a lot of numbers.
The data set is given below.
4.7, 4.2, 8.2, 9.5, 3.1
Then total number of the term are 5.
Then the mean will be
Mean = (4.7 + 4.2 + 8.2 + 9.5 + 3.1) / 5
Mean = 29.7 / 5
Mean = 5.94
More about the mean link is given below.
https://brainly.com/question/521501
#SPJ2
Is this table a function?
Yes, because every y is matched with only one x
Yes, because every x is matched with only one y.
No, because the table does not include the point (0, 0)
No, because the table is not proportional.
Answer:
Yes because every x is matched with only one y
Step-by-step explanation:
A function is an equation where each input has a specific output
How many 6-ounce bottles can mr.Phillip fill with 64 ounces of blue 12 ounces of yellow and 32 ounces of white
Answer: 18 bottles
Step-by-step explanation:
To solve the above question, we have to add the total number of ounces. Thai will be:
= 64 + 12 + 32
= 108 ounces
We then divide 108 ounces by 6 ounces . This will then be:
= 108 ounce / 6 ounces
=18 bottles
need a quick answer please
Answer:
x=7
Step-by-step explanation:
(12x+1))+(5x-3)=117
conbine like terms
17x-2=117
+2 +2
17x=119
/17 /17
x=7
Can someone please give me the 3 different combinations i dont know which combinations to do
f(x)=-3x²+2x-5
What is f(-1)?
Answer: f (-1) = 9
Step-by-step explanation:
You just have to substitute -1 for x
f (-1) = -3 (-1)^2 + 2 (-1) - 5
f (-1) = 3^2 + -2 - 5
f (-1) = 9 - 7
f (-1) = 2
I think I'm correct so I hope this helped!
[tex]f(-1)=-3.(-1)^{2} +2.(-1)-5\\=\\-3.1+(-2)-5\\-3+(-2)-5\\-5-5=-10[/tex]
Write the fraction 9/12 as a percent
9/12 = 75%
if any questions just ask.
Answer:
75%Step-by-step explanation:
9/12 in percent = 9 ÷ 2 × 100%=0.75 × 100= 75%.l hope it helps you ❤❤4n - 3 = -2n + 9 when n = 2
Answer:
Step-by-step explanation:
4n-3=-2n+9, we move the variables in one side and numbers on the other side
4n+2n=9+3
6n=12
divide by 2
n=2
Alise separated her pictures into 3 piles. Each pile contained 9 pictures. How many pictures did she have in all? Write and solve an equation to represent the problem. State the answer to the problem.
Answer:
3x9=27
Step-by-step explanation:
There are 27 pictures in all
55°
Find the measure of each angle indicated.
70°
Answer:
60
Step-by-step explanation:
answers for both boxes please
WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
its 3 you du... a...
Step-by-step explanation:
it says that abc os the same and A to C is the same mesure to B and E
Mel buys a house for £352,000 she sells the house for £325,600 calculate the percentage loss of mell makes
Answer:
7.5% loss
Step-by-step explanation:
Step one:
given data
cost price= £352,000
selling price= £325,600
percentage loss= cost-selling price/cost price *100
percentage loss= 352,000-325,600/352,000*100
percentage loss= 26400/352,000*100
percentage loss= 0.075*100
percentage loss= 7.5%
The Mallards pay their two quarterbacks $7.2 million and $1.4 million. If the team salary is $33 million a year and their budget for quarterbacks is 25% of total salaries. Are they over budget? a) Yes b) No
Answer:
a) Yes
Step-by-step explanation:
The computation is shown below:
Given that
Their two quarterbacks is $7.2 million and $1.4 million
Its total is
= $7.2 million + $1.4 million
= $8.6 million
Now if the team salary is $33 million
And their budget is 25% of total salaries
i.e.
= $33 million × 25%
= $8.25 million
So as we can see that it it overbudget as the target is $8.25 million but it is $8.6 million
SO, the correct option is a.
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
Deb is searching online for airline tickets. Two weeks ago, the cost to fly from Hartford to Boston was
$210. Now the cost is $335. What is the percent increase? What would be the percent increase if the
airline charges an additional $50 baggage fee with the new ticket price?
The percent increase of the airline ticket is %.
(Round to the nearest percent as needed.)
Answer:
Percent increase = 60%
Percent increase with baggage = 83%
Step-by-step explanation:
Given that:
Old price of the ticket = $210
New price of the ticket = $335
Increase amount =335-210 = $125
Percent increase = [tex]\frac{Inrease\ amount}{Old\ price}*100[/tex]
Percent increase = [tex]\frac{125}{210}*100 = 0.595*100[/tex]
Percent increase = 59.52% = 60%
Additional charges = $125+$50 = $175
Percent increase = [tex]\frac{175}{210}*100[/tex]
Percent increase = 83%
Hence,
Percent increase = 60%
Percent increase with baggage = 83%
Answer:
person on top is the goat
Step-by-step explanation: